Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat ekogroszek czy pellet


kamyl

Rekomendowane odpowiedzi

bo słyszałem o nim dobre opinie.
A ile tych opini słyszałeś kolego???
A za pół roku na forum: POMOCY za dużo pali,nie dobija do zadanej temperatury itp itd.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy ile chcesz na to przeznaczyć pieniążków. Instalacja mieszana więc i koszty większe.

Generalnie mamy bardzo podobne domy z podobnego rocznika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest się zaczyna, pieniążki;-) Chcieliśmy założyć na początku piec na ekogroszek od znajomego producenta Kotstal , później od tego samego na pellet ale jak kolega go zamontował w swoim nowym domu to włączał się kilkanaście razy na dobę i postanowił dostawić zbiornik buforowy. Mamy też możliwość podłączenia pieca gazowego tylko pytanie jakie będą rachunki. Piec na pellet tego producenta to koszt ponad 8 tyś i do tego przeróbka kotłowni. Z tego co kolega Eliks pisał na forum muratora mieszkamy niedaleko siebie, może udziela jakiś porad,wskazówek czy może doradza oczywiście po oględzinach domu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz sobie dobór mocy kotła na www.cieplowlasciwie.pl

Myślę,że można wybrać dobre 13kW na ekogroszek z zapalarką na dedykowanym sofcie do tej zapalarki w sterowniku SKZP02 Timel

tutaj wówczas obsługa i wygoda podobna jak przy pelecie, ale palimy ekogroszkiem

 

z pelletu ze względu na większy kosz raczej 15kW, tu też może być taki model gdzie paliwem wyjściowym jest pellet, ale urządzenie daje możliwośc zejścia do palenia ekogroszkiem po demontażu 2 elementów z wyposażenia pelletowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś bezobsługowego na pellet to polecam Lagunę Edilkamina którą sam mam (podobnie jak @eliks ). Jak coś z wiekszym zasobnikiem i dostępem przez internet to Black Star. Z "budżetowych" polecam Ferroli Biopellet. Tu kociołek wymaga trochę więcej obsługi w sensie czyszczenia. Ma go kolega @RadoRado.

Pamiętaj tylko, że kocioł to tylko część "sukcesu" trzeba go jeszcze prawidłowo zainstalować i tu polecam kolegę @Puławiak

Jak groch to SkampPV od @Pieklorz. Ma też ciekawą "hybrydę" można w niej palić grochem a po drobnej "przeróbce" również pelletem. Kocioł krótko na rynku ale zapowiada się całkiem OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@flinek masz dostęp do pelletu w normalnej cenie? Do Turzy masz blisko (podobno się poprawili), do Straszew masz blisko, tam skąd i ja biorę 700zł tona. Jak się boisz i nie chcesz ryzykować do bierz to co Ci proponuje @Pieklorz, w miarę bezobsługowo i cena dobra. Zawsze z grocha robisz mały myk i palisz pelletem w tym samym kotle. Te ulepy z Działdowa są na Ecomatach, ja akurat mam awersję do tego palnika ,ciężko w tym zejść z powietrzem przy mocno zbitym pellecie, a jak zejdziesz bedzie kopcić, taki jego urok, a mam w opiece 2 Ekosilvery z tymi palnikami to wiem co mówię. 

W takim kotle, tylko bez tych rur to ja paliłem przez ostatnie 20 lat 

kotstal15kw2-e1586277646270.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie

Muszę frezować komin, po frezowaniu trzeba szlamować, czy wystarczy sam wkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wkładzie nie widzę sensu szlamowania komina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwupaliwowy to ten z końcówką Pel, wówczas wyjściowo jest to kocioł na pellet, ale można po demontażu rury pelletowej oraz kryzy separującej zejść do ekogroszku

Kwestia budżetu i tego czym chcemy palić, ten model jest na dwa paliwa więc zawsze mamy wybór.. Przy cenie 700zł za tonę ja bym został przy pellecie.

