Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy z innej planety


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Jamjestcichy napisał:

 

Te kilkanaście tygodni+soboty to lepiej wziąć nadgodziny w pracy i wyjdzie to samo.A jak jeszcze liczymy rodzinę to już w ogóle koszt nie jest wcale taki mały...

Myślę że to słaba opcja. Nie wiem na czym polega czyszczenie ale wątpię. 

Jak sprzyja las to taka przyczepę bez problemu natniemy z tesciem w jedną sobotę i jeszcze kilka godzin układania. 5-6 kubków czyli 7 - 8.5 mp jest. Ładnie poukładane to 150pln max. Fajnie trochę isc do lasu. Łańcuchy nie są drogie jak wiesz jak używać. Kupiłem husqvarne 360tke i mało pali. Nie wiem ile bo nie liczę. 10 zbiorników na to by zeszło, choc na gałęziówce bardzo dużo bierze. Gdzieś 5l trzeba na to liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DzonyZerg napisał:

Myślę że to słaba opcja

Odniosłem się do postu,więc według mnie słabą opcją jest robić drewno kilkanaście tygodni plus soboty i stąd te porównanie.

Sam robiłem w lesie i osobiście wolałem poświęcić tydzień urlopu niż po pracy lecieć na 2-3godziny bo zanim się człowiek rozbujał to już zwijał sprzęt. A dojechać też trzeba było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jamjestcichy napisał:

 

Sam robiłem w lesie i osobiście wolałem poświęcić tydzień urlopu niż po pracy lecieć na 2-3godziny bo zanim się człowiek rozbujał to już zwijał sprzęt. A dojechać też trzeba było...

Zgodzę się. Mam blisko. Mam możliwość w tygodniu isc na 5-6 więc to mysle jednak lepiej. Można wziąć się za grubizne. Szybkie i mało paliwa schodzi. Udało mi się w tym roku wyrobić 3 kubki w 4h z dwoma przerwami, choc piła mocna, ma coś 3,2KM . Mało układania, tylko cięcie:) do takiego czegoś sosna wychodzi lepiej a do tego kotła to nawet lepiej bo możesz skracac czas palenia i modulowac. Tylko krócej będzie palić. 

Ciekawią mnie zrzyny. Tanie i do transportu można trocin dopakowac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Piecuch19 tutaj się przeniesmy. Wersja lux i wersja bez kołnierza. Nowsza jest wersja bez kołnierza a kocioł ogólnie sprawniejszy i certyfikowany na modulacji 50%. Bankowo przy modulacji do 30% będzie identyczny. Chyba faktem jest że ilość szamotu nie jest ważna, tylko jej umiejscowienie ale i... wymienik i komora. Screenshot_2019-12-19-16-14-37.thumb.png.a8613b2db8b37737fb3e3bd85f5565ae.pngScreenshot_2019-12-21-14-19-02.thumb.png.00a1c822c5bc8690240d4942a3282abc.png

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg Mam podobnie w swoim kotle zrobione z tą różnicą że u mnie spalanie idzie w poziomie i bez dmuchawy. Też jest częściowo komora zasypowa w izolowanym  szamocie, a powietrze wtórne podawane w otwór wejścia do palnika co pozwala spalać z większą sprawnością także na małych mocach.

Tu można zobaczyć, ale bez kosmicznej muzyki :

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że dobrze to oceniasz. Choc w sumie to bardziej chciałam spytać o komore spalania. Jest w pierwszym poście. Powietrze musi tam przeskoczyć ten mniej z szamotu na końcu. Dobrze to rokuje? Jak oceniasz cała konstrukcje? Sprawność HG na polu bitwy niby niby nie jest trudna do utrzymania. Będzie tutaj z tym dobrze? Od 25kW 9 rur w wymienniku, niżej 6. To raczej dość dużo.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam calowo są zrobione te wydrążone kanały w szamocie by drewno nie blokowało jego przepływu. One będą w trakcie palenia najbardziej przedmuchiwany - drewno tego nie będzie blokować, a większość powietrza znajdzie się przed wylotem do palnika. 

