Skocz do zawartości

marucha79

Nowy Forumowicz
  • Postów

    2
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia marucha79

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam Temat skruszony zębem czasu, ale podpinam się ze swoim problemem, żeby nie zaśmiecać forum nowym wątkiem. Mam pytanie do spalających zrębki w piecach dolnego spalania - czy po zasypaniu pieca zrębką macie względnie normalne spaliny? Mam piec Cichewicz Ultima II 24kW, z konstrukcji "nibydolniak", dopływ powietrza sterowany miarkownikiem ciągu. Zasypanie pieca zrębką wierzby lub topinamburu daje przyzwoite efekty użytkowe, ale jednocześnie zadymia totalnie okolicę. Dym ma barwę żółtawą. Myślałem, że to prolem wilgotności zrębki, jednak porządnie wysuszona dawała taki sam efekt. Otwarcie zupełnie dolnych drzwiczek nie zmienia specjalnie efektów. Czy to może problem jeszcze zbyt małej ilości powietrza i potrzeby instalacji wentylatora? Ale ładnie się pali, spokojnie daje temperaturę 70-80 st. C, więc gdybym dowalił więcej powietrza wentylatorem to stale gotowałbym wodę. Jak na razie zaprzestałem palenia zrębką, bo szkoda dobrych relacji z sąsiadami, a i reszta domowników się wkurza, ale byłoby żal odpuścić temat mając jeden i drugi surowiec za darmo. Pozdrawiam
  2. Witam Buduję sobie małą drewnianą chatkę z bala kwadratowego 20cm, ocieploną od wewnątrz 10cm wełny mineralnej, poddasze użytkowe ocieplone od dachu i ze szczytów 20cm wełny. Powierzchnia użytkowa 111m, całkowita 174m. Stolarka okienna parteru stara po renowacji, na poddaszu nowa. Bojler o pojemności 200-250l. Dodatkowe źródło ciepła to kominek z płaszczem wodnym Lechma Korner 8kW. Żadnej podłogówki, całość w układzie otwartym. Stoję przed wyborem pieca. Projektant instalacji wyliczył piec na 21kW, co porównując do sugestii producentów wydaje mi się mocno przesadzone. Planuję opalać drewnem i to raczej gorszym - sosna, olcha, topola, wierzba a w przyszłości również zrębką. Z tego powodu pod uwagę biorę wyłącznie piece z dolnym spalaniem. Co do marki raczej Zębiec, bo to sprawdzona marka z cenami do zaakceptowania. Pewnym ograniczeniem może się okazać średnica komina ceramicznego o wysokości 6,5m - 190mm, według producenta trochę przymało dla KDU, w sam raz dla mniejszego KWKD. Pierwsza myśl to piec KDU 20/26 ze względu na wielką komorę zasypową (85l), a na stałopalności dość mocno mi zależy. Przy zrębce mogę zrobić podajnik, ale przy polanach już nie ma zmiłuj. Jednak moc dla drewna czyli 20kW wydaje mi się na wyrost, a o kiepskich skutkach duszenia pieca już dość się naczytałem. Alternatywą mógłby być KWKD 15, ale tu znowu dość mała komora zasypowa i pytanie czy dla odmiany nie zbyt mała moc. Jest wreszcie trzeci wariant, może głupi, żeby kupić jednak KDU, natomiast zmniejszyć o ok. 1/4 wielkość komory wykładając boki szamotem. W ten sposób miałbym dużą komorę zasypową i nieprzewymiarowane palenisko. Co radzicie wybrać w takiej sytuacji?
  3. Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich userów, a ponieważ czeka mnie w tym roku finalizacja budowy domku, w którym większość spraw hydraulicznych będę chciał załatwić własnoręcznie, z pewnością będę tu często zaglądał i zadawał całą masę pytań ;)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.