Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam się jak z ta kalorycznością tej pestki wkońcu jest, czy przypadkiem nie za mało ustawiłeś?? I jak się to ma do tego:

https://www.olx.pl/oferta/sucha-pestka-wisni-pellet-ekogroszek-CID628-IDh3Ph1.html

No ta ze zdjęć wygląda jakby  myta jeszcze była była, lecz w praktyce wygląda trochę gorzej. Spalanie ustabilizowało się na poziomie 26kg/doba więc nie bardzo wychodzi że ma 20Mj.

  Jeśli ekogroszku 28Mj spalał 12kg/doba to spalanie pestki 20Mj nie powinno być ponad dwukrotnie większe -najwyżej 18kg. Także z mojej obserwacji wynika że pestka ma ok 13-14Mj a nie tyle co piszą.

      Mokra nie jest bo jak wsypuję do zasobnika to się pyli.

Podajnik podaje ponad 2x częściej co przekłada się na większe zużycie energii, a to też trzeba liczyć.

Przy cenie 560zł/tonę totalnie nie opłaca się nią palić - wyjdzie drożej niż eko- granica opłacalności u mnie to ok 400zł/t. Ale jeśli miałbym tym palić na granicy opłacalności to wybrałbym eko, bo rzadziej załadunek i podajnik rzadziej się włącza -może tylko popiołu więcej by było ale za to mniej koło tego chodzę.

   Paliwo fajne, tylko ceny za duże.

 

Sterownik ładnie moduje sobie do 20% i niska kaloryczność nie sprawia mu kłopotu, kocioł skrobnąłem dopiero raz (od 9 dni) i nie było czego bardzo skrobać, popiołu malutko -może ze 2kg pyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Rzeczywiście widać to na wykresie że czas przekroczył 60 minut. A co do pestki to też uważam że jest za droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Też kiedys miałem ochote przetestować pestkę czy owies ale słyszałem ze to jest nie opłacalne tylko że jest czysto to jest prawda

bo ecogroszek  to fatalnie sie kurzy ale jak mam też sposób na to zeby się nie kurzyło.

Każdy ma stary olej z ftytek i to zapłacony i trzeba to wykorzystać ktoś powie że żle wpływa na to czy na to czy cos innego ale ja tam

nie zauwazyłem żeby coś było nie tak a nawet więcej poprawia kaloryczność węgla i smaruje slimak dodatkowo ,węgiel nie strzela

jak czasami podejdzie pod slimak tylko przeskakuje sobie a zawleczki to nie zmieniałem z rok chyba jak zaczołem to praktykować .

Jak co to olej z pierwszego tłoczenia jest jaknajbardziej eco :D

Nikt tu nie wspomniał jeszcze ze czasami trzeba też przedmuchać łopatki dmuchawy czy pędzlem wygrzebać to od razu zmienia palenie

i modulacja się poprawia ale trzeba by ciągle to czyścić chyba że sie ma 100L oleju na 5 ton eco np. to wtedy sie nie będzie kurzyć w ogóle.

Piec na podajnik mam od 2007 jakoś tak ale palenie na dwustanie to juz jest zabytek nie ma co porównywac do PID.

teraz od tygodnia mam mpdulację na poziomie 25 % średnio spaliny 130st,dmuchawa 16% max 20%

Spalanie miałem z 40kg/d ][wstyd ] tera zeszło do 25kg/d sterownik sobie daje radę ekstra na prawdę algorytm jest super nie ma co narzekać

na sterownik tylko dochodzić próbowac róznych  ustawień i czekać.Polecam założyć siłownik do zaworu 4D teraz widze dopiero jaki to jest 

pożytek na wykresach widac co robił przez 12 godzin więc polecam z czystym sumieniem.O godzinie około 21 sobie otworzył więcej dopływu 

na CO bo sterownik podniósł  temp. za zaworem 4d żeby uzyskac temp. ustawioną w pododówce i tak płynnie to sobie pracuje że ja taki 

głupi i z 5 lat temu nie zrobiłem tego już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta ze zdjęć wygląda jakby  myta jeszcze była była, lecz w praktyce wygląda trochę gorzej. Spalanie ustabilizowało się na poziomie 26kg/doba więc nie bardzo wychodzi że ma 20Mj.

