Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

To nic nie dało bo nawet się nie świeciła dioda od zasilania tylko alarm piszczał.

 

 

To pisałem tylko jako ostrzeżenie jak ktoś chce zaoszczędzić na kablu rs 232 tak jak ja to i tak będzie musiał kupić lepszy hehe. W piątek padł sterownik a dzisiaj kurier przywiózł kabel i jest wszystko ok.

Dobrze, że wszystko ok. Mi się udało.  Pisząc o włączeniu i wyłączeniu miałem na myśli z zasilania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie spalania pestki mogę już coś napisać, minęły 3 doby od zasypania. Wsypałem 2 worki po 45kg =90kg trzy dni temu, w zasobniku zostało jeszcze ok 10kg -czyli spalanie wyszło 80/3=26,6kg/doba. Popiołu wyszło z tego na wadze 0,752kg czyli ok 1%.

W skali miesiąca wychodzi koszt ogrzewania pestką 255zł, ekogroszkiem 345 czyli oszczędność 90zł/mc. W skali sezonu grzewczego (liczę 6 miesięcy) to kwota 540zł.

 

No i jeszcze jedna zaleta -popiół można wysypać na ogródek :)

wszystko ładnie pięknie tylko jest jeden "maleńki" problem ...

26,6 x 30 dni daje nam 798kg na miesiąc

798kg x 6 miesięcy to jest 4788kg

Pestka jest lekka w będzie też i przestrzenna, więc tu pojawia się ten "maleńki" problem :(

Jak to chłolerstwo zmagazynować ...?

no ale po za tym to jak widać rewelacja, tylko pogratulować.

Możesz napisać jak duże były to worki, albo ile wchodzi do BigBaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to temat do autora sterownika Pana Tomka.

Chodzi o programator czasowy. 

W sumie to użyteczne są dwie pamięci w sterowniku, T1 i T2, zakładając, że np. na T1 nastawimy od poniedziałku do piątku temp w jakiś określonych godzinach a na T2 sobota i niedziela. 

Temperatura wyższa przejmuje priorytet nastawu, gdyż jeśli np. zaprogramujemy od PN do ND temp komfortową na 210C w T1 to w T2 gdy w tych samych godzinach będziemy chcieli mieć temp ekonomiczną to sterownik i tak ustawi to co mamy w pamięci na T1 czyli temp komfortową.

Tak więc chcąc np. zaplanować sobie 4 komórki pamięci to zaczyna się z tym problem, gdyż gdy w poszczególnych dniach i godzinach, gdy temp zadana będzie komfortowa, to nigdy nie uda się otrzymać temp ekonomicznej w tym samym czasie ale pod inną komórką pamięci czyli np. w T2, T3 i T4 i bez znaczenia jest tu kolejność zmian pamięci w zakresie wzrostu temp, czyli od najmniejszej do największej ;(
Doszedłem do tego przypadkiem, gdyż chciałem zaplanować w dni robocze niższą temp gdy nikogo nie ma w domu. Jednak bywa tak iż jestem jeden tydzień w miesiącu cały czas w domu i wówczas chciałbym mieć temp komfortową i wówczas niestety pamięć T2 przejęła priorytet temperaturowy nad T1 gdzie miałem zaplanowaną temp niższą w pokoju.

Pytanie moje dotyczy idei działania tych pamięci, bo wg mnie wystarczyłoby umieścić tylko dwie komórki pamięci.

Czy to jest jakiś błąd programowy czy celowe działanie?

Jeżeli celowe, to w jakim celu?

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komórek pamięci T1, T2, T3, T4 przydzielasz poszczególne dni tygodnia, tak abyś w sumie miał cały tydzień rozpisany. Możesz sobie wpisać np. PN,WT do T1, ŚR, CZ do T2, PT do T3 i SB, ND do T4. Temperatury są tylko dwie: ekonomiczna i komfortowa, określasz w jakich godzinach mają obowiązywać, dla poszczególnych komórek.

Nie ma tu żadnej filozofii.

Edytowane przez carlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko po co się tak bawić by jeden tydzień rozbijać na 4 komórki pamięci?

Chciałem zaprogramować jeden tydzień jako pracujący czyli z mniejszymi temperaturami a drugi tydzień z wyższymi, gdy ktoś jest w domu.

I niestety wówczas sterownik będzie zawsze wybierał nastawienia z wyższymi wartościami.

U mnie akurat żona nie ogarnia takich rzeczy i ma prawo do tego, więc aby nie grzebała, chciałem wykorzystać do tego komórki pamięci. Nastawione ma np na 3 tygodnie jeden nastaw a jak się siedzi w domu (ona lub ja), to wybiera się inne ustawienia.

Wiem, można korzystać z ustawień stałych, Komfortowe lub Ekonomiczne, ale wówczas znowu trzeba pamiętać o wprowadzeniu zmian gdy idziemy spać lub np gdy przebywamy po za domem i łatwo o tym niestety zapomnieć. 

