Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy z innej planety


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem ten kocioł jest źle zrobiony i problemy z powietrzem będą bo się będzie drewno zawieszało ( chyba że będzie drobne bo takie klocki jak tam ładują to na pewno). Wynika to z kształtu wejścia do palnika. Przewężenie pod zbyt dużym kątem będzie powodowało zawieszanie się drewna przed samym wejściem do palnika i powietrze będzie dmuchało obok drewna lub wydmuchiwało drobne kawałki do popielnika ( widać efekt przy wybieraniu popiołu na filmie). Ten przewężony  lej powinien być dużo łagodniejszy i nie kwadratowy to by było lepiej. Przy paleniu brykietami czy zrębką nie powinno być problemu, ale z takimi kłodami jak na filmie już tak.

Zobacz kolega @marcus312 przerabiał kocioł na HG na naturalnym ciągu ( są filmiki na YouTube) i gdzieś w temacie na forum.

Widziałem że zrobił dobrze z tym powietrzem wtórnym i kształtem wejścia do palnika. Dużo taniej by Cię wyszło tylko nie miałbyś wyświetlacza do zabawy. Myślę że jak wyrabiasz drewno w lesie to z docięciem cegiełek szamotowych też dał byś sobie radę.

Według mnie ten czeski kocioł nie jest wart swej ceny, ale to moje zdanie.

Szukaj tematów na tym czeskim forum o zawieszaniu się drewna i problemów z utrzymaniem stabilnej temperatury kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem. Nikt nie miał problemu. Jeden z termostatem ale to chyba ten co cisl wacka w kotel;] chyba o nim mi pisał właściciel :) ten jeden niezadowolony. Niemieckie fora jeszcze nie ogarnąłem. na wyższą sprawność.
Sprawność kocioł ma i na forum to podkreślają. Jeden marudzil że dymi ale okazało się że to kondensat.
15h stalozaru to minimum jak dobrze wyregulowane, choc grubo Blaze podkreśla że zależy od drewna i sortymentu. Te 6-10h z instrukcji to absolutne minimum raczej na zrebkach czy świerku a obietnicy że będzie lepiej od CEO nie dostałem . Tylko że na zajebistym drewnie i ułożeniu robi w domu 30h. Ja mu wierzę :) w koncu taki kociol ogarnął :) szczegolnie ze wie że mi 15h zupełnie wystarczy.
To co wybierał to raczej jest to co się przesypuje ze stalozaru, pozniej dopala w komorze. Certyfikowany jest na średnicę 15 czy 18cm więc trzeba wziąć poprawkę. Zawsze sprawność masz na certyfikowanym paliwie a bardzo grube to opcja.
Mocniejsze wersję maja prostokątny lej. Słabsze kwadrat. Wczesniej słabsze miały lepsze osiągi po poprawkach jest na odwrót. Klasycznie - większą moc. Nie za bardzo rozumiem ale ten lej przy pracy ma być pełen zaru. Przy planach 35 czy 50 ma się wieszać. Choc to nie normy niemieckie bo polano 50cm ma mieć komore 56-57cm (przy tym sortymencie odchyl 4cm to standard, jak u nas 50% próchna w opalowce do kupienia w leśniczówce:)))
Co do twojej propozycji to duże dotacje bardzo zawezaja różnice.
Nie oglądnąlem jeszcze linku.
Nic bez ecodesign nie wchodzi w grę. Gdybym się z kasa liczył to bym wziął wersję minimum. Z buforem mam 10300 na 8%vat. Bo chyba nie sugerujesz że na placu potne szamotki i będę miał modulacje do 2 kW. A nawet jeśli to z komora 120l i szczapami 33cm? Z wbitym w instrukcji: paliwo drewno? I serio myślisz że sprawność wykrece? Jak już wklejam certyfikat z pracy jego kotła. Czysciej nie znaczy sprawniej. Bo o szczapach 50cm to nawet nie mam co myśleć nie?
Dopłacę by móc ciąć na 50cm. Isc do lasu i swoje odwalic a pozniej się cieszyć. Gałęziówke da się bardzo tanio zrobić (czy zrzyny) a cięcie na 50cm to czyni bardzo ciekawa opcja. Przyjemne z pozytecznym. Ruch na świeżym powietrzu i niezła suma w kieszeni.
Mówisz o MPM?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o rzeczywistości.

