Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy z innej planety


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.05.2020 o 15:26, DzonyZerg napisał:

Blaze Praktik który bufora na nie wymagać

Czyżby Święty Graal zasypowców nadciągał? Żeby jeszcze tych graal-i było więcej i w rozsądnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chyba najbliżej. Głównie ze względów regulacji. Modulacja mocy w Blaze C/P jest certyfikowana czyli kocioł spełnia normy na mocy od 30%. ( Top wersja Harmony tak nie ma). Są one kotły które mają szerszą modulację ale bez papierów.

Sam kocioł raczej w bardzo małej ilości przypadków bufora nie będzie potrzebował jednak zamiast 2400l mozba obskoczyc temat montując 300l albo i jeszcze mniej.

Modulację jeszcze programowo można rozszerzyć ;), certyfikat będzie a może i bufor będzie niepotrzebny od strony praktycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, kusi mnie ten kocioł. Na stronie podają, że Praktik od 50% mocy, ale i tak dobrze.
https://www.blazeharmony.com/pl/www/kotly-kombinowane/kociol-na-pellet-blaze-praktik-combi#params

Teraz tylko dobrać bufor, chociaż dla mniejszych mocy na bank udałoby się uznać go za opcjonalny. Pytanie, czy przy kontroli ktoś uzna, że tak można czysto spalać drewno. Uchwały antysmogowe mówią co innego w niektórych województwach.



Sent from my H8324 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktik jest od 30. To taki sam poziom jak z kotami automatycznymi - ustawowo musi być taki zakres regulacji z czystością spalania zgodna z normami. Choć dyrektywa nie mówi by kotły zasypowe mogły być zwolnione z bufora. Nie wchodziłem w szczegóły będąc u nich na rozmowach bo i tak to na te chwilę mam już bufor.

Kocioł miał mieć certyfikaty ( w grudniu były w drodze). Jak go repertuarową to pewne że będą. Mają swoje laboratorium to wiedza a podejście pod certyfikaty też kosztuje sporo.

Zalety tych kotłów opisałem w innych wątkach. Jedyny problem to gwarancja i serwis. Reszta to same zalety. Cena raczej niska. Wywóz bardzo niska jak za top technologii z 7 letnia gwarancją. Jest tylko drugi taki kocioł i kosztuje conajmniej 4 razy więcej a gwarancja 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile taki kocioł kosztuje i gdzie go można kupić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przymierzam się do remontu kotłowni i na chwilę obecną planuję kocioł zgazowujący i bufor.. ten kocioł w opisie wygląda kozacko. trochę się obawiam bo to nowe i troche nieznane. Muszę też sprawdzić jak wyjdzie z ceną, ciekawi mnie czy jest ktoś kto taki kocioł już ma i użytkuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik tego kotła ujawnił się w tym wątku.

Konstrukcja nie jest wcale nowa. Biały od dekady firma Verner sprzedaje pierwowzór V14/22, jednak praktycznie wszystko zostało w niej ulepszone.

Ceny zaczynają ok 10tys PLN.

Przeczytaj ten wątek i przeszukaj forum paskiem o nim w kilku innych wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Pozostaje pytanie o termin zakupu. DzonyZerg zakup planuje na jesieni, a pozostali?

Mi jest właściwie wszystko jedno, choć chciałbym się wyrobić w tym roku;).  Czy znaleźć jakiś sklep, który je sprowadzi za nas, czy raczej zrobić zrzutę i samemu się tym zająć? Ja jestem otwarty na każde rozwiązanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Na czeskiej wersji strony są ceny kotła Comtort. Na Polskę mają ceny +10-15%. On ma bardzo ciekawe dodatkowe opcje choć mechaniczne czyszczenie wymiennika jest drogie.
Dystrybucja zajmują się sami.
Proszę do nich napisać mail. Rozmawiają po Polsku.
@DzonyZerg O co chodzi z tym drogim czyszczeniem wymiennika?

Sent from my H8324 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Generalnie kocioł jak dla mnie jest OK.

Kupił bym go ale tylko jak miał bym lat 25 i użytkował do lat 40 jak by wytrzymał. Powód jest oczywisty to drewno   -  które musi być przywiezione z lasu , pocięte składowane i wysezonowane, czyli inaczej mówiąc wysuszone co najmniej 2 lata. Znam to zajęcie bardzo dobrze gdyż się tym zajmowałem przez ponad 20 lat. Jak dla mnie to praca lekka i przyjemna, choć obowiązkowa , co roku to samo.

Mankamentem tego jest też to , że mimo bufora to nie możesz opuścić domu na dłużej niż dwa dni, Czyli nici z wyjazdu na zimowe ferie.

Opcją jest palnik który odpalisz przez econet awaryjnie jak Cię w domu nie ma.  Choć nie wiem czy taki palnik może być na stałe do kotła podpięty jak zgazowywujesz drewno.  Ja takiej możliwości nie miałem w tamtych czasach. Poza tym palenie a w tym przypadku zgazowywanie drewna , by przejść na palnik wiąże się z gruntowniejszym czyszczeniem samego kotła, gdyż w innym przypadku samo przejście na palnik wiąże się  ze słabą sprawnością kotła i może się okazać , że palnik będzie miał problem z załadowaniem bufora, dopóki dopóty nie zostanie spalony nagar z wymiennika.

