Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze pytanie czy po podłączeniu termostatu on tylko steruje pompą ? czy piec będzie przechodził w funkcje czuwania ? Jak nie czy te funkcje tylko y czujnikiem pokojowym dedykowanym do tego sterownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie sterował pompą. Ale jeśli zostanie wyłączona pompa, to spadnie zapotrzebowanie na ciepło, więc sterownik kotła zmniejszy moc. Jeśli minimalna moc będzie nadal powodowała wzrost temperatury kotła -przejdzie w czuwanie.  Jeśli chcesz płynną regulację, to potrzebny jest: mieszacz z siłownikiem, czujnik mieszacza oraz czujnik pokojowy. Wówczas sterownik płynnie może zmieniać temperaturę obwodu CO tak, aby uzyskać temperaturę pokojową.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zbliza sie nowy sezon grzewczy.

To bedzie moj drugi rok z SKZP i piecem 19 kW.

 

Co do sterownika zlego slowa nie moge powiedzec, ale mam pytanie do was.

 

Tomek widzial jak u mnie wyglada czujnik temp. spalin (jest wsadzony w taki kolnierz w w rurze czyli nie ma bezposredniego kontaktu ze spalinami i moze troche zanizac wynik)

 

Jednak podczas czyszczenia pieca zauwazylem ze w rurze od pieca do komina jest ogromna ilosc sadzy moze z 2-3 cm grubosci  gdy ja odbilem i wymiotlem tylko z tej rury mialem moze z 3/4 wiaderka sadzy.

Z ciekawosci wsadzilem telefon do rewizji komina i sprawdzilem jak wyglada wnetrze komina. jest czysciutko prawie zero sadzy widac ciagle zolte moduly i klej pomiedzy nimi nic nie jest pokryte sadza w takim stopniu jak w tych rurach.

 

 

1- Czy to jest normalne po calym sezionie palenia? 

2- Czy to moze byc powodem ze caly sezon walczylem z sadza w kotlowni (osiadala wszedzie na lampach bojlerze, kontaktach, kablach, rurkach pompkach wszedzie doslownie czarny nalot) 

3- Czy sadza moze osadzac sie dlatego bo piec ciagle pracuje mala moca od 10% max 40%? Nie pozwalam my bujac sie w dwu stanie bo wtedy pali jak smok. Mam chyba zle dobrany uklad i dwu-stan nie jest ekonomiczny bo i tak piec zalacza sie co 10-15 min wiec zadnego pozytku z tego, ze piec nie pracuje przez te kilka-kilkanascie minut. Pozatym dwu-stan = problem ze spiekami.

4- Czy w koncu moze sadza bierze sie stad, ze mam ten nieszczesny ruszt wodny i wogole piec jest za duzy do zapotrzebowania ciepla. Spaliny wychladzaja sie po drodze do komina a moc z jaka pracuje kociol 10-40% nie wystarcza aby dopalic sadze?

 

Witam. Kolego a to nie jest czasami pył węglowy? Nie masz może opału w kotłowni luzem?

Edytowane przez Rober528
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie odnośnie nietypowego zastosowania tego sterownika w zwykłym kotle zasypowym Ogniwo S6Wc-20 20kW, dmuchawa METRIX DM31Sk 90W 330m^3/h.

Potrzebuję na około 2 do 3 sezonów pracować na tym kotle, a potem zmiana na kocioł z podajnikiem, ale już teraz chciałbym nieco usprawnić proces spalania i rzadziej odwiedzać kotłownię i zainwestować w sterownik, który nie będę musiał za chwilę zmieniać. Z tego co widzę na forum, producent poważnie podchodzi do sugestii użytkowników i co jakiś czas daje aktualizację oraz jest szansa na dostęp przez internet. Zastanawiałem się jeszcze nad IRYD RTZ PID, ale nie wiem który lepszy, IRYD ma podobno więcej opcji ustawień parametrów,a le przypuszczam że jeszcze kilka aktualizacji i TIMEL również dopracuje swój produkt. Obecnie kocioł pracuje jako zasypowy z paleniem od "góry" z bardzo prymitywnym sterownikiem dwustanowym, który nie radzi sobie zupełnie. Problemem jest utrzymanie temperatury w rozsądnych przedziałach. Instalacja tradycyjna grawitacyjna/lub pompa.

Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie odnośnie podłączenia panelu pokojowego do TIMELA. Na zdjęciach widzę że kable mają złącze telefoniczne a wyświetlacz RS232. Jak to połączyć? Potrzebne są jakieś dodatkowe przejściówki, czy zestaw zawiera komplet elementów? Boczne gniazdo panelu jest przeznaczone chyba tylko do aktualizacji i po powieszeniu na ścianie nie będzie żaden przewód na bok wystawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli złącze do aktualizacji jest z tyłu panelu, a do bocznego musi być wpięty cały czas kabel. Tak trochę nie estetycznie to wygląda, szczerze mówiąc to chyba na odwrót te gniazda powinny być.

Sterownik SKZP-02 w ogóle nie bierze pod uwagę temp spalin w trybie automatycznym? Przy zastosowaniu kotła w połączeniu z kominem ze stali kwasowej to może być nie najszczęśliwsze rozwiązanie, bo nie ma się żadnej kontroli nad temperaturą spalin i można sobie co nieco zniszczyć. Z tego co wiem IRYD ma kaganiec temp. spalin. Wydaje mi się że w moim zastosowaniu przydałby się taki "aktywniejszy" czujnik spalin.

