Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark ekosilver 24kw, z trudem osiąga zadaną temperaturę


Rometer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam piec Stalmark ekosilver 24kw, dom 220 m2. Dół domu to ok 100 m2 ogrzewane podłogówką podzieloną na 12 sekcji + 2 grzejniki i drabinka w łazience. Góra podłogówka tylko w łazience ok 12 m2 reszta pokojów grzejniki.

Palę w tym piecu od trzech dni, ale widzę, że z trudem osiąga zadaną temperaturę a gdy już ją osiągnie (a zajmuje to nawet kilka godzin) to niezbyt długo pozostaje w podtrzymaniu i się wygasza. Gdy się wygasi temperatura na kotle mocno spada i znowu próbuje się rozbujać przez kupę czasu. Nie podoba mi się to.

Nastawy pracy:

Podawanie 5 sekund

Przerwa podawania 14 sekund

Siła nadmuchu 75

Nastawy podtrzymania:

Podawanie 3 sekundy

Przerwa podawania 50 sekund

Siła nadmuchu 26

Temperatura kotła zadana 64*

Histereza kotła 3*

Temperatura startu pomp 45* (podłogówka pracuje non stop)

Temperatura zaworu zadana 47*

Podłogówkami sterują dodatkowe sterowniki Salus, do pieca podłączona jest również pogodynka.

Przez ostatnie 24h na włączonej samej podłogówce na dole piec spalił około 30-35 pelletu (Barlinek)

 

Jestem zielony w temacie, proszę w miarę możliwości o wskazówki co mógłbym spróbować poprawić.

20191113_124935.jpg

20191113_124944.jpg

20191113_125032.jpg

20191113_125044.jpg

20191113_125125.jpg

20191113_125134.jpg

20191113_125151.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie widać odczytu spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten piec chyba bez czujnika spalin.

Nie wyrabia bo za duży pobór tak jak poprzednik mówi, zalewasz kocioł zimnym powrotem i dziwota. że nie daje rady. Skąd aż tak potworne zapotrzebowanie na ciepło, że kilka godzin i nadal cały układ zimny? Na pewno zacznij od załączenia ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie że w DTR Stalmarka nie ma wspominki o ochronie powrotu? Jest tylko napisane że kocioł ma działać w zakresie 55-85*.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiam się, ale po co tu tyle odpowietrzników, z tego kilka po stronie ssawnej pomp? Skoro rury zasilania i powrotów obiegów sa na dole, to można było wyjść z kolektorem powyżej  kotła i od niego wyprowadzić obiegi z filtrami i pompami skierowanymi w dół. Nie było by takiej pajęczyny rur. No i ten ocynk.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zawór CO w Twoim przypadku to nie zawór podłogowy ?? po za tym kocioł powinien pracować w trybie modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Panowie jestem  laikiem w tematyce, wszystko wykonywał instalator a ja się po prostu nie znam ale na zdrowy rozsądek coś jest nie tak. Domyślałem się, po przeczytaniu paru tematów na forum, że zalewam kocioł zimną wodą ale nie wiem jak to przestawić. Nie za bardzo rozumiem "załącz ochronę powrotu" - jak to zrobić ?

Instalator twierdził, że piec ma czujnik spalin, ale ja nie wiem gdzie powinien być umiejscowiony, czy w piecu czy w rurze wchodzącej w komin ? Wspominał też (gdy zapytałem o modulację po przeczytaniu paru wątków na forum), że piec działa na PIDzie i nie mam przełączać na modulację bo go rozstroję. Ja nic z tego nie rozumiem.

 

Nie podoba mi się również wygląd popiołu. Pierwszy dzień był w miarę ok, taki sypki ale teraz jest takie coś jak na fotce poniżej:

Dodatkowo załączam fotki po nocy, piec jest w trybie czuwania czy nie powinien się wcześniej załączać skoro histereza kotła wynosi 3* ? A tu temp. spada nawet do 20* i dopiero się załącza.

20191114_073248.jpg

20191114_073239.jpg

20191114_073424.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam tego sterownika

musialbys podac wiecej zdjec co tam masz poustawiane zwlaszcza ze jak piszesz nie znasz sie na tym to ciezko bedzie pytac

co do ochrony powrotu to gdzies w menu zaworu powinna byc ta opcja

zrob prosze zdjecia ustawien bedzie latwiej

chyba ze pojawi sie tu ktos kto zna ten sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, po pracy porobię dodatkowe fotki. Jeśli chodzi o ustawienia palnika to nic nie zmieniałem w stosunku do pierwszego postu, aby łatwiej było wam mi coś podpowiedzieć. Przelecę całe menu i zrobię fotki gdzie się da.

