Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie podobnie. Na początku, niektórzy z domowników zwracali uwagę, na odgłosy czyszczenia. Teraz nikt nic nie mówi. Ba nawet odwiedzający nas goście o niczym nie mówią. A poza tym można ustawić harmonogram czyszczenia. Hałas nie powinien przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.03.2023 o 13:53, Pyrus90 napisał(a):

Zgłoszenie do serwisu zostało wysłane w sobotę (04.03.2023r.), po kilku godzinach otrzymałem odpowiedź, że części zostaną wysłane do mnie w poniedziałek. Dziś mamy piątek (10.03.2023r. godz. 13:50) i paczki z częściami ani widu ani słychu, wczorajsze zapytanie o paczkę również bez odpowiedzi.

Jak wygląda sprawa?

W dniu 24.01.2023 o 15:20, Pyrus90 napisał(a):

Dzięki atomfx za odpowiedzi na poprzednie pytania, koniec końców skończyło się na montażu przewodowego czujnika NTC.

 

Jak ci to działa? U mnie strasznie przekłamuje temperaturę. Przy dodatnich temp. U mnie jest w granicach błędu 1-2°C

Problem zaczyna się przy temperaturze poniżej 4-5°C im niżej tym większe przekłamania. Np 2° u mnie. Pokazuje -3° ale przy -2 to wskazania -6 i różnica jest większa im niższa temp. 

Może mi ktoś pomóc.?

Znalazłem przewodowy zewnętrzny czujnik temperatury z techa. Niby też NTC. Czy będzie to działać prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dokładnie nie pamiętam, musiałbym poszukać ale dopiero 13 lub 14 marca dotarła paczka z częściami - do wymiany była pęknięta złączka, przysłali całą magistralę...

 

U mnie NTC zamontowałem w pomieszczeniu, więc temperatura w okolicy 22-23 stopnie, niestety dostępne czujniki bez obudowy kiepsko się nadają - wystarczy delikatny ruch powietrza i czujnik skacze z odczytem temperatury. Druga strona medalu jest taka, że trzy różne czujniki NTC w tym samym czasie położone obok siebie, pokazują różne wartości - zakup dobrego czujnika to jak gra na loterii.

 

Nasze kotły mało nie kosztują, a dostępność akcesoriów praktycznie zerowa, miał być dostępny czujnik WiFi - sezon mija, jego nadal brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek zrób przeważnie pelletu (zasobnik ->wymuś pracę podajnika). Oczywiście wcześniej musisz wykręcić z palnika rurę karbowaną z króćcem- luzujesz dwie małe śrubki na imbus i obracasz króciec aby łebki śrubek były w wycięciu i podnosisz do góry - podstaw wiaderko/reklamówkę i zważ sam pellet, wartość wprowadź w ustawienia.

Podaj również nick/link do Stokercloud.

 

 

Ktoś ma pomysł co się wydarzyło na poniższym screenie -> zmiana ustawień o 8:53-8:54? Nikt z domowników w tym czasie przy kotle nic nie robił.Screenshot_20230330-1004472.thumb.png.c31ce4e21fca1321d9128ca63ba5ce17.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 12:14, Pyrus90 napisał(a):

Już dokładnie nie pamiętam, musiałbym poszukać ale dopiero 13 lub 14 marca dotarła paczka z częściami - do wymiany była pęknięta złączka, przysłali całą magistralę...

 

U mnie NTC zamontowałem w pomieszczeniu, więc temperatura w okolicy 22-23 stopnie, niestety dostępne czujniki bez obudowy kiepsko się nadają - wystarczy delikatny ruch powietrza i czujnik skacze z odczytem temperatury. Druga strona medalu jest taka, że trzy różne czujniki NTC w tym samym czasie położone obok siebie, pokazują różne wartości - zakup dobrego czujnika to jak gra na loterii.

 

Nasze kotły mało nie kosztują, a dostępność akcesoriów praktycznie zerowa, miał być dostępny czujnik WiFi - sezon mija, jego nadal brak.

