Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet Czy Ekogroszek? Dylemat Przy Wyborze


arielos86

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchaj kolego tu nie ma się co zastanawiać jeżeli posiadasz nowy dom dobrze ocieplony to kocioł na palet jest najlepszym rozwiązaniem. W domu unosi się nutka drzewna piękny zapach. Czystość itp. Spalisz więcej o 1 tonę, przykład na 3 tony groszku 4 paletu, ale w białej koszuli chodzisz i się nie ubrudzisz.

 

To zależy jakiego ekogroszku bo jest czeski 20 MJ/kg po 500 zł/tonę i tego spalisz tyle samo co najlepszych pelletów 20 MJ/kg po 1000 zł/tonę, a jest np. Wesoła ok. 30 MJ/kg po 850 zł/tonę, od której tych pelletów pójdzie o połowę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przede wszystkim zależy od kotła i palnika, jak  jest to kocioł na węgle w którym można okazjonalnie zutylizować  pellet  to jest to prawda.

Ale jak jest kocioł na pellet z odpowiednim palnikiem to wtedy ceny eksploatacji są podobne, nawet przy  zakupach w lecie i cenie za 1t 600zł wychodzą niższe od kosztów palenia groszkiem za 800zł.

Sprawność spalania pelletu w palniku do zgazowania pelletu jest rzędu 75-80% przy paleniu w instalacji domowej,

kocioł węglowy takie sprawności to w laboratorium osiąga.

U mnie na 260m2 potrzeba na rok 3,5t peletu po 600/t - grzane 300l CWU do 50C cały rok i CO do 22C

Palę już 5-ty sezon.

 

PS

W przeciwieństwie do kolegi SUSPENSERa  nie sprzedaję ani kotłów ani węgla, kolega sprzedaje, więc musi zachwalać swój towar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepraszam że wejdę w rozmowę ale ktoś pisał o cieplowlasciwie. Powiedzcie mi jak liczyć ilość okien w domu? co rozumieć przez sztuka? Bo mam np okna jak na foto w pokojach balkonowe + 2. Czy to liczymy jako 3 okna czy jako 1? Czy sztuka rozumiemy każde uchylne okno niezależnie od rozmiaru. Ktoś się orientuję?

post-65332-0-65523200-1456760802_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są 2 okna, jedno mniejsze jedno większe i okno balkonowe, jak teraz zliczac to jako liczbę okien ? 2 czy 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę okno oraz drzwi balkonowe. Okno jest dwu skrzydłowe. Kolega @sambor odpowiedział jak liczyć poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale jak jest kocioł na pellet z odpowiednim palnikiem to wtedy ceny eksploatacji są podobne, nawet przy  zakupach w lecie i cenie za 1t 600zł wychodzą niższe od kosztów palenia groszkiem za 800zł.

Sprawność spalania pelletu w palniku do zgazowania pelletu jest rzędu 75-80% przy paleniu w instalacji domowej,

kocioł węglowy takie sprawności to w laboratorium osiąga.

U mnie na 260m2 potrzeba na rok 3,5t peletu po 600/t - grzane 300l CWU do 50C cały rok i CO do 22C

Palę już 5-ty sezon.

 

PS

W przeciwieństwie do kolegi SUSPENSERa  nie sprzedaję ani kotłów ani węgla, kolega sprzedaje, więc musi zachwalać swój towar.

 

Jak koszty mogą być niższe skoro za 800 zł kupisz ekogroszek o kaloryczności 27 MJ/kg [za 850-900 już około 30 MJ/kg], a ten pellet za 600 zł/tonę ile ma MJ 18-19 czy jeszcze mniej, jest w tej cenie workowany, na paletach ?

Sprawności kotłów pelletowych są porównywalne z porządnymi na ekogroszek tj. >90%.

 

Porządny kocioł węglowy w laboratorium osiąga ponad 90%, u mnie osiąga tyle co ma w papierach tj. 80% bez problemu, wiele osób ma ciepłomierze i u nich osiągnięcie 80% nie stanowi problemu.

 

U mnie na 185 m2 schodzi 2 tony rocznie po 870 zł/tonę, a jakbym chciał tanio to jak sąsiad paliłbym o połowę więcej ale po 500 zł / tonę.

 

Zachwalam to co mnie przekonuje, że jest dobre i opłacalne w danym przypadku, czasem są to rowiązania, którymi się nie zajmuję, nic nie muszę bo działalność związana z moją pasją to tylko dodatek do dobrej pracy, którą mam od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko na momencik ,

 

kociołek (nie będę robił reklamy) 5 tysi +kilka stówek duperele do podłączenia + 3t. grochu x 700zł . tak zamknąłem pierwszy rok grzania . trzeci rok zamknę kwotą za którą mógł bym kupić dobrego peleciaka. kalkulacja prosta, choć nie neguje droższego wariantu choćby z racji różnych preferencji ,pozdr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.