Zastanawia mnie jeszcze jedno. W salonie jest pokojówka salus, zadana temperatura w salonie została osiągnięta i pompa od podłogówki się wyłączyła. Czy to też ma wpływ na pracę pieca czy tylko na wyłączanie pompy ?

Edytowane przez Rometer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi działać mu w PID. Czujnika spalin ani pogodowki w standardzie też nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ochrony powrotu, mam tą funkcję w dwóch menu:

1. Typ zaworu (i w nim do wyboru:)

- Zawór CO (zaznaczone)

- Zawór podłogowy

- Ochrona powrotu

2. Zawór wbudowany -> ochrona powrotu -> Wyłączona

To zmienić w obu menu czy tylko w tym drugim na załączoną?

I jaką temperaturę minimalną ustawić na ochronie ? Teraz jest 35*

Edytowane przez Rometer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma tylko jeden 4d robi na podloge i ochrone kotla chyba tak mial autor instalacji na mysli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, dopiero dziś na nowo rozpaliłem w piecu.

Załączyłem ochronę powrotu w menu:

Menu instalatora -> Ustawienia zaworów -> Zawór wbudowany -> Ochrona powrotu -> Załączona. W tym momencie zaczęło powoli przymykać zawór aż zatrzymało się na otwarciu 5%. I takie otwarcie jest ustawione jako minimalne.

Mimo tego ustawienia piec nadal nie może się rozbujać, po dwóch godzinach z ledwością doszedł do 35*

Jest jeszcze jedna możliwość ustawienia ochrony powrotu:

Menu instalatora -> Ustawienia zaworów -> Zawór wbudowany -> Typ zaworu -> i tu mam do wyboru trzy opcje: Zawór CO, zawór podłogowy i ochrona powrotu. Gdy kliknąłem ochrona powrotu zawór zamknął się do końca, nie wiedziałem czy to dobrze czy źle i kliknąłem spowrotem na opcję Zawór CO, fotka poniżej:

Napiszcie proszę co jeszcze mam sprawdzić, w jakim menu i jakie info potrzebujecie żeby mi pomóc

 

20191126_115305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie nóż się otwiera. Producenci kotłów, sprzedaż kasa,sprzedaż kasa a Ty biedny kliencie bujaj się. Następny instalator , zrobi misz-masz, weźmie kasę, bo tak ma być i .......klient spadaj na drzewo.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zawor wbudowany u Ciebie to ten 4d widoczny na zdjeciach to ustaw tam rowniez ochrone powrotu . MENU INSTALATORA ZAWOR WBUDOWANY

Wygrzanie podlogi moze u Ciebie potrwac nawet kilkanascie godzin, zaleznie od tem. Wewnatrz.

Sterowane powinno byc rowniez z tego zaworu 4d.

Na rotometrach w rozdzielaczu ustaw okolo 1l. Na min na petle. Zeby kociol szybciej dobil mozesz zmniejszyc przeplyw do 0.7/min. 

Kociol przestaw w tryb modulacji. Obserwuj komore spalania.

Parametry mozna pozniej dostosowac.

Edytowane przez ACE84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ustawiłem modulację.

Modulacja 100%

Podawanie 3s

Przerwa 10

Nadmuch 71

Modulacja 60%

Podawanie 4

Przerwa 12

Nadmuch 48

Modulacja 30%

Podawanie 4

Przerwa 32

Nadmuch 26

Ochrona powrotu ustawiona na 55*

Temperatura zadana kotła 67*

Histereza kotła 10*

Ochrona powrotu ustawiona w menu zawór wbudowany na załączona (fot.)

20191126_115320.thumb.jpg.5a482ae2314a93c981c33b45e8c93c1b.jpg

Typ zaworu pozostawiony na Zawór CO (fot.) - tutaj mam wątpliwości.

20191126_115305.thumb.jpg.e46003ff937b528004900f6691478e51.jpg

Dodatkowo dodaję fotkę, piec rozpalony o godz. 9.20 do 17.20 ledwo przebił się przez 40*...

20191126_171525.thumb.jpg.6aadebbec392537e126a7ab61799b014.jpg20191126_171538.thumb.jpg.a88b84eacef02c68b0c08ab361db1785.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.