Skocz do zawartości

voxan69

Forumowicz
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez voxan69

  1. Jeżeli chodzi o mnie to jestem na nie - kup zwykłego górniaka Zębca KWK (sterowanie tylko miarkownikiem) i będziesz bardziej zadowolony - ten znajomy tylko sprzedaje te kotły czy też taki kocioł w domu sam użytkuje?
  2. Nikt ci tutaj nie powie co masz zrobić - poczytaj i sam przemyśl za i przeciw
  3. Użytkowałem ten kocioł przez jeden sezon i uważam, że jest to totalna porażka - bardzo mały wymiennik przez co występują ogromne straty kominowe, problematyczne czyszczenie komory zasypowej i wymiennika z uwagi na nieregularny kształt oraz chropowatą strukturę żeliwa, brak ruchomego ruszta. Mam kolegę Czecha, który twierdzi, iż u nich w kraju ten kocioł używany jest głównie do spalania koksu i bardzo dobrego węgla - ale tego dowiedziałem się już po zakupie. Do miału to on raczej się za bardzo nie nadaje. Ja miałem pięć członów na 200 m2 powierzchni mieszkalnej plus garaż i kotłownia i dawał aż nadto radę - u ciebie to jakaś masakra - kto ci polecił 45 Kw na tą powierzchnię??? Usuń kilka członów i wyrzuć dmuchawę - przy tak marnym wymienniku to tylko komin grzejesz. Niestety bez dmuchawy to miał raczej słabo będzie się spalał w tym kotle - próbowałem. Kolega na pięciu członach z wentylatorem spalił prawie 40 metrów drewna przez pierwszy sezon - w następnym roku palił z miarkownikiem i wypalił około 20 metrów przy domu o powierzchni około 200 m2
  4. Jaka cena Cię interesuje i czy ten kocioł jest ze starej czy z nowej linii Defro?
  5. broker po sezonie palenia zamknąłem ten dopływ powietrza całkiem ale dołożyłem półtora cegły szamotowej do paleniska na tej ukośnej części przed wymiennikiem
  6. u mnie nie ma żadnych otworów? Kocioł z 2009r.
  7. Palę głównie drewnem bukowym i grabem - nie mam żadnych problemów jedynie komora zasypowa trochę się smoli ale to nie ma wpływu na sprawność - przy większych mrozach mieszam drewno z węglem
  8. sprawdź uszczelnienie kołnierza dolnych drzwiczek - częsty problem
  9. Vernal w moim przypadku jest to wskazane z uwagi na to, iż mam mały układ otwarty połączony wymiennikiem płytowym z układem zamkniętym. Zamknięcie klapki powoduje zaduszeni kotła przy braku zasilania. Kto ma grawitację ten nie ma problemu.
  10. Jeżeli masz nadmiar gotówki to kup Unistera - plus dla niego za to, że w przypadku braku prądu klapka w kotle zamknie się od razu
  11. W moim KWKD Regulus pracował przez około cztery miesiące po czym cały środek popękał - w poprzednim kotle U22 chodził przez cały sezon grzewczy i chyba u innego właściciela pracuje nadal. Obecnie mam Honeywella i jest ok. Jakość wykonania zdecydowanie lepsza od Regulusa. W środku elementy w całości wykonane z jakiegoś mosiądzu a nie z tandetnego tworzywa.
  12. Sam sobie odpowiedziałeś - deski po budowie wysoko żywiczne z drzew iglastych na pewno mocno brudzą kocioł, płyty meblowe to już w ogóle porażka - kolega kiedyś palił dłuższy czas płytami i zakleiło mu tak komin, że miał wielki problem w przebiciu się przez powstałą skorupę. Przy paleniu dobrym węglem kocioł jest super suchy, bez osadów. Przy paleniu samym drewnem bukowym trochę zachodzi komora zasypowa ale to nie znaczenia.
  13. Da rady bez problemu - ja mam KWDK 22 i około 250 m2 z garażem do ogrzania i jakbym miał dzisiaj kupić kocioł ponownie to chyba wziąłbym mniejszy
  14. voxan69

