Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

def przez święta nie miałem netu i jak zwykle bylem w pracy - dzisiaj spróbuję odpiąć miarkownik i dostarczać tylko powietrze od góry - sadza w wymienniku jest i na płomieniówkach również ale sucha - nie smoła - ale wydaje mi się, że jest to wina palenia drewna - przy samym węglu sadzy praktycznie nie ma. Ja również myślałem o dostarczeniu powietrza wtórnego kilka cm nad ścianą ukośną łączącą tylną ścianę z popielnikiem poprzez dwie rurki o średnicy około 15 mm poprowadzone pod kątem około 60 * z zewnątrz do góry do wymiennika - Wydaje mi się, że nie będzie cofało wtedy dymu na zewnątrz. Rurki można nagwintować po stronie zewnętrznej i zakręcić metalowy korek z otworem. Regulując średnicę tego otworu prawdopodobnym jest, iż bardzo prosto dojdziemy do odpowiedniej ilości powietrza. Wszystko fajnie tylko nigdy nie ma czasu aby się za to zabrać - no i trzeba dobrego spawacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po rozszczelnieniu kanału konwekcyjnego sadza zniknie Ci całkowicie. Przed tym doświadczeniem również miałem czarną, suchą sadzę. Dym na dachu jest krótko tylko siwy, potem jak "gazowy" . Pozwalam sobie też na odważne przymykanie szybra na czopuchu. Na czopuchu mogę położyć rękę (jest bardzo ciepły ale nie parzy).

Obecnie zamierzam moje wyczystkowe pokrywki zastąpić nowymi ale każdy z rurką w narożniku. To chyba najtańszy sposób sprowadzenia powietrza niżej niż obecnie. Gdyby się to sprawdziło to będzie okazja do dalszych "ćwiczeń"

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... na początek ? tak, ale ja doszedłem do gwoździa. Ty masz większe i inne parametry. To rozszczelnienie nie powoduje dymienia dla stałych ustawień pracy kotła, ale jeśli uchylisz cokolwiek to nieznacznie zadymi . Zatem należy postępować jak z pozostałymi otworami; tylko jeden otwarty (nie licząc szybra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem kilka dni z niezakręconymi pokrywkami - niestety spalając drewno temperatura dochodziła do 50 *C i tyle. Miarkownik ustawiony na 60 i otwarta szczelina w drzwiczkach zasypowych - rzeczywicie chyba minimalnie mniejsze zabrudzenie wymiennika - spróbuję roszczelnić jedną pokrywkę zobaczymy co się będzie działo - najgorsze jest to, że za tydzień wyjeżdżam na dwa miesiące i nie będzie czasu na próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Drewno nie daje tak wyraźnych i odczuwalnych zmian. Doświadczenie to trzeba zrobić przy wyłączonym miarkowniku? To może inaczej. Przy w miarę rozpalonym kotle uchyl jedną stronę i zajrzyj do kanału konwekcyjnego. Ja u siebie widzę jak płomienie jaśnieją i uginają się w stronę drugiej połowy wymiennika. Zresztą widzę potrzebę utworzenia nowego wątku ; PALENISKO, STREFA SPALANIA czy PALNIK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wiataj Def.Mam takie pytanie.Mam dom parterowy ok 95m kw i do tego użytkowe poddasze 105m kw {ale ze scietymi sufitami} do tego bojler 150litrów i kotłownia 12 metrów od domu w bud.gospodarczym. Czy KWKD 15kw będzie dobrym rozwiązaniem czy raczej KWKD 22kw{utrzymując na kotle 60-70st C i zakładając zawór 3lub 4 drożny} Prosze o podpowiedz.Artec71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artec71 , przeceniasz moją znajomość ciepłownictwa. Nie jestem nawet hydraulikiem tylko ledwie opierzonym amatorem który czasami zadaje właściwe pytania oraz poszukuje (z miernym skutkiem) na nie odpowiedzi. Co do Twojego problemu to... przed dwudziestu laty, należało "dać" jedno żeberko (żeliwne) na jeden metr kw.ogrzewanej powierzchni mieszkalnej, na 10 metrów kw. przypadał 1 kW. i na wszelki wypadek z lekkim przewymiarowaniem. Obecnie te proporcje się zmieniły ponieważ wszyscy wszystko ocieplają i uszczelniają oraz posiłkują się automatyką.

Twój kocioł powinien zatem mieć od 1,5 do 2,2 kW. Osobiście (jako facet po 60 -tce) wziąłbym 2,2 kW bo to pozwoli na ewentualne dopracowanie szamotem paleniska i samej komory załadowczej (dodanie paru bajerów , których dopasowanym kotle nie zmieścisz). Przeszukaj forum bo jest tu prawie wszystko.