Po to chyba miała służyć ta pamięć, bo w chwili obecnej to jakoś tak nie bardzo to funkcjonuje, no chyba że autor miał właśnie taką funkcjonalność na myśli ...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem tylko przykład, że można rozbić tydzień na max 4 komórki.
Jeśli chcesz mieć tak jak to opisałeś to musisz się zwrócić do producenta aby uwzględnił w aktualizacji programator czasowy zależny od daty. Wtedy będziesz programował sterownik wg konkretnej daty a nie dnia tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ carlo

 

 

 zwrócić do producenta aby uwzględnił w aktualizacji programator czasowy zależny od daty.

 

chyba się nie rozumiemy. Tu nie chodzi o programowanie wg daty, bo to nie jest potrzebne, akurat mnie.

Ustaw sobie w T1 kilka dni w określonych godzinach temp ekonomiczną a w T2 z temp komfortową w tych samych dniach i godzinach. Następnie spróbuj ustawić to co jest w pamięci T1

To się nigdy nie uda  bo sterownik nie podejmie pracy z ustawieniami ekonomicznymi i tu uważam że jest błąd.

Jednak jeżeli tak ma być, to T3 i T4 praktycznie stają się zbędne, bo zawsze komfort ma priorytet w ustawieniach gdy pokrywają się dni tygodnia i godziny.

 

Przykład:

T1 Sobota akurat pracująca więc masz przerwy na pracę ekonomiczną

 

          od 00:00 do 07:00 temp ekonomiczna

          od 07:00 do 09:00 temp komfort

          od 09:00 do 16:00 temp ekonomiczna

          od 16:00 do 22:30 temp komfort

          od 22:30 do 24:00 temp ekonomiczna

 

T2 Sobota masz wolną i chcesz mieć cieplej cały dzień,

 

          od 00:00 do 08:00 temp ekonomiczna

          od 08:00 do 22:30 temp komfort

          od 22:30 do 24:00 temp ekonomiczna

 

Możesz tak sobie zaplanować pod T1 i T2 cały tydzień i zobaczysz że to jest nie możliwe, gdyż zawsze gdy wybierzesz T1 to w godzinach gdy kocioł ma pracować z temp ekonomiczną, będzie pracował z temp komfortową.

Producent zna temat bo już z nim rozmawiałem, ale pytam czy to się zmieni bo jest to pomyłka lub błąd w sofcie, czy nie zmieni się bo tak ma być i koniec.

Przy okazji użytkownicy którzy o tym nie wiedzą, mogą uniknąć zdziwienia i zdenerwowania, gdy sterownik na złość Niemcom ;)

nie będzie chciał przyjąć ustawień ekonomicznych i to tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że nie można programować tych samych dni w różnych T... to wiem.

Nigdy nie rozpatrywałem tego w sposób taki, że T1= pierwszy tydzień, T2=drugi tydzień... itd. Przyjąłem, że producent ustalił jako główny okres czasu 1 tydzień a nie 1 miesiąc czy kilka tygodni. No i to wydawało mnie się logiczne, ale jak będzie to rozszerzone aby funkcjonowało tak jak piszesz to nie mam nic przeciwko...
...z tym,że programator czasowy wg daty (o czym pisałem) będzie wg mnie bardziej funkcjonalny aniżeli ustawianie poszczególnych tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc w końcu poradziłem sobie z tym wszystkim. Ogólnie piec mam 23kw w sterowniku wpisałem 19kw i temp podajnika była bliska 70stopni. Gdy wpisałem 15kw temperatura oscyluje w granicach 39 stopni. Ogólnie dziwne to dla mnie ale najważniejsze że jest ok. Zauważyłem że czym wpisze mniejszą moc tym dmuchawa mocniej chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku!

Kiedy będzie ten nowy soft z podbiciem dmuchawy podczas podawania dla kotłów z podajnikiem tłokowym.?

Trochę już  czekamy..., a w tłokowcu to chyba będzie bardziej przydatne niż w ślimaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam pytanie czy srednie spalanie dobowe , wyliczane jest z aktualnej doby , czy może ze wszystkich dób kiedy nie był zerowany licznik spalania opału ??

Tzn gdy np. palimy 5 dni i nie kasujemy stanu licznika to czy srednia spalania jest brana z tych wszystkich dni czy z doby aktualnej ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia spalania wyliczana jest z doby, a następnie sterownik koryguje spalanie całkowite. Wyliczenie dobowe jest liczone na podstawie obrotów "żmijki", tak przynajmniej wynikało to z rozmowy jaką prowadziłem z autorem sterownika, a przynajmniej tak to zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie wie jak wyłączyć to podświetlenie???? Jakiś czas temp pytałem

ten popielaty kabel, w pierwszym rzędzie od dołu i pierwszy od lewej krawędzi jak patrzysz na wyświetlacz,

WYSTARCZY GO WYJĄĆ ...

 

 

 

 

;)

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że zapytam,

ale czy coś nie działa w obecnym sofcie? Czegoś brakuje?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.