Mam trochę inaczej to rozwiązane ale efekt jest ten sam.

Nie wiem ile chcesz metrów domu ogrzać tym kotłem 25 kW ? ale HG z nadmuchem są ciężkie do opanowania bez bufora - trzeba dobrze dobrać do zapotrzebowania energetycznego budynku by palić bez bufora. Tu raczej upatrywał bym problemów - w odbiorze.

U siebie udało mi się to dopasować do zapotrzebowania energetycznego zniejszeniem powierzchni rusztu i zmniejszeniem objętości opału by palić ciągle i z wysoką sprawnością bez bufora ( palę w 18 kW na 1/3 powierzchni rusztu więc on już  nie ma  18kW tylko znacznie mniej, a ogrzewam ok 350m'). W tym kotle z taką wielką komorą i nadmuchem raczej będzie to trudne zadanie jeśli chodzi o zmniejszenie mocy.

Bardziej skupił bym się na trafnym określeniu zapotrzebowania energetycznego budynku bo to jest największy problem w wyborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem to. Biorę 12-40kW z buforem 800l. 580 będzie jednak za mały. Kocioł ma postój z podtrzymywaniem zaru by rozładować akum i modulacje mocy. Ten o którym mowie nie będzie wymagał bufora. Oczywiście przy odpowiednim doborze obciążenia. Zależy mi na 50cm planach. A na mocy minimalnej to powinien mieć jeszcze większą sprawność - pierwowzór tak ma - drugi Schemat który wkleiłem. Zobaczymy. Certyfikaty się robią.
Czytam ten twój wpis o MPM przeglądając filmiki. ***  że jest ten wizjer w MPM. To teraz standard? We Viadrusie U22 eco/U68 tego nie widziałem.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Godzinę temu, DzonyZerg napisał:

Zajebiscie że jest ten wizjer w MPM. To teraz standard?

Cały czas to standard.

Stary nie wierz w wszstko co piszą w ulotkach - to jest tylko po to aby zwabić klijenta - poszukaj raczej w czechach czy w niemczech kogoś kto ma ten kocioł aby pogadać z nim jak to sie wszystko ma do rzeczywistości. PS a co do certyfikatów - musisz sie też zrozumieć coś - cetryfikaty na 5 klasę  dla wegla i drewna to 2 inne światy i inna ilość cząstek szkodliwych w spalinach.

PS aby zrozumieć HG czy dolne spalanie musisz zrozumieć kilka rzeczy - takich jak idealnym paliwem bedzie drewno lisciaste - najlepiej dąb , bo sosna juz nie bardzo a mokre drewno to wogóle masakra. Aby ten piec spalał idealnie musisz dokupić w nim albo tę sondę lambda albo mieć wizjerek taki jak mamy my w MPM - dzieki temu małemu zmyślnemu patentowi możemy regulowac kocioł jak nam sie podoba - bo widzimy jaka jest jakość płomienia w palniku. Kolejna sprawa to spalanie drewna - czy nie bedzie za gwałtownie (a z reguły zawsze tak jest bo taka juz natura spalania drewna - dlatego do drewna bufor to idealna sprawa - bo łatwo odprowadzić tę energie która szybko sie wytworzy z bzikniecia drewna 

Tu wklejam mój filmik gdzie uzyskałem idealne czyste i bardzo wydajne spalanie drewna - 100% naturalny ciąg i kocioł bez żadnych bajerów z usprawnień ma tylko wyłożony ruszt płyteczkami szamotowymi i dodaną małą płyteczkę z szamotu nad palnikiem wirowym aby dłużej płomien wirował w palniku. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizjer w MPM? :) od lat 90tych na pewno, wizjerki to w normalnym HG bardziej niż standard. Bez wizjera to hebel. Najdroższa wersja Bazę to chyba najlepszy bez lusterka jaki widziałem w kotlach. Duży i wysoko, nie jak Defro HG.
W MPM zajebiscie go mogli umieścić. Konstrukcje HG niestety to utrudniają. Pytałem o inne kotły węglowe.
Co do wymiany doświadczeń użytkowników to by było dobrze. Czytałem tylko dwóch Czechów na podobnym forum. Bardzo im pasuje i wszystko chodzi jak trzeba. Ogólnie to z tego co widzę to użytkownicy HG raczej na neta nie wchodzą, jest ich mało ale stawiam tezę że poprostu sobie pala i juz.
Mowilem o lisciastym opalę. Dodana jest tania a zrzyny czy trociny to nikt nie ukrywa że nie będzie szału no ale da się taniej popalić.

