Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika-jakiej firmy-jaki wykonawca


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Animus napisał:

Czy stosujecie optymalizatory mocy pod panelami?

Optymalizatory mocy stosujemy tam gdzie występują stałe zacienienia ,  to kolejny element który może się zepsuć i podbija cenę  końcową instalacji fotowoltaicznej.Dla takich instalacji z optymalizatorami jest też inny inwerter sieciowy bez MPPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak , że nawet nowe ,czy nierówno starzejące moduły znacznie odbiegają parametrami od siebie a w trakcie zwłaszcza nagrzewania i to jest jeszcze bardziej widoczne, przy spadku mocy.

Instalacja przecież jest zbudowana w łańcuchu połączonych szeregowo modułów więc moc może zmniejszać się do najsłabszego "ogniwa".

Reasumując, czy zestaw z optymalizatorami więcej wyciśnie, odrzućmy ptasie zabrudzenia i zacienienia, a bierzemy pod uwagę tylko  starzenie i  nagrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w teorii.

W praktyce w czasie pracy już nie.

A może po prostu tego nie widać w instalacjach bez optymalizatorów?

Jak nie widać to nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównanie modułów optymalizatorami wg rożnych źródeł to wielkość rzędu pół procenta (0,5%) natomiast straty w sprawności optymalizatorów to max 5% a więc zyskamy 0,5% dzięki optymalizatorom a stracimy 5% na sprawności optymalizatorów i w dodatku zapłacimy 200 netto za sztukę czysty bezsens.

Biorąc pod uwagę to, że panele mają dodatnią tolerancję mocy a błąd pomiaru max 3%, stosujemy te same panele tej samej marki, modeli itd. - optymalizatory na jednej niezacienionej połaci to czysta strata, ryzyko awarii itd. Można jeszcze tłumaczyć względami bezpieczeństwa ale też ni do końca bo wystarczy jeden rozłącznik za 100 zamiast 10 opty za 2 koła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z optymalizatorami wewnątrz ogniw fotowoltaicznych, które zastępują diody bocznikowe?

Tu raczej  niczego nie wydłubiemy, optymalizacja na poziomie ogniw wewnątrz modułu musi mieć jakiś sens jak się w to wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad właśnie zaczyna zabawę jutro mu zmieniają licznik, ma taryfę weekendową, czy taryfa przy panelach ma znaczenie, czy pozostaje się z taką jaka była przed montażem ogniw?    

Zamontował 13 Sunportóów SP350W, 4,5kW, ostatecznie upchnie 20 sztuk .

On-grid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam, to we wniosku piszesz jaką chcesz taryfę
ja miałem weekendową i przy niej pozostałem
IMHO ma znaczenie jaka taryfa przy nie pełnym pokryciu zapotrzebowania, wtedy najczęściej dokupujesz w taniej strefie
przy pełnym pokryciu raczej znaczenia nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tinek napisał:

z tego co pamiętam, to we wniosku piszesz jaką chcesz taryfę
ja miałem weekendową i przy niej pozostałem
IMHO ma znaczenie jaka taryfa przy nie pełnym pokryciu zapotrzebowania, wtedy najczęściej dokupujesz w taniej strefie
przy pełnym pokryciu raczej znaczenia nie ma

Ma licznik dwutaryfowy i instalacja fotowoltaiczna "oddaje prąd" w tej taryfie która aktualnie jest na liczniku.

Czyli za dnia w godzinach drogiej taryfy, najwięcej produkuje. 

W drogiej oddasz reszta niewykorzystana  przepada a w tańszej dokupujesz bo zabrakło?

Czy z drogiej wyprodukowanej można przesunąć na tańszą zużytą ponad produkcję? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw odbierają z tej w której korzystasz, jak zabraknie to biorą z drugiej taryfy (działa w obie strony, jak zabraknie dziennej, to biorą z nocnej i odwrotnie), większą produkcję masz w dziennej, dlatego pisałem, jak zabraknie to dokupujesz najczęściej tanią
To dotyczy rozliczeń w PGE, inni operatorzy rozliczają "proporcjonalnie" tzn nie korzystnie dla prosumenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja moją instalację kupiłem w komplecie, inwerter Growatt 6000 3f , 21 paneli 285W , kable , złączki , uchwyty , zabezpieczenia 15600 brutto z przesyłką. Do tego 2500 zł materiał na konstrukcję wolnostojącą. Wykonanie i montaż samodzielny. Pracuje od 26-go maja , do dzisiaj wyprodukowane 3050 kWh. W najbliższym czasie dołożona będą jeszcze cztery panele i na razie koniec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panele Poli i inwerter nie dociążony, dlatego muszę dołożyć cztery panele i będzie lepiej. Jeszcze tylko zwrot z programu " mój prąd " i całkowity koszt instalacji 7.1 kWp wyjdzie 14.500 zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacienione miałem trochę, ale w zeszłym tygodniu problem został rozwiązany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, misiek30 napisał:

