Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

konopka: Tak

Jockey: Problem w ilości spalanego ekogroszku, przy większości rodzai ekogroszku robią się nie za duże spieki

TomekBrz: Grzejników termostatycznych nie posiadam tylko na dwóch grzejnikach z powodu ich wieku, zostaną zmienione w tym roku. Temperatury powrotu nie znam z powodu braku czujnika na powrocie. Nie dokońca dopalony zostaje ekogroszek, nie mam idealnego popiołu w popielniku

post-74846-0-01867100-1515660242_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza reg. pokojowego będzie 0,1 w V2.10. Histerezy CWU nie zmniejszamy, bo straci ona sens.

Równie dobrze można włączyć pompę CWU na stałe.

Dziękuje za informacje co do reg.pok. histereza 0,1

Histereza dla bojlera -zmniejszenie ma sens jak dla mnie , mam duży zasobnik 300 l to chyba o czyms świadczy jak histereze mamy 1 st. To co się stanie z kotłem jak się włączy pompa ?

Proszę o to zdjęciepost-1379-0-26303400-1515685363_thumb.jpgpost-1379-0-36548600-1515685415_thumb.jpg tak to wyglada . Mając mniejsza histereze mniej by piec to odczuł.

Włączenie pompy na stałe może być to w sumie by kręciły 3 szt , a za prąd cza płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjecia

Kolego ty masz problem ze spiekami i dopiero spalanie się unormuję.

podmuch gdy podaję daj na 0% i kaloryczność w dół na 25.5mj

jaką masz dmuchawę ?? klapka od wentylatora masz zamknięta czy otwartą na maxa

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje co do reg.pok. histereza 0,1

Histereza dla bojlera -zmniejszenie ma sens jak dla mnie , mam duży zasobnik 300 l to chyba o czyms świadczy jak histereze mamy 1 st. To co się stanie z kotłem jak się włączy pompa ?

Proszę o to zdjęcieattachicon.gifIMG_1528.JPGattachicon.gifIMG_1653.JPG tak to wyglada . Mając mniejsza histereze mniej by piec to odczuł.

Włączenie pompy na stałe może być to w sumie by kręciły 3 szt , a za prąd cza płacić.

Mnie to wygląda tak. Kiedy pompa do C.W.U jest wyłączona woda w rurach między kotłem a zbiornikiem stygnie i w momencie załączenia pompy kocił dostaje całą tą zimną wodę z rur i musi ją podgrzać a dopiero później ten brakujący jeden stopień na zbiorniku. Więc zmniejszenie histerezy niewiele tu pomoże, no chyba że woda w rurach nie zdąży ostygnąć. Może lepiej pomyśleć o dobrej izolacji rur między kotłem a zbiornikiem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-8 W na pompke placič.... :mellow: To telewizja "standby",lub nadal wyciągasz ju z gniazda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapke zamknieta do polowy, zmienilem na 0 przy podawaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekBrz, czy w przyszłości bierzesz pod uwagę możliwość zwiększenia maksymalnego czasu przekroczenia temperatury zadanej kotła ponad 60 min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że zimą to nie ale w okresie przejściowym pewnie komuś się przyda. Mnie akurat jest to zbyteczne. Ale niech się wypowiedzią inni

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto prosty przykład, kiedy rozszerzenie tej opcji ponad 60 minut byłoby wskazane.

Dla nocnego obniżenia temperatury CO. Kocioł niepotrzebnie wchodzi na kilka minut w czuwanie, a potem podbija moc też niepotrzebnie.

Można oczywiście zapobiec temu, poprzez obniżenie mocy minimalnej, ale prowadzenie kotła poniżej pewnych mocy na moim palniku nie jest ekonomicznie uzasadnione.

post-70418-0-49122800-1515747032_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał:

1. Możliwość ustawienia dynamiki zmian (skoku) modulacji (np 1-10%)

lub

2. Ekstra kop mocy w przypadku ładowania CWU, czyli jak włącza się ładowanie CWU to sterownik do aktualnej mocy dodaje jakiś % (też do ustawienia).