Zresztą nie wiem co by miało nie grać z tym kotlem ? Stalozar? Naprawić go sobie naprawie. Bez dźwigni detekcji opalu będzie chodził jak zwykły HG. ECONET będzie.
Możecie mi powiedzieć? Serio. Próbuję się od 2 tygodni przekonać czemu nie i nie widzę czemu. Oni raczej do połowy roku wejdą do Polski. Więc to nie będzie egzotyka, zresztą dla mnie Czechy nie były nigdy. *** kraj, bardzo fajni ludzie i *** republika, której im bardzo zazdroszczę. Jak kogoś do sądu bym miał wziąć to szybciej w sądzie w Ostrawie niż Katowicach.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DzonyZerg ile metrów zamierzasz ogrzać? Sprawdzałeś na "ciepło właściwe" zapotrzebowanie na moc kotła? Zwróć uwagę na "przeciętną moc grzewczą" - bo ten parametr jest wiarygodny jeśli chodzi o palenie ciągłe ( inne to lipa - zalecany dla mnie kocioł to 24 -29 kW, a palę w 18 kW zmniejszonym o 2/3). U mnie tylko ten parametr się sprawdził - " przeciętna moc grzewcza".

Przy kotle z buforem to jedynie kwestia dopasowania bufora do kotła - żadnej filozofii nie ma.

Też możesz sobie zamontować wizjer w dolnych drzwiczkach. Przecież to nie problem tylko pozycja do obserwacji płomienia trochę kiepska :-))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 25kW. Docelowo po ociepleniu 9 z przeciętna mocą 4,3kW przy temp 1,6kW.
Z mocą 12kW na dobrym paliwie spokojnie mogę zejść z mocą średnia do 2kW. Pewno da się sprytnie poukladac i jeszcze niżej zejść. Liczę się z tym że październik i listopad może będę palił bez stalozaru.
Audyt będzie po nowym roku bo i tak trzeba do banku i na czyste powietrze w sumie też.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kW z dmuchawą? - raczej wątpię. Bez dmuchawy na naturalnym ciągu bardziej realne. Obniżenie ciągu na mniejszych mocach pomaga w spowolnieniu pracy kotła, a dmuchawa choć ma regulację to jednak cały czas dmucha więc dlatego 2 kW w tym kotle przy takiej komorze zasypowej wydaje się mało realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Kocioł ma zupełnie nową filozofię. Dajesz mi paliwa ile trzeba. Ładuje bufor na mocy 12 - 40kW. Gdy wyczerpie paliwo podtrzymuje żar od 10 do 24- 30h (zależy od paliwa). Przychodzisz i dorzucasz na zar. Jak zgaśnie to zar zostawi i wtedy szybki rozruch (sprawdziłem na niedopalach co tydzień produkowalem). Gdybym wziął 7, 7,5-25kW to niby bufora by nie było trzeba.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj - i zdaj relację na ile reklama pokrywa się z rzeczywistością. Chętnie będę obserwował.

Dla mnie w tym kotle żadnych rewelacji nie ma. Mam podobne rozwiązanie, ale nigdy nie dążyłem by utrzymywać żar przez 24 czy 30 godzin bo moim zdaniem to strata jest - choć ta strata ma niwelować niedogodności czy niewygodę z rozpalaniem. Palę ciągle więc bardzo rzadko rozpalam, ale niedogodnością czy niewygodą tego bym nie nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalozar to jego magia. Strata to rozpalanie, chyba to jest te 3%które na certyfikacie ED odejmuja. Odpalanie na weglu to będzie też co innego. Nie oszukujmy się. Z małym buforem ciężko o ciągle palenie. A kocioł ma 7 lat gwarancji i bufor nawet 3 razy mniejszy. (biorę 800l bo minimalna dawka paliwa przy 12kW/2kW obciążenia tego wymaga)
Cena bycia prężna a w wersji minimum jest to tyle co Klimosz /Atmos. Plus trociny i ładowanie z góry jest zajebiste.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

A i ładowanie bufora grawitacyjne z wbudowana ochrona potworu. To też koszta...