Certyfikaty na 5 klasę kotły mają w warunkach laboratoryjnych na wyciągu o określonej wartości, paliwie przygotowanym do tego celu i palaczu który nie ma problemu z prowadzeniem takiego kotła bo go zna od podszewki.

Warunki eksploatacyjne to rzeczywistość -  znacznie odbiegająca od warunków laboratoryjnych i prawdziwy test dla kotła.

Zobacz na forum ile problemów ludzie mają z kotłami, które mają odpowiednie papiery 5 klasy, ecodisainy itp. - co nie oznacza że to są dobre kotły, a każdy papier ma.

Kilka lat temu w instrukcjach kotłów 3 klasy i certyfikatach z instytutu w Zabrzu pisali o 80% sprawności.

Widzę że napalony jesteś na ten kocioł i sobie go kupisz. Ja nie mam zamiaru Cię odwodzić od tej decyzji tylko chciałem zwrócić uwagę na to co zauważyłem. Pełny popielnik niedopalonego drewna nie wygląda jak by tam było takie wspaniałe spalanie. Szukałem przyczyny i wydaje mi się że to właśnie kształt wejścia do palnika jest tego przyczyną, ale sam pewnie się o tym przekonasz i pewnie zdasz relacje jak się w tym kociołku pali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napisano by jestem ale decyzję potrafię zmieniać w 5 minut.
Takimi rzeczami się nie martwię bo to nie przejdzie. Jakby to było w polskim to bym się martwił. Zresztą niedopaly się dopala jak tam będą leżeć.
Co do kotłów to mówisz o weglu czy drewnie? Drewno raczej wdzięczne, łatwo się pali i ogólnie pali. Nie to co węgiel, ze przywioza ci dąb spod Łodzi i będzie kopcil, wieszal i będziesz szuflowac.
Mówiłeś o alternatywie. Bardzo chętnie posłucham.
A co do ecodesign (5 klasa będzie historia po 1 stycznia) to muszę mieć ten papier i to podstawa. Zresztą widziałam ceny ponad 8000 u P2AR to dziękuję. Przejrzałem wszystko i nie widzę alternatywy. Jedyne co by mogło to Viadrus bo on gwarantuje mi większą żywotność niż to. Choc niekoniecznie większą. Komora jest ciepła i wymienna. Tylko będę ciał na 28cm i latał dosłownie co godzinę a do tego bufor 2500l i wyjdzie dużo drożej. W ogóle to tam wyczytałem że ten wynalazek U68 nie jest w Czechach dotowany. Aż mi się wierzyć nie chce.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Piecuch19 dobrze zauważył, że ten kocioł nie nadaje się do dużych polan układanych poziomo. Komora załadowcza bardziej nadaje się do brykietu, żeby wypełnić to przewężenie lejowe na dole. Dużymi szczapami drewna tego nie zrobimy. Pod spodem będzie pusta przestrzeń. Ten kocioł może być bardzo problematyczny. W Atmosie widać jak powinien być prawidłowo zaprojektowany kocioł do spalania dużych polan drewna układanych poziomo. Wiele innych jak Defro HG, itd. Nie trzeba szukać kotłów nie wiadomo jakich, których nawet nie ma na polskim rynku. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie kolega @emigrant ma rację -  spalanie grubych kloców to podstawa bezproblemowego uzytkowania , sieczkę czy trociny to bardzo łatwo spalać i nie potrzeba cudów aby ustawić piec pod dobre spalanie - co innego ogarnąć grubą polanę.  Aby nie wygasła.

