Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

1.  Jeśli chodzi o przewymiarowanie kotła. Działania palnika na pellet w tym konkretnym kotle polega na cyklicznej pracy.   Czyli się załacza. Osiąga temperaturę. Się wyłącza.  Tak jak palnik w piecu olejowym.   Można ustawić modulację, ale i w tym przypadku, po pewnym czasie, który sobie ustawiamy, palnik powinien być poddany czyszczeniu. Czyli piec się wyłącza.  Czyli przewymiarowanie nie jest groźne, a przerwy między rozpalaniem mogą być dłuższe, bo większa pojemność cieplna jest pieca. A czyszczenie palnika, szufladki palnika, powinno być bo jak za dużo popiołu w korytku się zbierze, to mogą powstać spieki. Po za tym z małym piecem są problemy, bo jest bardziej wrażliwy na jakość pelletu,  to nie jest piec  na węgiel, tylko mamy urządzenie które się załącza i wyłacza. samoczynnie.

2 Ustawienie parametrów.   Ja sobie poradziłem w ten sposób, że przy danych parametrach podawania np. 2 sekundy podawania, przerwa 11 sekund  zmniejszałem nadmuch aż do występowania sadzy, czyli czarnego nalotu na płytach ceramicznych Przy czym robiłem to po  dłuższym czasie godzinę, dwie. Wtedy wystarczy trochę zwiększyć nadmuch i mamy dobrany parametr nadmuchu do podawanej dawki paliwa, a jednocześnie nie podajemy więcej powietrza niż potrzeba, bo w ten sposób mamy straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowanie jest złe w każdej sytuacji tutaj wspomnianej oprócz bufora.  Te kotły nie schodzą nisko nisko modulacja i jak są załączone nie daj Boże na standardzie i taka krowa ma moc minimalną większą niż zapotrzebowanie 100m domku,  to będzie problem,  będzie dym i będzie sadza, sam widziałem.  Ok, jak mówisz, kocioł się załączy, nawet w trybie modulacji podziała godzinę czy 2 lecąc na większej mocy grzejac instalację,  to nie powinien sprawiać problemu, ale w zimę,  niech to będzie 4-5h, będzie problem. Oczywiście ja mówię o tym konkretnym modelu, bo są kotły 18KW które startują od 3KW, taki to możemy sobie w 100m domu spokojnie zainstalować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiadam stary piec  przerobiony na pellet  : palnik  Kostrzewy bio

Jak mnie fachowcy  poustawiali to też miałem  syf czorno w komorze spalania jakbym palił  węglem

 ograniczyłem podawanie  pelletu  -20%   nadmuch +20%  i teraz mam szaro brązowy nalot i znacznie mniej syfu.

 

Co do  Stalmark EKO SILVER  to jest to bardzo dobry  kocioł  , osobiście uważam że lepszy od konkurencji w tej grupie cenowej .

Jak tylko się  uporam finansowo to biorę go w ciemno  w wersji  24kW  na   240m2  + 80m2  garażu    .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kocioł nie lubi niskich mocy i gorszego pelletu (taki palnik). Oprócz tego i problemów z wieszającym się peletem w rurze, ogólnych pisków i dziwnego stękania samoczyszczących się turbulatorow to jest calkiem dobry kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz wziąć pod uwagę to co Ci  napisałem. Ile za niego zapłacisz i z jakiego rejonu jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z mazowieckiego, okolice Wyszkowa. Mogę go kupic za 11 brutto - to chyba dobra cena.

Mój dom to dwa pełne piętra 150 m użytkowa + 45 m (garaż, kotłownia) , ściana porotherm 25, styropian grafit 15 cm lambda 31, podłoga grafit 15 cm lambda 31, okna 3-szybowe, rekuperacja. Zastanawiam się jaką moc wybrać 14, 19, 24 kw. Skłaniam się raczej ku 19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziales gdzieś temat że ktoś ma za mały kocioł? Zobacz Jaro, pisałem Ci że nie lubi pracy na niskiej mocy a ty celujesz w 19KW. Znajomy ma 100m2, mury bez ocieplenia, chciał żeby kocioł działał mu w trybie ciągłym ale nie szło bo kopcił i tworzyły się czarne sadzowe pęcherze. W trybie modulacji jest ok, gdy kocioł nagrzeje dom i się wyłączy, również nieszczęsna instalacja mieszana (podłoga + grzejniki).

