Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie założyłem i zaizolowałem czujnik temperaturowy na powrocie. Jest lipa. Na piecu 44.6 i pracuje a powrót 39.1!!!! I co teraz. Spalanie po 24h - 24.8kg-( a po 10 min na piecu 50.4 a powrót41.1

A dobrze masz ustawiony nadmuch? Sprawdź w prosty sposób. Postaraj się aby piec przez chwilę pracował ze stałą mocą i pobaw się przesłoną dmuchawy ( jeśli posiadasz). zamykasz aż zacznie się kopcić na górnych półkach. Wtedy lekko otwierasz mocniej. Jak za dużo powietrza to też piec ma przepał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamerg siedze w kotłowni zamknąłem klapkę i nic...żadnego dymu w wyczystce...-Zwiększyłem obroty dmuchawy i nic zmniejszenie też nie daje dymu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zaworu...a szczerze powiem nie wiem co to znaczy obieg kotłowy

Układ kotłowy robi mały obwód dla kotła , czyli zaraz przy kotle mała pompka spięta z zas . I powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamerg siedze w kotłowni zdajeąłem klape i nie ma dymu w wyczystce...-Zwiększyłem obroty dmuchawy i nic zmniejszenie też nie daje dymu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ kotłowy robi mały obwód dla kotła , czyli zaraz przy kotle mała pompka spięta z zas . I powrotem.[/quotePPol Poza pompką cwu nic innego nie ma

Edytowane przez KBkalwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie założyłem i zaizolowałem czujnik temperaturowy na powrocie. Jest lipa. Na piecu 44.6 i pracuje a powrót 39.1!!!! I co teraz. Spalanie po 24h - 24.8kg-( a po 10 min na piecu 50.4 a powrót41.1

 

KBkalwi spokojnie nie poddawaj sie. temperature powrotu musisz troche poobserwowac i upewnic sie jaka masz dokladnie dT pomiedzy wyjsciem a powrotem. 

 

To raz.

 

Dwa: czasami temp. powrotu mi "szalala" nagle spadala o kilkanascie-kilkadziesiat stopni (dzieki obserwacji odkrylem ze to sie dziala gdy piec zaczynal podgrzewac bojler CWU) to tylko przyklad,

 

Juz nie pamietam jak dziala Ci instalacja grawitacyjnie? masz jakas pompke CO ? co sie dzieje jak zwiekszysz przeplyw a co jak zwolnisz? Ja zaczalbym to analizowac.

 

 

Trzy: temp. na piecu 50 a powrot 41 wg mnie straty sa za duze. puszczasz na chalupe 50 stopni tam powiedzmy grzejnikow sie nie dotkniesz albo dlawisz termostatami temp. a wraca ci 41 gubisz prawie 10 stopni i to stale bo piec ciagle musi nadganiac. Jezeli masz docieplony dom to powinienes miec w domu tropiki rzedu 25 lub wiecej stopni.

 

podsumowujac:

 

Wydaje mi sie, ze uklad gubi Ci durzo ciepla i wzrasta dT. Piec ciagle musi uzupelniac straty rzedu 7-10 stopni (wiem ze to nie duzo) ale sterownik bedzie ciagle dazyl do utrzymania zadanej wiec bedzie ciagle pracowal.

 

Jezeli wchodzi ci na przedzial mocy 30-60% kotla tzn. ze albo palnik cos nie jest w stanie szybko dogrzac wody albo moze krazenie jest zbyt szybkie? 

 

- Jezeli to wina palnika to trzeba sprawdzic jakosc paliwa, spalanie, nadmuch wielkosc kopca, ew. moze jakies zapowietrzenie kotle? 

- jezeli to uklad, to poeksperymentowac z predkoscia krazenia wody, albo faktycznie przerobic uklad dodac zawor 4D puscic na uklad wtedy 34-40 stopni a reszte na pwort np. przy temp. kotla 55.

