Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat ekogroszek czy pellet


kamyl

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to pierwszy temat i post to wypadało by się przywitać Dzień Dobry.

Wracając do tematu, na wiosnę rodzice planują wymianę starego "kopciucha" na nowy kocioł z podajnikiem. Problem zaczyna się z wyborem kotła czy ma być to pellet czy może tradycyjnie ekogroszek, co do zalet i wad obu rodzajów chyba już wszystko wiemy. Problem pojawia się w sklepach z instalacjami CO , bo każdy proponuje coś innego, bez nacisku na wybór konkretnego producenta kotła.

Szczerze nie wiem co wybrać, rodzice tym bardziej, generalnie planowany jest remont kotłowni plus całego parteru tzn. zmiana starych żeliwnych kaloryferów i zamiana na ogrzewanie podłogowe, na piętrze puki co zostają stare kaloryfery. Powierzchnia do ogrzania to 180 m2  dom wolno stojący z lat 70 ocieplony styropianem grafitowy gr. 12 cm, okna 2 i 3 szybowe, nowe drzwi stalowe, strych nie ogrzewany, dach ocieplony wełną bodajże  15cm, komin 14x14

Jest może ktoś, kto był w podobnej sytuacji i coś doradzi podpowie ,nad czym się jeszcze zastanowić przy wyborze rodzaju opału itp. 

Dziękuję i pozdrawiam 

 

PS

Jeśli zamieściłem temat w złym dziale, to przepraszam i proszę o przeniesienie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj rzetelnie wypełnić dane na  TEJ stronie Tam po wyniku wstępnie będziesz miał rozpisane dane różnych systemów ogrzewania.

W razie wątpliwości - pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pastor napisał:

Ale i tak skoro zmieniasz instalacje musisz ja przemyśleć. I warto tu napisac jak to widzisz. Czy masz jakiś projekt? Kto to będzie robil?

Założenie jest takie, że na całym parterze wywalane są stare grzejniki i zastąpione ogrzewaniem podłogowym, projektu puki co nie ma, w sumie chyba też nie będze zdam się do doświadczenie fachowca, a kto będzie instalował to za pewnie sprzedawca kotła.

23 minuty temu, gmaj22 napisał:

Spróbuj rzetelnie wypełnić dane na  TEJ stronie Tam po wyniku wstępnie będziesz miał rozpisane dane różnych systemów ogrzewania.

W razie wątpliwości - pytaj.

Wyszło, że niby koszt będzie podobny 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6cm7 

Tylko też nie wiem jak się do tego odnieść, jedynie mam odniesienie, że w rodzinie jest mniej więcej podobny budynek i tam spalają około 5 t ekogroszku. Pytanie ile procentowo więcej przyjąć spalania pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
6 minut temu, kamyl napisał:

zdam się do doświadczenie fachowca

Tutaj radzilbym ostroznosc. Bo niejeden fachowiec okazal sie Januszem. Zwlaszcza przy podlogowce.

Przy srednim zapotrzebowaniu 7,6kW zuzycie pelletu wyniesie jakies 1,8-1,9kg / godz. w sezonie moze to dac 8,5 Tony. Dla porownania wegla spalilbys jakies 6,5 Tony. Zakladajac ze instalacja jest bez bledow a kotly to nie buble. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica na korzyść węgla wynika z jego wyższej wartości opałowej. Załóżmy, że cena pelletu i węgla jest podobna, to  już zawilgocenie węgla, sprawność kotła, pracochłonność obsługi, czystość przemawiają za pelletem. Gdyby do tego dodać jeszcze obniżenie VATu na pellet  z 23% do np 8%, wybór byłby łatwiejszy.

Prawdą jest, że instalacja musi być zrobiona z głową: odpowiednio dobrane grzejniki, podłogówka, kocioł, materiały wykończeniowe a nawet tryb życia mieszkańców. Inne oczekiwania mają ludzie aktywni zawodowo, a inne emeryci....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zadam pytanie z drugiej strony... w jakim wieku są Twoi rodzice? Czy nie warto pomyśleć o ogrzewaniu które nie będzie wymagało podnoszenia na sporą wysokość worków (wiader) z węglem lub pelletem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Tutaj radzilbym ostroznosc. Bo niejeden fachowiec okazal sie Januszem. Zwlaszcza przy podlogowce.

Przy srednim zapotrzebowaniu 7,6kW zuzycie pelletu wyniesie jakies 1,8-1,9kg / godz. w sezonie moze to dac 8,5 Tony. Dla porownania wegla spalilbys jakies 6,5 Tony. Zakladajac ze instalacja jest bez bledow a kotly to nie buble. 

Czyli nadal temat do przemyślenia, bo 2000 zł średnio więcej na sezon majątkiem nie jest, teraz muszę czekać na koncepcję i wycenę instalatora 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, LordFalcon napisał:

Ja zadam pytanie z drugiej strony... w jakim wieku są Twoi rodzice? Czy nie warto pomyśleć o ogrzewaniu które nie będzie wymagało podnoszenia na sporą wysokość worków (wiader) z węglem lub pelletem?

