Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termomodernizacja domu typu kostka, czyste powietrze – dylemat nad źródłem ciepła


michs

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 20 grafitu położonego jakieś 7lat temu. Wtedy się wszyscy śmiali z tej grubości, teraz to norma. Teraz włożyłbym 30cm. Na drugi dom chciałem 30cm, ale cena mnie 2 lata temu pokonała i poszło tylko 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 cm też nie zawsze można, już przy 20 cm okno jest głeboko we wnęce pomimo jego zlicowania ze scianą zewnetrzną. 

Ale do takiej starej chałupy jak moich rodziców będzie to wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obawiasz się o światło wpadające, to będziesz miał go więcej. Mniej bezpośredniego, ale więcej odbitego od elewacji. 

Też miałem obawy ale to nie przeszkadza. Chyba, że rodzice z poduszką w oknie siedzą 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie wymiana okien to stare są 15 cm we wnęce, po dołożeniu 20 cm byłoby 35 cm, prawie jak w bunkrze 😄 

Bardziej mnie zastanawia jak rozwiązać temat balkonu, bo po dołożeniu 20 cm zmniejszy się do 80 cm głębokości. Na razie jest debata, czy przed dociepleniem całkowicie go nie zlikwidować lub ewentualnie skrócić na długości o połowę, bo aktualnie ma 8m długości, 1m głębokości. Na pewno w razie pozostawienia musiałby być dobrze docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze głębiej osadzone i nie jest to problem.

 

Co do balkonu to musisz sam określić, czy ktoś z niego korzysta? Miałem, wyrzuciłem i spokój 👍

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiam gdzie jest granica tej grubości, bo jakieś 10 lat temu od młodego architekta się dowiedziałem, nie wiem skąd o tym się dowiedział, że każda grubość powyżej 10cm styropianu jest zbędna. Też sam dawałem według wymogów Czystego Powietrza 15cm grafitu, miało być 0.033, ale w tej cenie rok temu już nie było nigdzie i dopłaciłem 1000zł do 0.032 przynajmniej porządnego, bo Swisspor, ale właśnie dlatego żeby nie robić bunkra z domu z lat 60tych nawet nie myślałem o grubszym. Też mam dwa balkony, ale są w częstym użytku i teraz koło metra jeszcze spokojnie zostało. Są nawet w całkiem dobrym stanie w porównaniu do obwiśniętych u brata w domu z lat 80tych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniąc po firmach też w kliku przypadkach odradzali więcej niż to co wychodzi z audytu, mówiąc że lepiej dopłacić nie do grubości ale lepszej lambdy bo powyżej 15 cm dobrego styro zyski są niewspółmierne do kosztów, tym bardziej jeżeli chodzi o stary dom. 

Ale przy kalkulacji na 20 cm 033 styro rzucają ceny od 250 zł wzwyż, więc trochę przerażony jestem... Na 15 cm 15 zł taniej. Liczyłem na ceny w okolicach 200-220 max i chyba będzie cieżko w tym zakresie coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku tamtego roku płaciłem po 315zł. To był dramat, ale nie wierzyłem że spadnie. Z kolei na wiosnę rok wcześniej dogadałem się ma 130zł/m2 netto z materiałem bez tynku, także nie znalazłbym drugiej takiej taniej ekipy i cenę utrzymał, także w sumie za 255m2 wyszło 36tys brutto. Także teraz o 60zł taniej na kubiku, a mimo to za robocizne i tak pewnie zapłaciłbym więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zapytasz o opinie co do grubości izolacji kogokolwiek kto ocieplał XY lat wcześniej to odpowiedź niemal zawsze jest w stylu

" działa , szkoda że grubiej nie dałem, no tylko tyle były fundusze, tyle się kładło w tych czasach"

Przyjęte standardy się zmieniają a przenikalność cieplna przenikalnością. Dodatkowy koszt jest  ale robiąć ekstra krok ponad wymogi za 10 lat  można powiedzieć " no izolacja nadal pierwsza klasa".

