Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

palisz tylko cwu czy co tez? 

 

poza tym, jaka powinna być optymalna temperatura ślimaka? mam przymocowany od zewnątrz jakies 10cm od kotła i jak dzisiaj grzeje cwu tylko to wskazuje 45st. Nie wiem czy to dużo czy mieści się w normie...

 

Temperatura podajnika u mnie w tej chwili 47, też mam czujnik około 10 cm od kotła. Mam podajnik żeliwny, nie widzę w tym niczego, co by odbiegało od normy.

Kopiec mam ok, żar nie schodzi do ślimaka, więc przyjmuję to za naturalną temperaturę podajnika.

Palę już normalnie, tzn. pogodówka załącza pompy. Ja mam ustawione na 16 stopni.

CWU grzeję 3,5 godz/dobę, czasówka tego pilnuje.

 

A jak tam  Wiesiu u Ciebie? Walczysz cały czas? Są jakieś postępy?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura podajnika u mnie w tej chwili 47, też mam czujnik około 10 cm od kotła. Mam podajnik żeliwny, nie widzę w tym niczego, co by odbiegało od normy.

Kopiec mam ok, żar nie schodzi do ślimaka, więc przyjmuję to za naturalną temperaturę podajnika.

Palę już normalnie, tzn. pogodówka załącza pompy. Ja mam ustawione na 16 stopni.

CWU grzeję 3,5 godz/dobę, czasówka tego pilnuje.

 

A jak tam  Wiesiu u Ciebie? Walczysz cały czas? Są jakieś postępy?

47 st i 10 cm od kotła ? To już chyba masz pożar w zasobniku uchl klapę jak dym to zamykać od razu , czemu ten czujnik 10 cm od kotła , co żeby się nie przegrzał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, w wersji zabudowanej dla ślimaka przycisk DODAJ PALIWA nie działa (wersja oprogramowania 2.01), na standardowej wersji sterownika u rodziców działa bez problemu. Zgłosiłem ten fakt do pana Tomka.

To oznacza bug w oprogramowaniu do zabudowy :rolleyes:

U nas (wersja z zabudową) nie działa w ogóle więc osoby, które nie mają zabudowy niech nie piszą, że im działa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura slimaka? Ja mysle ze 40st to juz duzo...

 

i tak, walcze czały czas. Dzisiaj jak rozpalałem od nowa na cwu, przez 30 min miałem idealny kopczyk i wysoki delikatny płomień. Potem wszystko wróciło do 'normy'

Próbuje wszystkich kombinacji. Potem daje 12h popracować i sprawdzam wyniki - za kazdym razem kopczyk idzie w dół. 
Poza tym zauwazyłem że nie robią się juz spieki takie kalafiorowate duże i długie ale zostaje mi w szufladzie nie dopalony węgiel - taki lekki, odgazowany ale czarny, nie spalony. I z jednej strony mam wrazenie ze skoro się nie spalił, to za szybko podaje; z drugiej strony nie ma kopczyka wiec jak moge za duzo podawać.
Modulacje ustawiłem 10-55%

powietrze na moim WPA06 min 8-max 20
kaloryczność 26,8MJ

moc kotła taka jaka jest czyli 22KW

potencjał wczoraj próbował na 14 i nic to nie dało, dzisiaj poszedłem w drugą strone i dałem 20 - bez efektu...

Szczerze to czuje się troche jak niewidomy w lesie i nie wiem gdzie szukać przyczyny. To że węgiel kijowy to wiem. Ale sposób jakiś byc musi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 st i 10 cm od kotła ? To już chyba masz pożar w zasobniku uchl klapę jak dym to zamykać od razu , czemu ten czujnik 10 cm od kotła , co żeby się nie przegrzał ?

Nie ma żadnego dymu w zasobniku, ani pożaru. Nie panikuj. :o i straży czasem nie wzywaj...

To w końcu w mojej kotłowni  ;)

Chyba czujnik się nie przegrzeje, co?

