Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika-jakiej firmy-jaki wykonawca


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie mam garaż blaszany 6x5 w dwuspadzie i przewód prądowy podciągnięty 1,5 mm do niego czy wystarczył by na te 3,2 kw czy musiał bym podciągnąć grubszy jak państwo to widzicie.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich  fotowoltaika założona falownik foxess s3000, panele sharp half cut 320w x10 zabezpieczenia dc jak i ac firmy citel uziemienie 8 ohm (4,5 metra w ziemi ) firma wszystko zgłosiła do pge. dostałem wczoraj list z pge  potwierdzenie możliwości świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej i określenie parametrów technicznych dostaw- wytwórcy, oraz zmiana licznika w ciągu 30dni.  Czy lepiej jechać do pge podpisać umowę czy czekać aż oni ją przyślą.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej jechać do BOK'u i podpisać umowę, w marcu ubiegłego roku nie było możliwości jechać podpisać umowę (nieczynne były z powodu świrusa) dostałem umowę pocztą, czekałem 2 miesiące (to akurat nie miało większego znaczenia), ale dali mi rozliczenia dwumiesięczne, zamiast półrocznego, pół roku to potem odkręcałem, ale już mam półroczne. Będziesz osobiście to na miejscu dopilnujesz, by pani wpisała tak jak chcesz.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pojadę żeby nie zrobili mi jakiejś gafy. Mam jeszcze jedno pytanie w dokumencie z PGE  potwierdzenie możliwości świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej i określenie parametrów technicznych dostaw- wytwórcy wpisali obok mocy przyłączeniowej  5 kw, napięcie zasilania 0,4kv, trójfazowy, chodzi o te ostatnie trójfazowy bo mam przyłącze jednofazowe więc do końca nie rozumiem czy jest wszystko ok czy ktoś się w dokumentacji pomylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja nie żałuję swojej decyzji o montażu, nawet zachęcam kumpla bo ma wolne środki. Teraz jest jak jest, jak coś zmienią to przejdę na offgrid i też korzyści będą, może mniejsze ale zawsze mam swoje zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2021 o 22:01, berthold61 napisał:

Instalacja fotowoltaiczna to teraz najgłupsza inwestycja zwłaszcza jak wejdzie się w szczegóły które mają być głosowane niedługo w sejmie .

Witam.

A kolega posiada instalację fotowoltaiczną?

Pytam się bo "wszyscy" narzekają ..... a czas sobie płynie i "grosiki" z dachu rynną do sakiewki też...

Jakoś z ogromną niechęcią do instalacji PV tu na forum od dawna się spotykałem, że się nie opłaca, że zaraz będą wyłączać, że się nigdy nie zwróci, że najgłupsza inwestycja , że...... itd,itp

A czas sobie płynie....a pieniążki z dachu rynną lecą...

YARO

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No płyną płyną i najlepiej płyną tym co zakładali ileś lat temu bo zyskali ale nadchodzi koniec i to na dniach będzie głosowane i trzeba być frajerem aby teraz się na to decydować a ja chciałem zakładać i to jeszcze w tym roku ale chęć odeszła mi całkowicie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niepotrzebnie się zraziłeś. Na razie masz zagwarantowane 15 lat bytu na starych zasadach, po tym czasie instalacja powinna zarobić drugie tyle co jej koszt, może przy rosnących cenach prądu czas zwrotu okaże się szybszy niż teraz zakładamy. Moje założenia mówią o zwrocie za jeszcze 4-5 lat, jeżeli mimo to coś zmienią, instalacja nadal zostanie na moim dachu i prąd też się wykorzysta. Jak mówią potrzeba matką wynalazków, więc ludzie szybko znajdą sposób żeby nie zmarnować energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

@berthold61 Sorki ale pewnie będzie ze 3 lata temu jak coś mówiłeś o montażu instalacji PV, o jakimś ganku czy werandzie, tak to zapamiętałem... i troszkę zmotywowałeś mnie do liźnięcia tematu...więc mocno się zdziwiłem czytając m.in. Twoje wypowiedzi (raczej negatywne) n.t. fotowoltaiki bo to m.in. dzięki Twojej wypowiedzi zamontowałem instalację na dachu. ✌(ツ)

1221623349_Screenshot2021-10-02at15-38-13FroniusRZDZA05-304.png.1f193db1aea8f30cf45c8fb47bdfa695.png

Ja mam od niedawna tj.2kwietnia 2020r(jak ten czas leci) PV10kW, koszt z przydziałem mocy ok.46tys.zł, do dnia dzisiejszego wyprodukowała energii za 13700zł, odzyskałem ok.9400zł z podatku i 5000zł z mój prąd, po odliczeniu "opustu 0,8" wyszło mi produkcja (sporo zaniżone wyliczenie bo jeszcze autokonsumpcja) 11000zł+9400zł+5000zł-----25500zł mniej od 46000zł

Opłaty z PGE to ok.400zł za ten okres.

Jakby nie patrzeć pozostało 20500zł czyli 3 lata.... a po podwyżce cen energii zwrot jeszcze szybszy. Obawy że coś nagmerają w prawie są słuszne tylko że, najpierw  "dokopią" do nowych instalacji, później będą mieszać w obecnych. Racja, że umowa prosumencka jest na 15lat ale można jakąś ustawą zmienić..... tylko może pociągnąć za sobą dziesiątki a nawet setki tysięcy pozwów o odszkodowania, gdyż niektórzy celowo założyli instalację z gwarancją umowy na 15lat aby zmienić całkowicie sposób ogrzewania, np. pompy ciepła. Oczywiście byłbym jednym z pierwszych, który taki pozew złożył a jeszcze lepiej pozew zbiorowy... i tu już nie przelewki. Wiadomo mogą dołożyć daniny... lub co gorsze... opłaty za energię bierną... i tu bym bardziej obawiał się manewrów.... Polecam zobaczyć swój licznik i poczytać ile płacą firmy za en. bierną....