  Jeśli ekogroszku 28Mj spalał 12kg/doba to spalanie pestki 20Mj nie powinno być ponad dwukrotnie większe -najwyżej 18kg. Także z mojej obserwacji wynika że pestka ma ok 13-14Mj a nie tyle co piszą.

      Mokra nie jest bo jak wsypuję do zasobnika to się pyli.

Podajnik podaje ponad 2x częściej co przekłada się na większe zużycie energii, a to też trzeba liczyć.

Przy cenie 560zł/tonę totalnie nie opłaca się nią palić - wyjdzie drożej niż eko- granica opłacalności u mnie to ok 400zł/t. Ale jeśli miałbym tym palić na granicy opłacalności to wybrałbym eko, bo rzadziej załadunek i podajnik rzadziej się włącza -może tylko popiołu więcej by było ale za to mniej koło tego chodzę.

   Paliwo fajne, tylko ceny za duże.

 

Sterownik ładnie moduje sobie do 20% i niska kaloryczność nie sprawia mu kłopotu, kocioł skrobnąłem dopiero raz (od 9 dni) i nie było czego bardzo skrobać, popiołu malutko -może ze 2kg pyłu.

Trzeba też się zastanowić czy te 28 Mj faktycznie jest w dzisiejszych EKO.....dopiero można w ten sposób porównywac. Wiem, że przy takiej cenie opłacalności nie ma ale wiem tez, że można ja dużo taniej zdobyć choćby nawet te 300zl/t. Ostatnio jak podzwodilem to 220/t gość krzyczał w sezonie, otarta i lekko podsuszona. Myślę, ze to dość szybko powinno wyschnąć w lecie. Suchej pestki chyba raczej kaloryczności nie da się za bardzo zmienić, no chyba, że będzie mocno zanieczyszczona. Ja miałem ustawione przy próbie na 20Mj i to jeszcze trochę niedopalu zostawało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chodzi mi o pompy pierwsza od lewej to grzejniki, a trzecia podlogowka i z tej podlogowki idzie kabel do pomki grzejników i później jeden kabel do sterownika. I moje pytanie czy czasem ta pomka podlogowki nie powinna być osobno podłączona kablem do gniazda co2?

post-70809-0-20029900-1486460362_thumb.jpg

Edytowane przez Tomi181
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być tak jak piszesz,pierwszy raz widzę,że ktoś połączył dwie pompy razem.

chyba że wcześniej był inny sterownik obsługujący tylko dwie pompy i dlatego zostały połączone.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie w sterowniku brakuje sterowania pompami 1 jak i 2 ( zmiana parametrów jest tylko w jednej)

W chwili jak temperatura jest komfort lub eko to użytkownik powinien mieć możliwość decydowania kiedy mają być pompy włączone lub nie .

Poprawcie mnie jak czegoś w tym sterowniku nie wyczaiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Do tłokowego jeszcze nie mamy 1.88. Jak będzie dam znać.

Witam. Moje pytanko dotyczy zabezpieczenia ślimaka.Dlaczego taki sterownik powiedzmy z górnej półki nie ma zabezpieczenia slimaka przed zerwaniem zawleczki tak jak np tech w podobnym sterze.? Slimak pracuje a gdy napotka opór troche cofnie następnie podaje np z moca 50% i znowu gdy opór to 75% mocy az do 100% a gdy juz nie da rady to wywala alarm.Mysle ze powinno cos tak uzytecznego być poprosu w programie bez jakichkolwiek ustawień Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po dłuższej przerwie mam nadzieję na uspokojenie moich nerwów i trochę spokoju, jak u niedźwiadków w porze zimowej ;)

Ostatni tydzień spędziłem na paleniu w kotle, wykorzystując do tego ruszt wodny, zwany paleniskiem awaryjnym.

Drugi raz nie popełniłbym błędu i nie byłoby mowy o takim rozwiązaniu.

No ale jak to mówią człowiek całe życie się uczy, szkoda tylko że to tyle kosztuje.

Gdyby był ktoś zainteresowany z moich okolic to bez żadnej przykrości odsprzedam swój kocioł, ale bez sterownika, bo ten uważam za dobry i rozsądny.