Ekogroszek typu Super Mocny czy Ogien ultra w tej chwili ok. 920-960zł się ceny wahają z dostawą (27-29MJ i malutko popiołu)

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję na chwilę obecną za porady, przemyślę sobie na spokojnie. Jak wspomniałem wcześniej mam też nitkę gazową i po obliczeniu na stronie którą podaliście wychodzi że gazem będzie taniej o 200zł niż pelletem. Kolego @eliks pytałem się czy się zajmujesz doradztwem i montażem kotłów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak fajnie to nie wiem, bo kociol gazowy jest tanszy, sprawniejszy, nie wymaga ochrony powrotu, zajmuje mało miejsca. Zatem doliczajac zwrot z inwestycji i dodatkowe 2 - 3m2 domu - nie dotykałbym pelletu, majac gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam do ogrzania budynek 170m², zastanawiam się co wybrać, kocioł na pelet czy ekogroszek? Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat ogrzewania pelletem jakie są z tego korzyści, jak wychodzą koszty? Jakiej firmy będą najlepsze piece na pellet, może macie jakieś sprawdzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z kolegą HarryH zakładaj gazowe i się nawet nie zastanawiaj  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie są na rynku konstrukcje dwupaliwowe z atestami na pellet oraz ekogroszek.

Wyjściowo kocioł pelletowy ale jest możliwosc zejścia do palenia ekogroszkiem.

Daje to pole manewru przy wyborze paliwa, większa uniwersalność, daje możliwość zmiany paliw, gdy jest to w danym czasie bardziej opłacalne.

Można np. latem, jesienią oraz wiosna korzystać z pelletu a na zimę w mrozy przejść na ekogroszek, gdy będzie to miało większy sens.

 

Pellet:

- kwestia zapachu, czystości, mała ilość popiołu, automatyczne rozpalanie

Ekogroszek:

- wyższa kaloryczność paliwa 27-29MJ vs 17-20MJ pellet, mniejsze dobowe ilości pobieranego paliwa z tego względu np. zimą, ale popiołu z ekogroszku jest więcej jak z pelletu

Dla kotła sekom TechnixPel 15kW / Technix 15kW

Dla ekogroszku klasa energetyczna B, emisja pyłu 5mg/m3 (w nowym czystym powietrzu wyższy próg dotacji dzięki temu), emisja CO 119mg/m3, sprawność 92% wg PN-EN 303-5:2012, emisja pyłu wg ecodesign 7mg/m3, sprawność sezonowa wg ecodesign 88,7%

 

Dla pelletu klasa energetyczna A+, emisja pyłu wg ecodesign 14mg/m3 (w nowym czystym powietrzu wyższy próg dotacji), emisja CO 278mg/m3 wg Ecodesign, sprawność sezonowa wg ecodesign 82%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma odpowiednio wymiarowe grzejniki do gazu to czemu nie. Ale jak się okaże że kolega lubi ciepło i musi grzać powyżej 55* żeby miał komfortową temperaturę to już mu sprawność ucieka. Grzejniki ma aluminiowe, tak jak 90% u mnie w domu, to nie są mistrzowie w oddawaniu ciepła przy niskich temperaturach zasilania. Mam kilka C22 i tam konwekcja jest duuużo bardziej odczuwalna. Mam gaz, ale grzeję tym tylko ciepłą wodę, jak próbowałem tym ogrzać dom, to 3m gazu szły na start. Znowu u teściów gaz wychodzi im taniej niż węgiel + drzewo w śmieciuchu, ale tam poszła od nowa cała instalcja + wszystkie nowe, odpowiednie "duże" kaloryfery z głowicami.

No to jest dużo rzeczy które trzeba sobie przeliczyć, dlatego ludzie są ostrożni, zwłaszcza w starym, dużym domu, dlatego nadal instalują kotły na paliwo stałe.

 

3 godziny temu, flinek napisał:

Kolego @eliks pytałem się czy się zajmujesz doradztwem i montażem kotłów?

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Puławiak "działa" w całej PL. U @eliks i u mnie też montował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta musi być indywidualna. Nie policzysz tego na kolanie. Ja zapłaciłem niewiele ale i roboty dużo nie było, same grzejniki, bez CWU i niewymagająca instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.