Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a wiecie o tym że dawno temu głównym tematem było jak prowadzić kocioł aby nie wpadał w czuwanie ,a tu widać że moda teraz na dopracowanie czuwania można się dowiedzieć co jest powodem tego zabiegu ? 

Bo według mnie czuwanie to raczej stan kotła omijany przez większość palaczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby dalo sie u mnie omijac czuwanie to pewnie bym probowal ale mam przewymiarowany kociol i w domu cieplo poki co to i sie odstawia. @wiesiuu jal Ci sie robia takie spieki to moze trzeba skrócić czas podawania w auto zeby sie lepiej rozbijaly?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skróciłem z 5s do 3s i efekt ten sam. spiek robi się w palniku,  w srodku. Dzisiaj zwiekszyłem moc palnika do 27kw i zostawiam na 12h zeby zobaczyc efekty. Jutro skróce jeszcze czas do 2s ale watpie zeby pomogło. Zobaczymy

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przeslone na wentylatorze i wajchę na czopuchu? Mi pomoglo dopiero lekkie tylko uchylenie przeslony na dmuchawie i zamkniecie czopucha na 50%.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Dancych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a wiecie o tym że dawno temu głównym tematem było jak prowadzić kocioł aby nie wpadał w czuwanie ,a tu widać że moda teraz na dopracowanie czuwania można się dowiedzieć co jest powodem tego zabiegu ? 

Bo według mnie czuwanie to raczej stan kotła omijany przez większość palaczy .

Ano powodem jest mały odbiór ciepła.

Oto fotka z ostatnich 12 godzin.

 

post-70418-0-59507600-1506542268_thumb.jpg

 

Miałbym prowadzić kocioł na 5% mocy? Po co i w imię czego? Żeby kreski były proste?

I tak by się odstawiał, kopiec ciągle by opadał i spalanie miałbym wyższe co najmniej 1,5-2kg/dobę.

Zmuszanie kotła do pracy na niskiej ciągłej mocy niczemu dobremu nie służy (przynajmniej u mnie).

Zresztą każdy prowadzi swój kocioł, jak mu wygodnie. ;)

Widziałem już bitwę na wykresy w tym wątku i mam nadzieję, że wyciągnąłem odpowiednie wnioski.

Czuwanie, to może i stan omijany przez większość palaczy, ale niestety w procesie pracy kotła występujący.

A skoro już się zdarza, to trzeba go wypieścić... :lol:

co by nie był zbyt uciążliwy.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Dancych,widzę że masz ustawioną moc 25kw czyli pewnie taka jest moc rzeczywista  ale modulacja zredukowana do 40% czyli 10kw.Gdybyś ustawił moc na 10kw i modulację na 100% byłoby dokładnie to samo przy tych samych pozostałych parametrach.Twierdzenie ,że trzeba wpisać rzeczywistą moc palnika to nieprawda.Podam swój przykład ,nie wiem jaka moc palnika,więc wstawiłem moc kotła ,było za dużo więc zmniejszyłem do minimum /8kw/ i tak w tej chwili modulacja 55%,tyle że mam bardzo wydajny podajnik

Edytowane przez konopka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Jakby to tak czy inaczej nie zmienia faktu czy ustawie w ten czy inny sposob ze efekt jest ten sam. Jesli sa jakies przeciwwskazania do takich ustawien to oczywiscie z pokora wyslucham. Poki co dziala to co mam. Zredukowalem moc bo mam przewymiarowany kociol i gdyby chodzil na 100% to by mi bardzo przeciagal zadana tak mysle.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Dzieki za wszelkie informacje. Poki co pompy kotlowej nie montuje bo wydaje sie dzialac ten grawitacyjny. Po zimie bede madrzejszy.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz nie ma opcji żeby przy obecnym odbiorze ciepła nie odstawić kotła w czuwanie, chyba że mieszkasz w szałasie.

Teorie na temat tego, że lepiej ustawić jedną temperaturę na całą dobę zamiast programowania temperatur komfortowej i ekonomicznej również obalam. Grzałem tak przez dwa dni, spanie bardzo niekomfortowe i spalanie około 3kg wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wnioski przedmowcy. Tez grzalem strefami tyle ze przez ponad 3 miesiace i spalanie btlo wyzsze bo pp przelaczeniu na temp. komfortowa na termostatach grzejnikowych piec dostawal ostro po d.....Obecnie stala temperatura w calym domu jest najekonomiczniejsza i najbardziej komfortowa.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Dancych,widzę że masz ustawioną moc 25kw czyli pewnie taka jest moc rzeczywista  ale modulacja zredukowana do 40% czyli 10kw.Gdybyś ustawił moc na 10kw i modulację na 100% byłoby dokładnie to samo przy tych samych pozostałych parametrach.Twierdzenie ,że trzeba wpisać rzeczywistą moc palnika to nieprawda.Podam swój przykład ,nie wiem jaka moc palnika,więc wstawiłem moc kotła ,było za dużo więc zmniejszyłem do minimum /8kw/ i tak w tej chwili modulacja 55%,tyle że mam bardzo wydajny podajnik

