Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od wczoraj jestem użytkownikiem sterownika. Będę starał się opisywać moje doświadczenia w miarę wykonywania testów. Przez te kilkanaście godzin pracy sterownik bardzo ładnie modulował, aczkolwiek ze względu na rodzaj i konstrukcję palnika mam troszkę utrudnione zadanie co do nastaw. Palnik spala tylko i wyłącznie mało spiekalne węgle ( czeski, rosyjski, mało kaloryczny polski, RI=0). Na dwustanie węgle polskie takie jak Wesoła nie dają rady się spalić. Na dzisiaj tylko jedno zastrzeżenie co do braku zapamiętania danych do wykresów przy braku zasilania. 

Instalacja prosta jak budowa cepa. Piec "Kotły Leszka" 12kW, dom poniemiecki ( pierwsze piętro), brak ocieplenia, 65m2, 6 grzejników z głowicami, bojler 300l z instalacją solarną, sterownik w mieszkaniu do odłączania pompki. Całość działa na jednej pompce, a bojler służy za zabezpieczenie termiczne powrotu.

Jak będzie stabilna temp na dworze pokuszę się również o test różnicy spalania między dwustanem, a automatem.

Nie zrobiłem zdjęć z pracy przed zanikiem napięcia więc żadnych wykresów nie mogę pokazać. Ale jutro już będę się mógł pochwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jakas masakra ze palnik nie spala takiego paliwa dobrego ,moze cza go uszczelnic , albo reklamowac piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wina konstrukcji palnika. Nawet zalecano paliwa typu czeski dla wygody. Palnik ma otwory na początku ( przejście z kolanka na płytę palnika) a u góry mam tylko 4 otwory. To dzięki takiemu rozwiązaniu największy cug mam na dole palnika, a u góry praktycznie nic. Na mocnych węglach spiekających tworzy się spiek na samym początku palnika. Później jak węgiel podnoszony jest, dostaje za mało powietrza i jest lipa. Dodatkowo węgiel zaczyna puchnąć i się rozwarstwiać, co powoduje że powietrze nie dostaje się w cały wsad na palnik. Nie mam zapasowego pierścienia żeliwnego, w razie gdybym chciał coś pokombinować.Otwory bym nawiercił inaczej. Teraz mieszam, spala się dobrze, ale w związku ze zmianą sterownika będę kombinował z czystymi mocnymi węglami.

Tak przy okazji to nikt nie wie co w sklepach sprzedają pod daną nazwą. Ja paląc na początku posiadania pieca próbowałem różne między innymi jakiś węgiel DIABLO co miał niby 29MJ i było ok. Więc ważna jest liczba RI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekny trapez mocy.Masakra co to za instalacja rysuj szkic .Jakie masz ustawienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wazna rzecz nie podales kalorycznosci jakie podawanie  jaki duzy dom czy tylko kaloryfery czy podlogowka no i szkic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160m podlogowki ile petli jest ,fachowcy robili ta kotlownie :o zawor 4 d jakiej srednicy orurowanie wokol jego ile cali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytalem kto robil inst i nic jak 1 cal to malo powinien byc 1 1/4 cala min.i rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra !!! szkic zrobisz czy nie masz pojecia o hydraulice z kad kolego jestes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gif4.jpgDom 120m2 5 grzejników i 160mb podłogówki 

Sugerowałbym Ci obniżyć jeszcze moc max tak do 50-60% i zwiększyć max. czas przekrocz T. w menu modulacja do 30min, poprawi to pracę kotła.

Dopóki nie będzie dobrego mieszania wody w kotle to praca kotła będzie "dwustanowa" i takie skoki temp. kotła.

Możliwe, że jeśli pompka CWU będzie działać cały czas, to znacznie poprawi pracę kotła.

Edytowane przez Łukasz01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal725

Spróbuj załączyć pompkę CWU na stałe (może być na małym biegu).  Przy zaworze 4D, gdy jedyna działająca pompka jest za zaworem może pojawić się taki wykres pracy jak masz.

Dzieje się tak dlatego, że po przymknięciu zaworu praktycznie zanika cyrkulacja wody na kotle, wówczas czujnik powrotu cały czas widzi niską temperaturę i nie otwiera zaworu.

Napisz na do mnie na firmowego maila skąd jesteś, bo ja jestem też z Kujawsko-pomorskiego.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, tak jak obiecałem będę opisywał moje wrażenia i ewentualne uwagi.

1. jeśli nie wiemy jaki jest ekwiwalent węgla podawany przez godzinę i określenie nie było zbyt czasochłonne, można by było zrobić w ten sposób.

-Kasujemy licznik,

-sypiemy ściśle określoną ilość paliwa np 100kg,

-wpisujemy orientacyjną wartość ilości podawanego węgla.

Po spaleniu całości lub do określonego poziomu w zasobniku,  przechodzimy do konfiguracji ilości podawanej i wpisujemy wartość wyższą lub niższą ,ale wyświetlana jest również i przeliczana na tej podstawie ilość spalonego węgla. Może i niezbyt szybko i rozłoży się to w czasie, ale za to określenie będzie bardzo dokładnie.

2. czasem podczas ustawiania parametrów do danego węgla przydała by się możliwość np szybkiego dosypania węgla na palnik, bez przerywania procesu automatycznego. np kliknięcie i przytrzymanie wizerunku zasobnika wymusiło by podanie węgla.

Myślę, że moje uwagi będą pomocne. Jednocześnie gwarantuję, że będę pisał takie "pobożne życzenia" w dobrej wierze i mam nadzieję że nie będą odbierane jako "czepianie się szczegółów" .

Jak na razie jestem bardzo zadowolony, chociaż zbytnio teraz nie ma co robić ( zbyt ciepło) i działa jak dwustan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.