W przypadku domu w typie zwarta kostka 15 czy20cm nie będzie bez znaczenia bo jest to główna powierzchnia, zwłaszcza jeśli ten styropian zlicowany będzie z nowymi oknami. W takim przypadku dodatkowa grubość zrobi robote. Jedna i druga opcja z reszta zrobi. W każdym razie  na pewno nie słuchałbym opowieści typu lepiej kupić 15cm o lambdzie 0.31 zamiast 20cm 0.33 jakiejkolwiek marki. Lepsze na pewno bedzie to drugie, jak cena wyjdzie to już trzeba policzyć .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon jest bardzo dużym mostkiem termicznym. Osobiście jakbym miał się raz jeszcze budować to bym zamontował podwieszany do sciany na 2-3 legarach i deski tarasowe lub tzw rzygacz.
Sądzę że jak będę kiedyś robił bardzo duży remont usunę je całkowicie.
Rozważ ich usunięcie jak niepotrzebne (niewiem czy nie trzeba tego zgłosić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2023 o 23:09, vlad1431 napisał(a):

 bo jakieś 10 lat temu od młodego architekta się dowiedziałem, nie wiem skąd o tym się dowiedział, że każda grubość powyżej 10cm styropianu jest zbędna. 

To był niedouk, 12cm gwarantuje przesunięcie punktu rosy w izolację, przy skrajnie ujemnych  temperaturach panujących w Polsce    

A to, że kiedyś się stosowało te 12 cm max, to było z wyliczeń kosztów do ceny energii, jak teraz ceny energii poszybowały to tamte wyleczenia można spuścić w kiblu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A styropian nie poszybował? Choć akurat styropian faktycznie ciężko spuścić w kiblu.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2023 o 18:48, Przemyslaw85 napisał(a):

Balkon jest bardzo dużym mostkiem termicznym.

To prawda,  powinien być izolowany z obu stron taką samą grubością styropianu, co kleicie na ścianach.

Tylko jest problem, zwłaszcza z tą warstwą  u góry,  izolacja podniesie posadzkę balkonu powyżej  drzwi balkonowych.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pukali się w czoło że przyklejałem 10cm, jak wystarczyło dać tylko 5cm. Ale głupi byłem że niepotrzebnie dopłacałem do styropianu.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HarryH napisał(a):

 Choć akurat styropian faktycznie ciężko spuścić w kiblu.

To się teraz wydało jak pozbywałeś się resztek z ocieplenia domu.takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Animus napisał(a):

To był niedouk, 12cm gwarantuje przesunięcie punktu rosy w izolację, przy skrajnie ujemnych  temperaturach panujących w Polsce    

To brać grafit 15 cm czy 20 cm ? Kolejna firma mi twierdzi, ze to bez sensu, bo punkt rosy już przy 15 wypada w izolacji, a przy 20 tylko się przesunie i oszczędności na ogrzewaniu będą znikome a koszt ew. zwiększenia grubości styro będzie się zwracał dziesiątki lat... 

Trochę to dziwne, że wolą kleić 15 zamiast 20, a może 20 klei się dużo trudniej i stąd taka niechęć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, carinus napisał(a):

Kiedyś pukali się w czoło że przyklejałem 10cm, jak wystarczyło dać tylko 5cm. Ale głupi byłem że niepotrzebnie dopłacałem do styropianu.

Ja to w 1995r budowałem dom, robiłem wtedy ściany 3 warstwowe, 5 cm styropianu zastosowałem w piwnicy.

Praktycznie byłem pionierem, wyżej szło  12 cm izolacji cieplnej, okna i drzwi montowane były już wtedy w warstwie izolacji.   

Nikt wtedy nawet o tym nie myślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Animus napisał(a):

To się teraz wydało jak pozbywałeś się resztek z ocieplenia domu.takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Nie mam, nie miałem i nie będę miał izolacji - dom jest zabytkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, michs napisał(a):

 

Trochę to dziwne, że wolą kleić 15 zamiast 20, a może 20 klei się dużo trudniej i stąd taka niechęć? 

Klei się tak samo, ale gdy nie wysuną okien w warstwę ocieplenia, to trochę będzie wyglądać jak bunkier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, carinus napisał(a):

Klei się tak samo, ale gdy nie wysuną okien w warstwę ocieplenia, to trochę będzie wyglądać jak bunkier.

Nie ma się nad czym zastanawiać i bezwzględnie przenieść okna w warstwę izolacji. 

7 minut temu, michs napisał(a):

To brać grafit 15 cm czy 20 cm ?

Brać grafit 20cm i najważniejsze pilnować montażu ocieplenia, żeby nie narobili mostków termicznych, (upaciane klejem styropiany z boków i w newralgicznych miejscach).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus okna są zlicowane ze ścianą zewnętrzną, więc wnęka będzie grubości styropianu. 

To stara buda z lat 80tych więc nie ma sensu się bawić w przenoszenie w warstwę izolacji. Bardziej mnie zastanawia jak duża korzyść będzie ze zwiększenia z 15 cm do 20 cm styro... 5000 zł różnicy, kwota pomijalna przy całkowitym koszcie termomodernizacji, pytanie czy jest sens 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.