Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika-jakiej firmy-jaki wykonawca


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy chciałbym abyście podzielili się wiedzą, swoimi doświadczeniami na temat fotowoltaiki.

Firmy świadczące usługi montażu instalacji fotowoltaicznych mnożą się jak "grzyby po deszczu" i tu moje pytanie na co zwrócić uwagę przy wyborze instalatora, jakiej "marki" ogniwa i pozostałe podzespoły wybrać. Jako, że program "Mój prąd" powoli się "kończy" i szkoda 5000zł, zastanawiam się nad montażem paneli fotowoltaicznych. Miesięcznie "za prąd" płacimy w granicach 200 zł, czy przy takim zużyciu instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że warto założyć, prąd raczej będzie drożał. U mnie pracuje 6,2 kwp od lipca, panele Longi, falownik Fronius. Ze swojej strony mogę ten duet polecić. Do tej pory wyprodukował ponad 2,1 Mwh, oczywiście kocioł wyłączony i grzanie Cwu grzałką. Dokupiłem też 2 grzejniki elektryczne na okresy przejściowe, żeby nie marnować pelletu na dogrzewanie chaty wieczorami

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem 22700 zł, cena dobra, bo zamawiał i zakładał mój kolega. W cenie jeszcze 30 m wykopu na kabel od falownika do licznika, bo instalacja jest na budynku gospodarczym. Falownik Fronius 5kw - celowo przewymiarowałem panele o 20%

Wszystko oczywiście na 1 stringu

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie panele seraphin falownik growat 8kw paneli 28 razy 310 w zapłaciłem w sumie 34000 zł wraz z konstrukcją na grunt .

ja nie podam zamawiałem całość wiec mnie to nie obchodziło , nie chciałem wiedzieć ile na mnie zarobił .

Edytowane przez Kordjano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, sambor napisał:

Ja pytałem o ceny jednostkowe materiałów - jesteś w stanie to jakoś podać.

Panel -xxx

falownik - YYYY

 

Szczerze , to nie pamiętam. Miałem wystawioną fakturę za całość 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2020 o 21:40, radik81 napisał:

Firmy świadczące usługi montażu instalacji fotowoltaicznych mnożą się jak "grzyby po deszczu" i tu moje pytanie na co zwrócić uwagę przy wyborze instalatora, jakiej "marki" ogniwa i pozostałe podzespoły wybrać.

Po pierwsze cena, dobry montażysta kosztuje nikt nie będzie skakał po dachu za darmo, druga sprawa to sprzęt i trzecia najważniejsza to odpowiednie dobranie paneli do falownika żeby falownik pracował w swoim optimum. To też kwestia wiedzy instalatora. Oprócz tego zabezpieczenia, uziemienia itd. Nie ma co się sugerować marketingiem i brać najmocniejszych paneli bo może się okazać, że falownik pracuje na granicy a w lato gdy napięcia spadną to może być bardzo ubogo.

Ja miałem dwa stringi panele mocowo przewymiarowane o 18% i się okazało, że jak przyszły upały to napięcia ledwo dolną granicę przekraczały, na szczęście nie mam zacienień więc szybciutko spiąłem wszystko w jeden string.

Myślę, że uczciwa cena to okolice 5 tysięcy za kilowat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maniek83 napisał:

Myślę, że uczciwa cena to okolice 5 tysięcy za kilowat.

A ja myślę, że to trochę za dużo. Trzeba znaleźć instalatora z doświadczeniem w swoim regionie, wtedy można wynegocjować dobrą cenę za całość. Jak ekipa jedzie do nas z drugiego końca Polski, to wtedy - wiadomo, kasują jak za zboże....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena skądś wynika a sam dojazd to najmniejszy koszt, dobry instalator ma tyle roboty, że można przekonać go jedynie pieniędzmi na nic negocjacje bo on nie ma czasu na takie pogawędki. W mojej okolicy rozmawiałem z handlowcami co łażą po domach to oni poniżej 3,5 kWp  nawet ofert nie robią bo im się nie płaca.

Po drugie na rynku zaczynają pojawiać się podróbki popularnych paneli, ceny sporo niższe ale co się dostanie to nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dziś trzy oferty;

1) Wykonanie instalacji 3,5 kWp z modułami monokrystalicznymi Longi 350Wp Overlap, falownik Sofar Solar z modułem Wi-fi                                      Cena brutto; 16000 zł 8%Vat

2) Wykonanie instalacji 3,6 kWp z modułami polikrystalicznymi SHARP 275Wp, falownik Sofar Solar z modułem Wi-fi                                                       Cena; 15000zł 8% VAT

3) Wykonanie instalacji 3,5 kWp z modułami monokrystalicznymi Longi 350Wp Overlap, falownik Huawei  z modułem Wi-fi                                     Cena; 16500 zł 8% Vat

Gwarancja na moduły Longi 12 lat na produkt i 25 lat na wydajność paneli.

Gwarancja na moduły SHARP 15 lat na produkt i 25 lat na wydajność paneli. 

Gwarancja na falowniki 10 lat.      