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O buforach nic Ci nie powiem bo nie mam i nie jestem zwolennikiem.

Co do rozpalania to się zgadzam że strata bo wszystko od nowa trzeba rozgrzać na dużej mocy - komin też. Jeszcze żeby ten kocioł przez 30 godzin utrzymywał ciepły komin to by było coś.

Ciągłe palenie to takie że cały czas się w kotle pali - mniejszym płomieniem lub większym, ale zawsze płomień w palniku jest. Co do rozpalania przy paleniu węglem to zawsze rozpala się drewnem.

Jak chcesz palić trocinami to żar z trocin jest nie trwały i nie będzie tak różowo z tymi 30 godzinami podtrzymania żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając to tego wcześniej to bym się coś dowiedział gdybym po makaroniarsku pogooglowal. Szybciej bym coś znalazł o CTM Ecowood. To model Harmony który CTM sprzedaje pod swoją marka. CTM ma ładne produkty i ładne ceny. To chyba o czymś świadczy. Choc to jest w sumie drastycznie przerobiona konstrukcja firmy Verner która chyba wycofała już swój model. Jest filmik na necie jak palenie wygląda. Tutaj są jeszcze podobne i chyba tutaj się kończy.



Co do trocin to zgoda. Dlatego pytam tu i tam co jest twardsze od grabu bo na domieszke będę musiał.
Przy 7,5-25 to w zasadzie znowu palenie bez bufora wraca do gry - wtedy nie wymaga bufora. Niestety ja nie mam innej opcji i chyba nie ma. Lepiej z zaru niż z zimnego kotła. A wszyscy będą musieli bo niestety bez bufora nie ma ciągłego palenia na wszystkich innych kotlach. I to jest już magia^2 że ogarneli pierwszy zasyp bez bufora.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na wygląd popiołu. Wygląda na to że spalanie nie jest takie różowe, a kawałki niedopalone są wydmuchiwane do popielnika. Popiół z drewna dobrze dopalonego inaczej wygląda ( jest drobny i sypki jak mąka). U mnie z węgla popiół dużo lepiej wygląda ( w takich gabarytach nie przeleciał by nawet przez ruszt).

Ale może ten ma źle ustawiony ten kocioł lub coś innego próbował zgazować? Popiół lipnie wygląda i to widać na filmiku, a to nie świadczy o dobrym spalaniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. Ostatnio nie umialem tych filmików znaleźć. (kilka ich było w serii)
Może to co się sypinie to jest dopalane pozniej. Przeciez to jakiś kuzwa dramat co on tam wyciąga. Fakt, faktem tam jest osuwanie się popiołu na dół a komory zasypowej nigdy nie czyścisz. Popiol z brzozy taki potrafi być zlepia się jakby naelektryzowany. Tylko papier jest papier. Kocioł jest regulowany jedna wajcha. Płynie od twardego drewna przez miękkie do trocin/grubych/mokrych. - przesuwa listwa z przyslonami kanałów które są obokDowiem się. Wielkie dzięki za spostrzeżenie.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi co o tym myśleć? To pozytywnie o tym sprzęcie świadczy czy nie? 

Benkov o dziwo jest czeski. Pewno je klepie. 

Screenshot_2019-12-23-13-06-16.thumb.png.48724b4514dc6e39db010b63c10aa3b5.png

Screenshot_2019-11-29-20-38-29.thumb.png.7f1e977405c942481672c02254d74c0a.png

 

Tutaj piszą o Benkov. Początkiem raczej pochlebnie. Powoli dziobie z tłumaczem.

https://www.energoportal.cz/forum/biomasa/benekov-d-a-verner-v-125950/?kotva=benekov-d-a-verner-v-126946

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.