Przepraszam ale się rozpisałem. Wniosek mój jest taki ... są osoby którym nigdy nic nie będzie się opłacać.....A CZAS SOBIE PŁYNIE, ... PIENIĄŻKI RYNNĄ LECĄ.... KAP, KAP , KAP....

Pozdrawiam Całe forumowe grono. YARO

 

Edytowane przez YaroXylen
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kolego , a jedną z tych osób to kolega @berthold61 .

Podobnie głosili że docieplenie się nie opłaca nie zwróci , na szczęście ja ich argumentów nie brałem pod uwagę i niedługo będzie dwa lata jak za prąd nic nie zapłaciłem ,a raty miałem ponad 500 zł ,słoneczko świeci to złotówki lecą .

Zamiast spekulować trzeba było robić jak bylo dobrze i względnie tanio , a teraz to jak tu na przykład dom docieplić , a węgielek drożeje gazik drożeje oj ciemność widzę ciemnosć widzę co to będzie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytaliście aby ten nowy całkiem nowy projekt bo mam wrażenie że o niczym nie wiecie a to jest projekt poselski nie rządowy ,poselski szybko przegłosować idzie a w nim zawarte są niezbyt zachęcające dla przyszłych posiadaczy ale też nie ma opcji gwarancji na 15 lat dla już mających , oby to nie weszło ale znając nasz sejm to mamy to jak w banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ekscytujcie się jak dzieci tylko poczytajcie jak wygląda temat np ,za odra. Te "gwarancje" 15lat to traktujcie raczej jako zachętą do bycia EKo a nie coś gwarantowanego/niezbywalnego nie taki wały już w tym kraju przechodziły....

Jako ciekawostkę dodam, że w przyszłym roku wchodzi kolejna pozycja, które znajdzie się na rachunku. Niby niewiele bo do13zl/msc ale potencjał jak widać jest.

Generalnie każdy jeden rząd wie jak golić swoje owieczki.

Jak tylko osiągną oczekiwana liczbę instalacje oZE to idę o zakład, że wprowadza opłaty dla gospodarstw domowych do energii biernej 😉 A taką z punktu widzenia liczników będzie to co oddajecie do sieci.

 

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni tam mówią nawet o 25-ciu latach ale każda zmiana umowy skasuje ten zapis , dobrze też wiadomo po co w całej PL będzie wymiana liczników energi na zdalne bo w każdej chwili powiedzą że sieć cierpi a cierpieć będzie bo to stare sztrucle więc będą wyłączać foto zdalnie i miast gromadzić Waty będą świecić na dachu swoją urodą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego uczepiliśmy sie tylko problemu z magazynowaniem energii w sieci a nie skupiamy sie nad tym jak korzystnie konsumować całość lub większość uzysku i nie przejmować się tym co mogą namieszać w umowach. Jakby nie patrzeć i nie liczyć, to teraz najlepiej wydane pieniądze które przynoszą szybkie zwroty a później spore korzyści z każdej wydanej złotówki. Nawet teraz korzystam z produkcji dziennej i nagrzewam wodę użytkową. Nadprodukcję mamy tylko przez niespełna pół roku, ale to też pewnie można jakoś wykorzystać. Coraz częściej wspominają o dotacjach na magazyny, jak na razie opcja nieopłacalna przy dostepie do sieci energetycznej. Gdybym miał w chwili obecnej podejmować decyzje o montażu instalacji FV, decyzja byłaby jednoznaczna i bez wahania za montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was ale u mnie nawet gdyby zlikwidowali magazyn energii w ZE to i tak moje rachunki za prąd będą o połowę mniejsze .Od 3 lat mam też magazyn energii i wygląda to obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania, korzyści będą nieco mniejsze ale zawsze będą, niezależnie od sytuacji prawnej. Z magazynem na razie dałem sobie siana, poczekam na jakieś tańsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o osoby, które zainstalowały 10kw paneli. Jak zlikwidują wirtualny magazyn energii to praktycznie nic sensownego z tych paneli nie będzie. Oczywiście zużycie prądu w miesiącach będzie zerowe ale w okresie zimowym nie ogrzejemy domu z nadwyżki. A są ludzie co założyli panele na kredyt a prawdopodobnie będą spłacać i kredyt i częściowo rachunki z prąd. Tu jest problem. 3-4 kw to każdy powinnien mieć gdzies na garażu plus 2-3kwh magazynvi jakiś tani inwerter off-grid albo ups. Wtedy można naprawdę myśleć o niezależności.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uda się jeszcze wyrobić z dopięciem spraw z PGE aby złapać się przed końcem roku , zakładając że do końca miesiąca została by założona fotowoltaika ? Na rok idzie mi jakieś 2800kWh , mam możliwość założenia tylko na gruncie 8 paneli , działka mała . Problem ze rano padał by na nie cień , a tak jak dzisiaj o 17 już jest zacienione przez dom . Czy takie coś to duże straty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szczypiorr zapytaj lokalne firmy się tym zajmujące, kolega z pracy zakładał w zeszłym tygodniu i teraz czeka na licznik, od podpisania umowy 2 tygodnie i instalacja gotowa.

8 paneli 400W lub mocniejszych i będzie ok, jeśli instalacja jednofazowa to zdaje się nie można więcej jak 3.6 kW podłączyć... 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Już możecie z powrotem spokojnie oddychać (na jakiś czas)

https://www.money.pl/gospodarka/zmiany-w-fotowoltaice-do-kosza-emilewicz-wycofuje-projekt-6698722666601184a.html

 

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.