Widzisz w stopce jaki mam domek? Metraż podobny ale ocieplony gorzej i mieszkam w zimnym miejscu Polski. Kocioł o mocy 11,5KW w dobę przy -19* potrzebował średnio 7,5KW. Naprawdę musisz dobrze planować to co robisz bo zmuszając kocioł do zejścia bardzo nisko, będziesz miał problemy i będziesz tu częstszym gościem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, Jaroo125 napisał:

Jestem z mazowieckiego, okolice Wyszkowa. Mogę go kupic za 11 brutto - to chyba dobra cena.

Mój dom to dwa pełne piętra 150 m użytkowa + 45 m (garaż, kotłownia) , ściana porotherm 25, styropian grafit 15 cm lambda 31, podłoga grafit 15 cm lambda 31, okna 3-szybowe, rekuperacja. Zastanawiam się jaką moc wybrać 14, 19, 24 kw. Skłaniam się raczej ku 19.

Tak ocieplony dom. Rekuperacja… Tu nie mialoby co robic kociol 10kW. No chyba, ze woda przez boiler przelatuje hektolitrami. Druga sprawa to kumaty palacz. " Bezobslugowy  " pelleciak trzeba tez umiec ustawic. No chyba ze bedzie to jakis Edilkamin Laguna. Rozkalibrowany w ustawieniach kociol, instalacja a la Janusz, zle nawyki w ogrzewaniu i moze sie rzeczywiscie okazac ze 19kW bedzie za malo przy podwojonym zuzyciu pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

To nie jest takie proste cokolwiek podac. Jeden pellet jest taki, dugi za to inny. Jeden bedzie potrzebowal wiecej powietrza inny mniej. Zeby dobrze wyregulowac palnik trzeba ustawic dawki. Dawka w czasie to moc. Za duzo powietrza to albo spaliny za gorace albo wrecz za zimne. Do tegop dojda parametry fuzzy logic kotla i sondy. Trzeba obserwowac zawartosc tlenu w spalinach ( sonda), wartosc plomienia. Do tego dobrac histerezy kotla. Na obiegi grzewcze ustabilizowac odbior najlepiej mieszaczem sterowanym pogodowo. W przypadku bufora trzeba sprawdzic jakie temp. ladowania beda najekonomiczniejsze. Zaopatrzyc sie w RCK. I jezeli przy czyszczeniu kotla okaze sie, ze komora spalania jest siwa lub nawet biala bedzie git. Biawar jaki posiadam jest niezlym kotlem. Ale w zlych rekach, bez umiejetnosci samodzielnego dosterowania nie sprawowalby sie dobrze. Zreszta jak wiekszosc kotlow. Dlatego z wiedza jaka posiadam dzis celowalbym w dobry wloski albo dunski kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jaroo125 napisał:

Jestem z mazowieckiego, okolice Wyszkowa. Mogę go kupic za 11 brutto - to chyba dobra cena.

Mój dom to dwa pełne piętra 150 m użytkowa + 45 m (garaż, kotłownia) , ściana porotherm 25, styropian grafit 15 cm lambda 31, podłoga grafit 15 cm lambda 31, okna 3-szybowe, rekuperacja. Zastanawiam się jaką moc wybrać 14, 19, 24 kw. Skłaniam się raczej ku 19.

Przy takim ociepleniu brałbym 10-12 kW max :). Mam dom lata 80-te, półtora pustaka nieocieplone, 200 m i nie bałem się 15ki wstawić do siebie.