 

Godzinę temu, Pyrus90 napisał(a):

Na dobry początek zrób przeważnie pelletu (zasobnik ->wymuś pracę podajnika). Oczywiście wcześniej musisz wykręcić z palnika rurę karbowaną z króćcem- luzujesz dwie małe śrubki na imbus i obracasz króciec aby łebki śrubek były w wycięciu i podnosisz do góry - podstaw wiaderko/reklamówkę i zważ sam pellet, wartość wprowadź w ustawienia.

Podaj również nick/link do Stokercloud.

 

 

Ktoś ma pomysł co się wydarzyło na poniższym screenie -> zmiana ustawień o 8:53-8:54? Nikt z domowników w tym czasie przy kotle nic nie robił.Screenshot_20230330-1004472.thumb.png.c31ce4e21fca1321d9128ca63ba5ce17.png

https://v16.stokercloud.dk/#roksmar

Ważyłem to już nie raz, problem z niedopalony pelletu, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam zdarzenia z twojego kotła, po części niedopalony pellet w popielniku to będzie związane z częstym gaszeniem i odpalaniem kociołka, u mnie było to samo - od czasu gdy doprowadziłem do pracy ciągłej, w popielniku miałki popiół i ewentualne spieki.

Bardziej mnie zastawiają takie wpisy w zdarzeniach u Ciebie:

Cytat

10:06:50 Moc CWU

09:15:22 Moc nie jest już ograniczona, podciśnienie ok.

09:14:55 Moc zmniejszona z powodu braku podciśnienia w kotle

09:05:09 Moc nie jest już ograniczona, podciśnienie ok.

09:02:13 Moc zmniejszona z powodu braku podciśnienia w kotle

09:01:00 Moc nie jest już ograniczona, podciśnienie ok.

08:59:49 Moc zmniejszona z powodu braku podciśnienia w kotle

08:47:40 Rozpalanie 1 Moc

07:53:19 Moc zmniejszona z powodu braku podciśnienia w kotle

07:05:41 CWU Moc

06:42:57 lng_setup_438 106.83 % 100.00 %

06:42:57 lng_setup_437 110.20 %100.00 %

06:42:57 lng_setup_436 112.37 % 100.00 %

06:42:57 Wartość podajnika została cofnięta do poziomu z przed 3 godzin

06:42:57 Włącz CWU

06:42:45 Błąd sumy kontrolnej w pamięci EEPROM 3 -12236 1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciśnienie w kotle, serwis który montował kocioł, stwierdził że to nic groźnego za duży ciąg kominowy, spawdzę na pracy ciągłej, ta sytuacja jest od kilku miesięcy z tym niedopalonym pelletem. Serwis stwierdził że to jakość pelletu to nieprawda. Jakim pelletem palisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pellet od lokalnego producenta(tartak), bez certyfikatów, produkowany z trociny tartacznej.

Spieki to jeszcze bym zrozumiał, że to zależy od jakości pelletu, ale niedopalony lądujący w popielniku to raczej nic wspólnego z jakością nie ma...

Ja bym poobserwował kocioł jaki popiół będzie na pracy ciągłej, bo obstawiam że problem jest w odpalaniu/gaszeniu kotła, tak jak to było u mnie.

 

Co do za wysokiego ciągu kominowego, myślałeś nad montażem RCK od Darco? Producent niby nie zaleca montażu, ale już nie jeden użytkownik  RTB przekonał się, że RCK jednak pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czujniku pokojowym kiepsko działało, mały ruch powietrza i czujnik zaczynał pokazywać głupoty (ntc10k), cały czas czekam aż będzie dostępny czujnik wi-fi od RTB. Wtedy też kocioł się często wygaszał i rozpalał, w pojemniku na popiół wtedy też było dużo niedopalonego pelletu. Od dłuższego czasu kocioł idzie w pracy ciągłej, na mocy minimalnej i w popielniku praktycznie sama "mąka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np rozwiązałem problem pracy ciągłej, przestawiając moc minimalną. Kocioł u mnie 16kW. Minimalna moc ustawiona fabrycznie na 2.5kW zmieniłem na 0,9kw. Kocioł minimalizuje moc. Co prawda u mnie instalacja mieszana z przewagą grzejników. Ale może warto to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalacje grzejnikową, do tej pory czujniki pokojowe, dwa obiegi, pellet w popielniku niedopalony, serwis mówi że to wina pelletu, ale to nie prawda. Jak u ciebie wygląda spalanie pelletu? 