Atmos jest moim zdaniem dobry konstrukcyjnie jeżeli chodzi o komorę załadowczą i palnik ale sam wymiennik ma bardzo słaby , Defro HG to znowu na odwrót - wymiennik ma przynajmniej 3x taką powierzchnię wymiennika jak w Atmosie .  Każdy  HG nawet te stare amerykanskie miały typowo płaską lub przynajmniej lekko półokrągła komorę obsypywania sie paliwa do dyszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno Ci fajnie palić jeśli polana będą się przepalały w połowie i grzecznie osuwały do palnika, ale w rzeczywistości tak nie będzie. Dlatego pisałem brykiet, zrębka tak ale grube polana już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to proces zgazowywania prezentują tak że drewno się rozpada a polana wyżej też już odgazowywuje.

Pałac z góry mam podobnie. Choc posle miękkim

Myślisz że przy brzozie /sosnie będzie też tak zle? Głównie tym chce palić, wręcz tylko tym. No ale zobaczymy jak wyjdzie. Na gałęziówke się nie nastawiam choc liczę że uda mi się dużo nia palić. Ewentualnie zrzynami. Tesciu sobie natnie i będzie zadowolony. Sąsiad 4 domy dalej tym handluje... Tak dano jak brzoza i sosna, jakbym nie dał rady wyrobić.

Ludzie raczej maja problemy ze w dolniaku wkład za szybko się spała

 

A. Komora jest trochę szerszą niż polana. 355 ma mniejszy a duży ma 540mm. Nie będzie tak że przez kanały w leju będzie się polano opalać po zewnętrznej i zsuwac?

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie przekonujecie. Tylko w zasadzie 4 spółki handluja tym sprzętem, jedna to bardzo fajna włoska marka. Faceci zamiast zrobić zwykły lej robią koszta (taka ceramika raczej więcej kosztuje) by odwalic wioche? Najlepsza technologia HG (tak!) w Europie i USA i ma im się wieszać? Oglądałem przed chwilą Rokoszy Duo i oficjalnie wywalili że szczapy 6-8cm. HolzGaleziowka. A nie czekaj. Znam takich co takich patyczkow na gałęziowke nie łapia.
Czytałem te fora i nikt chyba nawet o tym nie wspomniał że mną problem z paleniem. Sztabu bardzo zadowoleni. (poza tym od penisa;]
Przyjmuje co mówicie i widzę problem który wskazujęcie. Tez tak to widzę, choc wiem ze sezonowane drewno to potrafi iść.
Podpalalem w Atmosie 2 miesiace, dość gruba sezonowana wiśnia z grusza i jablonka. Było tak jak pokazują. Nad drewnem które kończy odgazowywac, drugie już długo gazuje. No ale nie mam zbytniego doświadczenia z HG.
Tylko to wszystko wyżej mi nie pasuje. Włochy, Niemcy czy nawet Czechy to nie teren że wciska komuś szmelc, szczegolnie za 5 czy 9 tys euro. (tyle kosztują).
Lambda na pokładzie, Helmut zamawia klaine stuckholz za 62 ojro paletenc i dąb mu wisi okrakiem. (tam szczapy klasy A1, A2 i B maja taka średnicę jak certyfikowane paliwo do tego - raczej dlatego się projektuje pod taką średnicę i na odwrót - bo raczej tak się dobrze gazuje). Gość po 20 latach w projektowaniu palenia biomasy urywa się na swoje i robi taki gniot? Mają 15 mln pln dochody, to nie jest mało, szczegolnie ze sprzedają jako podwykonawcy. Pod 1000 kotłów rocznie jest.
Są już 5 czy 7 lat i to w zasadzie start - up. Jest 22 ludzi w firmie, z tego ponad 15 naukowców, resztę robią podwykonawcy - tak się teraz robi. Zaczęli np jak Tesla - od drogich, luksusowych i zaawansowanych rzeczy, teraz schodzą na tanie - kupować kocioł za 10300, bez mechanicznych tulbulizatorow i ochrony powrotu - a nie czekaj, to w zasadzie normalny dość dobry kocioł...

