Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

widzę, że jest twórca sterownika więc może się wypowie

aby działał anty-stop sterownik musi być załączony czy wystarczy, że jest podłączony do zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o analizę/wsparcie.

 

Budynek ok 110m2, stare budownictwo, nieocieplony, pełny mur 50cm, tylko parter, strop trochę ocieplony (10cm trociny z gipsem), okna częściowo wymienione.
Kocioł Malina 12kw od kilku dni, poprzednio inne wynalazaki, ostatnio DakonDor 20.
Dmuchawa WPA06
Temperatura regulowana temperaturą kotła lub zaw 4D ręcznie (bez siłownika), grzejniki bez termostatów.
Instalacja raczej nieskomplikowana:
kocioł-> 4D ->pompa CO-> grzejniki - 7 grzejników C22 100, i kilka mniejszych (4),
kocioł-> pompa CWU (+obieg kotłowy)-> bojler 120l + C11 60x40 (pompa włączona na stałe)
Groszek (EKO) - Wesoła.
Kotłownia - piwnica, ciepło - nieco pow 20st, nawiew fi110 + nieco uchylone oknienko.
Zużycie w poprzednich sezonach ok 4t orzecha II z Wesołej, utrzymywane na kotle 60-65, na instalację w zależności od potrzeby od 40->
Do otrzymanego zestawu dołożyłem czujniki powrotu i co (za zaworem 4D)

W budynku mieszkają dwie starsze osoby, zaglądam tam 2-3 razy dziennie.

 

Screeny z sterownika:
post-701-0-65477300-1477694267_thumb.jpgpost-701-0-79339000-1477694277_thumb.jpgpost-701-0-29864900-1477694288_thumb.jpg

post-701-0-26338700-1477694298_thumb.jpgpost-701-0-77746000-1477694312_thumb.jpgpost-701-0-57658500-1477694344_thumb.jpg

 

Problem:

1 - Pompa CWU pomimo że ustawiona by pracowała cały czas (obieg a'la kotłowy przez bojler i mały grzejnik) co kilka min wyłącza się, włącza na kilkanaście sek/min i znów wyłącza.

2 - Co zmodyfikować by modulacja była bardziej płynna, obecnie wygląda jakby sterownik nie dość szybko podnosił moc kotła co powoduje że w pewnym momencie moc jest za duża, sterownik ją redukuje ale znów nie dopasowywuje jej do bieżącego zapotrzebowania i dopiero gdy temp spadnie do ok 47st zaczyna znów podnosić moc kotła. powoduje to zarówno falowanie mocy ale co gorsza temperatury na kotle.

Pozostałości spalania to sypki popiół ale też grudki spieków i co nieco koksików.

 

Jakie sugestie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Amanda. Jak mozeszto schemat kreskowy zrób. Jak widze to na grzejniki puszczasz 40 stopni , No duzo jak stary dom to straty sa duże , co zrobic . Na piecu masz 50 ST , sprubuje podnieść temp. Na kotle by , podawać na powrot wysza temp . Zaw. 4 d na razie nie ruszać , zobaczyc po dniu palenia ja to sie ustawia temp. Jak bedzie za goraco w domu to przestawisz zaw. 4 d na miej i znowu cza obserwować. Podawanie zostaw jak jest na razie .

Jak wyglada komora spalania jest czarny nalot , czy szary?. Jest regolator ze na kotle powinna byc temp. Powrotu 50 /55 ST .

Tak na szybko to na razie tyle . Wałcz nie załamuj sie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze wlaczanie wylaczanie,pompy CWU zakloca plynnosc obiegu kotlowego. Zrob tak aby sie nie wylaczala. Noze zadaj CWU wieksza temp. Niz na kotle np 70 stopni tak aby sterownik jej nigdy nie wylaczyl

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wyłączy pompę cwu jeżeli temp. kotła będzie mniejsza od temp. cwu /w bojlerze/.I tak się napewno dzieje mimo że masz ustawione cwu na70.Wydaje mi się że masz ustawiony za mały potencjał podajnika.

Edytowane przez konopka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi/sugestie

 

@marekd

Podniosę temp kotła do 60st (by mieć ew zapas na wypadek konieczności zwiększenia temp na co)

Na razie nie załamuję się :)

 

@hamerg

Przysłonę na dmuchawie mam, przysłonięta ze szczeliną ok 1-1,5cm

 

@wadus

Temp CWU mam ustawioną na 70st a pomimo to ster ją wyłącza.

 

@konopka

Nie rozumiem, na kotle mam "falujące" 47-51 więc na pewno jest to dużo mniej niż 70 ustawiona na CWU.

Gdy pompa CWU się załączy widać momentalny wzrost temp powrotu, niestety pompa wyłączy się zanim zdąży się to ustabilizować.

Czujnik temp CWU mam przymocowany zaraz za pompą CWU (nie w bojlerze).

 

Dla jasności sytuacji postaram sie zmajstrować rysunek

Nrysowany na szybko:

post-701-0-93938200-1477727657_thumb.jpg

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W takim układzie pompa CWU będzie się wyłączać. Przełącz pompkę CWU pod gniazdo CYRKULACJA CWU i włącz cyrkulację CWU na stałe (POMPA CYR->TEMPERATURY->STALE WŁ na 1 oraz POMPA CYR->TRYB PRACY->STALE WŁ.)

pozdrawiam Tomek

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W takim układzie pompa CWU będzie się wyłączać. Przełącz pompkę CWU pod gniazdo CYRKULACJA CWU i włącz cyrkulację CWU na stałe (POMPA CYR->TEMPERATURY->STALE WŁ na 1 oraz POMPA CYR->TRYB PRACY->STALE WŁ.)

pozdrawiam Tomek

Możesz też odpiąć czujnik cwu od rurki lub zamienić go z innym czujnikiem np powrotu bądź podajnika. Wtedy pompka ci się nie wyłączy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieulotna pamięć okazała się jednak ulotna !

palę na razie drewnem, a że dosyć wieje to pali się bez dmuchawy więc zrobiłem STOP, wyłączyli na chwilę prąd, po włączeniu patrzę a tu MODULACJA, myślałem że żona przełączyła, ale mówi że nic nie grzebała

włączyłem ponownie wygaszanie (STOP) i wyłączyłem na chwilę zasilanie, a tu znowu MODULACJA po włączeniu !

tak nie powinno być !

nie sprawdzałem tego w poprzedniej wersji softu, może w nowej jest błąd

proszę TomkaBrz o sprawdzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Moje przemyślenia nad Skzp nie wiem czy dobrze mysle , ale zapytam.

Sytuacja piec ustawiony na 57 ST układ wygrzany na dom idzie ze 25 ST i tak sie czyma na zaw.3d z małymi uchybami . Podawanie 5 sek + 5% . Temp . W domu to 20,9 ST , starcza. Sterownik przeciąga temp do 58,5 ST potem sobie delikatnie kreci dmuchawa i w tym czasie poda pare razy paliwo.Tem. Spada do 56,4 około i zaczyna sie budzić do życia , ściągnie z mod. 38/40 % jak dojdzie do zadanej zwalnia i tak 28 %. Cykl sie powtarza . Chciałbym troche mu modulacje uspokoić by tak sie mocno nie bujał.

Macie jakis pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia mam do wglądu Hm zas złe wyszło

post-1379-0-44045400-1477851091_thumb.jpg

post-1379-0-34837700-1477851172_thumb.jpg

post-1379-0-91667700-1477851202_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.