 

Moj uklad wyglada podobnie do tego co na rys. uklad kotlowy to te linie wyrysowane groba czerwona kreska zaraz przy kotle

post-62909-0-62081200-1477513854_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Tomka:

Czy w przypadku gdy jest zainstalowany zawór 4D sterowany ręcznie (bez siłownika) zamontowanie czujników powrotu i CO (oczywiście za 4D) w jakiś sposób wpływa na proces sterowania (kotła, pompy co, ...)? Czy po prostu są tylko wyświetlane wartości tych czujników na wyświetlaczu?

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus dziękuje za tak wyczerpującą i optymistyczna odpowiedź.

Wiem obserwacja obserwacja i jeszcze raz obserwacja.

Chce już....ale wiem że się nie da!

W niedzielę założe zawór mieszający i wtedy zobaczę jak będzie zachowywał się układ i kocioł.

Z góry dzięki za =rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po nocy. Po przebudzenie potrze i spalanie 26.7 ale nie to jest najgorsze.

Uszczelniałem retorte uważam, że nie oszczędzałem silikonu i przy moich nastawach tj powietrze 30% przesłona otwarta na 1 cm a płomień z prawej strony obejmuje deflektor a z lewej mały kopczyk popiołu. Faktycznie nie odkręcałem tego dekla pod palnikiem. Jak myślicie może to być powodem...a druga sprawa to taka ze w popielniku pojawiły się większe zżużlowane kawałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panie Tomku pisze Pan ze / w aktualnych wersjach softu reg.pog.posiada człon całkujący / , jak walczyłem z zaw, 3d to podesłał mi Pan wersje Skzp-01 v 1.83b ja posiadam sterownik Skzp-02 i ma obecnie wgrana ta wersje v 1.83b , co widze u kolegów ze jest wersja Skzp-02 v. 1.86 czy mam go wgrać czy zostawić , co Pan radzi .Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam. Marek.

 

Polecam wgranie nowego.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Tomka:

Czy w przypadku gdy jest zainstalowany zawór 4D sterowany ręcznie (bez siłownika) zamontowanie czujników powrotu i CO (oczywiście za 4D) w jakiś sposób wpływa na proces sterowania (kotła, pompy co, ...)? Czy po prostu są tylko wyświetlane wartości tych czujników na wyświetlaczu?

Gdy sterownik widzi nagły spadek temp. na powrocie, to podnosi moc mimo, że na kotle jeszcze temperatura jest osiągnięta. Czujnik mieszacza wówczas nie wpływa na regulację, pełni tylko funkcję informacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów ja dalej ustawiam testuję i się uczę ale się nie zniechęcam , oczywiście zgadzam się z kolegą  wadus że kocioł to nie zabawka od 0 do 3 lecz od 18 do zawsze ale to tak na marginesie piszę aby się rozweselić ,oczywiście dosuszacz poprawiony i co najważniejsze spełnia swoją rolę .

Mam dwa pytania czy temperatura kotła a temperatura max kotła może być ustawiona z różnicą 10 stopni ? (60/70)

Drugie pytanie mam zawór 4D pilnuje on temperatury powrotu i temperatury na co1 czy temperatura zadana ma znaczenie gdy nie mam podłogówki mam ustawioną min-25 max 40 pompa co1 działa cały czas a pokojówka kontroluje mieszacz ?

Dziękuję i pozdrawiam !

 

Witaj

Temperatura max - może być. To jest zabezpieczenie aby osoby niepowołane nie mogły podnieść temp. zadanej kotła powyżej tej wartości. Dodatkowo jest to temp. do której jeśli dojdzie kocioł, to przejdzie w czuwanie pomimo, że nie jest przekroczony MAX CZAS PRZEKRACZANIA TEMP. w modulacji.

 

Temp. zadana za zaworem zawsze ma znaczenie. Jeśli nie jest to podłogówka a grzejniki, to proponuję ustawić min 30, zadana 40, max 50. Oznacza, to , że mieszacz może wyznaczyć temperaturę z zakresu 30-50. Zadaną najlepiej ustawić na środku zakresu czyli w tym przypadku 40 stopni. Wzmocnienie w menu mieszacza na około 10. Oczywiście jeśli przy temperaturze grzejników 50 nie dasz rady ogrzać pomieszczeń, to ustawiasz wyżej np. min 35, zadana 43, max 55. Na kotle zawsze temperatura zadana musi być większa od maksymalnej ustawionej na mieszaczu.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wgranie nowego.

pozdrawiam Tomek

Witam. Dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno z kod pobrać ten soft bo na stronie nie widze ?.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KBkalwi spokojnie nie poddawaj sie. temperature powrotu musisz troche poobserwowac i upewnic sie jaka masz dokladnie dT pomiedzy wyjsciem a powrotem.