Zescie mi zje... Święta internetowe trolle!!! Na Was powinna być policja w internetach! I prokuratura! :))) hahahahaha
A tak na serio to wielkie dzięki za uwagi. Czekam na więcej. Bylem bardzo niepewny co do tej konstrukcji i to była raczej biała dziura. Teraz wiem więcej i mimo pewnego zawodu wiem na co się pisze. Mam zamiar testować tam kocioł- jadę na bazę do nich. Wiem o co pytać. Choc prosiłbym o więcej. Myślę że dokładnie ich przeswietlilem.
Dziękuję i Wesołych Świąt. Na śniegu nie ma co liczyć ale na kilka atmosferę i troche ludzi, na pewno
Janek

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://rakoczy.pl/oferta/duo-kotly-na-drewno-i-pellet

 

A co myslicie o tym kotle? 

 

HolzGaleziowka:) konstrukcja powinna palić dużo grubsze a wpisane ma 6-8cm. Kupisz drewno na palecie i trzeba będzie ciupac. Na grubsze z pewnością nie można liczyć na nawet na te mizerna sprawność. Dlatego o tym nie myślę i bardzo żałuję.

Chociaż to może być błąd - to się zgrywania z rozmiarami peletu. Ktoś popełnił błąd.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem poradniki bo spać nie umiem. Ale na szczęście nie przez kocioł tylko zdrowie, dlatego siedzę na forum cały dzień i tluke jakieś farmazony:) bo na L4 na narty nie wolno.
Standardem w Republice Weimarskiej jest D15( fi 5-15cm). D15+ już jest problematyczne i to już raczej pod kominek i kwestia negocjacji.
Jednak do HG najlepszej zalecają 8-12cm. Jeszcze obwód powinienbyć 20-30cm.
To może wiele zmieniać. HG to juz nie jest jak podpalanie od dołu paliwa w blaszanym pudle. Myślicie że przy takim standardzie drewna kocioł powinien już dobrze chodzić? Przyatakoealem czeskie forum, kto wbijam za Odre. I poszukam jakichś DTR od nich. U nich jeszcze wyczytałem że wpłacie trociny i zrebki to wielki problem dla HG. Atmos mi jak odpowiedział tylko drewno jak w DTR. A inni jak już dopuszczają 10% to żeby dobrze domieszac...

Jest program na YT jak małżeństwo opowiada jak to atmos zagotowali kostka sosnowa (to pewno przez wilgotność bo mają tartak).

Myślę że trzymając się tych wymiarów powinno być dobrze. Jeden Niemiec gadal z Blaze na targach i komora jest właśnie specjalnie projektowana by nie było errorow.

Drewno powinno być jak na zdjęciu  i jak najbardziej jednorodne. Myślę że wtedy można liczyć na sprawność i bezproblemowosc. Jak z peletem. Palnik na 6mm nie lyknie 10. Przynajmniej tak mi powiedziano. 

Jeszcze raz pięknie wielkie dzięki :u i Wesołych Świąt! :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Screenshot_2019-12-24-02-45-46.png

Edytowane przez DzonyZerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie DTR. Mnie dystrybutor odmówił montaż bez bufora 2500l. Więc może być klops z gwarancją. Od początku o nim myślałem.
Ekrany w komorach niby są ważne. Ciekawe jestem co z ekranami na tylnej ściance bo jest kociołek Thermoflux. Trochę regulacji i cena dużo niższa.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DzonyZerg napisał:

bez bufora 2500l. Więc może być klops z gwarancją.

