Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, marszy napisał:

Pytanie za 100pkt. Czy firma posiada sondy Denso? Bo dostałem informację od mojego instalatora, że nie. Jeśli jest możliwość kupienia na własną rękę, to chętnie to uczynię byle tylko mieć już święty spokój. Patowa sytuacja. Kocioł, który miał być mercedesem, a jest co najwyżej fiatem. 

Pytanie raczej do serwisu

 

W dniu 8.01.2022 o 12:39, Kroitzman napisał:

Proszę zgłaszaj takie rzeczy do nas na serwis.

Sondy nie są produkcji NBE a  chyba ogólnodostępne - chyba że przez koronawirusa nieosiągalne.

 

https://dragokotly.pl/pl/p/Sonda-Lambda/354

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marszy napisał:

Witam! Od listopada jestem użytkownikiem RTB Feniks 16kw z zasobnikiem 500l. Niestety od początku z kotłem są same problemy. Miał być bezobsługowy, a wymaga ciągłej uwagi. Główne problemy to spalanie ponad 50kg na dzień, popiół to praktycznie sam niedopalony pellet no i kosmiczne korekcje O2. 

Napiszę może trochę o warunkach pracy kotła. Do ogrzania dom ok.130m2, ściany nieocieplone, okna nowe- 3 szybowe, ocieplony dach i podłogi na dole. Ok.70m2 to ogrzewanie podłogowe (cały dół), reszta to grzejniki. Póki co nie ogrzewam CWU. Dotychczas używałem peletu Lava ale dopalam już resztę i przechodzę na Olczyk.

Dostałem informację od instalatora, że wyszła seria z wadliwymi sondami lambda i został założony dystans na sondę, niestety nic to nie dało. 

Czy macie jakieś propozycje jak rozwiązać problem? Bo ja już jestem załamany.

https://v16.stokercloud.dk/#nedza

IMG_1509.jpeg

Po pierwsze chyba nie masz już pelletu 

Tutaj masz mój https://v16.stokercloud.dk/#rtbnaklo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zajrzałem na stronkę @marszy

I zobaczyłem wykres. Tam jest jakiś błąd czy taki niski powrót ma kolega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauwazylme powrót kotła też jest brany pod uwagę przy algorytmie więc radzę zamontować czujnik. 

Poza tym serwis działa na tyle sprawnie że dziwię się że tutaj szukasz rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienia miałem nigdy nie grzebałem przy tlenie

1 minutę temu, seles napisał:

3x250 to błąd.

Wykonaj kalibrację i/lub ew. wyczyść przewody dymowe.

Spójrz na swój wykres - nie ma "sinusoidy" wartości o2{ o2 zawsze powyżej wymaganej i o2 na postoju to20,1)

pobierz.png

Według mnie jest ok 

Nałóż na to Moc kotła to zobaczysz że w miejscu tej dużej rozbieżności był wygaszony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady. 
odpowiadając: 

1) Do serwisu jeszcze problemu nie zgłosiłem, bo próbował to ogarnąć mój instalator, który jest autoryzowanym dystrybutorem kotłów RTB i był w stałym kontakcie z serwisem ale właśnie przed chwilą poszedł mail do serwisu, żeby było na papierze. 
 

2) Nie ma czujnika powrotu, ponieważ jest zawór zabezpieczający powrót, a według mojego instalatora i instrukcji obsługi jest to wystarczające ale rozważę, żeby jednak czujnik zamontować. Czy informacja, że temperatura powrotu jest brana pod uwagę jest pewna na 100%?

3) Doszedł kolejny problem: jak jest ustawione wykrywanie płomienia przez fotokomórkę, a nie sondę lambda, to często po czyszczeniu kocioł nie może się rozpalić. Dopiero powrót do sądy umożliwia rozpalenie.

4) Faktycznie serwis grzebał w ustawieniach i zmienił czyszczenie na 20kg, cały czas było 30kg i do tego ustawienia wróciłem. Niestety, to niewiele zmieniło. Nawet pomiędzy czyszczeniami jest niedopalony pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zgłoszone w serwisie juz od ponad miesiąca. Sprawę niesprawnej sondy miał rozwiązać dystanser.  

Niestety nic to nie pomogło.15 v lambda guide 14_12_21.pdf   Kalibracji wogóle nie mogę przeprowadzic. ADC nie spada juz nawet poniżej 180.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mirekx napisał:

Takie ustawienia miałem nigdy nie grzebałem przy tlenie

Według mnie jest ok 

Nałóż na to Moc kotła to zobaczysz że w miejscu tej dużej rozbieżności był wygaszony

1.Jeśli wg Ciebie jest ok. to spoko ale ja pisałem o sinusoidzie {średnia wartość o2 jest równa oczekiwanej -u Ciebie zawsze dużo powyżej} a na wygaszonym jest ledwo 20,1 - błąd

2.Czyszczenie co 10-15-20 kg też nie wpływa na spalanie.