    Kwkd 22kw

    zuch80 zdejm jeszcze dolne drzwiczki z zawiasów - trzeba wybić kliny i sprawdź uszczelnienie na ramce do której przyspawane są zawiasy - jest to osobny element przykręcony do głównego korpusu kotła - u mnie były właśnie tam przeciągi - mało tego pod obudową kotła w odległości około 1 cm od zawiasu górnego był otwór fi8 - ??? Po uszczelnieniu kołnierza silikonem żaroodpornym i zaklejeniu otworu problem przestał występować
  15. voxan69

    Kwkd 22kw

    zuch80 mam taki sam kocioł od 18-tu miesięcy. Nic nie napisałeś o zamknięciu zasuwy do doprowadzenia powietrza na drzwiczkach górnych - masz zamkniętą tą zasuwę?
  16. Miałem U22 cztero członowego przez jeden sezon - na szczęście znalazł się kupiec - to jest typowy koksiak i do palenia czymkolwiek innym się nie nadaje - przy paleniu drewnem ten kocioł bije rekordy w wytwarzaniu smoły - komora tragicznie mała - dobre wyczyszczenie wymiennika praktycznie niemożliwe - próbowałem palić koksem było ok zero smoły tylko szary osad na sciankach
  17. togo64 masz 100% racji - mój następny kocioł nie będzie miał większej mocy niż 15 kW - na pewno da sobie radę
  18. Ja używam KWKD 22 KW - dom o pow. mieszkalnej około 200 m2 + wymiennik 300 l na wodę - opalam drewnem i węglem. Powiem szczerze, że gdybym miał palić tylko węglem kupiłbym 15 kW - na pewno dałby radę. Wziąłem większy tylko dlatego, że nie muszę ciąć metrówek na cztery części. Odnośnie kotła Defro Optima Komfort Plus to byłem ostatnio u kolegi, który posiada ten kocioł od czterech lat. Oglądałem go dokładnie i powiem, że po pierwsze to jest o wiele dokładniej wykonany od Zębca. Nie jestem ani przeciwnikiem ani zwolennikiem żadnego typu kotłów tj. dolniaków czy górniaków. Ale ciągle się mówi o wyższości kotłów dolno spalających. Powiem krótko byłem w szoku jak ten kociołek daje sobie radę. Po pierwsze kolega pali drewnem i miałem. Przy temperaturze na zewnątrz około -5 stopni do rozgrzanego kotła ładuje cztery kawałki drewna i woreczek foliowy około 5 kg miału. Temperatura zadana na kotle 65 stopni. W takich warunkach kocioł trzyma około 12 godzin. Smoła nie występuje - kolega deklaruje się, że czyści kocioł raz na miesiąc. Posiada dom o powierzchni około 160 m2 a kocioł o mocy chyba 22kW.
  19. Def ja chętnie sprawdzę ten patent ale za bardzo nie wiem jak się za to zabrać. Zauważyłem ostatnio gdy temperatura była powyżej zera, że kocioł bardziej się poci. Jutro kupię te cieńsze cegły i zobaczymy co będzie. Zastanawiałem się czy nie przykleić cienkich cegieł już w samym wymienniku tuż nad tym skosem w KWKD? Myślałem aby przykleić cegły na około wymiennika ale tylko jedną warstwę dołu? Obecnie nie mam za wiele czasu ale chyba spróbuję?
  20. Jak ci nie przeszkadza cięcie na mniejsze kawałki to bierz 15 kW. Odnośnie rozpalania zimnego kotła to "bączka" puści przy rozpalaniu - kwestia tego czym się rozpala ale po rozgrzaniu sąsiad czasami się mnie pytał dlaczego nie palę w piecu - DEF miał racje - ciągłe podawanie powietrza przez drzwiczki zasypowe powoduje ciągłe stabilne spalanie a miarkownik działa tylko wtedy jak potrzeba. U mnie bez problemu rozpalę kocioł bez krótkiego obiegu - używam go ponieważ jest wygodniej - wydaje mi się, że to kwestia ciągu kominowego. W lecie CWU grzeję gazem.
