Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Może obejrzyj ten palnik jak już go wyjmiesz i zaznacz sobie krawędź którą masz od strony drzwiczek przez które wyciąga się popielnik.

Dlaczego?

Otóż ja zauważyłem że mój palnik ma otwory robione tak jakby to była średniowieczna manufaktura.

Tak jak rzeźbiarzowi pasowało tak sobie dziury wiercił, a jak mu nie pasowało to zaprzestawał, przez co są widoczne początkowe zagłębienia otworów a nie skończone. Jeszcze inne zaspawane (?) i jakoś tak nieregularnie.

Nie wiem czy to nie ma znaczenia w efekcie końcowym, bo jeśli coś jest nieregularnie to może mieć znaczenie w końcowym montażu na obudowie tego palnika.

Szkoda że nie porobiłem zdjęć i pomiarów bo już robiłbym przeróbkę montażu tej części, gdyż 2mm krawędź do uszczelnienia i przy tak dużym luzie po obwodzie tego wkłądu to jakieś nieporozumienie.

Tam się aż prosi krawędź pozioma o szerokości 0.5cm dookoła tej obudowy, tak by miał do czego się przykleić ten żeliwny palnik.

U mnie nadal część palnika jest ciemna podczas palenia, tj jakaś 1/3 z całej powierzchni i to może być powodem niedopalania paliwa, chociaż obecnie jest to znikoma ilość więc jednak coś to dało.

Reasumując, kiepsko się pali w początkowej części palnika od strony podajnika i od strony drzwiczek. Swiadczyć to może o złym rozplanowaniu otworów dyszy dostarczającej powietrze do palnika, lub zatykanie się tej części palnika przez ...

zmielony węgiel, podajnikiem - żmijką.

Przez to kiepsko się pali właśnie na początku palnika a po drugiej stronie (przeciwległej) mamy palenisko jak u kowala.

Potwierdzam to co zauważyłeś, im więcej powietrza tym więcej wagonów z węglem trzeba dowieź do kotłowni. 

U mnie wyszło mi prawie 30kg na czeskim węglu :-D

ale chciałęm zobaczyć jak to idzie na nisko kalorycznym opale. 

Kalafiory robią się tak samo ino że mniejsze i popiołu dużo mniej jak na kalorycznym węglu.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akurat inny kociol ale problem z retorta taki sam ale dopiero po dwóch latach teraz 3 sezon. Uszczelnilem retorte ale po 2dniach to sam sam juz nie wiem co jeat grane. Ale 80%to bardzo wielki skok jak miales 35 przestawic na 45 i obserwowac podejrzewam ze 80%to w kotle miales huragan a to tez zle bo wygania cieplo z kotla

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akurat inny kociol ale problem z retorta taki sam ale dopiero po dwuch latach teraz 3 sezon. Uszczelnilem retorte ale po 2dniach to sam sam juz nie wiem co jeat grane. Ale 80%to bardzo wielki skok jak miales 35 przestawic na 45 i obserwowac podejrzewam ze 80%to w kotle miales churagan a to tez zle bo wygania cieplo z kotla

ile bym powietrza nie dawał od 20%-25%-30% i tak stopniowo do 60% zawsze był nie dopalony na tylnej retorcie a z przodu dołek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy 80% tak dmuchało ,że w popielnika mało było popiołu wszystko poszło w komin

a spróbuj dać 40 do 45% nadmuchu i otworzyć całkowicie klapkę na przysłonie dmuchawy. Ja w ten sposób wyregulowałem kolor płomienia i jego moc.

Obecnie mam powietrze ustawione na 40% klapka całkowicie otwarta i w domu przy zero na zewnątrz tropiki bo steruję temp wewnątrz poprzez głowice na kaloryferach. Na jednym jej nie mam i nie moge se poradzić ze zbiciem temp w dół :-) ale spalanie maleje i wykres jakoś tam moduluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wykonanie palników jest różne przez firmy. Mój np bardzo dobrze pasował bez luzu między powierzchniami u góry jak i u dołu. Niewielka ilość silikonu wystarczyła aby to trwale i szczelnie poskładać. Dodatkowo producenci różnie nawiercają otwory, czasem gdy z jednej strony się nie dopala to zamiast 4 otworów w górnym rzędzie są tylko 2. Wiem że to sporo roboty i godziny spędzone w kotłowni, ale jeśli nie dopala z jednej, a z drugiej jest krater to należy zakryć część otworów. Były też rozwiązania z cegłą na prostokątnych palnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mają kocioł od maliny 15kw i uważam że dmuchawy montowane w nich są za mocne. Cały czas max dmuchawy był ustawiony na 30% Kopczyk mały bez względu na ustawienia. Płomień jak przy odrzutowcu. Dzisiaj zrobiłem max 20% i zaczyna się stabilizowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy jeżeli nie posiadam żadnych zaworów 3 i 4D a podłączę czujnik temp. w sterowniku do gniazda CZUJNIK MIESZACZA to wystąpi przekłamanie danych i spowoduje to dobieranie złych parametrów pracy kotła, a co za tym idzie kocioł będzie pracował źle?