 

To raz.

 

Dwa: czasami temp. powrotu mi "szalala" nagle spadala o kilkanascie-kilkadziesiat stopni (dzieki obserwacji odkrylem ze to sie dziala gdy piec zaczynal podgrzewac bojler CWU) to tylko przyklad,

 

Juz nie pamietam jak dziala Ci instalacja grawitacyjnie? masz jakas pompke CO ? co sie dzieje jak zwiekszysz przeplyw a co jak zwolnisz? Ja zaczalbym to analizowac.

 

 

Trzy: temp. na piecu 50 a powrot 41 wg mnie straty sa za duze. puszczasz na chalupe 50 stopni tam powiedzmy grzejnikow sie nie dotkniesz albo dlawisz termostatami temp. a wraca ci 41 gubisz prawie 10 stopni i to stale bo piec ciagle musi nadganiac. Jezeli masz docieplony dom to powinienes miec w domu tropiki rzedu 25 lub wiecej stopni.

 

podsumowujac:

 

Wydaje mi sie, ze uklad gubi Ci durzo ciepla i wzrasta dT. Piec ciagle musi uzupelniac straty rzedu 7-10 stopni (wiem ze to nie duzo) ale sterownik bedzie ciagle dazyl do utrzymania zadanej wiec bedzie ciagle pracowal.

 

Jezeli wchodzi ci na przedzial mocy 30-60% kotla tzn. ze albo palnik cos nie jest w stanie szybko dogrzac wody albo moze krazenie jest zbyt szybkie?

 

- Jezeli to wina palnika to trzeba sprawdzic jakosc paliwa, spalanie, nadmuch wielkosc kopca, ew. moze jakies zapowietrzenie kotle?

- jezeli to uklad, to poeksperymentowac z predkoscia krazenia wody, albo faktycznie przerobic uklad dodac zawor 4D puscic na uklad wtedy 34-40 stopni a reszte na pwort np. przy temp. kotla 55.

 

Moj uklad wyglada podobnie do tego co na rys. uklad kotlowy to te linie wyrysowane groba czerwona kreska zaraz przy kotle

Powoli zaczynasz tworzyć nową teorię spalania.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KBkalwi spokojnie nie poddawaj sie. temperature powrotu musisz troche poobserwowac i upewnic sie jaka masz dokladnie dT pomiedzy wyjsciem a powrotem. 

 

To raz.

 

Dwa: czasami temp. powrotu mi "szalala" nagle spadala o kilkanascie-kilkadziesiat stopni (dzieki obserwacji odkrylem ze to sie dziala gdy piec zaczynal podgrzewac bojler CWU) to tylko przyklad,

 

Juz nie pamietam jak dziala Ci instalacja grawitacyjnie? masz jakas pompke CO ? co sie dzieje jak zwiekszysz przeplyw a co jak zwolnisz? Ja zaczalbym to analizowac.

 

 

Trzy: temp. na piecu 50 a powrot 41 wg mnie straty sa za duze. puszczasz na chalupe 50 stopni tam powiedzmy grzejnikow sie nie dotkniesz albo dlawisz termostatami temp. a wraca ci 41 gubisz prawie 10 stopni i to stale bo piec ciagle musi nadganiac. Jezeli masz docieplony dom to powinienes miec w domu tropiki rzedu 25 lub wiecej stopni.

 

podsumowujac:

 

Wydaje mi sie, ze uklad gubi Ci durzo ciepla i wzrasta dT. Piec ciagle musi uzupelniac straty rzedu 7-10 stopni (wiem ze to nie duzo) ale sterownik bedzie ciagle dazyl do utrzymania zadanej wiec bedzie ciagle pracowal.

 

Jezeli wchodzi ci na przedzial mocy 30-60% kotla tzn. ze albo palnik cos nie jest w stanie szybko dogrzac wody albo moze krazenie jest zbyt szybkie? 