Na 100% odmawiają gwarancji - było o tym na forum

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem gwarancję tego Blaze o którym mówimy. Nie ugadalem tego dokładnie bo nie musiałem ale kocioł by pociągnął bez piski na 300 nawet przy sporym przewymiarowaniu a musisz mieć 700...
Ale nic to.
Dlatego się tym wynalazkiem interesuje bo przy 40kW przy 800l będę miał bufora po uszy. (oczywiście w wersji bez wymogu podłączenia)
Teraz już chyba tak będzie przez pewien czas, może długi - bez 2000l nie myśl o HG.
Czyli bez 17 tys do Defro HG nie podchodz.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie właśnie DTR od Defro. Rodzina śpi a ja nie mogę:/

Dla szczytowego zapotrzebowania domu = 20 kW ten potwór zgodnie z normą potrzebuje 688l bufora. Wymóg 2500 to jakaś porażka. [mention=1340]Juzef[/mention] jak zwykle miał rację. Producenci kryją sobie tyłek tym buforem. Tylko tak się burzylismy że ludzi ładują w kotły a o buforze cicho byś nie kupił automatu. A wyszło jeszcze gorzej, bo zamiast dobrze dobrać kocioł do zapotrzebowania i odpalać sobie w dwa razy dziennie to musisz sobie za 17 tysiakow strzelić w piwnicy instalacje jak w zajebistej domowej gorzelni...

 

A tutaj kolejny klon mojego faworyta.

W kolejce Thermoflux Alpha/PID, Attack DPX Profi i ładnie wygląda Verner VD25, nie ma ekranów w komorze ale za to wymiennik z nierdzewki:) tylko ta spółka to zombie a ceny mają nieźle. Attack ma pochlebne opinie i jest w Polsce. Fajny kotel!

 

Znalazłem na forum dwóch co im się żyją wieszalo ale tekst od razu zamilkł. Jeden miał awarię i tyle.

Tam na forum padło ważne stwierdzenie :jak produkt jest dobry to nikt na forum nie wchodzi. Od Defro HG nie było tutaj raczej nikogo by o pracy coś pisał. Tam było pochlebne na Vernera a Blaze ma dużo bardziej zaawansowany palnik.

Polana powinny się na końcach bardziej opalac przez kanały boczne. Pod wpływem wagi kończę będą się powinny się kruszyc a szczapa Dobosz do żaru. Jednolitosc paliwa myślę jest ważna. Głównie co do twardości, by żart nie wypalił się szybko pod twardszym drewnem. Choć Pan Roman pisał mi że do trocin najlepiej dać na koniec kilka grubych i stałozar da radę jak przy paleniu drewna.

a5014f68e59a99205a4bcaab68cb42b9.jpg&key=5747a3e118875da041b968dc1342755e7d2531b00c6d951dc098253c77e90c62

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://rakoczy.pl/oferta/duo-kotly-na-drewno-i-pellet   A co myslicie o tym kotle?   

 

 

 

ten kocioł ma jedną niespotykaną rzecz na polskim rynku. Odpalanie automatyczne drewna. Nawet w Niemczech czy Austrii to rzadkość.W moim odczuciu to jest mega dobra sprawa. Szczególnie przy dużym buforze. Nie musisz biec odpalić kotła bo bufor się kończy. Ładujesz paliwo kiedy ci pasuje a on z niego korzysta gdy potrzeba.Dziwi mnie tragiczna sprawność bo na tylnej ściance ma doloty powietrza. Szkoda tylko że wszystkie sa tak nisko .

Automatyczne odpalanie drewna to moim zdaniem mega zaleta. Przez większość sezonu praktycznie chodzisz kursy chcesz. Kocioł zasypowy jest na twoje usługi a a nie na odwrót. Tak to przynajmniej widzę. Choć nie wiem jak interpretować to że zapalarka np. Hargassnerze, Winhagerze, ETA czy bodaj nawet we Frolingu S4 z koncentracją to opcja.

