Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat ekogroszek czy pellet


kamyl

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega już się na ekogroszek zdecydował a tu pellet proponują :) Ale zgadzam się, że jeśli tylko finanse autorowi pozwolą, niech już nie pcha się w węgiel. Pellet to w porównaniu do ekogroszku czystość, przyjemny zapach w kotłowni i mniejsze problemy. Fakt... drożej, ale bardziej komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał zapłacić 14 tyś. za takiego Klimosza to bez wachania dopłaciłbym i kupił Lagunę. Kocioł montował mi @Puławiak w październiku ubiegłego roku. Wstyd się  przyznać ale kotła jeszcze nie czyściłem, jedynie  opróżniałem 3 razy pojemnik na popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kamyl napisał:

...a Ogniwa są bardzo niskie,

Mam wysok. piwnicy 190 cm, kocioł OEPM 14 kW stoi na 15 cm "podescie" i czyszczenie kotła bez kłopotu.

Dla mieszkancow Slaska (kopalnie w zasiegu 30 km),póki co jeszcze groszek kosztuje duzo taniej niz pelet. 3.0 t Retopala luzem prosto z kopalni Ziemowit to koszt 2000zl z przywozem (marzec 2019), a spalam przy obecnych zimach 2300 kg/sezon, bez CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gmaj22 napisał:

 Ale zgadzam się, że jeśli tylko finanse autorowi pozwolą, niech już nie pcha się w węgiel. 

A jeśli nawet nie pozwolą to jest takie powiedzenie:

 Kto biednemu zabroni żyć bogato.

Jak patrzę na koszty utrzymania tego domu i dostępność paliwa,to przekonuje mnie węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak węgiel to niech będzie to w miarę bezobsługowe z pionowym wymiennikiem i ręcznymi czyszczakami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tani podajnikowiec na ekogroch potrafi być bezobsługowy co najmniej  7 dni w maksymalne mrozy. Po tym czasie koniecznie trzeba uzupełnić opał.

Z czynności powiedzmy drugiego rzędu to popiół (może jest go na tyle mało, że robimy to rzadziej), druga sprawa to pył na półkach. Tutaj w zależności od zapylenia raz na tydzień, albo raz na... sezon (znam takich .-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kamyl napisał:

tylko co jest najmniej bezobsługowe 

Mogę polecić to co znam, czyli Defro Sigma E. Koledzy podpowiedza Ci na pewno coś więcej. Wszystko zależy czego szukasz. Jak fajny palnik to znowu coś z SV200, ale nadal moim zdaniem szukaj czegoś co ma wajchę do czyszczenia żebyś nie musiał co tydzień poziomych kanałów szczotkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mamy polecać to, co sami mamy, to polecam RBR-a. Wprawdzie u mnie jest ta starsza wersja, ale obecna RBR-K też jest dobra. I ma wszystko, co potrzebujesz: czyszczaki, pionowy wymiennik, prosta obsługa. I kilka tys. tańszy od Defro- pewnie dlatego instalator wspólnie ze sklepem go polecają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje typy na ekogroch to SkampPV, Klaster no i RBR-K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że ja niby instalator czy ogólnie? Ja tu tylko z ciekawości jestem.

Za RBRem też oczywiście optuje. A różnica w cenie między tymi dwoma kotłami to 1000zl.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skądże... @kamyl wspomniał wcześniej, że wyboru wyboru kotła oraz jego montaż będzie dokonywał sprzedawca.

Tylko 1000,- ? sprawdziłem na pierwszej lepszej stronie, to ponad 13 tys. było za Defro. A RBR o ile pamiętam - 8-9 tys.- oba z 23% VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak obaj to sprawdzeni i długo działający na lokalnym roku instalatorzy, z resztą jeden robił instalację u sąsiada i jest zadowolony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2019 o 21:45, Visitor1230 napisał:

Jezeli sklaniasz sie w kierunku pelletu to wydaj kase z glowa. Kupic  kociol z wymiennikiem zaadaptowanym ze "smieciucha" z dostawionym palnikiem pelletowym to sobie daruj moim zdaniem. Sa kotly, ktore dzialaja niemal bezobslugowo. Proponuje cos wloskiego. Np Edilkamin Laguna . Ma system Leonardo sterujacy palnikiem na podstawie podcisnienia w komorze spalania. Plynnie i sprawnnie moduluje moca. Generalnie wloskie kotly to swietne konstrukcje. Gdybym to wiedzial rok wczesniej :) No wlasnie. drugim polecanym typem bedzie kierunek dunski RTB lub Blackstar. Po dokonaniu wyboru ktoregos z wymienionych kotlow, zapomnisz Kolego co to kotlownia, syf, problemy z ustawieniami itd. Ja osobiscie mam Biawara. Bardzo dobra konstrukcja. Ale sterowanie pomimo ze dobre jak na rynek w PL wymaga poswiecenia czasu na wprowadzenie prawidloych nastaw. Osobiscie nie kupilbym nic co sie nazywa Kostrzewa, Defro, Heiztechnik itd. 

A dlaczego Heiztechnika nie?

Jest sobie taki kocioł HT ONE, z palnikiem zintegrowanym i pionowym wymiennikiem dedykowanym pod pellet, a sterowanie jest oparte na jakości spalin przy wykorzystaniu systemu sterowania I PELL...

https://heiztechnik.pl/index.php/kotly-pelletowe/one

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 minutę temu, Heiztechnik napisał:

A dlaczego Heiztechnika nie?

Juz dobrze wiecie dlaczego nie. Nie bede naganial bo mnie do sadu podacie. Ja waszego kotla bym po prostu nie kupil. A zwlaszcza HT ONE. Koniec i kropka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za lekki?  20 kilowatowy 266 kg łącznie z zasobnikiem na pellet ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Skądże... @kamyl wspomniał wcześniej, że wyboru wyboru kotła oraz jego montaż będzie dokonywał sprzedawca.

Tylko 1000,- ? sprawdziłem na pierwszej lepszej stronie, to ponad 13 tys. było za Defro. A RBR o ile pamiętam - 8-9 tys.- oba z 23% VAT.

Masz na Fuego i Allegro za ok.10600zl brutto a można w sklepie normalnie jeszcze taniej. Na 8% za 9300zl.

https://www.fuego.pl/defro-sigma-e-12-kw.html?gclid=Cj0KCQiAtrnuBRDXARIsABiN-7CnRFZU0cPDMmp_yL-2VLmENCLEUsuMQQlm3JrBFVNyHrAXYGSFSOoaAqsuEALw_wcB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro ma przewagę w wadze i pojemności wodnej oraz większy wybór mocy - to akurat zaleta.  RBR -K jest chyba  produkowany 12 kW do 25 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kamyl napisał:

tylko co

Kolega ostatnio wymieniał kocioł. 

Padł mu zasypowiec.

Poleciłem mu skampa-pv.

Dzwonił niedawno. Jest wielce zadowolony. I pod względem małoobsługowości i ekonomiki spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2019 o 11:11, kamyl napisał:

na podłogówkę w całym domu, nie ma szans (koszty)zrobię jeszcze ocieplenie stropu pomiędzy piętrem, bo koszt nie duży i można samemu zrobić 

Raczej prędzej czy później i tak OP będzie w całym domu robione.

To nieunikniona konieczność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Juz dobrze wiecie dlaczego nie. Nie bede naganial bo mnie do sadu podacie. Ja waszego kotla bym po prostu nie kupil. A zwlaszcza HT ONE. Koniec i kropka

Kolego Visitor, ale może jakieś konkretne argumenty, chociażby z tego powodu, że ciągle dążymy do udoskonalania naszych produktów. Fakt, czasami trafią się problemy wieku dziecięcego, tak było w przypadku kotła HT ONE, ale dzisiaj jest to super śmigająca kotłownia, z automatycznym systemem doboru parametrów spalania, opartym na module "I PELL".

Jeśli idzie o inne sprawy to nie będę komentował...

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Animus gdybyś przeczytał dokładnie, to byś wiedział, że nie mam możliwości podłączyć się do gazu, a ty mi piszesz, że jest najmniej obsługowe.

Co do wyboru paliwa, to jednak w 99% będzie, to ekogroszek ale do lata jeszcze daleka droga i zawsze może się coś zmienić.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: @Heiztechnik: "Jeśli idzie o inne sprawy to nie będę komentował..."

To może wypadałoby skomentować i rozwiać wątpliwości kolegów w TYM wątku? Bo może kol. @Visitor1230 przeczytał ten wątek i własnie dlatego Waszego kotła by nie kupił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.