Mam jeszcze wątpliwości kiedy należy stosować dwa splitery, a kiedy jeden. W instrukcji panelu podane są dwie wersje połączeń do SKZP-02 (przy czym różnie te urządzenia wyglądają, jedno prostokątne, drugie kwadratowe), do sprzedania na str producenta jest chyba tylko ta wersja na dwa splitery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKZP-02 w trybie automatycznym bierze pod uwagę temp. spalin i również ma "kaganiec".

W przypadku SKZP-02 zawsze są potrzebne 2 splitery. Wszystkie splitery, przewody i zasilacz są w komplecie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Staramy się nie ruszać temperatury kotła.

Dziękuję za szybką odp.

Zaniepokoiła mnie jeszcze powyższa wypowiedź.

Jeżeli dobrze rozumiem to nie ma możliwości sterowania temperaturą kotła za pomocą termostatu pokojowego? Czyli jeżeli nie posiadam zaworu mieszającego to nie ma sensu dawać czujnika pokojowego temp?

Istnieje jakaś szczegółowa instrukcja tego sterownika, która określałaby zależności i wzajemne blokady (m.in. te poruszane na forum)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję do sterownika można pobrać z tej strony http://costerowniki.pl/glowna/18-sterownik-skzp-02-f.html tyle, że jest dość stara bo do wersji 1.60 Nowszą dostałem razem ze sterownikiem.

Swoją drogą Panie Tomku można by uaktualnić plik na stronie bo sporo zmian zaszło od wersji 1.60 a jednak fajnie móc sobie to przeanalizować.

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się domyślałem, że to do innej wersji sterownika musi być bo dużo rozbieżności jest pomiędzy instrukcją a tym co się na forum czyta.

Doradzi ktoś coś odnośnie mojej aplikacji sterownika? Próbował już ktoś robić takie doświadczenia?;)

Nie doszukałem się jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie jakie parametry można ustawiać w trybie interwałowym (na pewno są to: czas pracy podajnika, przerwy pomiędzy ładowaniami, siła max dmuchawy podczas pracy), czy parametry w czasie podtrzymania kotła wyglądają analogicznie, czy można również ustawić długość przerwy pomiędzy nadmuchami?

Szczerze mówiąc to gdyby Pan Tomasz się nie udzielał na tym forum, za co dziękuję, to właściwie niewiele byłoby wiadomo o tym sterowniku. Bardzo pomocne są filmiki na youtube, ale też chyba nie aktualne i nie pokazane są tam wszystkie funkcje (np. CWU- do tej pory nie wiem jaki odbywa się sterowanie). Wiem że to jest nowość, ale uważam że powinno być udostępnionych więcej technicznych informacji. Jeżeli mogę coś zasugerować to umieściłbym w instrukcji jeszcze takie informacje, które wg mnie są standardem w tego typu dokumentach: wymiary gabarytowe urządzenia, wskazanie rodzaju i lokalizacji gniazd oraz jakiś spis parametrów które są ustawiane (z krótkim opisem jak dany parametr wpływa na pracę urządzenia), ale to tylko moje podpowiedzi dla Producenta:)

Podsumowując dalej jestem w kropce i nie wiem jaki sterownik kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość przerwy między nadmuchami? Dmucha jak pracuje a resztę ustawiasz w podtrzymaniu. Wymiary gabarytowe? Osobiście uważam za zbędne chociaż gdzieś je widziałem. Sterownik jest na tyle osobnym modułem, że ja umieściłem go z boku kotła na ścianie. W tym przypadku nie ma to znaczenia jaki jest on duży. Dodatkowo jest w na tyle bezpiecznej odległości od kotła, że nic mu nie zrobi wysoka temperatura. Wszystko zależy od konstrukcji kotła oczywiście ale w moim przypadku był by zagrożony. Ja ze sterownika korzystam już drugi sezon i jestem bardzo zadowolony. Gdybym miał wybrać ponownie to też byłby to SKZP-02. Tyle pisania, przejrzyj sobie instrukcję nawet tą ze strony. Sporo się dowiesz. Resztę znajdziesz na forum od wersji 1.83. (Kilka ostatnich stron)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to miał być w zeszłym roku! Nie liczył bym że w tym będzie! Może wogule nie będzie.

Ps. P. Tomaszu tak się nie postępuje z Klientem że mu się obiecuję że już jest a czekam od pół roku i teraz mowa że nie wiadomo kiedy czy też wogóle

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie to jak z premiera Wiedzmina :) czasami warto poczekac aby cos bylo dopracowane, a nie wypuszczone z bugami

 

Poza tym mysle, ze tu moze wchodzic tez w gre troche motyw ekonomiczny :)  kto kupi panel pokojowy jezeli bedzie mogl miec sterowanie z komorki/laptopa/tableta?

 

Ja poczekam... widzialem na zywo testowa wersje i wiem, ze czekac warto

 

Ja też tak uważam i czekam spokojnie. Przecież sterownik bez modułu internetowego działa i jest w pełni sprawny więc po co ponaglać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.