Poza tym temperatura podajnika w czuwaniu jest wyższa, a przy pracy niższa i to jest normalna reakcja, przynajmniej u mnie.

Najniższa temperatura podajnika jaką zaobserwowałem, to 39 stopni, a najwyższa 52.

Im bliżej kosza, tym duuużo niższa.

 

Wiesiu, moc kotła masz 22 kW, a palnik jakiej masz mocy?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura slimaka? Ja mysle ze 40st to juz duzo...

 

i tak, walcze czały czas. Dzisiaj jak rozpalałem od nowa na cwu, przez 30 min miałem idealny kopczyk i wysoki delikatny płomień. Potem wszystko wróciło do 'normy'

Próbuje wszystkich kombinacji. Potem daje 12h popracować i sprawdzam wyniki - za kazdym razem kopczyk idzie w dół. 

Poza tym zauwazyłem że nie robią się juz spieki takie kalafiorowate duże i długie ale zostaje mi w szufladzie nie dopalony węgiel - taki lekki, odgazowany ale czarny, nie spalony. I z jednej strony mam wrazenie ze skoro się nie spalił, to za szybko podaje; z drugiej strony nie ma kopczyka wiec jak moge za duzo podawać.

Modulacje ustawiłem 10-55%

powietrze na moim WPA06 min 8-max 20

kaloryczność 26,8MJ

moc kotła taka jaka jest czyli 22KW

potencjał wczoraj próbował na 14 i nic to nie dało, dzisiaj poszedłem w drugą strone i dałem 20 - bez efektu...

Szczerze to czuje się troche jak niewidomy w lesie i nie wiem gdzie szukać przyczyny. To że węgiel kijowy to wiem. Ale sposób jakiś byc musi..

jedyny sensowy sposob to zmieszac to dziadostwo z czyms o zerowej spieklanosci, chyba ze nadla chcesz mieszkac w tej niskiej piwniczce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to w takim razie jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura slimaka? Ja mysle ze 40st to juz duzo...

 

i tak, walcze czały czas. Dzisiaj jak rozpalałem od nowa na cwu, przez 30 min miałem idealny kopczyk i wysoki delikatny płomień. Potem wszystko wróciło do 'normy'

Próbuje wszystkich kombinacji. Potem daje 12h popracować i sprawdzam wyniki - za kazdym razem kopczyk idzie w dół. 

Poza tym zauwazyłem że nie robią się juz spieki takie kalafiorowate duże i długie ale zostaje mi w szufladzie nie dopalony węgiel - taki lekki, odgazowany ale czarny, nie spalony. I z jednej strony mam wrazenie ze skoro się nie spalił, to za szybko podaje; z drugiej strony nie ma kopczyka wiec jak moge za duzo podawać.

Modulacje ustawiłem 10-55%

powietrze na moim WPA06 min 8-max 20

kaloryczność 26,8MJ

moc kotła taka jaka jest czyli 22KW

potencjał wczoraj próbował na 14 i nic to nie dało, dzisiaj poszedłem w drugą strone i dałem 20 - bez efektu...

Szczerze to czuje się troche jak niewidomy w lesie i nie wiem gdzie szukać przyczyny. To że węgiel kijowy to wiem. Ale sposób jakiś byc musi..

Jaki masz schemat kotłowni szkic potem dalej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu widzę pewną sprzeczność. Piszesz o pięciu stopniach i tak faktycznie jest, ale w takim razie po co parametr "temperatura max" w oknie nastawu temperatury kotła ?

Ten parametr blokuje możliwość ustawienia wyższej temperatury kotła. Żeby np. dziecko nie ustawiło 80 na kotle.

Czyli jeśli temp. max kotła masz np. 60, to nie da się ustawić temperatury zadanej kotła na więcej niż 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekBrz dla rozjaśnienia w głowach pytanie.

 

Jaki wpływ na nawęglanie palnika maja następujące funkcje "Moc kotła", "Potencjał palnika", "Kaloryczność paliwa" i ewentualnie, który parametr lepiej ruszyć w przypadku chęci znacznego zwiększenia kopca ?