  21. Do drewna polecam 22kW z uwagi na większą komorę. Do wersji 15kW będziesz musiał ciąć metrówki na cztery części. Jeżeli chodzi o smołowanie to w wymienniku u mnie nie występuje - dodałem cegły szamotowe wg. wskazówek forumowiczów . Drewno mam bukowe. Lekkie smołowanie może wystąpić w komorze załadowczej ale to chyba bolączka każdego dolniaka palonego drewnem. Ja po wskazówkach DEFa zacząłem podawać powietrze z drzwiczek załadowczych z nad opału - różnica jest olbrzymia w większości zostaje suchy nalot, który bez problemu się czyści. Kocioł czyszczę raz na tydzień - zajmuje mi to kilka minut - plus za wyczystki od góry kotła. Kolega ma kocioł z firmy Rakoczy dolnospalający i u niego na samym drewnie to smoła się wylewa, poza tym płomieniówki ma w poziomie w poprzek wylotu szybru spalinowego i ma duże problemy z czyszczeniem tego ustrojstwa. Dom w tamtym roku jeszcze nie miał docieplonego poddasza, przepalałem prawie codziennie w kotle ale można powiedzieć, że ten sezon jest pierwszym sezonem grzewczym. Odnośnie ilości spalonego opału to spaliłem jakieś 7 metrów drewna i około tony węgla - przepalałem od października a od początku grudnia nie zgasiłem kotła ani razu - czyściłem go w trakcie pracy. Temperatura na kotle zadana miarkownikiem to 60 stopni. W domu na dole zaworami termostatycznymi wyregulowałem temperaturę na 22 stopnie, na piętrze jest 21, w garażu utrzymuję 18-19 stopni.
  22. kazik ogrzewam powierzchni mieszkalnej około 200 m2 oraz garaż około 35m2. Kotłownia o pow około 13m2 nagrzewa się od kotła i rur. Jest też bufor na wodę z dwoma wężownicami o poj. 300 l. W domu z reguły jest około 22 stopni a w sypialniach około 21 stopni. Posiadam zawory termostatyczne, zawór czterodrogowy. Kocioł pracuje w układzie otwartym i jest połączony z układem zamkniętym poprzez wymiennik płytowy. Dom wykonany z siporeksu 24 cm docieplony styropianem 12 cm. Okna 1.1, poddasze 25 cm wełny. Od początku grudnia paliłem ciągle bez przerw i uważam, że w moim przypadku jest to bardziej ekonomiczne od przepalania z uwagi na wychłodzenie kotła i układu. Powiem szczerze, że gdybym palił tylko węglem to wystarczyłaby bez problemu mniejsza wersja KWKD o mocy chyba 17 kW. Wziąłem większy ponieważ ma większą komorę załadowczą i mieszczą się metrówki cięte na trzy części.
  23. kazik jestem użytkownikiem Zębca KWKD 22. Palę mieszanką drewna bukowego i węgla niestety marnej jakości (lepszego w moim regionie kupić nie można). Jestem bardzo zadowolony z użytkowania tego kotła szczególnie po wskazówkach DEFa. Poprzednio miałem Viadrusa U22 ale to był koszmar nie palenie.
  24. Interesuje mnie jakie są straty na wymienniku ciepła? (np. procentowo lub różnice temperatur przed i za wymiennikiem)
  25. Popatrz na mój odnośnik - napisali, że UKW to kocioł dolnego spalania a pokazali przekrój górnego - na Twoim rzeczywiście jest dolniak ale UKN - kilku moich znajomych ma Zębce i to różne ale ten problem nie występuje - a temperaturę można regulować?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.