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - ja mam fotowoltanike  -realnie ok 82% dofinansowana (koszt  bezposredni byl za nia ok 22k zł) -mam ją od początku 2020r . Przedtem za rachunki placilem podobnie ok 150-200 na 2 miesiace czyli 2x mniej niz ty , realnie mam instalacje 4kw i powiem ci to co zyżywam na bieżąco to i tak już mam nadwyzke -  mam jej już  2500kwh  - realnie ta malutka instalacja nawet tobie dala by nadwyzki - wiec powiem tyle - czasami lepiej wziąść mniej niz wiecej bo nie bedzie jak tego zużyć.  Pozdrawiam  polecam ten kanał - bardzo dobrze tlumaczy taryfy i sprawy tech w domu - latwo i czytelnie https://www.youtube.com/c/SoltysPl/videos

Ps zapomniałem o najważniejszym - bierz zawsze wiecej paneli niż falownik - np falownik jest na 4kw - bierz paneli na 5kw - one i tak nigdy nie pracuja na 100% - w wiekszości na ok 70-80% nawiecej % mocy mi dawaly w styczniu i kwietniu jak bylo zimno.

wiec ,majac 5kw paneli one zawsze bedą dawac np 3.9kw ciaglej mocy na falownik 4kw - wiec ideal , bo majac jak ja 4kw paneli  one dają w lecie srednio 3000-3200w a realnie przewaznie ok 2700-2900w. w zimie jest lepiej bo max to 3500w stalej mocy.

  Jc falowniki zawsze mają zapas mocy in plus do ok 1 kw ale tego sie nigdy nie osiaga.

Edytowane przez mikkei
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślę "wziąść" takiej wielkości aby tylko wystarczyła na moje zapotrzebowanie i nie oddawać do Energi ze stratą 20%.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mysl tak i tak zawsze bedziesz tracil te 20%  to nie da sie inaczej.  inaczej musiałbys zmusic cala rodzine aby dzialali na pradzie tylko jak jest swiatlo i slonce i chodzili spac z kurami - ale serio taka malutka instlacja zrobi tyle prądu ze wystarczy ci nawet majac tą strate 20%

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku (rachunki miesieczne w przedziale 160-200) wystarczyłyby te 3,6 kWp?

Jak odniósłbyś się do tych trzech ofert które mi przedstawiono?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety niewyliczę ci bo trzeba by znać ile energii zuzywasz - trzeba zebrać dane z rachunków w ub roku i dodać wartości , i nast porownać  ile możesz naprodukować z jakiegoś urządzenia

poogladaj to i ogolnie filmy tego czlowieka on to kiedys liczył.

na początku zobacz  to

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko warto na spokojnie przemyśleć. Z reguły po montażu PV zużycie wzrasta. Będziesz chciał w przyszłości w lecie grzać bojlera grzałką , kupisz indukcję itp i może się okazać, że tych kw brakuje

A jakiś zapas na zimę trzeba mieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mikkei napisał:

,,, poogladaj to ,,,

Akurat ta konkretna prezentacja video, moim zdaniem jest kiepska.
Ale, inne prezentacje video autora, są dużo ciekawsze i zawierają sporo cennych informacji.

ps.
Zrobiłem mały sieciowy wywiad gospodarczy, w celu pozyskania informacji o autorze, wyżej wymienionych prezentacji video.
Jest on menedżerem lub prezesem Zakładów Optycznych B&M Optik Sp. z o.o. w Zaczerniu koło Rzeszowa.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem kilka filmów na jego  kanale i widać facet ma sporą wiedzę na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2020 o 23:46, radik81 napisał:

Czyli w moim przypadku (rachunki miesieczne w przedziale 160-200) wystarczyłyby te 3,6 kWp?

Przy tych rachunkach jak sobie liczę to i tak będziesz miał instalacje przewymiarowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2020 o 23:46, radik81 napisał:

Czyli w moim przypadku (rachunki miesieczne w przedziale 160-200) wystarczyłyby te 3,6 kWp?

Jak odniósłbyś się do tych trzech ofert które mi przedstawiono?

Jeśli są to rachunki 160/mc w taryfie G11 to na styk, jeśli masz rachunki 200/mc to potrzebujesz instalacji 4,6-4,7kWp.

Dlaczego?

Zakłada się, że konsumpcja własna to 30% z przelicznika kwotowego dla średniej 180/mc wynika, że zużywasz 3600kWh rocznie. OSD zabiera 20% a więc potrzebujesz jakieś 4200kWh wliczając konsumpcję bezpośrednią, co odpowiada instalacji 4,2kWp. Wtedy masz dużą pewność, że nie braknie czy przepadnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów.

Chciałbym się podłączyć do tematu fotowoltaiki. Zamierzam zamontować instalację o mocy 5kw na gruncie. Instalator polecił mi falownik firmy Growatt 6000tl3-s oraz 16 paneli fotowoltaicznych firmy Dah Solar half cut 330w.

Moje obawy wzbudza właśnie firma "Dah Solar" o której nigdy nie słyszałem i jest bardzo mało opinii o niej.

Proszę kolegów o jakieś wypowiedzi na temat tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.