Moc kotła 46kw od 10 do 46, muszę spróbować ustawić na pracę ciągłą, co zmieni  jak obniżę moc. Czy masz czujniki pokojowe? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS a czemu taka duża moc?

Jak kocioł ma się wygasić. To schodzi do najniższej mocy. I wtedy jeżeli temperatura nie przekroczy maksymalnej powiększonej o histerezę. Kocioł się nie wyłączy.

Ewentualnie rozważyć trzeba montaż bufora.

Nie mam czujników pokojowych. Mam termostaty na zaworach. Czujkę wystawiłem na zewnątrz i poustawiane ograniczenia mocy względem temperatury zewnętrznej.

Może spróbuj ograniczyć moc kotła na pogodowe względem temperatury w pomieszczeniu.

Podejrzyj u mnie moc procentową. Oczywiście weź poprawkę że temperatura zewnętrzna nie jak ma się z tym co pokazuje czujnik. Poustawiałem to metodą prób i błędów.

Atomfx to mój nik na Stokerkloud. Może coś pomoże. 

Według mnie resztki pelletu w popielniku to raczej sposób działania kotła. Wyłączanie włączanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, atomfx napisał(a):

UPS a czemu taka duża moc?

Jak kocioł ma się wygasić. To schodzi do najniższej mocy. I wtedy jeżeli temperatura nie przekroczy maksymalnej powiększonej o histerezę. Kocioł się nie wyłączy.

Ewentualnie rozważyć trzeba montaż bufora.

Nie mam czujników pokojowych. Mam termostaty na zaworach. Czujkę wystawiłem na zewnątrz i poustawiane ograniczenia mocy względem temperatury zewnętrznej.

Może spróbuj ograniczyć moc kotła na pogodowe względem temperatury w pomieszczeniu.

Podejrzyj u mnie moc procentową. Oczywiście weź poprawkę że temperatura zewnętrzna nie jak ma się z tym co pokazuje czujnik. Poustawiałem to metodą prób i błędów.

Atomfx to mój nik na Stokerkloud. Może coś pomoże. 

Według mnie resztki pelletu w popielniku to raczej sposób działania kotła. Wyłączanie włączanie itp.

Dom do ogrzania to około 600 m2, serwis stwierdził że nie potrzeba bufora, ogólnie to wszystko ok oprócz tego że ciągle w popielniku niedopalony pellet, muszę na początku tygodnia ustawić na pogod. czujnik www, i wtedy sprawdzę jak będzie z tym popiołem.

39 minut temu, sambor napisał(a):

Jaki pellet kolega spala?

IKEA, 

Pellet Ikea 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2023 o 17:02, Pyrus90 napisał(a):

Na czujniku pokojowym kiepsko działało, mały ruch powietrza i czujnik zaczynał pokazywać głupoty (ntc10k), cały czas czekam aż będzie dostępny czujnik wi-fi od RTB. Wtedy też kocioł się często wygaszał i rozpalał, w pojemniku na popiół wtedy też było dużo niedopalonego pelletu. Od dłuższego czasu kocioł idzie w pracy ciągłej, na mocy minimalnej i w popielniku praktycznie sama "mąka".

Wiatam

Od wtorku ustawiłem kocioł na pracę ciągłą, wyłączyłem harmonogramem od 10 do 16 nie wiem czy nie zmniejszyć mu mocy , bo  nadal niedopalony pellet w popielniku.

W dniu 1.04.2023 o 19:24, atomfx napisał(a):

UPS a czemu taka duża moc?