Nie mogłem palić z pomocą podajnika, gdyż rozmontowałem palnik w celu ponownego uszczelnienia i ustawienia wg zaleceń producenta kotła.

W ostatniej chwili przeglądając różne fora internetowe, trafiłem na muratorze na dyskusję o palnikach i padła tam nazwa producenta, którego wyroby przypominały mój palnik (koronkę żeliwną) który właśnie miałem wkleić.

Skontaktowałem się z nim i przesłałem mu zdjęcia tej mojej koronki.

Panowie, gdyby wszyscy tak reagowali jak ta firma, to życie byłoby piękne.

Telefon zwrotny miałem dosłownie w 5 min po wysłaniu maila, z wielkimi przeprosinami że coś takiego jak ten palnik mi się przytrafiło. Palnik po prostu nie miał prawa opuścić zakładu. Błąd ludzki spowodował moje kłopoty i to że spędziłem prawie półtora miesiąca w kotłowni męcząc się z nowym piecem, który miał mi ułatwić w dotychczasowym ogrzewaniu domu, a zamiast tego miałem katorgę. Producent kotła, mnie po prostu zlał i rżnął głupa, że niby wszystko jest OK i palnik mam se obrócić, choć doskonale wiedział że palnik jest trefny, bo dostał również fotki, za nim skontaktowałem się z producentem zespołu podajnikowego.

 

Informacyjnie, dodam że palnik wklejony został zgodnie z zaleceniem jego producenta na zwykły silikon  o temp bodajże +3600C, (kolor czerwony). Nie zalecał tego czarnego do 1500/16000C bo jednak po jakimś czasie pęka i się rozszczelnia, przy grubych warstwach nakładania, a takie są w tych palnikach.

Po prawie dwóch dobach palenia, nie zauważyłem by się coś z nim działo. Wokół koronki nic się nie topi i nie spala. Czekałem 24h na całkowite wyschnięcie, choć sugerowano mi że mogę zacząć prędzej palić.

 

Po pierwszej dobie, spalanie miałem dość wysokie, żeby nie powiedzieć że bardzo duże, 20kg/dobę

Obecne ustawienia na SKZP, po kolejnej dobie spalania:

 

Modulacja: Max 100% Min 10% Podtrzymanie 60 min.

Paliwo: 27,7 Mj korekta -10%, deklarowana wartość węgla 26 do 28Mj

Powietrze: Max 33% z korektą w dół obecnie 30% Min 15%

Podajnik: Potencjał 16kg/h sprawdzone przezemnie osobiście podawanie 3s.

Moc kotła wg parametrów tj. 12kW

Temp zadana na kotle 530C na powrocie podobna. 

 

Spalanie pomału spada. Obecnie zeszło do 16,9kg/dobę przy czym na zewnątrz utrzymuje się ok -5,50C

W popielniku na początku sam popiół. Później dołączyły drobne i średnie spieki, oraz kilka większych, dlatego dałem korektę -3% max powietrza.

W kotle .... siwo :) wyczystka robi się pomału popielata.

Nie chcę zapeszyć, ale zaczyna się robić interesująco, co nie oznacza bym nie sprzedał kotła :)

Po prostu wolę Mercedesa od VW ;) mietki mają lepszy serwis a VW to taki dla ciemnego ludu, który wszystko kupi. Tak więc Pan Robert dzięki swojemu podejściu właśnie stracił pierwszych 8 potencjalnych klientów. Jeden to ja i 7 moich znajomych, a moi znajomi mają też znajomych itd ... ;)