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@def miał zapewne na myśli 15-22kW i te 2,2 to z przyzwyczajenia (kiedyś moc podawano w m2 pow. grzewczej kotła) ;) ale przykładam się do tego stwierdzenia. Zapotrzebowanie na ciepło możesz sam obliczyć w następujący sposób na 1m3 budynku ocieplonego spełniającego obecne normy potrzeba 40W czyli przy wys 2,5m na 1m2 = 100W , przy budynkach zimnych np; cegła silikatowa 40cm bez pustki potrzeba 60W m3 czyli ok 150W na m2. Jeżeli jest to budynek nowy to w projekcie jest określona kubatura wystarczy tylko przemnożyć. Na cwu dodaj 2,5-3 kW.

 

Zatem wspomniany zębiec 22kW zapewnia mały margines zapasu mocy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...i kotłownia 12 metrów od domu w bud.gospodarczym..."

 

Ze względu na powyższe, lepiej celuj w 22kW. Będzie za duża moc, to wstawisz parę płytek z szamotu do kociołka, ale jeśli dasz 3D/4D, to nie powinno być takiej potrzeby. Masz już położoną instalację (rury) do domu? Dużą uwagę bym poświęcił na możlwie najlepszą izolację tych rur. Mogą być duże straty po drodze.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mądre i pouczające podpowiedzi i odpowiedzi.Aż miło jest czytać wasze porady!Też stawiałem na ten większy 22kw kocioł a wy potwierdziliście moj wybór. Rury idace ziemią od bud. gospodarczego są najpierw w jednej otulinie,na to jest druga otulina i na całość naciągniete rury pcv 150.Głebokość zasypu w ziemi to 70cm.Myśle że to jest na 5! Ta instalacja i staruszek kocioł chodzi już 14 lat.Na 95% jestem zdecydowany na ten KWKD 22kw ale te 5% chodzi mi po głowie SAS UWT który jest typowym górniakiem.Przekrój komina mam 14na 25 wiec bez wymuszonego powietrza idzie super.Wiekszość wypowiedzi stawia na dolne spalanie ale kto pyta{pisze}wie wiecej więc to robie i prosze coś podpowiedziec o tym SAS UWT.Pozdrawiam Artec71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

Też mnie interesuje kociołek kwkd. Mam do was prośbeńke. Podajcie, prosze, wymiary komory załadowczej dla wersji 15kw i 22k. Szerokość, głębokość i wysokość od rusztu do dolnej krawędzi drzwi załadunkowych oraz prześwit palnika(od rusztu do tej wiszącej grodzi). A może jeszcze ktoś wie jaka jest powierzchnia grzewcza (powierzchnia wymiany ciepła w kotle) dla tych mocy.

Będę wdzięczny za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki flames.

Mam kolejne pytanie do użytkowników tego kotła. Mam do ogrzania 140m2 +140 l cwu., okna pcv, strop od strychu ocieplony, ściany bez ocieplenia. Obecnie mam kociołek górnego spalania garażowego producenta, nie wiem jaką ma moc, ale powierzchnia grzewcza tego kotła to około 1,6 m2. Przy mrozach -25 muszę trzymać na kotle ok 60*C żeby w domku było 19-20*C. Teraz pytanie który kwkd by sie dla mnie nadał?

Chciałbym dół troche obłożyć szamotem żeby się ladniej paliło. Myślałem nad 22kW. Jakby był za duży to szamotem troche obłożyć wymiennik i już straciłby na mocy.

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup 22 kw, załóż działalność i zaczniesz wtedy produkcję smoły w dużych ilościach ;)

 

A tak na poważnie to na taką mała bździnkę jak twój dom i to nawet nieocieplony to 15 KW to aż nadto, i zapewniam cię że przy dużych mrozach wiecej niż 60-65 na piecy nie będziesz miał. Tak że nie wmyślaj i nie kombinuj.

 

pozdrawiam

Jameeess

 

PS. Ty chyba nie widziałeś konstrukcji KWKD że piszesz o wykładaniu szmotem wymiennika, bo niby gdzie wsadziłbyś ten szamot? i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzesiu

 

jameess dobrze radzi, 15kW wystarczy Ci w zupełności. Z tym szamotem, to pewnie chodziło Ci o położenie go na skosie tylnej ściany, pod przegrodą. Można by też spróbować położyć szamot wyżej, ale to już wymaga jakiegoś stelaża. Ewentualnie zatkać po jednym kanale wymiennika poziomego od strony wyczystek (zatkać całkowicie wloty). W 22 jest ich chyba po 3 z każdej strony. Ale nie dam Ci żadnej gwarancji, że pozostałe 4 wystarczą do prawidłowego odprowadzania spalin i nie będą szybko zarastać sadzą.

Generalnie nie ma co kombinować, bo w Twoim wypadku wiele nie zyskasz. Jeżeli chodzi Ci o większą komorę zasypową, to różnica nie powala - 30kg(15kW) / 35kg(22kW).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik widziałem tylko ten poziomy w 22kw. Pionowego na żywo nie widziałem. Właśnie myślałem o zatkaniu tych rur. Ewentualnie włożyć szamot na tą pionową ścianke nad palnikiem, ale nie wiem ile tam jest miejsca. Natomiast raczej napewno chciałbym szamot na tym skosie i może po bokach.