Jak kocioł ma się wygasić. To schodzi do najniższej mocy. I wtedy jeżeli temperatura nie przekroczy maksymalnej powiększonej o histerezę. Kocioł się nie wyłączy.

Ewentualnie rozważyć trzeba montaż bufora.

Nie mam czujników pokojowych. Mam termostaty na zaworach. Czujkę wystawiłem na zewnątrz i poustawiane ograniczenia mocy względem temperatury zewnętrznej.

Może spróbuj ograniczyć moc kotła na pogodowe względem temperatury w pomieszczeniu.

Podejrzyj u mnie moc procentową. Oczywiście weź poprawkę że temperatura zewnętrzna nie jak ma się z tym co pokazuje czujnik. Poustawiałem to metodą prób i błędów.

Atomfx to mój nik na Stokerkloud. Może coś pomoże. 

Według mnie resztki pelletu w popielniku to raczej sposób działania kotła. Wyłączanie włączanie itp.

Witam

Od wtorku ustawiłem kocioł na pracę ciągłą, wyłączyłem harmonogramem od 10 do 16 nie wiem czy nie zmniejszyć mu mocy , bo  nadal niedopalony pellet w popielniku. Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z tak dużymi mocami kotłów. A jeszcze jedna sprawa, chodzi mi po głowie.  

Jaki masz czas czyszczenia palnika dmuchawą. Może tu jest myk. U mnie ustawione Jet co 10min 3sek 50% spróbuj zmniejszyć prędkość na 40%

A gdzie jest Seles? 

Pomóż koledze bo sam pewnie sobie nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafa876 obserwuję Twój kocioł i co mi się nasuwa:

Temat komunikatów o podciśnieniu, w mojej obserwacji to raczej nie będzie problem za dużego ciągu kominowego, ale jego braku lub bardzo niskim poziomie. Sprawdziłbym czy czasem popiół nie przytkał wejścia czujnika. Druga sprawa, to czy jest tzw. zetka w kotłowni i jak z jej drożnością?

Kompresor też wymaga serwisu, bo widać że ma problemy z nabiciem powietrza.

Jakiś konkretny powód grzania kotła do 75*C? 70*C wystarczy, większość kotłów na takiej temperaturze pracuje. 

 

W moim przypadku udało się wymusić pracę ciągłą kotła, ale moc minimalna została ograniczona do 1 kW, maksymalna do 10 kW - nominalnie było 2,5kW i 16kW. Od czasu wprowadzenia takich ustawień, wyłączeniu harmonogramu i pogodówki pellet spala się na popiół i ewentualnie powstają spieki, ale niedopalonego pelletu w popielniku nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O którym czujniku który się mógł przytkać piszesz, powietrza to raczej mi nie brakuje w kotłowni, kocioł ma 46 kw budynek około 600 m2 , serwis ustawił 75* i tak zostawiłem, załączyłem mu pogodówkę, grzeję od 5 do 10 potem przerwa od 10 do 16 , ale niedopalony pellet nadal w popielniku, obserwuję kocioł z Konina    v16.stokercloud.dk/#fenikshubert on ma ustawioną moc kotła na 35 kw a ma taki sam kocioł 46kw. Pisałem i wysłałem zdjęcia  do firmy montującej na temat tego niedopalonego pelletu, zobaczymy co odpiszą. Z tą temp. 70* to jak myślisz. Co do kompresora to są błędy, nie wiem jak go dokładnie sprawdzić czy jest w 100% sprawny, w ostateczności wyślę go do serwisu na sprawdzenie, nie dobija powietrza.

Jeżeli natomiast chodzi o temp. podajnika to w jakich przedziałach powinna występować?

Godzinę temu, Pyrus90 napisał(a):

W którym miejscu jest wejście czujnik a o którym mówisz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz "zetkę" w kotłowni? Kubatura kotłowni ma się nijak do powietrza potrzebnego dla kotła, u mnie przy kotle 16kW, "zetka" ma 160mm i czuć jak świeże powietrze napływa z zewnątrz do kotłowni.

