Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to dzisiaj wyglada post-1379-0-22221200-1450291026_thumb.jpgpost-1379-0-51018500-1450291589_thumb.jpgpost-1379-0-12561600-1450291971_thumb.jpg

Intryguje mnie tylko komora spalanie troche nalotu czarnego- co dodac powietrza cza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to czary ;)

 

Jak z 25kW palnikiem możliwe ze tak malo spala, a dogrzewasz podlogowke i temp. Spalin tez masz wysoka

 

Jaką temp dajesz na podłogę? I czy ta podłogowka nie wychladza ci układu. Ja jakbym obniżył temp do 45

 

To musialbym chyba zawór 4d otworzyc na 8-9/10 bo na powrót prawie nic by nie wracało, a podlogowka by jeszcze tylko schlodzila te 45 do 29-30 stopni.

 

I jedno pytanie 45 stopni na kotle to nie za Malo?

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlamnien to czary ;)

 

Jak z 25kW palnikiem możliwe ze tak Malo spala a dogrzewasz podlogowke i temp. Spalin tez masz wysoka

Zaraz mam grzejniki 17szt i dwie drabinki i 2 male petle w lazienkach .

Palnik jest firmy ARDEO 8-30kw TYP - AZP-25MR i konstrukcja pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa myślałem ze masz większe pętle tak to rozumiem. Czyli mój układ jest na tyle specyficzny ze podlogowka wychładza za mocno powrót na kociol musze cos z tym zrobic bo juz ścieżkę wydeptałem do kotłowni.

 

Ba razie czekam zobaczę co będzie się działo za dzien-dwa jak spalanie nie spadnie to wracam do ustawień zaworu 3/10. Albo idę w druga skrajnosc i wylaczam cwu a obieg kotlowy niech chodzi na samej grawitacji

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa myślałem ze masz większe pętle tak to rozumiem. Czyli mój układ jest na tyle specyficzny ze podlogowka wychładza za mocno powrót na kociol musze cos z tym zrobic bo juz ścieżkę wydeptałem do kotłowni.

Powiem tak, pompa kotlowa to musi byc bezwglednie lub pompa cwu puszczona caly czas i woda w zasobniku jak i na piecu powiedzmy .

Powiedz jakie masz rury przy kotle zas/pow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej 

 

Nie wiem jak to zrobiliście ale mi temperatura na kotle cały czas pływa co bym nie robił, temperaturą na podłogówce steruje pompa a przed nią jest zawór 3d termostatyczny

to chyba nie ma bata żeby piec miał tyle energii żeby nie zareagował na podłogówkę, rozumiem  takie stabilne wykresy jak macie  to tylko wtedy gdy  jest ciągły obieg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troche sie powtorze ale zobaczcie zdjecia ktore obrazuja jak wyglada praca sterownika gdy uklad nie cyrkuluje i gdy wymusi sie cyrkulacje.

 

 

Przy tym wykresie 0-100 % zero cyrkulacji na kotle. woda za zaworem 4D miala jakies 37 sopni. ciut wiecej niz powrot z podlogowki 29 bo tyle grawitacyjnie zdolala sie wymieszac za zaworem. 

 

Efekt: kociol zaczynal sie wychladzac. czujnik temp. jest na gorze kotla wiec sterownik nie mogl zauwazyc spadku temp. wiec czekal. a gdy chlodniejsza woda zaczyla dochodzic do czujnika to juz wiekszosc wody byla wychlodzona i kociol musial wejsc na pelna moc aby ja ogrzac. potem znowu przestoj i to samo.

 

po wymuszeniu cyrkulacji pomka z CWU powrot za zaworem ciagle jest niski 32 stopnie ale ja mam 2 powroty do kotla ktore lacza sie zaraz przy kotle jeden powrot jest z ukladu CO za zaworem 4D woda ma temp. 32 stopnie a drogi powrot z CWU ma 47 stopni (swoja droga ciekawe dlaczego tylko 47? mierze ta temp. zaraz za wyjsciem rury z bojlera wiec raczej nic nie zakluca pomiaru.

 

no ale efekt tego taki ze na piecu powiedzmy mam 57,4 i sterownik probuje dogonic do 58 i jakos ta modulacja pracuje choc wg mnie powrot jest ciagle za niski i pojecia nie mam gdzie mi ucieka ta temp. z kotla?

 

na podloge (1200 mb rurek) puszczam 33 stopnie wraca 31, na 2 grzejniki w lazienkach puszczam 39 reszta niby ma wracac przez zawor 4D albo przejsc przez bojler i wrocic.

 

Jak widac cyrkulacja CWU nie jest idealnym rozwiazaniem bo mam za duze straty. gdyby miec tylko pompke kotlowa to moglbym darowac sobie CWU i moze wtedy moglbym przepchac wiecej cieplej wody na powrot  kotla 

 

Na koniec ciekawostka trzeci wykres pokazuje modulacje gdzie w domu mam 22 stopnie na zewnatrz jest 0-5 stopni spalanie 14 kg/dobe ale ...

zawor 4D musi byc na 3/10  powrot za zaworem 4D  ma delte (roznice 0-1 sotpien) nie wiecej 

 

Ale jezeli tylko dotkne lekko zawor 4d i sprobuje otworzyc na 3,5-4/10 to powrot momentalnie schladza sie do 29 stopni i juz nie wraca na wyzsza temp.

 

Moje zdanie jest takie ,ze to jest jakis moment krytyczny w ktorym cisnienie podlogowki przewaza nad cisnieniem powracajacej wody z kotla i dlatego woda nie miesza sie w tym miejscu.