 

post-71238-0-27527900-1486503313_thumb.jpg post-71238-0-00605900-1486503330_thumb.jpg

post-71238-0-02231500-1486503352_thumb.jpg post-71238-0-37253400-1486503360_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawelGD1 sterownik nie moze miec takiej opcji zabezpieczenie slimaka mosial by byc robiony pod konkretny model podajnika a raczej sespolu podajacego tech tak ma ale np.kupujac nowy sterownik techa do starszego modelu kotla ze starszym podajnikiem musimy wylaczc ta opcje w ustawieniach poniewaz sterownik krzyczy blad podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego posiadam sterownik (tzw sprzeglo) zrobiony we wlasnym zakrsie do silnika 90W i gwarantuje ze ze wszystkimi o tej mocy bedzie pracowal poprawnie.I tak samo bedzie z120W czy 180W bo w wiekszosci takie wystepuja.Napewno nie bedzie zadnego bledu jezeli parametry przeciazenia mocy beda dopracowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawelGD1 sterownik nie moze miec takiej opcji zabezpieczenie slimaka mosial by byc robiony pod konkretny model podajnika a raczej sespolu podajacego tech tak ma ale np.kupujac nowy sterownik techa do starszego modelu kotla ze starszym podajnikiem musimy wylaczc ta opcje w ustawieniach poniewaz sterownik krzyczy blad podajnika

Dziękuję za odpowiedź ale chodzi mi o załączenie pomp - jeżeli chodzi o piec to mam tłok i tutaj pracuje wszytko bardzo ładnie .

Chodzi o to żeby pompa 1 jak i 2 mogły się załączać lub wyłączać na podstawie temperatury z regulatora pokojowego.

W chwili obecnej grzejniki mi wyłącza a podłogówka grzeje problem jest z grzejnikami na piętrze - tam nie ma podłogówki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko bo założyłem silownik do mieszacza wczoraj przychodze rano a grzejniki zimne zawor zamkniety, recznie ustawilem teraz silownik na 5 i dalem na automat i teraz grzejniki grzeja ale silownik w menu pokazuje ze jest otwarty na 9 % i nic nie reaguje. Wiesz moze co jest grane? Nie mam czujnika za mieszaczem moze to byc powod tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni tydzień spędziłem na paleniu w kotle, wykorzystując do tego ruszt wodny, zwany paleniskiem awaryjnym.

Drugi raz nie popełniłbym błędu i nie byłoby mowy o takim rozwiązaniu.

Hmm, jak sama nazwa wskazuje to ruszt/palenisko awaryjne a nie opcjonalne więc...

Nie twierdze że piec to ideał ale akurat w tym przypadku mam nieco odmienne zdanie (a piec taki sam)

Ja póki co nie mogę narzekać na producenta ( na razie :) ) choć jest parę uprzykrzających elementów, np otwieranie drzwiczek o kąt 90st, szuflada na popiół też jakoś mi "nie leży" - wyjąłem całkiem.

 

Masz "na oku"/wytypowany kocioł który uważasz że spełniłby Twoje oczekiwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko bo założyłem silownik do mieszacza wczoraj przychodze rano a grzejniki zimne zawor zamkniety, recznie ustawilem teraz silownik na 5 i dalem na automat i teraz grzejniki grzeja ale silownik w menu pokazuje ze jest otwarty na 9 % i nic nie reaguje. Wiecie moze co jest grane? Nie mam czujnika za mieszaczem moze to byc powod tego?

Odpowiedz

Czujnik za mieszaczem musi być,bo sterownik będzie utrzymywał w ten sposób temp. zasilania i musi mieć jakiś punkt odniesienia na którym będzie bazował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnei za mieszaczem gdzię wychodzi rurka do pompki CO .

Ja miałem czujnik oryginalny w chromowanej rurce przyłożony do kolanka za mieszaczem ale dałem na przewodzie czujnik beż tej tulejki sam czujnik przyczepiony trytytkami zaraz za mieszaczem i od razu sterwonik  lepiej moduluje i stabilniej cały układ pracuj

no i spalanie spadło widocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz bez czujnika mam tak że siłownik otwiera się na 1 i grzejniki są zimne, jak na ręczne ustawienie przestawię na 5 to tak zostaje i nic się nie rusza, a grzejniki troszkę grzeją. Jutro zamontuje czujnik to zobaczę co będzie się działo :) podłączyłem też pompkę cwu na stałe do gniazda pompy cyrkulacyjnej to powrót jest teraz mistrz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy jeszcze jedno pytanko w sprawie sterownika żeby ustawić sobie temperatury na cały tydzień wystarczy że mam czujnik pokojowy czy muszę kupić ten regulator pokojowy za 320 zł ,Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.