Kolejny problem to troche boje się fukania. Miałem już kiedyś kocioł dolnego spalania, paliłem trocinami i min. raz na dobe fuknął. Teraz pale węglem i troche drewnem, wiec jeszcze dochodzi rozpalanie się całego wsadu. Kocioł będą też obsługiwać emeryci więc musi być bez niespodzianek ,tylko wsypać i zamkąć, tak jak obecny górniak. Na dużej komorze mi niezbyt zależy, wystarczy mi stałopalność 8-10 w duże mrozy.

I jeszcze jedno, ile taki kociołek traci na mocy jakby została klapa krótkiego obiegu otwarta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w KWKD nic nie fuka, fukające to są górniaki. Jak chcesz dać cegły po bokach? a ruchomy ruszt? jakas konstrukcje bedziesz spawał?

 

Po drugie co miały by niby dać cegły po bokach w KWKD? to przecież nie górniak.

 

Nie rozumie po co ci 22 KW mój do ma 160m2 i do tego połowa domu ma wysokość 4,5 do sufitu, a w mrozy -25 miałem 60-65 stopni na piecu.

 

Kombinujesz jak koń pod górę, że się tak wyrażę ;).

 

pozdrawiam

jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 15kW, odstęp między tylną ścianą a przegrodą to okolo 8,5cm. Fukania się nie bój. Jeżeli będziecie palić bez częstego zaglądania do drzwiczek zasypowych (bo nie trzeba tego robić) i bez otwierania/zamykania drzwiczek wyczystki w trakcie palenia, to nie powinno te zjawisko wystąpić. Do tego zainstalować zwykły miarkownik. O paleniu ciągłym na krótkim obiegu zapomnij. Będą straszne straty w paliwie. Prawie wszystko będzię lecieć w komin i przy okazji zasmolisz sobie przeraźliwie kociołek. Raz zrobiłem próbę, rozpaliłem kocioł od góry i paliłem na krótkim obiegu. Temerature 60* (i więcej) można uzyskać przy takim paleniu bez problemu, ale kocioł jest bardzo trudno sterowalny, załażą smołą okolice klapki i poziomy kanał prowadzący do czopucha, temp. spalin jest powyżej 300*C przez prawie cały czas takiego palenia. Kocioł oddaje ciepło praktycznie tylko przez ściany płaszcza w komorze zasypowej, reszta ucieka w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie, tak szukam pomocy na forum w sprawie zainstalowania nowego kotła w malutkiej kotłowni (1,8 x 1,15 x 1,15m) dolniaka, chyba Zębca KWKD. Mój dom jest ocieplony styropianem 5cm; ma powierzchnię 250m2 i izolowane 5cm wełną mineralną sufity; nową miedzianą instalację c.o. wraz z grzejnikami + 150L cwu w kotłowni. Komin 28 x 17cm, 6m wysoki. Czy Waszym zdaniem 22kW nie spowoduje komplikacji w ogrzaniu tej powierzchni? Jaki piec ewentualnie byście polecili (na węgiel i drewno)?

 

Palenie obecnym Zębcem SWK 35 to horror w kotłowni!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na złozone wczoraj w Zębcu zapytanie, czy piec 22kW do mojej powierzchni grzewczej nie będzie za dużą mocą, odpowiedziano mi, że niestety będzie to za mało i zaproponowano Wenus 30. A Wy Panowie piszecie powyżej, że do 160m2 nadaje się piec 17kW. Czy ktoś mi to w stanie po chłopsku wytłumaczyć?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że w zebcu za sprzedanie wenus jest jakaś dobra prowizja. Mojemu znajomemu też proponowali ten piec dla powierzchni trochę ponad 200m, nowo wybudowanego, bardzo dobrze ocieplonego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marketing to podstawa biznesu ;)

Wenus to słaba/oszczędna konstrukcja sprzedawana za kawał kasy to i mogą wciskać nawet z 30% rabatem a i tak wyjdą na swoje.

Obawiam się że tam już 30% ceny stanowi ten znaczek na drzwiczkach.

22kW (DS) na 250m2 to i tak ze sporym zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JohnnySonny, dlaczego się denerwujesz?? Zrozum, że szukając nowego kotła, staram się znaleźć jak najwięcej rzetelnych informacji, umożliwiajacych mi podjęcie własciwej decyzji, co do jego kupna. A przede wszystkim nie chciałbym, aby nowy zakup był replay'em tego co mam w obsłudze i użytkowaniu!! Dlatego pytam, a kto pyta ten nie błądzi!

 

A teraz pytanie zasadnicze do wszystkich użytkowników kwkd: czy da sie do pieca zainstalować miarkownik ciagu unister, którego możnaby połączyć z wyświetlaczem pokojowym obrazujacym sytuację w piecu z wysokości mojego pokoju? I czy mozna nim regulować np ustawienie maiarkownika ciagu na odległość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.