W kwestii rozmów z Czechami , mam mieszane uczucia. Wymieniłem z nimi dziesiątki maili a na pewno było ich około 30 i ni jak nie mogłem się dogadać nie w kwestiach finansowych , tylko technicznych , a chodziło o bufor ciepła np. grubość ścianki płaszcza i dennic. Stanęło  na tym , że podziękowałem im za miłą rozmowę i zakupiłem bufor w Niemczech który spełniał moje oczekiwania techniczne. Choć wyszedł drożej o 600 zł.

W kwestii zakupu takowego kotła , to ja nie liczył bym na jakiś hurtowy zakup kilku sztuk , to typowe dla Polaka , może wyjdzie taniej.

Lecz wsiadł bym w samochód z podpiętą najmniejszą  przyczepką samochodową i zrobił sobie wycieczkę do Czech  w dobie taniego paliwa na stacjach CPN, dokonał jego zakupu na fakturę, zamontował przy pomocy kumatego hydraulika i cieszył się z przeprowadzonej modernizacji swej kotłowni.

Pozdrawiam przyszłych właścicieli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik kipi jest integralną częścią kotła i taka sama ma taką samą funkcjonalność.

Nie rozumiem kwestii nagaru w wymienniku.

U mnie bukowe zrzyny tartaczne wychodzą 3gr za kwh. Myślę że kocioł w wersji combi nie wychodzi drogo. Gdyby miał kompresję popiołu to nawet byłby w dość dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, robin60 napisał:

Generalnie kocioł jak dla mnie jest OK....

...

Pozdrawiam przyszłych właścicieli 

No tak takie zdanie to już padało w tym wątku. Ludzie mają różne potrzeby, różne oczekiwania i różne możliwości...

Co do zakupu hurtowego, to raczej osobiście wolałbym zlecić to jakiemuś podmiotowi, który tym się zajmuje niż jechać tam osobiście. Znowu powodów jest kilka. Podam choćby taki, że tworzy się w ten sposób lokalny rynek na tego typu rzeczy. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne kwestie finansowe udało mi się załatwić w 2 pierwszych mailach. Się to było pół roku temu. Na miejscu ciężko było coś ustalić bo cen jeszcze nie było ale na wersję z kipi i tak czy tak ustaliliśmy.

Myślę że jeśli już negocjować to na pewno trzeba pojechać albo faktycznie przez handlarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin1977 napisał:

No tak takie zdanie to już padało w tym wątku. Ludzie mają różne potrzeby, różne oczekiwania i różne możliwości...

Co do zakupu hurtowego, to raczej osobiście wolałbym zlecić to jakiemuś podmiotowi, który tym się zajmuje niż jechać tam osobiście. Znowu powodów jest kilka. Podam choćby taki, że tworzy się w ten sposób lokalny rynek na tego typu rzeczy. 

 

Dokładnie kolego  potrzeby i oczekiwania są różne , osobiście żal mi jak drewno się marnuje a jestem otoczony tymi gałęziami z każdej strony pale pelletem ale jestem z tych ludzi którzy nie uzależniają się od jednego  źródła opału nigdy nic nie wiadomo ile za chwilę przyjdzie płacić za ten luksus  i czy człowieka nie zmusi do szukania oszczędności mnie również podoba sie ten kocioł  niestety mój jest dosyć nowy ale na dzień dzisiejszy gdybym kupował to kupił bym inny choć palnik w nim jest ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kotłem właśnie o to chodzi że zapalisz wszystkim co drewniane, choć też nie tylko.

Patrzyłeś do DTR innych kotłów? Jakie tam jest zalecane i przeważnie wymagane paliwo.

Zapal sobie kostka sosnowa w Atmosie. Zrzyny też bardzo słabo wyglądają jeżeli chodzi o wymogi wszystkich innych kotłów, może Viadrus to łyknie.

Uzależniać się od sortymentu drewna kominkowego to fakt, może nie jest mądre. Tylko jak rozumiem walka o możliwość podjęcia węglem to długoterminowo też słaby pomysł.

Z tego co wiem to podnieśli teraz VAT na drewno opałowe, choć to raczej w cenach wiele nie zmieni. Węgiel jest w EU skreślony a to co się dzieje z naszymi kopalniami może nieźle namieszać w cenach.

Ceny drewna mamy w zasadzie dość podobne do niemieckich a różnica to poprostu koszty pracy. Tutaj nie ma miejsca do jakichś drastycznych podwyżek. Nie wiem jak tam w Polsce ale u nas na Śląsku orzech i tak wychodzi tyle co brzoza po 220pln. Z tego co wiem o paleniu węglem i o tym jak sprawy się mają w DSach to ten kocioł to dwie dużo większy komfort.

Palenie w innym kotle HG to już bym dyskutował czy to aż takie fajne. U mnie po normalnej cenie zrzyn to tona orzecha za 371pln.  I teściowie i ja mamy przygotowana infrastrukturę i walka z drewnem to nic strasznego.

Z kotłem HG sprawą się właśnie rozgrywa o to by palić komfortowo i urządzić sobie tak by walka z drewnem nie była problemem.

Blaze może mieć mała komorę i tutaj widzę jedyny problem. Choć głównie w wypadku trocin czy jakiegoś niewymiarowego drewna.

Ale w tej cenie to w Polsce sensowny jest tylko Attack ale w tej wersji która jest oferowana to dużo słabsza opcja.

Edytowane przez DzonyZerg
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.