 

Z moich obserwacji:

1. "Moc kotła" powinno się nazywać w zasadzie "mocą palnika", mimo że mam kocioł 15kW dopiero po wpisaniu realnej mocy palnika na 25kW sypie paliwa jak trzeba, ale chętnie bym się dowiedział czy taka drastyczna zmiana nie będzie niekorzystna w dalszym użytkowaniu. Wiem na pewno, że po takim ustawieniu pożegnałem się z ewentualnym wyliczeniem z jaką mocą hula kocioł ponieważ wyświetlacz już przy 50% pokazuje moc 12.5kW.

2. Potencjał palnika chyba nie daje aż takich ogromnych różnic w nawęglaniu ? Sprawdźcie sami i przestawcie np o 5kg od razu, po zmianie od razu zmieni się wyświetlane spalanie dobowe, ale zaledwie o 1-2kg

3. Kaloryczność paliwa. Czy aby ten parametr nie był najistotniejszy ? Chyba jego zmiana najbardziej wpływa na częstotliwość podawania paliwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potencjał podajnika wpisujemy jaki wyjdzie ewentualnie korekta po spaleniu zasobnika, to podstawa a później ustawiasz maksymalną moc jaką przewidujesz że budynek będzie miał chęć pobrac i dopiero reguluje się powietrze i kaloryczność ewentualnie zwiększa się moc min aby nie było zbyt długich przerw między podaniami. Powodzenia.

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z tych parametrów ma wpływ na naweglanie palnika. Ja bym przede Wszstkim ustawił prawidłową moc palnika i potencjał podajnika zmierzyć i wpisać jaką jest w rzeczywistości. Ja bym się bawił jedynie z kaloryczność paliwa ja mam Groszek o kaloryczność 28.8 A musiałem ustawić 27 żeby kopczyk był odpowiedni i następne to zabawa z wiatrem ja akurat mam przedział 7-28% ale cały czas jestem w fazie testowania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dodam że jak zmieniamy jakiś parametr to nie zaglądamy do pieca co 10min bo to ma negatywny wpływ na Spalanie bo dostaje się powietrze z zewnątrz tylko zmiana i kilka godzin czekania i dopiero zagladamy bo kopiec może się zapadac jak będziemy zaglądać co 10min bo dostaje tzw. Lewe powietrze tak jak w samochodzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey

 

Oto kopczyk po 24h palenia. Faktycznie jakby mniej spalal. Zerknij czy wg Ciebie jest ok czy cos korygowac? b04a914dbb4bc4c1a9d41298936ca4d4.jpg

 

A to jak przegarnalem te spieki.

f1157e9590f91ba95899fe486d543b73.jpg

 

Tam jest zar ale jak sie z fleszem robi zdjecie to nie widac.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Dancych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo teraz był w czuwaniu? Ten ostatni raz?

W kotle masz siwo, nie przyciemniło kotła przez te 24 godziny?

Ja popiołu i spieków z korony nie zgarniam. Lepiej wtedy trzyma żar w palenisku jak jest taka kołderka po bokach (u mnie oczywiście).

Skoro już uzyskałeś prawidłowy kopczyk, to możesz spróbować odchudzać czuwanie, bo zdaje się, że mówiłeś, że masz dość bogato. Dlatego pytam, jak długo stał teraz w czuwaniu.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz to stał kilkanaście minut bo akurat grzał wodę. Natomiast w ciągu dnia był w czuwaniu pewnie z 9h tak na oko po wykresie patrząc. Nie wiem czy odchudzać podtrzymanie skoro nawet w nim kopczyk nie opada. Co ważne: czopuch przymknięty na 50% i przesłona na dmuchawie też tylko delikatnie uchylona. W kotle w miarę czysto. Jestem póki co zadowolony. I w sumie może nie będę tego podtrzymania ruszał bo znowu coś się zdestabilizuje i będzie od nowa zabawa. Najgorsze, że nie mam kilku dni wolnych by na spokojnie obserwować tylko jak wrócę z pracy to liczę że zastanę palnik w przyzwoitym stanie:)

 

Mam w czuwaniu 10s podawania co 15 min przy minimalnym czasie i sile nadmuchu. 