Dziwi mnie w nim dedykowane paliwo. To niby niezawodna konstrukcja o której mi pisali wyżej, a to tutaj to jest wręcz dramat.

Paliwo dedykowane dla kotła to ważna sprawa. Jak marka jest poważna to pałac na takim masz pewność sprawności i niezawodności. Przy drewnie to jest to praktycznie bankowe. Myślę że ludzie na zachodzie na to patrzą bo pewno zmienia koszt opału, a co ważniejsze, tak drobne szczapy to dużo roboty.

W Rakoczy drewno już jest całkiem w niskiej klasie, wręcz na pograniczu czyli w żadnej :/// Dziwna sprawa. Szkoda by było, bo bardzo fajny sprzęt, choć myślę że nie powinno być problemów.

Konstrukcja niby standardowa tylko doloty powietrza raczej nisko. Jednak Defro ma tak samo a jednak lepszy sortyment.

 

Automatyczne odpalanie drewna uważam za lepszy niż postoje stałożarowe Blaze! Mimo tego że przy dobrym doborze kotła on ma dosc wyższa sprawność bo w mgnieniu pola ma pełną sprawność przez poprawna warstwę zaru.

Sprawa rozbija się o to że Blaze pozwala ograniczyć bufor do minimum lub wręcz wykluczyć. W moim przypadku mogę zacząć od mocy 40kW na teraz i po termodernizacji skoczyć na 12kW przy zapotrzebowaniu 10, przy pojemności 10l na 1kW. Więc zima palenie by było na relaksie. Duo ma 6,3l, Defro 4. Atmos GD 3,84/4, co jest porażka. Oni jeszcze reklamują że przy lądowaniu z góry lepiej można pojemność wykorzystać. Ale to już ewentualny bonus, choć coś w tym może być. Na pewno łatwiej dobrze ułożyć. .

Dlatego tak się upieram na ten kocioł. To jest warte swojej ceny bo do tego jeszcze mam wielką żywotność i brak pompy i prądu. Dużo lepsza sprawność. Trociny i ładowanie od góry. Plum i opcje na kipi. Ciekaw jestem też jak zrealizuja wstrzymanie pracy przy pełnym buforze. Jak będzie dobrze to może będę potrzebował tylko 300, 400l. Choć to już nie pieniądze by tak ograniczać bo różnica w cenie jest minimalna, a grzanie wody latem będzie relaksem.

Do tego to mała firma i już udowodnili mi że bardzo się starają, nie ma lipy i da się dogadać. Myślę że dogadam się jeszcze lepiej.

Teraz bardzo zaciekawiła mnie czy Blaze Combi będą miały też takie odpalanie bo to dość podobna konstrukcja. Dać mały ciąg, długi papier, palnik na full i raczej jest.

Kolejność zrzutów Rakoczy, Defro, Atmos S/GS i Blaze Harmonya16bd31ff829504df2fbaf846d8ca011.jpg&key=a7c64f5a2b68eb6776a67d7c3571828bbcd9f53b709723226fa95c14e7cded15b7a7a04ac60c296f9f5afb85ecd7c97f.jpg&key=d92c3ac3558d73cd73f31b2922e870a165c35fd37aa7507a927b23da55b1218fa49e8848864a83959de7bd7fbc97e846.jpg&key=7e234de98fe1a37c9889e72cf92b745fd185d774e54947826013866f756b612a382b42d1e9ae273e61dddce76087b909.jpg&key=26f04d7b2745a7211e0dd79f6cf37a431b1d5903e9c49bc5454c74c1e72db867

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo fajny tylko co w nim ciekawego bo strona mi się nie tłumaczy. Obudowa 10/10 :)
Ogólnie jak nie ma modulacji mocy to dla mnie odpada. Chyba że moc znamionowa będzie w okolicach 10kW.
Ładować bufor 2 czy 3 tysiące jak do Defro HG to porażka. Szczególnie że kotłownie w starych domach bardzo rzadko mieszczą tysiaczki, już o 1500l nie mówiąc. A to jest właśnie fajny rozmiar zbiornika by mieć tylko jeden dla słabszego kotła.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą że bufor 50 litrów na kilowat . kocioł posiada pełne sterowanie elektroniczne powietrza wtórnego i pierwotnego z sondą lambda co umożliwia dość sporą modulację oraz możliwość wygaszenia z funkcją pozostawienia żaru do powtórnego załadunku.

