Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet Czy Ekogroszek? Dylemat Przy Wyborze


arielos86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosze doswiadczonych forumowiczow o porade. Mam stary piec który chcę na przyszy sezon wymienic. Budynek typu szereg instalacja starego typu z nowymi kaloryframi. Co wybrac piec z podajnikiem na ekogroszek czy pellet. Zastanawiam sie jakie sa wady i zalety obu rozwiazan oraz jakie moga byc orientacyjne koszty zakupu pieca oraz eksploatacji. Druga sprawa czy moze ktos polecic firme z Bydgoszczy lub okolic , która zamontuje mi fachowo piec? Z gory dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co zmienili wegiel na pellet pisza, ze idzie go 10-30% wiecej.

Ja mam 2 sezon eko i wiem, ze gdybym cofnal czas to wybralbym pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak porównasz cenowo samo palenie to wyjdzie bardzo podobnie np ja grzeję 260m2 ( po podłogach 300) i pelletu nie wychodzi więcej niż 3t / rok.
Obecny sezon to pellet po 660/t.
Więcej o kosztach grzania mojego domu jest tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13619-ilosc-ciepla-potrzebna-do-ogrzania-budynku/page-2

 

Ocieplenie to ważna rzecz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma bo palniki na ekogroszek spalają pellety tak sobie - prawdziwe kotły pelletowe mają je jednak zupełnie inne i są inaczej zbudowane [np. palnik Pellas Revo - a na ekogroszek Batory, Ardeo], po drugie ekogroszku mniej trzeba kupić i składować, wrzucać [do tego pellety mają mniejszy ciężar właściwy, więc objętościowo wychodzi ich znacznie więcej].

 

Popiołu z pelletów jest 0,5% a z ekogroszku od 2% do 15% zależnie od kopalni.

W kotłowniach z ekogroszkowcami ludzie mają warsztaty podręczne, spiżarnie itp. więc jak najbardziej może być czysto, wystarczy chcieć i przy wyciąganiu popiołu oraz dorzucaniu węgla nie nabrudzić lub od razu odkurzyć.

 

Co do cen to  pellet z Barlinka kosztuje ok. 900 zł/tonę i ma ok. 20 MJ/kg, ekogroszek Komorany o tej kaloryczności kosztuje 500 zł/tonę, a najmocniejszy z Wesołej, który ma 29,5 MJ/kg kosztuje 870 zł/tonę.

 

Można pokombinować i kupić pellety taniej [nie wiem jaką mają kaloryczność], ale podobnie można kupić Komorany z odbiorem w czeskiej kopalni po 260 zł/tonę luzem.

 

Na tej podstawie sam sobie oblicz co się bardziej opłaca, sprawność porządnego kotła na ekogroszek jest taka sama jak pelletowego.

 

Koszt porządnego kotła na pellety to np. 11 tys zł, a na ekogroszek 6-7 tys zł

 

Przy starej instalacji z dużą pojemnością wodną większy sens ma stałe, powolne grzanie niż dorywcze, przerywane co także przemawia za ekogroszkiem.

 

Najlepiej zorientuj się jakiej mocy potrzebujesz do ogrzewania domu - podstaw dane i wklej link do strony z wynikiem stąd:

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile tam masz m2? Koszty ogrzewania masz tutaj. Przy ekogroszku masz więcej syfu i popiołu. Ale weź pod uwagę, że pelletu musisz dużo więcej wrzucić. Sam kocioł na pellet jest też sporo droższy, przy takich kosztach jak kocioł na pellet można pomyśleć już o opcji kotła z podajnikiem na miał (wygodnie i bardzo tania kWh) albo nawet kocioł zagazowujący na drewno (mniej wygodnie ale bardzo tanie kWh).

 

P.S.

Zawsze zastanawiałem się nad tym dlaczego szeregówki nie mają wspólnego ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 100m2 po 50 na kazdy poziom plus 50m2 piwnicy nieogrzewanej. Moze to byloby dobre rozwiazanie gdyby szeregi mialy wspolne ogrzewanie ale chyba tylko miejskie by sie sprawdzilo lub gazowe. Po wpisach i analizie chyba padnie na ekogroszek mimo iz jestem za rozwiazaniami ekologicznymi jednak noszty zakupu pieca i poznieksze koszty eksploatacji delikatnie przemawiają na korzysc ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem jak dobrze pamietam 3,2k za piec na ekogroszek. Tylko trzeba bylo uderzyc do urzedu z poczatkiem roku jak kasa na dofinansowanie byla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwonilem do urzedu i dostalem informacje ze jest dotacja w kwocie do 3000zl ale musi byc to ekologiczne źródło tzn piec gazowy lub na biomase-pellet przy czym musi byc to urzadzenie ktore spala wylacznie biomase[bezrusztowy] nie wchodzi w gre piec na ekogroszek z mozliwoscia palenia pelletem. Teraz pytanie czy tobie kalkuluje skoro doplata to tylko 3000zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakość trzeba zapłacić. Kiedyś znajomy kupił kocioł na groszek i Pellet. Dziś pali groszkiem :) Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten biawar to spora imwestycja biorac pod uwage cene samego kotla plus palnik i podajnik. Nie dziwie sie ze nasze spoleczenstwo nie inwestuje w tego typu rozwiazania. Chyba jednak zostane przy ekogroszku który bedzie mozna opalac rowniez pelletem

Słuchaj kolego tu nie ma się co zastanawiać jeżeli posiadasz nowy dom dobrze ocieplony to kocioł na palet jest najlepszym rozwiązaniem. W domu unosi się nutka drzewna piękny zapach. Czystość itp. Spalisz więcej o 1 tonę, przykład na 3 tony groszku 4 paletu, ale w białej koszuli chodzisz i się nie ubrudzisz. Znam osobiście osobę która przerabia piece z ekogroszku na palet wstawia obecnie najlepsze palniki KIPI wraz z automatyką. Ale taki raj tylko w podlaskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.