 

- Jezeli to wina palnika to trzeba sprawdzic jakosc paliwa, spalanie, nadmuch wielkosc kopca, ew. moze jakies zapowietrzenie kotle? 

- jezeli to uklad, to poeksperymentowac z predkoscia krazenia wody, albo faktycznie przerobic uklad dodac zawor 4D puscic na uklad wtedy 34-40 stopni a reszte na pwort np. przy temp. kotla 55.

 

Moj uklad wyglada podobnie do tego co na rys. uklad kotlowy to te linie wyrysowane groba czerwona kreska zaraz przy kotle

 

Ja mam dokładnie tak jak pisze wadus

 

- temp powrotu szaleje w momencie jak dogrzewany jest boljer CWU i jak się termostaty na kaloryferach otworzą (lub sobie ktoś kaloryfer bardziej "odkręci"

- u mnie układ kotłowy (mały obwód) tworzy właśnie bojler CWU który jest metr od pieca i przez niego stale przepływa i wraca woda rurami 22 w miedzi 

- temp powrotu trochę poprawiłem przymykając zawór na powrocie z grzejników rura 28 zawór zamknięty w połowie 

- temp zasilania na kaloryfery nie mogę niczym innym ograniczyć jak termostatami na grzejnikach

 

Przy temp. zew 4-8 stopni spalanie u mnie oscyluje na ok 16,5kg/24h

 

0 u mnie powrót prawie zawsze jest chłodniejszy o 10 st

(gdybym otworzył powrót z grzejników i przymknął zasilanie na boljer CWU jednocześnie ograniczając mały obwód to różnica miedzy pow. a zasil. jest większa niż 15st)

 

CO ZROBIĆ ŻEBY ZMNIEJSZYĆ RÓŻNICE W TEMP POW./ZASIL BEZ INGERENCJI W INSTALACJE ?? 

 

- zwiększyć temp na kotle żeby szybciej grzejniki nagrzały pomieszczenia do temp zadanej i się przymknęły??

- zmniejszyć temp kotła żeby grzejniki były cały czas otwarte i nie mogły dogrzać pomieszczenia do temp zadanej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynasz tworzyć nową teorię spalania.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

Nie jestem ekspertem, nie mam duzego doswiadczenia. Opisuje tylko to co sam zaobserwowalem w swojej instalacji. (w zeszlym roku siedzialem dzien w dzien i walczylem aby spalanie bylo lepisze i mniejsze przy zachowaniu komfortu cieplego w domu) w tym roku zaczalem od razu od ustawien do jakich doszedlem pod koniec zeszlorocznego sezonu grzewczego i od razu dziala, Wiec opisuje tylko to co odkrylem.

 

Moze to przeczy teorii moze, ale nie wiem juz jakiej teorii sie trzymac jest tego wiele na forach na stronach a i tak wszystko zalezy od tego jaki ktos ma uklad, (srednice rurek, ilosc pompek, sposob zasilania obwodu grzejnikow i podlogowki.

 

Ja analizuje to co widze u siebie. i droga prob i bledow doszedlem ze zawor 4D nie moze byc otwarty w moim ukladzie nie bardziej niz 4 z 10bo powrot bedzie za chlodny, Instalator zostawil mnie z tym co mam nie tlumaczac jak to dziala tylko, kazal nic nie dotykac i regulowac tylko temp. pieca. jak sie pozniej okazalo to dzialalo ale spalanie bylo nieekonomiczne. . Gdy zalaczala sie pompka CWU obieg kotlowy przyspieszal i temp. protu sie zwiekszala.  Aby uzyskac pelna modulacje musialem wlaczyc na stale pompke CWU (Pan Tomasz tez mi podpowiedzial abym tak zrobil ale nie posluchalem od razu, problemem okazalo sie zbalansowanie predkosci/mocy pozostalych pompek CO, i gdy zaczalem sie tym bawic odkrylem zloty srodek, pompa CO na grzejniki 2m slupa wody(7W) pompa na podloge 4 m slupa wody (32 W) i pompa na CWU 1,9 slupa wody(8 W) dzieki czemu mam staly przeplyw na wszystkich obwodach i juz nie musze niczym krecic tylko reguluje temp. kotla. 