 

Ponawiam swoje pytanie ...

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wykonanie palników jest różne przez firmy. Mój np bardzo dobrze pasował bez luzu między powierzchniami u góry jak i u dołu. Niewielka ilość silikonu wystarczyła aby to trwale i szczelnie poskładać. Dodatkowo producenci różnie nawiercają otwory, czasem gdy z jednej strony się nie dopala to zamiast 4 otworów w górnym rzędzie są tylko 2. Wiem że to sporo roboty i godziny spędzone w kotłowni, ale jeśli nie dopala z jednej, a z drugiej jest krater to należy zakryć część otworów. Były też rozwiązania z cegłą na prostokątnych palnikach.

no tak, tylko że wydając parę tysięcy na piec, to oczekuję że to będzie działać bez przeróbek i poprawek z mojej strony.

To po stronie producenta leży dopracowanie swojego wyroby tak bym ja się zajał tylko eksploatacją jego wyrobu.

Nie każdy jest biegły w ślusarstwie, mechanice itp zawodach.

Ja to kupiłem by ulzyc swojej małżonce w codziennym życiu, gdyż pracuję w taki m systemie że mnie nie ma w domu od 3 do 4 tygodni, a ja już od wigilii na którą wróciłem do domu siedzę w kotłowni ...

Jak wyjade to kto będzie co dziennie wiadro popiołu wynosił i ustawiał poprawne palenie na piecu?

Zaczynam pomału żałować szybkiej swojej decyzji o rezygnacji z centralnego na gaz, który zresztą mam dociągnięty do domu ...

Po prostu, jak widać manufaktura i udaśka, uda się albo nie, wyprodukować poprawny kocioł.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam swoje pytanie ...

Witam.

może tak być 

Ja bym spróbował podłączyć ,co się złego stanie do odważnych swiat należy.Miałem tak podlączone i tylko temperaturę pokazywało na  

sterowniku,tera mam zawór 4D i całość już chodzi jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki P.Tomku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzeMal, ja też oglądałem te piece zanim kupiłem ten co mam.Ja potrzebowałem jakiegoś o mocy max 10kW, gdyż moje zapotrzebowanie jest na poziomie 8kW max. Najlepiej jest pojechać do firmy gdzie produkują i popatrzeć jak to składają. Ja tak zrobiłem i teraz nie żałuję. Zresztą na miejscu oglądałem różne palniki i między innymi sprawdziłem jak to jest spasowane. W pracy kolega w tym samym czasie kupował piec i właśnie brał malinę tylko z prostokątnym palnikiem. Też nie chciało mu się palić równo, ale jak uszczelnił to zrobiło się lepiej.

Każdy producent palników korzysta z innego węgla i tak naprawdę nie ma palnika na każdy opał. Najlepiej spala się czech, ale strasznie zanieczyszcza kocioł i komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chyba kończy się moja cierpliwość ...

Po wielu próbach z ustawieniami, osiągnąłem wynik spalania przy temp. na zewnątrz +1,7 (średnia) od 22 do 29kg/dobę

Zamiast modulacji w trybie automatycznym mam wykres jakby piec pracował w interwale. 

Jedyna rzecz jaka się poprawiła to popiół i płomień w palenisku, więc co do szczelności jestem pewien.

Odechciało mi się już robienie screnów ze sterownika, bo w sumie to po za różnicami w spalaniu od 1 do 3 kg to niczego osiągnąć się nie da.

 

Mam jedynie jeszcze dwa pytania,

1. czy to normalne że w zasobniku jest dym gdy dmucha w piec

2. do ilu metrów mogę przedłużyć kabel od pieca do sterownika pokojowego i w którym miejscu najlepiej przedłużać.

 

Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzeMal nie łam się. Samo wejdzie nam w krew.

