Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam tylko sterowanie pogodowe,jak masz włączony termostat pokojowy i pogodówkę to wariuje.Na próbę wyłącz pokojówkę

Dokładnie tak i to jest pewne w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko sterowanie pogodowe,jak masz włączony termostat pokojowy i pogodówkę to wariuje.Na próbę wyłącz pokojówkę

U mnie nie ma ochrony powrotu ani nie jest właczony termostat pokojowy.

Jest sterowanie pogodowe ale pomimo że na zewnątrz utrzymuje się stabilna temperatura i 4d nie musi reagować na zmianę temperatury ,mimo wszystko faluje.

Na kotle jak widać jest również stabilna temp.

post-25821-0-69335800-1480496552_thumb.png

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek, Kędzior, wachlowanie pojawia się wtedy gdy sterownik i siłownik zaworu nie nadążają za zmianą temp w obiegu CO. Jeśli zmiana temp (a wiąże się to z kątem otwarcia zaworu) jest duża, wtedy sterownik zamyka/otwiera zawór ze stałą prędkością i histerezą 0,5*C (tzn sygnał zamknięcia/otwarcia pojawia się gdy temp wody w obiegu przekracza o 0,5*C obliczoną). Niestety jest pewna bezwładność czasowa sterownik+siłownik reaguje z opóźnieniem. Jest to taki odpowiednik "trapezów" na mocy kotła, tylko że o krótszym okresie. Wynik falujący wykres i pracujący non-stop siłownik.

Myślę że jakimś sposobem na uniknięcie wachlowania jest unikanie zbytniego (albo jakiegoś zakresu) otwarcia zaworu 4D. Możecie sprawdzić przy jakim kącie otwarcia 4D pojawia się wachlowanie i czy np. zmiana prędkości obiegów obu pomp CWU i CO ma na to wpływ. Można spróbować dławić obieg CWU zaworem kulowym. I jest jeszcze możliwość podniesienia temp na kotle.

Albo możecie poczekać na nową wersję oprogramowania od Tomka, bo pewnie juz nad tym pracuje...

 

ps. ja u siebie, po prostu wyłączyłem pompę CWU i przez kocioł płynie tylko woda napędzaną pompą CO, min otwarcie zaworu 4D podniosłem d0 15%

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to w poprzednim moim sterowniku była możliwość ustawienia histerezy mieszacza 0,1 stopnia oraz czas reakcji siłownika już od 2 sekund. Była również możliwość ustawienia czasu pracy mieszacza.

W tym sterowniku min czas reakcji jaki możemy ustawić to coś około 15 sekund a czas pracy jest sztywny i wynosi chyba 1 sek. 

Poprzedni sterownik z racji większej możliwości regulacji pracy mieszacza ,lepiej sobie radził z utrzymaniem stabilnej temp za mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKZP ma ustawioną histerezę na 0,5*C żeby właśnie nie pracował cały czas ;) i powiedzmy sobie szczerze gdyby nie było tego wykresu temp CO to byśmy tak na to nie zwracali uwagi. Ciekawe gdybyś podpiął swój poprzedni ster i pokazał wykresy może też by było widać że cały czas zawór pracuje tylko w węższym zakresie?

 

A faktycznie gdyby wprowadzić takie ustawienia o jakich piszesz, pewnie by to wiele poprawiło. Tyle że znowu by doszło więcej ręcznego ustawiania bo każdy ma inną instalację :(

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKZP ma ustawioną histerezę na 0,5*C żeby właśnie nie pracował cały czas ;) i powiedzmy sobie szczerze gdyby nie było tego wykresu temp CO to byśmy tak na to nie zwracali uwagi. Ciekawe gdybyś podpiął swój poprzedni ster i pokazał wykresy może też by było widać że cały czas zawór pracuje tylko w węższym zakresie?

 

A faktycznie gdyby wprowadzić takie ustawienia o jakich piszesz, pewnie by to wiele poprawiło. Tyle że znowu by doszło więcej ręcznego ustawiania bo każdy ma inną instalację :(

I właśnie o to chodzi. Każdy ma inną instalację więc wachlarz ustawień powinien być szeroki aby każdy mógł sobie optymalnie dostroić w tym przypadku pracę mieszacza.

Co do poprzedniego mojego sterownika i pracy mieszacza, to tak, mieszacz pracował częściej niż przy Skzp  ale w niczym to przecież nie przeszkadza. Miałem wtedy max +/- 1,5 stopnia od zadanej przy skzp jest to 3,5, więc w moim przypadku raczej jest wskazane aby częściej pracował mieszacz  <_<

 

Powrót CWU mam wpięty za zaworem

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Prosze o pomoc jeszcze raz zakupiłem konwenter Ics 100 ale on ma wyjście na skrętke i drugie gniazdo RS. Wg wcześniejszych wypowiedzi mam go połączyć z sterownikiem za pomocow dwóch przewodów z gniazdami AiB. I jak to zrobić Czy kupić jeszcze kabel RS i przeciąć go. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 33 + korekta pogodowa 0,4,wtej chwili na grzejniki leci 37,w domu 21-21,5.Spróbuj zmniejszyć do 35 + korekta 0,4

U mnie na grzejniki w tej chwili ma iść 45 stopni i +/- tyle idzie. Korekte równiez mam 0,4.

Musze mieć w domu w granicach 23 stopni więc te 41 jest raczej optymalna temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to nieda większe widełki u mnie pływanie zaw.3d jst spowodowane czuj. Temp.-dom , jak wyłącze to mam prosta linie .wczesniej posłałem zdjecia dla Tomka ale brak odpowiedzi .

Wiec ide cały czas na wyl.czuj.dom i czyma 30 ST cały czas.

Ta czesc programu jest do poprawki tak nie moze byc , każde szarpnięcie przez układ większej ilosci diody daje skoki na piecu , wiadomo moze tak byc ale bardziej płynnie powinno to sie odbywać.

Czekam cierpliwie na wypowiedz Tomka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odłączyłem programowo, by miec pomiar temp.ile jest domu.

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co muszę kupić aby zrobić aktualizacje? Konkretnie co wpisać w necie bo nie wiem jak nazwać ten kabel i jaki producent? Pozdrawiam.

Np.Unitek Y-105 adapter USB-RS-232 ,Takim poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.