Czujnik podciśnienia zlokalizujesz po wężyku nad palnikiem(przezroczysty wężyk idzie od płyty głównej do komory spalania), jak zdemontujesz palnik to zobaczysz gdzie jest zamontowany dokładnie (tak jest w 16kW) - na YouTube jakiś duński serwis zamieścił filmik instruktarzowy - teraz nie mogę go namierzyć, ale rok temu go oglądałem i były pokazane proste usterki/czyszczenie/ do rozwiązania przez użytkownika.

Temperaturę roboczą kotła zmieniłbym na 70*C, będzie ok - tak zaleca NBE.

Co do kotła z Konina - patrzyłeś jak u niego wygląda przeważenie 6min pelletu? 1400g a u Ciebie 3458g - za duża dawka 6min może też być powodem niedopalonego pelletu w popielniku.

 

Co do sprawdzenia pozostałych ustawień kotła, skontaktowałbym się bezpośrednio z dystrybutorem Enecom Sopot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pyrus90 napisał(a):

 

Co do wężyka to jest ok, bo już go wcześniej sprawdziłem, on jest ok, zauważyłem dziś jedną sytuację związaną z tym, że jak otworzę z przodu kotła klapę to natychmiast temperatura kanału podajnika spada około 10 stopni, to może być brak powietrza w kotłowni, kocioł ma 46 kw potrzebuje dużo powietrza, a według mnie może go brakować z przeważaniem paliwa jest ok, to zależy też od  rury podajnika, jeżeli chodzi o montaż kotła to właśnie dystrybutor Enecom Sopot mi go montował, pisałem do Tomka o niedopalonym pellecie, ma odp. w tej sprawie, zobaczymy. TEMPERATURĘ 75* USTAWIŁ MI ENECOM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2023 o 22:50, Pyrus90 napisał(a):

Ale masz "zetkę" w kotłowni? Kubatura kotłowni ma się nijak do powietrza potrzebnego dla kotła, u mnie przy kotle 16kW, "zetka" ma 160mm i czuć jak świeże powietrze napływa z zewnątrz do kotłowni.

Czujnik podciśnienia zlokalizujesz po wężyku nad palnikiem(przezroczysty wężyk idzie od płyty głównej do komory spalania), jak zdemontujesz palnik to zobaczysz gdzie jest zamontowany dokładnie (tak jest w 16kW) - na YouTube jakiś duński serwis zamieścił filmik instruktarzowy - teraz nie mogę go namierzyć, ale rok temu go oglądałem i były pokazane proste usterki/czyszczenie/ do rozwiązania przez użytkownika.

Temperaturę roboczą kotła zmieniłbym na 70*C, będzie ok - tak zaleca NBE.

Co do kotła z Konina - patrzyłeś jak u niego wygląda przeważenie 6min pelletu? 1400g a u Ciebie 3458g - za duża dawka 6min może też być powodem niedopalonego pelletu w popielniku.

 

Co do sprawdzenia pozostałych ustawień kotła, skontaktowałbym się bezpośrednio z dystrybutorem Enecom Sopot

Palisz pellet z Tartaku, czy wtatępują spieki, jak tak, to jak sobie z tym radzisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet z tartaku, jako sobie z nimi radzę? Można powiedzieć, że na słuch - znaczy jak pojawiają się spieki i przychodzi czyszczenie penumatyką i żmijka wygarnia popiół, to "słychać" jak spieki się przesuwają/kruszą. Jedyny sposób na poradzenie sobie że spiekami to częstsze niż raz na sezon, 2/3 tony spalonego pelletu spojrzenie co się dzieje w palniku/kotle. W razie potrzeby ręcznie usuwasz spieki które się gromadzą w kotle o tyle...

Innego sposobu na poradzenie sobie z spiekami chyba nie ma, bo patrząc na dostępne pellety w sprzedaży, które na worku mają wszystkie certyfikaty a przychodzi do palenia i pali się gorzej od lokalnego dostawcy a cena dwa razy większa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.