Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zasypowy z innej planety


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

Jest taki czeski kocioł na drewno bardzo ciekawy. Wręcz wygląda jakby z kosmosu spadł.

Przede wszystkim spełnia wymogi Ecodesign na 30% i 100% mocy. Producent zaleca bufor ciepła, ale o pojemności do max. 50% tego co przewiduje norma. Bo więcej nie trzeba.

Poza tym:

  • kocioł akceptuje drewno, brykiet, zrębkę, trociny
  • jest mądrze wysterowany – nazywają to "stałą warstwą żaru" – kocioł potrafi wybadać, kiedy wsad mu się kończy i przechodzi w tryb "podtrzymania", dopalając resztkę żaru tak długo jak się da, a jeśli użytkownik nie uzupełni paliwa, to wygasza się z pozostawieniem warstwy węgla drzewnego. Minimalizuje to liczbę rozpaleń w ogóle a jeśli już rozpalenie się trafi, to z użyciem warstwy węgla drzewnego jest łatwiejsze i czystsze.
  • jest wbudowana ochrona powrotu – temperatura w wewnętrznym obiegu wodnym kotła jest utrzymywana na min. 60 st.
  • komora zasypowa nie jest zasmolona – jest izolowana od wymiennika
  • jednocześnie paliwo nie rozpala się w całej objętości
  • kocioł jest w stanie pracować w instalacji z obiegiem grawitacyjnym

Można rozwiązać podstawowe problemy zasypowców? Można.

 

Screenshot_20191113_225249.thumb.png.a9625da2523a17cf3442c43ecfc3ca60.png

Screenshot_20191113_225309.thumb.png.78fc724a1343f7e7e46e6a82c24c91bb.png

Screenshot_20191113_224939.thumb.png.a06c783766be02cf1e89cbe0e07276fb.png

Navod+BH.1.pdf BC_certificate_of_test_ecodesign.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, h3nio napisał:

wersja 15 kW 49,5 tys Kč (netto).

Drogo. Wychodzi prawie 2 razy tyle co za Atmosa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Kocioł fajny. Dobrze pomyślany. Zrobiony tak, żeby użytkownik czy instalator miał małe szanse, żeby coś spieprzyć. Ale prawie taką samą funkcjonalność można osiągnąć w naszych dolniakach. W dodatku możemy jeszcze palić węglem. Polecam lekturę jego instrukcji. Sporo da do myślenia w sprawie podawania powietrza do spalania. Wg mnie to jedna z najważniejszych spraw przy spalaniu przede wszystkim drewna. Często ważniejsza niż zabudowanie całego kanału dopalającego szamotem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, SONY23 napisał:

Ale prawie taką samą funkcjonalność można osiągnąć w naszych dolniakach.

Tylko że kupując taki kocioł masz od razu wszystko na gotowo i elegancko. Nie musisz rzeźbić, poprawiać fabryki, łykać pył i sadzę w kotłowni. To jest gotowiec dostępny dla Kowalskiego (czy raczej Novaka) a nie tylko nerdów, co wszystkie fora zjedli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@SONY23 Ciebie  nikt i nic nie przekona, ze moze byc cos lepszego od dolniaka. A tym bardziej, ze nie da sie w nim palic weglem. A ten kociol jest lepszy. Utrzymuje zar 24 h. I w sezonie nie ma w nim rozpalania. Montujesz bufor. Palisz raz na dobe, dwie na max sprawnosci bez dlubania. Praca przy nim to ew. popiol w ktorym jest zar. Reszte mozna zalatwic odkurzaczem przemyslowym. Ten kociol sam sobie dozuje powietrze na podstawie zawarosci tlenu w spalinach. A spalic mozesz wszystko co drewnniane. Drewno, trociny, jakies szczapy, zrebki. Polana moga byc dluzsze, co oznacza mniej pracy przy pilowaniu. I palenie w takim kotle w zestawie z buforem bedzie naprawde tanie. Zauwazyles jak czysta Jet kotlownia na filmie, ktory wrzuciles? Przy weglu nie bedzie to nigdy mozliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, h3nio napisał:

@swampshark od 49,5 tys Kč (netto).

netto 8200zł + czeski VAT 21% = ok 10000zł  - ciekawa opcja jesli naprawde przy mocy nominalnej spaliny mają 130;C   a nie 230 w rzeczywistości.     