Ja też mam Maline 25kW....i a ide to wiatr oczko w dół a to moc kotła w dół w góre....po pewnym czasie ide i patrze na wykres....jeżeli moduluje wyżej niż przed zmianą cofam usrtawienia i tak w kółko....aktualnie palę owsem ale przy temp -10 spalał 65kg....a popiołu...uuu

Jutro sypne peletu....zobaczymy....mimo, że wiem, że w palniku ekoenergia nie pali sie peletem al musze sprobowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podobnie jak kolega PrzeMal to znaczy nie mogę ustawic tak sterownika żeby były spaliny mniej niż 200st

Jeżeli dmuchawę dam na mniej to znaczy max 30% to spaliny spadają do 150 st ale robi się kopiec czyli jest za mało powietrza znowu

i niedopalony popiuł spada do popielnika.

Jak dam mniej mocy to kopiec mniejszy jest ale piec znowu jest słaby ,brakuje mocy ,temp. na piecu spada.

Na nowym testowym sofcie było odrobinę lepiej ,w piecu szary pył się pojawił ale tak samo z tymi regulacjami nic nie można zmienić 

poprawić czy to mniej mocy mniej powietrza to brakuje mocy jak wyżej to samo. 

Dół retorty  wyczyszczony  z drobnego popiołu ,uszczelniony ,palnik też uszczelniony w zasobniku mam nową uszczelkę.  

Mam piec viadrus U22 23 Kw dałem w nastawach mocy 18 Kw i dmuchawa 30% to w taką pogodę 1,5 st na zewn. jeszcze da się

ale w mrozy to juz brakowało czegoś.Mam pytanie jak jest z reakcja dmuchawy na zmianę nastaw podajnika czy w ogóle jest jakaś

zależnośc ,albo dmuchawa pracuje osobno i trzeba samemu doregulować ją do potrzeb bo czegoś tu brakuje.

Pozdrawiam dzięki za dotychczasowe porady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie. Większość problemów można rozwiązać tylko trzeba wiedzieć jak. Jeśli wiecie jakie powinny być ustawienia dla pracy w dwustanie to już jest dobra baza. Pan Tomek mógłby sklecić prosty arkusz kalkulacyjny, aby na podstawie nastaw z dwustanu obliczyć jakie należy wpisać dokładnie nastawy. Zostanie tylko i wyłącznie ustawienie wiatru dla dolnej granicy.

Znane: moc palnika, potencjał podajnika, kaloryczność opału, czas podawania, czas przerwy, moc dmuchawy dla 100% mocy.

Na tej podstawie można sprawdzić czy zgadza się kaloryczność opału lub moc palnika.

Po odpowiednich przeliczeniach i wprowadzeniu do sterownika zostanie tylko moc dmuchawy dla minimum.

Co do pracy bez modulacji przy jej włączeniu. Ja mam za duży piec do potrzeb więc przy temperaturach powyżej 0 stopni piec moduluje przez godzinę, max 3 i się odstawia. przy temp pow 5 stopni to już całkiem mam piłę na wykresie.

Ważny jest też opał, ja kupując na jednym składzie w tym roku tylko że po 0,5t na miesiąc mam teraz duży kłopot. Naładowali teraz jakiegoś węgla o takiej kaloryczności i spiekalności że nie daję rady. Ustawioną kaloryczność mam na max i to jeszcze jest za mało. Mam dużą ilość spieków gdy piec modulował pow 25% ( w te mrozy). Wcześniejsze dostawy było bardzo ok. Może nie tak kaloryczne jak bym chciał ale spalało się ok. Dodam że może być zakłamany wynik softu testowego,ze względu na temperaturę, ale troszkę lepiej spala ten kaloryczny węgiel.

Swoją przygodę z piecami retortowymi trzeba zaczynać od groszków o małej spiekalności oraz kaloryczności ok 22-26Mj.

Ja też prawie zamieszkałem w piwnicy po zakupie pieca, ale dałem rady to ogarnąć i jakoś się to pali.Więc głowa do góry i w kajeciku zapisywać co się zmienia jak pokręce jedną z wartości. Będzie prościej.'

 

Panie Tomku, czy można by było sklecić jakąś pomoc w postaci prostego wzoru lub arkusza kalkulacyjnego dla początkujących do wyliczania wartości nastaw na podstawie pracy w dwustanie? Można by było również umieścić na stronie wraz z softami.

 

PS.

Palniki nie są projektowane dokładnie dla danej mocy pieca. Część producentów do pieców 15, 17 i 25 kW ładuje palnik 25kW.

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.