Nie było by to samo już kilka stron wcześniej pisał o Tym P. Tomek tak więc nie wprowadzaj ludzi w błąd z resztą będzie P. Tomek to może wam to sprecyzuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dokopałem się cytuję "Witaj

Moc kotła - to moc jaką osiągniemy przy 100% modulacji. Przy 100 % modulacji wentylator dmucha z mocą ustawianą jako Powietrze Maksymalne.

Zmniejszając maksymalną modulację np. do 75 %, powodujemy, że sterownik osiąga maksymalnie 75% mocy znamionowej i przy tej mocy dmucha z odpowiednio zmniejszonym powietrzem.

A wiec w opisanym przypadku zmieni się stopień napowietrzenia.

Dodatkowo sterownik zmienia swoją moc co 1 %. Jeśli mamy np. 12 KW, to sterownik może zmieniać moc z rozdzielczością 0,12 KW. Przy mocy ustawionej na 16 KW, rozdzielczość wynosi już 0,16 KW.

Korzystniej jest więc wpisywać mniejszą moc i nie ograniczać modulacji, niż wpisywać moc dużą a potem ograniczać ją zakresem modulacji." Ale jak coś czekamy jeszcze na P.Tomka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale skoro moc palnika ma wplyw na naweglanie to jak wpisze 10kw i dam 100% modulacje to kopczyk pojdzie na dno. Nie prawda?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teoretycznie tak ą praktycznie lepiej niech się wypowie twórca Sterownika bo ja Niestety nie znam dokładnie algorytmów zastosowanych

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Dancych,widzę że masz ustawioną moc 25kw czyli pewnie taka jest moc rzeczywista  ale modulacja zredukowana do 40% czyli 10kw.Gdybyś ustawił moc na 10kw i modulację na 100% byłoby dokładnie to samo przy tych samych pozostałych parametrach.Twierdzenie ,że trzeba wpisać rzeczywistą moc palnika to nieprawda.Podam swój przykład ,nie wiem jaka moc palnika,więc wstawiłem moc kotła ,było za dużo więc zmniejszyłem do minimum /8kw/ i tak w tej chwili modulacja 55%,tyle że mam bardzo wydajny podajnik

Konopka, proszę Cię nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Moc 25 kw przy 40% i 10kW przy 100% przy pozostałych tych samych innych parametrach, TO NIE TO SAMO.

Inaczej będziesz miał też napowietrzony palnik

 

Na nawęglanie palnika wpływ mają:

- moc kotła

- potencjał podajnika

- kaloryczność paliwa

- korekta dawki paliwa

Jakakolwiek wiec zmiana jednego z tych parametrów wpływa na nawęglanie palnika i nie jest bez znaczenia.

 

I tę zależność trzeba dobrze zrozumieć, jeśli chce się zmieniać moc kotła. Bo to podstawa.

Jeżeli ktoś ma już dobre parametry spalania i rozumie dobrze tę powyższą zależność, to może sobie wtedy dowolnie zmieniać moc na taką, jaka mu odpowiada.

A jeżeli nie bierze się pod uwagę tych zależności, to potem są cyrki na palniku i w spalaniu, czego najlepszym przykładem jest lektura tego wątku.... :P

 

Jeżeli palnik jest 25kW i był prawidłowo nawęglony, a ustawisz na 10kW, to musisz, obniżyć kaloryczność, lub podajnik, albo podnieść korektę, aby utrzymać odpowiednie nawęglanie palnika.

Jeżeli tego nie zrobisz to kopiec opadnie - na 100%

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj wieczora grzałem CWU. O 17:45 dzisiaj puscilem na CO zeby troche nagrzac i zauwazyłem ze z podajnika jakimiś małymi szparkami delikatnie uchodzi dymek, nie gęsty i nawet nie smierdzący. Cos tak jakby z zaparzonej herbaty. Nie chce teraz otwierac podajnika bo piec idzie na 70%. Co moze byc przyczyną i jak można temu zaradzić ?

Edytowane przez wiesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.