Padaly sugestie ze za male srednice rurek - byc moze? moze faktycznie wymuszenie obiegu kotlowego pompka rozwiazaloby sprawe? ale bez przerobki instalacji nie dowiem sie tego.

 

Co najbardziej mnie wpienia teraz to spalanie dobrze zima sie nie zaczela a 1600 kg ekogroszku juz spalilem. dom w miare dobrze ocieplony.

 

No chyba ze wszystkiemu winny jest strop ktory jeszcze nie dokonca ocieplilem? ale z drugiej strony to dlaczego udalo mi sie utrzymac temp. 22 stopnie  przy pracy jak na wyrkesie 3?

zebym tylko mogl delikatnie podniesc temp. na wjescie CO bez tak drastycznej utraty cieplej wody z powrotu zaworu 4D to bylaby bajka 

 

post-62909-0-16543400-1450297447_thumb.jpg

post-62909-0-61608500-1450297467_thumb.jpg

post-62909-0-06607000-1450298143_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam takie dobrales czy inst.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli temp w pokojach regulujesz siłownikami na rozdzielaczu a pompa cały czas mieli ? sory za lamerskie pytanie ale mówią  " kto pyta nie błądzi"

.

.

.

.

 

czyli jak bym cały czas puścił w obieg cwu to to samo uzyskam ? bo na czas budowy mam cwu wyłączone 

Edytowane przez kedzior12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli temp w pokojach regulujesz siłownikami na rozdzielaczu a pompa cały czas mieli ? sory za lamerskie pytanie ale mówią  " kto pyta nie błądzi"

Pytasz mnie czy kogos innego mam imie jak co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuje sie urazony ale jak sie napisze do kogo pytanie too sie dostanie odpowiedz wmiare szybko , na te grzejniki jest zaw.3D ster.z SKZP-02 i pompa kreci caly czas wilo adaptacyjna 25/4 a na grzejnikach gl.term. teraz sa otwarte na max bo sie maluje.Ponpa i zaw 3D obsluguje parter i pietro .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazam ze powinien byc srednica 6/4 cala i zaw 4 d to samo , bo chyba tak masz .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cza poeksperymentowac ja tloka nie mam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eksperymentuje i jak mam 0,1 na cykl to pokazało spalanie 25 kg/doba a pochłonął 75 kg/doba patrząc po workach jak mam 0,2 to spalanie wychodzi przybliżone ale za to z tym paleniskiem jest słabiutko i strasznie trudno mu dobić do temp zadanej ekogroszek mam niby 30 Mj pisze na worku ;)  zmniejszyłem do 28 i korekta 10%  i dalej jakiś lichy ten płomyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol to niez lez zjada paliwo , a masz ten ster.SKZP-02 dla tloka ??.Powiedz jaki wielki dom masz i jak wyglada inst.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część
nowy dom 145 m^2 w grudniu zacząłem dopiero palić pierwszy tydzień w męczarniach i nagrzałem do 16 stopni potem podniosłem do 20 i wtedy tyle wmłucił 75 Kg/doba ustawione miałem dawkę 0,1 na cykl a sterownik wykazał 25 Kg/doba że spalił ;)
zmieniłem z powrotem do dawki 0,2 cykl i teraz pokazuje niby to co spalił, mniej więcej się zgadza ale teraz na moje brakuje opału.dlatego już zmieniłem korekte 20% i z 30 Mj na 27 Mj temperatura komina to 100 stopni i nie chce podejść wyżej
mam 3 pompki
1. CWU - teraz jest wyłączona
2. dwie drabinki w łazienkach i zasilane prosto z pieca
3. cały dom podłogówka około 1300 metrów węza przed pompą jest rozdzielacz 3d termostatyczny

w tym kilka zaworów zwrotnych i nic więcej

 

tak oprogramowanie jest dla tłoka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak oprogramowanie jest dla tłoka

No zagrzac podlogowke to czasu trzeba ile masz tych petli na tej 1300 m , dom kiedy skonczony - tynki ,malowanie cala wilgoc musi wyjsc z domu ile wody wlane tyle musi odparowac .

podlogowka to duzy pochłaniacz ciepla i cza czekac by ruszyla . Ile temp na podlogowke dajesz 30 st ?

ten zaw 3d termostatyczny to jeden na taka ilosc podlogowki ?

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kedzior12

Podnieś moc w okienku MOC KOTŁA, przy ustawieniu dawki takiej żeby się zgadzało ze zużyciem faktycznym.

 

Ustawiłem z powrotem na 100%

 

 

No zgrzac podlogowke to czasu trzeba ile masz tych petli na tej 1300 m , dom kiedy skonczony - tynki ,malowanie cala wilgoc musi wyjs z domu ile wody wlane tyle musi odparowac .

podlogowka to duzy poclaniacz ciepla i cza czekac by ruszyla . Ile temp na podlogowke dajesz 30 st ?

ten zaw 3d termostatyczny to jeden na taka ilosc podlogowki ?

 

Dom jest dalej wykańczany, tynki były na wiosnę, ale pierwsze palenie 2 tyg temu na podłogówkę daje 34 stopnie (ustawiam to na tym zaworze 3d)  na powrocie na kocioł wraca 34 stopnie podłogówka to 17 pętli (dwa rozdzielacze po 9 i 8  pętli)  zawór to VTA320, 

jeśli dobrze pamiętam 

post-65660-0-90391800-1450649882_thumb.jpg

post-65660-0-30991900-1450649884_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.