Ciekawa alternatywa do Defro HG czy ATMOSA.

Ciekawe jest to dawkowanie przez elektronikę PW - jak to zdaje egzamin.???   Na pewno wartwa  zaru nie utrzyma sie przez 6 czy 7h  ale połowe tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym albo bardzo podobnym kotle czytałem i pisałem już jakiś czas temu. Sam wzorowałem się przy podawaniu powietrza.Nawet kiedyś podawałem jako  przykład, że część powietrza w kotłach zgazowujących można dawać  nad zasyp. A wtedy na forum panował  jedyny słuszny pogląd, że tylko pod ruszt ( także przy  drewnie...) Sam uważam, że to świetny i przemyślany kocioł. Ale wiem też, że tak samo spalam drewno w swoim. Nie rozumiem, czemu to do niektórych nie dociera. W swoim DS-e zgazowuję drewno. Na pewno z mniejszą sprawnością, bo bez wyciagu i spaliny muszą mieć większą temperaturę ale zgazowuję.  A jak mam ochotę, to mały myk i palę węglem i też bardzo czysto i ekonomicznie. Rozumiem, że wielu ma może kiepskie doświadczenia z zasypowcami i jak na własne oczy nie zobaczy, to w takie teksty nie uwierzy...

 A kociołek z tematu w wersji podstawowej ma ręczne nastawy powietrza a lambda i sterowanie automatyczne PP i PW w opcji, czyli dodatkowo płatne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Visitor1230 napisał:

Jak byk stoi, ze zar utrzymuje sie do 24 godzin.

Papier wszystko przyjmie -  żar z wegla nie utrzymuje sie do 24h a co dopiero wegiel drzewny -  chyba nie uzywałeś nigdy grilla - 3-4h i pozamiatane.

Ciekawi mnie natomiast ta siatka - z jakiego to może być materiału  ???  inox sie przepali na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
6 minut temu, SONY23 napisał:

Tylko ile to kosztuje ? Przecież to marketing.

 

Jeasne. Wszystko mozna zrobic. Z tym ze nie kazdy spedza zycie w kotlowni. A ile kosztuje MPM dolniak? Pare kawalkow zespawanej blachy… 4, 5 tys. to nkie marketing?

 

3 minuty temu, mikkei napisał:

Papier wszystko przyjmie

Oczywiscie. mozna wtedy wnioskowac, ze papier przyjal ze to kociol. A w rzeczywistosci zwykla lodowka. 

4 minuty temu, mikkei napisał:

chyba nie uzywałeś nigdy grilla - 3-4h i pozamiatane.

Coz, jezeli porownujesz grilla do kotla zgazowujacego to brawo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty masz kocioł zgazowujacy - czy zasłyszałeś wszystko z internetów ?    Niestety w internetach czasami dorosłe dzieci bajki wypisują .

Naprawdę szkoda 1 - ze producent nie nakrecił TIME LAPSE z palenia w tym kotle  czy naprawde wytrzymuje te godziny palenia na 1 zasypie czy nie tak samo z tym żarem.

Inaczej to można sobie wypisywać  w informacji handlowej wszystko .   -

 

Tak jak sonda Lambda która jest Opcją z innym sterownikiem, normalnie tym piecem steruje czujnik temperatury.  

Nie twierdzę absolutnie że ten piec jest zły ale Pepiki sie za bardzo rozkreciły w samozachwycie z tym trzymaniem temperatury na drewnie które jak wiadomo bdziknie i koniec.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam mieć ochotę powrócić do prostej techniki i wybudować coś identycznego jak ma Heso.Komora zgazowująca z cegły i wymiennik żeliwny,proste i skuteczne a najważniejsze że prawie wieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli warstwa żaru jest duża to świadczy o tym że się nie spaliła. Zależy na jaki wynik idziemy? Czy na długość podtrzymania warstwy żaru? Czy na efektywność ogrzewania?

Przy wyizolowanej osłonie z szamotu i przymknięciu kotła kiedy jeszcze jest duża warstwa żaru to ona długo tam pozostanie ( dla samego pozostania bo nic nie grzeje).

Podobnie w kaflakach - długo żar pozostaje jak się go szczelnie zamknie. Tylko tam żar jeszcze ogrzewa bo szamot nie jest wyizolowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.