 

Wysłane z mojego Lenovo YT-X703L przy użyciu Tapatalka

 

 

Bufor czym większy tym lepszy i dla kotła i dla użytkowników zawsze można postawić go koło domu

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą że bufor 50 litrów na kilowat . kocioł posiada pełne sterowanie elektroniczne powietrza wtórnego i pierwotnego z sondą lambda co umożliwia dość sporą modulację oraz możliwość wygaszenia z funkcją pozostawienia żaru do powtórnego załadunku. 

Wysłane z mojego Lenovo YT-X703L przy użyciu Tapatalka

 

 

Bufor czym większy tym lepszy i dla kotła i dla użytkowników zawsze można postawić go koło domu

No jak zostawia żar to już coś, tylko modulacji mocy brakuje. A kwestia jeszcze - Ile musisz minimalnie napalic by żar się ostal - to nie takie proste. Niby W Blaze ogarniesz bez problemu by nie z pol komory, tylko z 1/3 można było zejść na stalozar, czy koks. To ma wpływ na modulacje średniej mocy w krótkim odcinku czasu. W moim odczuciu stalozar to coś lepszego.

 

Sonda lambda do Blaze kosztuje coś ok 2000pln.

I no... Tylko nareszcie tragedia na sprawności. 89%. Z Plum nie potrafią tego jeszcze ogarnąć. I nie wiem czy będą w stanie. Myślę żeby pod dotacje to wziąć bo budżetu bym nawet miał. Tylko nie chce pakowac dodatkowych rzeczy do kotła.

 

Bufor buforem. Już gdzieś pisalem - to strata kasy. Będzie mało przydatny za kilka lat, mimo że przy dobrej wodzie kotlowej raczej się nie eksploatuje.

 

Już teraz co drugi kocioł od producenta co się stara ma modulacje. Niektóre już mają do 16%. Wygląda na to że to nic trudnego. Postój zarowy to też banał.

Zachodnie marki za bardzo w to nie wchodzą. Myślę dlatego że co 2gi człowiek bufor ma, to nie żadne kasa float nich ani kłopot by go wstawić. Szczypce że model ma być inny. Duży bufor, duża komora, automatyczne rozpalanie i tak ma wyglądać. Tylko dla nas to trochę dużo kasy. Ale takie jest moje osobiste zdanie. Wolę za 16 tys zrobić sobie dobra instalacje na Blaze Harmony niż za 25 tys co innego na dużym buforze. Choć miejsce na bufor to nawet mam. Ale nie będę do Defro dawał 4*800... Bo tysiaczki mi nie wejdą.

 

To Ty sobie żar zostawiasz w Defro?

Myślę że to nic gorszego niż żar w tym sprzęcie od braci Chorwatow. Trudna sztuka? Trzeba iść wyłączyć? Czy wyłączasz przez neta? Bardzo mi się to podoba. Z tak czymś palenie musi być dużo łatwiejsze, nie?

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zamiast teoretyzować zrób zestawienie kotłów na drewno z któtkim opisem co i jak 

tu jest ciekawy słowenski kocioł - podobno , podobno można w nim palić 48h - co poodobno deklasuje te czeskie wydumki - sam kocioł mieści w sobie bufor bo prawie 400l wody i można go załadować 250l drewna https://www.inovatika.si/produkt/

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.