Wiek tu raczej nie ma nic do znaczenia, bo tez póki co mieszkam, a nie ma innej opcji ogrzewania niż ekogroszek pelet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli sklaniasz sie w kierunku pelletu to wydaj kase z glowa. Kupic  kociol z wymiennikiem zaadaptowanym ze "smieciucha" z dostawionym palnikiem pelletowym to sobie daruj moim zdaniem. Sa kotly, ktore dzialaja niemal bezobslugowo. Proponuje cos wloskiego. Np Edilkamin Laguna . Ma system Leonardo sterujacy palnikiem na podstawie podcisnienia w komorze spalania. Plynnie i sprawnnie moduluje moca. Generalnie wloskie kotly to swietne konstrukcje. Gdybym to wiedzial rok wczesniej :) No wlasnie. drugim polecanym typem bedzie kierunek dunski RTB lub Blackstar. Po dokonaniu wyboru ktoregos z wymienionych kotlow, zapomnisz Kolego co to kotlownia, syf, problemy z ustawieniami itd. Ja osobiscie mam Biawara. Bardzo dobra konstrukcja. Ale sterowanie pomimo ze dobre jak na rynek w PL wymaga poswiecenia czasu na wprowadzenie prawidloych nastaw. Osobiscie nie kupilbym nic co sie nazywa Kostrzewa, Defro, Heiztechnik itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak kolega mogę polecić Lagunę Edilkamina którą posiadam, kocioł praktycznie bezobsługowy. Godnym uwagi jest wspomniany wyżej Black Star czy RTB. Jak coś budżetowego to Ferroli Biopellet. 

Z ekogroszkowców polecam coś od @Pieklorza SkampPV ewentualnie Klaster. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że powinieneś raczej zacząć od ocieplenia stropu nad ogrzewaną częścią (strych nieogrzewany). Bo tędy może sporo ciepła uciekać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kamyl napisał:

Czyli nadal temat do przemyślenia, bo 2000 zł średnio więcej na sezon majątkiem nie jest, teraz muszę czekać na koncepcję i wycenę instalatora 

Raczej zastanów się nad ogrzewaniem podłogowym w całym domu, popraw ocieplenie budynku, a przeskoczysz dwa etapy rozwoju nosacza sundajskiego i założysz od razu kocioł gazowy kondensacyjny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony z kotła Sas Bio Compact. Ale i tak ostatnia decyzja należy do inwestora i jego wymagań 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgadzam się z @Visitor1230 i @radik81 co do kotłów, dodam tylko że też musisz patrzeć na kwestie cen pelletu w swoim rejonie, bo był tu taki ostatnio co kupował po 1200zl, wtedy to gra nie warta świeczki.

Jeszcze kwestia instalacji. System mieszany to pchanie się w kłopoty. Policz ile kasy pójdzie na instalację kolejnego obiegu a weź to jeszcze wysteruj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Animus napisał:

Raczej zastanów się nad ogrzewaniem podłogowym w całym domu, popraw ocieplenie budynku, a przeskoczysz dwa etapy rozwoju nosacza sundajskiego i założysz od razu kocioł gazowy kondensacyjny.  

na podłogówkę w całym domu, nie ma szans (koszty)zrobię jeszcze ocieplenie stropu pomiędzy piętrem, bo koszt nie duży i można samemu zrobić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tylko musi być pewien, co do jednego: jaki kocioł? Oraz czy pozostaje opcja: dół wyłącznie podłogówka a góra grzejniki? I co z łazienkami - czy podłogówka plus drabinka, czy grzejnik plus ewentualnie drabinka?  A może drabinki zasilane z obiegu ładowania bojlera (latem przydatna opcja). Czy będzie wymiennik CWU i jak duży? Jeden, czy oddzielne na każdej kondygnacji? 

Pytań sporo, niektóre mogą wydawać się dziwne, ale to wszystko rzutuje na kształt instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak parter ogrzewanie podłogowe z łazienka, góra grzejniki, w łazience dodatkowo drabinka, CWU jeden ( jaki duży nie wiem, dla 4 dorosłych osób i w łazience będzie tylko prysznic).

Piec to chyba jednak ekogroszek: Klimosz, Ogniwo (niska kotłownia ok.180cm)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybierasz kocioł na ekogroszek, to ze względu na niską piwnicę, szukaj kotła z czyszczeniem od przodu a nie od góry. 

Czyli: dolna łazienka tylko podłogówka bez drabinki? Górna - grzejniki plus drabinka? Tu raczej dodał bym drabinkę w łazience gdzie będzie podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka jest tylko na parterze i tam chcemy podlogówka plus drabinka.

Klimosz jest czyszczony od przodu, a Ogniwa są bardzo niskie, ale to są wstępne propozycje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
26 minut temu, kamyl napisał:

Piec to chyba jednak ekogroszek: Klimosz, Ogniwo (niska kotłownia ok.180cm)

Tez mam niska kotlownie. I nie mam problemow z czyszczeniem wymiennika. A przy kotle z samoczyszceniem trzeba robic to naprawde rzadko.  Klimosz ma wstawiony palnik do ekpgroszkowca. Brak samoczyszczenia. Polki poziome beda magazynowaly pyl. I to za 14 tys PLN. W takim kotle to albo czyszczenie co trzy dni albo wyrazny spadek sprawnosci. Ogniwo ma wymiennik pionowy.  Turbulatorami trzeba machac recznie. Ale to i tak lepiej niz w Klimoszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co polecisz, bo u mnie w okolicy w sumie tego najwięcej oferują/polecają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli kupisz bubla zagoscisz na forum na zawsze :) . Jezeli jestes "techniczny" kup Biawara. Jezeli nie albo nie masz czasu pomysl nad blackstarem edilkaminem.

Edit. jezeli bedzie to kociol krajowy to polecam sonde lambda. Pellet spala sie idealnie. U mnie po roku palenia komora spalania jest praktycznie biala. Sadzy nie ma wcale. A tylko brazowy pyl, jak czyszcze gore wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.