Edytowane przez tomek1979b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dokladnie. Przy 15 kW i stalej pracy kotla zuzycie pelletu wyniesie jakies 70-75 kg na dobe. Kto zaklada zuzycie na sezon dla 150 m dobrze ocieplonego domu (z reku !) 8 do 10 Ton pelletu? No wlasnie. Kociol ma palic 10 -15 kg na dobe. Co odpowiada sredniej dobowej mocy miedzy 2 a 3 kW. A moc kotla ma byc 19. Bo nie da rady. Gdzie sens´, gdzie logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, rozumiem, że 19 kw/24 kw będzie pracował na niskich temperaturach i będzie się smolił tj. ta moc nie będzie optymalnie wykorzystana?. Ale czy 14kw nie będzie musiało chodzić non stop aby temperatura była na odpowiednim poziomie? Może to głupie pytania ale jest to spory wydatek i chce rozwiać wszelkie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19KW nie będzie pracować na niskiej temperaturze ale na niskiej mocy (temperatura kotła to przynajmniej 65*) A w tym kotle schodzenie nisko to problem. 14KW nie będzie działać z pełną mocą, bo to by oznaczało jakieś 70kg pelletu dziennie o czym pisał już @Visitor1230. Widzę że nie bardzo chyba nadal rozumiesz o czym piszemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kto pyta nie bladzi. Kociol na niskiej ustawionej  mocy nie musi wcale pracowac na niskiej zadanej. Tu piernik do wiatraka nic nie ma. O nawykach weglowych trzeba zapomniec. Kociolpelletowy powinien pracowac na temp. powiedzmy do 70 stopni z histereza np. 10. Moze nawet 15.  Kociol bedzie bedzie pracowal cyklicznie dogrzewajac uklad wedlug zapotrzebowania.Kluczowym dla peleciaka jest ilosc powietrza dla danej dawki paliwa w czasie. Pellet zeby sie spalil efektywnie musi miec tzw. nadmiar powietrza. Wtedy komora paleniskowa bedzie zaledwie siwa. Co do smolenia. Zakladamy. ze nadmuch jest ok. Jezeli powrot do kotla bedzie zbyt chlodny, dojdzie do zbyt szybkiego wychlodzenia gazow w komorze. A co za tym idzie ich niepelnego spalenia i odkladania sie sadzy.  Jezeli chcesz poznac swoje zapotrzebowanie wejdz tu: http://cieplowlasciwie.pl/ 

Podejrzewam, ze twoj dom moze potrzebowac w najwieksze mrozy nie wiecej niz 50W/m² mocy grzewczej. Plus cos na CWU. Chcesz zaoszczedzic na kosztach. bardzo dobrze.  Jest kilka zasad ktorymi warto sie kierowac. 

Co do koltla wydac wiecej czesto znaczy mniej. Czyli zastanow sie nad kotlem Edilkamin Laguna 12 kW. Kolega @eliks jest najlepszem przykladem co do trafnosci takiego zakupu.Po pierwszym sezonie nie bedziesz zalowal ani jednej na niego wydanej zlotowki. I nie bedziesz mieszkal w kotlowni. Nie obnizaj temp na noc w domu. Zwlaszcza jezeli twoja chalupa ma duza akumulacyjnosc ( grube mury itd.). Zastosuj mieszacz 4D sterowany pogodowo. Stala pracy pompki, najlepiej adaptacyjnej. Krzywe grzewcze na obieg raczej nisko. Nie stosuj sterowania pogodowego temp kotla. Stosuj obnizenia  nocne na CWU. Mozna zastanowic sie nad sterowaniem pokojowym. Ale ustawionym z glowa.

Edit: Do kotla pelletowego nieodzownym bedzie wklad kominowy i RCK. Jezeli komin jest ceglany to pelleciak zniszczy go za kilka sezonow ze wzgledu na niska temp spalin. RCK sprawi, ze w czasie wiatrow nie bedzie wysysana cieplota z kotla. A co za tym idzie bedzie ekonomiczniej.

 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Visitor1230 napisał:

 

Co do koltla wydac wiecej czesto znaczy mniej. Czyli zastanow sie nad kotlem Edilkamin Laguna 12 kW. Kolega @eliks jest najlepszem przykladem co do trafnosci takiego zakupu.Po pierwszym sezonie nie bedziesz zalowal ani jednej na niego wydanej zlotowki. I nie bedziesz mieszkal w kotlowni. Nie obnizaj temp na noc w domu. Zwlaszcza jezeli twoja chalupa ma duza akumulacyjnosc ( grube mury itd.). Zastosuj mieszacz 4D sterowany pogodowo. Stala pracy pompki, najlepiej adaptacyjnej. Krzywe grzewcze na obieg raczej nisko. Nie stosuj sterowania pogodowego temp kotla. Stosuj obnizenia  nocne na CWU. Mozna zastanowic sie nad sterowaniem pokojowym. Ale ustawionym z glowa.

 

Laguna i mieszacz 4d sterowany pogodowo? Wielokrotnie było pisane, że te 2 rzeczy niestety nie idą w parze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej stwierdził że kolega @Visitor1230 ma rację z takim sterowaniem - pozwana ono na stałą ( w granicach histerezy ) temp na kotle i zmienna wg regulacji pogodowej temp na instalację.

Jeden warunek - musi być pompa kotłowa wspomagająca 4-D, na grawitacji to się nie udaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zwolennikiem takiego prowadzenia instalacji, ale kocioł Laguna i jego sterowanie nie obsługują mieszacza ani pogodówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.