 

Ładowanie CWU zabija mi temperature na kotle. Bez CWU sterownik pracuje bardzo dobrze gdy instalacja jest ustabilizowana a zmiany temp CO są w obrębie 1-2C.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey moc min masz na 25% przy 25 kw palniku to 7.5 kw sporo. Przedłużenie ponad 60 min i praca kotła na tej mocy nie będzie przeciągać Ci temp zadanej? Jak KamilCK zauważył nie u każdego się to sprawdzi, u mnie także. Wspominasz o obniżeniu temp nocnej, jak ? Nie ma takiej opcji w sterze. Chyba że ..... ? Ja mam pompę do co z taką funkcja ale nie sprawdziło się to u mnie. Podrzuć więcej info.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ma 17kW. 25%  z tego to 4,25kW.

Jak widać na wykresie nie przeciąga zadanej, utrzymuje na podobnym poziomie, średnia moc jaką pokazuje sterownik to 30%

Zablokowanie mocy na min. zapobiega niepotrzebnemu rozchwianiu modulacji.

Tak, masz rację, nie ma takiej opcji w sterze, ale TomekBrz odpowiadając na moje pytanie wspomniał, że w przyszłości będzie możliwość programowania obniżenia temperatury kotła, więc testuję "ręcznie" takie rozwiązanie i już widzę, że u mnie bardzo dobrze będzie się to sprawdzać.

Do tej pory temperatura ekonomiczna wyłączała mi pompę CO, ale duuuużo lepszym rozwiązaniem będzie obniżenie na noc zadanej temperatury kotła przy pracujących pompach.

 

Przy takiej instalacji jak moja (trzy niezależne obiegi: kotłowy, CO, CWU) będzie to rozwiązanie idealne, gdyż zasilanie obiegu CO realizowane jest poprzez samoistne (nie ma zaworu 3D na zasilaniu) mieszanie się wody wychodzącej z kotła, z wodą powracającą z instalacji. Priorytet ma u mnie temperatura powrotu, utrzymywana na poziomie 55 stopni przez termostatyczny zawór 3D, temperatury we wszystkich pomieszczeniach kontrolują głowice termostatyczne.

 

Sterowanie temperaturą obiegu CO można realizować w dwojaki sposób:

- poprzez obniżenie/ podniesienie temperatury zadanej kotła

- poprzez obniżenie/ podniesienie prędkości przepływu dla pompy obiegu kotłowego i obiegu CO

 

post-70418-0-41356500-1515753065_thumb.jpg

 

A tak wygląda u mnie "grupa mieszająca" na zwykłym trójniku ;) 

Jak widać po termometrach, daje sobie radę...

 

post-70418-0-84563000-1515754739_thumb.jpg post-70418-0-40283700-1515754742_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekBrz, bardzo dziękuję, sądzę, że nikomu to nie będzie przeszkadzać, a być może wielu użytkowników wykorzysta możliwość zwiększenia maksymalnego czasu przekroczenia temperatury zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście w Twojej instalacji ma to sens, i napewno to się sprawdzi, moc 4 z małym haczykiem też nie powinno stanowić problemu, u mnie zejdzie do 1.5 kw, i do 3-4 godzin nic się nie dzieje jak dłużej tak piec pochodzi to już nie bardzo, choć teraz jak za oknem ok 0 to jest ok bo nie zejdzie poniżej 3-4 kw. A za tym obniżeniem nocnym temp kotła to pochwalam dobry pomysł podsunołeś.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko125, poniżej zamieszczam wykres z dzisiejszego obniżenia nocnego, nie ma nawet mowy o przekraczaniu zadanej temperatury przy mocy min. na poziomie 25%

Pompy pracują, a kocioł łagodnie obniża temperaturę do ekonomicznej temperatury nocnej, co przekłada się na obniżenie temperatury obiegu CO.

Nad ranem kocioł podnosi moc, aby wejść na temperaturę komfortową i podnieść temperaturę obiegu CO.

Jeśli TomekBrz wprowadzi w przyszłości opcję nocnego obniżenia temperatury kotła, dla mnie to będzie "bajeczka" ;)

Najwyższy skok modulacji o godz. 5:30, obrazuje załączenie się pompy CWU w programie czasowym.

 

post-70418-0-49532400-1515758881_thumb.jpg post-70418-0-25550300-1515762527_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale duuuużo lepszym rozwiązaniem będzie obniżenie na noc zadanej temperatury kotła przy pracujących pompach.

 

Również jestem za wprowadzeniem takiej funkcji.

 

Pisałem o tym już dawno, dawno... tutaj

ale Tomek powiedział wtedy stanowcze NIE.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.