 

Wlaczenie samej pompki CWU na poczatku nic nie dalo jezeli mialem pozostale pompki na wyzszych nastawach. Zawor 4D jest jakby lacznikiem obwodu kotlowego z obwodami CO (Grzejniki i podlogowka) i jezeli tamte mialy wieksza predkosc to CWU nawet na maxa nie dawala rady (zreszta wtedy zaczynala sie zapowietrzac jak musiala przetloczyc na duzej predkosci wode o temp 55-60 stopni)

 

 

Oczywiste jest ze nie moge podac moich parametrow nikomu innemu bo kazdy moze miec inny uklad, ale pisze to tylko po to aby wyjasnic nie wymyslam nowych teorii pisze o swoim doswiadczeniu w mojej instalacji.

Niektore prawa fizyki sie nie zmieniaja wiec jezeli ktos inny bedzie mial podobna sytuacje moze moje wypociny pomoga zaoszczedzic czasu albo zrozumiec co jest nie tak w ukladzie.

 

Podsumowujac mam isntalacje jaka mam, napewno nie jest idealna i nie jeden instalator mialby co poprawiac. Ale ja jestem tylko uzytkownikiem, Wiele osob na forum juz mi doradzalo jak poprawic uklad, ale co osoba to czasami inne zdanie. Skupilem sie na zrozumieniu tego co juz mam i jak z tym dac sobie rade i uwazam ze osiagnalem swoj cel. Czekam jeszcze duzych mrozow bo wtedy tez zobacze czy uklad w takiej konfiguracji wyrobi. Ale jest progres nie regres wiec dziele sie tym co mam a jezeli ktos uwaza ze pisze herezje niech wskaze co jest zle bo sam nie chce ludzi w blad wprowadzac i sam sie czegos dowiem. 

 

Napewno dobrze rozumie tych co walcza ze swoim ukladem i spalaniem, nie sztuka sypac 30-40 kg dziennie i miec cieplo  w domu. Chcialbym bardzo pomoc bo wiem jaki to bol d.py siedziec w kotlowni i patrzec jak znikaja worki z ekogroszkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica bojlera to przeważnie dość duży odbiornik ciepła. Moja ma chyba nieco powyżej 27kW. Wiec piec o mocy 15kW musi się troszkę spocić aby nadążyć z grzaniem. Bojler 300l z 2 wężownicami. Ta od pieca ma do grzania ok 150l. Ja mam tak zrobione że przydławiłam zasilanie aby większość wody z kotła goniła układ CO. Woda i tak sukcesywnie ubywa i w moim przypadku nie muszę wykorzystywać całego potencjału pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica bojlera to przeważnie dość duży odbiornik ciepła. Moja ma chyba nieco powyżej 27kW. Wiec piec o mocy 15kW musi się troszkę spocić aby nadążyć z grzaniem. Bojler 300l z 2 wężownicami. Ta od pieca ma do grzania ok 150l. Ja mam tak zrobione że przydławiłam zasilanie aby większość wody z kotła goniła układ CO. Woda i tak sukcesywnie ubywa i w moim przypadku nie muszę wykorzystywać całego potencjału pieca.

 

Hmm.. to ja jezeli mam stala cyrkulacje wody przez bojelr CWU  to wygrzewam wode do temp. kotla i tworze cos w rodzaju buforu? woda ma coprawda 60 stopni ale mam na dole zawor mieszajacy, ktory wychladza wode do temp. takiej aby sie nikt w domu nie oparzyl. wieczorem po kompielach rodziny widze na wykresie lekki pik mocy kotla do 40-50% mocy ale trwa on gora 5 min i pewnie to polega na zrekompensowaniu temp. bojelra (woda wracajaca z wezownicy ma wtedy cos okolo 57 stopni) gdy przestaje zuzywac CWU w duzej ilosci powrot z wezownicy ma zazwyczaj tyle samo co woda na kotle. (woda w wezownicy krazy u mnie dosyc wolno to najlepsze rozwiazanie bo szybszy obieg powoduje bulgotanie i chyba zapowietrza mi to uklad)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.