całkowity koszt instalacji 7.1 kWp wyjdzie 14.500 zł 

Musisz doliczyć 2 tysiące za ustalenia ppoż. powyżej 6,5kWp bo przepisy już zdaje się obowiązują i tyle to ponoć kosztuje.

10 godzin temu, misiek30 napisał:

inwerter nie dociążony

Zobacz dokładnie w danych Growatta jak to jest z tym dociążeniem na wykresie wydajności, tutaj jest trochę inaczej ale z tego co pamiętam Growatt dopuszcza max 20% przewymiarowania i muszę powiedzieć, że to się sprawdza akurat się zmieścisz.

10 godzin temu, misiek30 napisał:

Ja mam panele Poli

To jeszcze lepiej powinno to działać bo większa ilość paneli to większe napięcie a co za tym idzie falownik pracuje bliżej wartości nominalnych z podobną mocą co na mono. Dlatego ważny jest dobór pary panele falownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wczoraj minął rok od instalacji paneli 

zestaw Fronius + Longi Solar 320W, łącznie 3,84kWh

cena za zestaw z montazem  to 18000pln

wg prognoz miało być ok 3900 - 4000 kWh, tymczasem jestem miło zaskoczony wynikiem 4540 kWh

ekspozycja południe 

 

 

Screenshot_20201029-191120.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.09.2020 o 21:40, radik81 napisał:

Miesięcznie "za prąd" płacimy w granicach 200 zł, czy przy takim zużyciu instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

To zależy, ile za nią zapłacisz i ile realnie energii będzie ona generować. Żeby wiedzieć ile energii będziesz mógł uzyskać, potrzebujesz realnego nasłonecznienia jakie będziesz miał w miejscu instalacji paneli. Czyli potrzebujesz realnych pomiarów promieniowania słonecznego w miejscu instalacji, najlepiej przez dłuższy czas np.pełny rok czasu. Do pomiaru nasłonecznienia wystarczy miernik lub np. stacja pogodowa, takie stacje opisano tutaj: https://stacje-pogody.pl/artykul_stacje_pogodowe_przydatne_w_fotowoltaice,86.html

Wtedy można coś obliczać, kalkulować opłacalność itp. Instalacja paneli fotowoltaicznych to spory wydatek, tak więc warto to wszystko dokładnie sobie przeliczyć, wykorzystując do tego realne dane o nasłonecznieniu.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam, baba pyta...... Jestem właśnie na etapie zbierania ofert na fotowoltaikę. Montaż na dachu, roczne zużycie z faktury z ostatnich 12 m-cy 1800 kWh. Rachunki za prąd miesięcznie w granicach 150-200 zł. Dwóch handlowców, jeden mówi, że muszę mieć moc 4 kWp, drugi że 2,5.....i bądź tu mądy. Któremu wierzyć? Przy czym cena na 2,5 jest prawie równa 4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam panowie mam pytanie mam możliwość założenia takiego zestawu 3,2 kw za 13 tyś z montażem pytanie czy warto czy to są słabe podzespoły czy w miarę ok proszę o opinie z góry dziękuję.

W skład zestawu wchodzi:

- Panele słoneczne firmy SHARP w technologii half cut FULL BLACK 320 W (10sztuk) 15 lat gwarancji !!!

- Inwerter Sofar 2700 TL-G3 Jednofazowy 10 lat gwarancji

- System montażowy na dach skośny z blachodachówki lub blachotrapez

- Okablowanie i komplet złączek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele fotowoltaiczne SHARP to pierwsza liga, ale czy koniecznie rama panelu musi być czarna ?.
Inwertera nie znam.
Cena aktualnie rynkowa.

ps.
Zadbaj o prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych i inwertera. Protokół pomiarów uziemienia.
Zadbaj o prawidłowe uszczelnienie dachu w miejscach gdzie będą montowane śruby z gwintem podwójnym do konstrukcji dachu.
Przy okazji zamontuj ogranicznik przepięć instalacji elektrycznej. Najlepiej firmy DEHN, z uwzględnieniem typu sieci energetycznej. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.