Edytowane przez Dancych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś zadowolony, że kopczyk udało się podnieść, to i ja się cieszę. To oczywiste, że nikt nie chce być więźniem kotłowni. ;)

I nie martw się na zapas. Czuwanie łatwo opanować B)

Pozdrawiam

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konopka zgadza sie ale to jest Retopal wiec powinien trzymać parametry. Nie napisalem @Jockey ze Ci dziekuje bo jakby troche kamien z serca ze sie pali spoko.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się nie sugeruję bo wiem jak z tym jest dla tego mam ustawioną wartość tak żeby Spalanie było dobre ale cały czas walczę że spalaniem bo według mnie jest trochę za duże jak na gabaryty mojego domku

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dancych gratuluje kopczyka i koniec końców zwycięstwa w tej nierównej walce z palnikiem ;)
jak mozesz podaj parametry jakie masz ustawione, jaki masz węgiel i jakiej mocy piec/palnik

a tak btw dzisiaj zaktualizowałem sterownik do najnowszej wersji. Gdyby ktos się nad tym zastanawiał i nad zakupem konwentera również to NIE polecam tego z miedia expert o tego:
https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/adapter-4world-adapter-usb-do-rs232-db9m-i-rs232-db25m

musiałem kupic drugi po konsultacji z Panem Tomkiem od Timela i dopiero ruszyło. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem już dość dawno konwerter z wcześniejszych stron był polecany i działa bez zarzutów. Ja też już zaktualizowalem 2dni temu do nowszej wersji i WSZSTKO jak najbardziej jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dancych gratuluje kopczyka i koniec końców zwycięstwa w tej nierównej walce z palnikiem ;)

jak mozesz podaj parametry jakie masz ustawione, jaki masz węgiel i jakiej mocy piec/palnik

a tak btw dzisiaj zaktualizowałem sterownik do najnowszej wersji. Gdyby ktos się nad tym zastanawiał i nad zakupem konwentera również to NIE polecam tego z miedia expert o tego:

https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/adapter-4world-adapter-usb-do-rs232-db9m-i-rs232-db25m

musiałem kupic drugi po konsultacji z Panem Tomkiem od Timela i dopiero ruszyło.

 

 

Zasluga Jockeya. Pale retopalem z pgg.pl

253baa554f5464e315576c494357f311.jpgf8e530355ec83b3873cda6b33a498f39.jpg14a909b32262fb5f102b8501e5026209.jpg4ed43e2f9262cf34c1f0650825efead4.jpg84ef7a0962e22fe8f0789b8a8d95a478.jpg7312e2fe57468c61c966bf5d03a4e557.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc retopalem który ma spiekalnośc <1 jest łatwiej niż jankowicami o spiekalności 40...
Nie mniej wypróbuję Twoje ustawienia.

Masz ustawioną moc palnika 25KW a jaka jest rzeczywista?

Ja zauwazyłem u siebie ze kopczyk stworzyłby się gdyby nie problem spieków - tworzą się monstrualne spieki o kształcie godżilli. Sięgają nawet palnika. Gdy sie je rozkruszy to powstałe małe kawałeczki uzupełniają cały palnik i jest taki płomień, że jakby zobaczył go Jockey to by pozazdroscił ;) I tak przez 15min az nowy spiek nie zacznie wychodzić.Potem, wychodzi jeden olbrzym z palnika o długości 15 cm a po bokach pusto i wali chłodnym powietrzem...
skończe ten zasobnik i mam juz przygotowaną mieszanke jankowice + wesoła o spiekalności < 10. Mam nadzieje ze bedzie lepiej bo jak nie to najbizsza zima bedzie na totatalnym wkórwieeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.