3,Sprawdź swoją pogodówkę = przy temp.22 st jest 100% mocy a przy 22,1 -0% mocy co powoduje ciągłe gaszenie i rozpalanie

4.Korekcja pelletu z reguły jest niższ 15 % od podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę. Chyba że to inny mirekx

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13 - strona 40 - Kotły pelletowe - Forum o ogrzewaniu (info-ogrzewanie.pl)

 

2 godziny temu, marszy napisał:

3) Doszedł kolejny problem: jak jest ustawione wykrywanie płomienia przez fotokomórkę, a nie sondę lambda, to często po czyszczeniu kocioł nie może się rozpalić. Dopiero powrót do sądy umożliwia rozpalenie.

Do czasu usunięcia usterki sondy wyłącz oxygen control - dlatego były problemy z rozpalaniem - po wyłączeniu włącz kontrolę płomienia fotodiodą

Aby doraźnie poprawić to co w popielniku przepisz ustawienia dmuchawy od heraket.

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marszy napisał:

Witam! Od listopada jestem użytkownikiem RTB Feniks 16kw z zasobnikiem 500l. Niestety od początku z kotłem są same problemy. Miał być bezobsługowy, a wymaga ciągłej uwagi. Główne problemy to spalanie ponad 50kg na dzień, popiół to praktycznie sam niedopalony pellet no i kosmiczne korekcje O2. 

Napiszę może trochę o warunkach pracy kotła. Do ogrzania dom ok.130m2, ściany nieocieplone, okna nowe- 3 szybowe, ocieplony dach i podłogi na dole. Ok.70m2 to ogrzewanie podłogowe (cały dół), reszta to grzejniki. Póki co nie ogrzewam CWU. Dotychczas używałem peletu Lava ale dopalam już resztę i przechodzę na Olczyk.

Dostałem informację od instalatora, że wyszła seria z wadliwymi sondami lambda i został założony dystans na sondę, niestety nic to nie dało. 

Czy macie jakieś propozycje jak rozwiązać problem? Bo ja już jestem załamany.

https://v16.stokercloud.dk/#nedza

IMG_1509.jpeg

Dziwne mam taki sam kocioł. U mnie Mercedes bezproblemowy. Natomiast nie widzę u ciebie ochrony powrotu.

Może zdjęcie nie oddaje wszystkiego.

Poza tym mowa chatka. Wszystko schnie(przynajmniej ja tak rozumiem) 50kg w takim przypadku to norma. W następnym sezonie powinno być dużo mniejszczegulnie, jak ocieplisz ściany.

A tak a propos. 16kW na 140 m²? Nowa chatka? Kto tobie to doradzał? Robiłeś audyt? Masz jakieś sterowanie grzejnikami? Masz sterowanie podłogowym? Czym sterujesz temperaturą w pomieszczeniach?

10 godzin temu, marszy napisał:

Pellet już był dwa razy przeważany. Nic to nie dało.

Wcześniej przez pewien czas dom nie był ogrzewany. Ja go dopiero w kwietniu kupiłem. Całe centralne ogrzewanie było robione od nowa więc trzeba wziąć pewną poprawkę na wygrzanie domu, jednak kocioł już działa od 29.11.2021 a spalanie nie spada. Co cztery dni wsypuję ponad 200kg peletu. 

Tak, jak już wcześniej pisałem dotychczas była to lava. Od dnia uruchomienia kotła poszło 2 tony peletu. Jutro zasypię Olczykiem i zrobię znowu ważenie. 

Temperatura w domu to max 20 stopni. Jak były większe mrozy, to ok 17-18. image.thumb.jpeg.201ed65c35e5a4a092d24950567276d6.jpeg

 

10 godzin temu, marszy napisał:

Pellet już był dwa razy przeważany. Nic to nie dało.

Wcześniej przez pewien czas dom nie był ogrzewany. Ja go dopiero w kwietniu kupiłem. Całe centralne ogrzewanie było robione od nowa więc trzeba wziąć pewną poprawkę na wygrzanie domu, jednak kocioł już działa od 29.11.2021 a spalanie nie spada. Co cztery dni wsypuję ponad 200kg peletu. 

Tak, jak już wcześniej pisałem dotychczas była to lava. Od dnia uruchomienia kotła poszło 2 tony peletu. Jutro zasypię Olczykiem i zrobię znowu ważenie. 

Temperatura w domu to max 20 stopni. Jak były większe mrozy, to ok 17-18. image.thumb.jpeg.201ed65c35e5a4a092d24950567276d6.jpeg

Te czerwone to żar? Czy taki pellet?

Jeśli taki pellet, to więcej go nie wsypuj. Jeśli  to jakieś przekłamanie zdjęcia, to nie reaguj.

W dniu 8.01.2022 o 18:22, Feniks napisał:

Coś takiego. Jeśli masz taką wyczystkę.

Jeśli okrogla to regulator okrągły. 

A nie lepiej(choć nie wiem czy się da) wstawić RCK między czopuch, a komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Płyta główna przy sondzie lambda  15V różni się od tej z sondą Denso, więc nie prawdą jest że wystarczy wymienić sondę na denso.

seles  bardzo proszę nie wprowadzać użytkowników w błąd.

@marszy jeżeli oczekujesz mniejszego spalania to tak nie będzie. Twój dom potrzebuje  prawie 8kW/h  praktycznie ciągle, to daje 45 kg na dobę.

Co do fotodiody, na yt jest film jak ją wyczyścić.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.