Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa przewałowa / krótkiego obiegu


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.10.2019 o 12:39, Darekgra napisał:

@manxOchrona może po to aby jak pokojówka załączy pompy CO wychłodzone, to piec nie dostanie  kopa zimną wodą na powrocie?

Pompa z histerezą to nic złego przy odpowiednim ustawieniu, zawsze to kilka wat mniej na obciążeniu... Np. zasilania awaryjnego UPS.

@wwoytekczy nie lepiej było zasilanie tej pompy kotłowej wziąć z powrotu za zaworem 4d?

1 - Tak pompa z histerezą i odpowiednim ustawieniem progów załączania i wyłączania na pewno wpłynie na oszczędności i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Działa bardzo płynnie w ustawieniu "pompa przewałowa" w automacie pompa załącza się gdy zadana temp. powrotu spadnie o 3 stopnie. 

2 - Nie, ponieważ za zaworem masz niższą temp. wody, a tu głownie chodzi o utrzymanie gorącego powrotu co przekłada się patrz wyżej (stabilna praca zaworu 4D, kotła itp...). z ujęcia (na fotce) masz zapewnioną wysoko temp. medium i to bez strat i spadków wydajności typu braki wystarczającej ilości medium do zasilania grzejników odpowiednio wysoką temperaturą aby utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach.

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... mi Defro zaleciło montaż pompy przewałowej za zaworem 4D a powrotem do kotła. Większość schematow na forum i internetach też ma taki uklad jak zalecił Defro. Ale @wwoytek Twój układ rownież wydaje się być bardzo dobry. Ciekawe co będzie bardziej efektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz jak robiłem 4d u rodziców w Sigmie to zrobiłem tak:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie tak zrobiłem. Pompa ma tylko wspomagać powrót i działa to super. Z kotła do mieszacza i powrotu rury takie jak wychodzą z kotła oraz o takim przekroju mieszacz.

Dwa rysunki, jak było i jak jest

Układ CO.jpg

891885229_Schematdodatkowegoobiegu.jpg.045a02e2af2c8982467aa9d346cb08b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, altoro napisał:

Mam nadzieję że filtr przed pompą kotłową dałeś, bo tu jakoś go nie widać:-)

Mówiłem o montażu samego 4d. Są filtry i ZZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dwie szkoły... Oba rozwiązania są tak samo dobre czy jedno z nich ma może jakąś wymierną przewagę nad drugim.

W rozwiązaniu @gilal teoretycznie nigdy 100% mocy kotła nie pujdzie w CO, ale faktycznie 4D powinno mieć mniej roboty.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie da ukrycie, poczytaj w necie co sie dzieje z takim materialem (ocynk) w instalacji CO

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po co tam zawor roznicowy.. niepotrzebny, a za pompa daj zwrotny i tyle, przed pompa filtr. Ja dolozylem jeszcze odpowietrznik (ostatnia modyfikacja).

IMG_20191031_143037.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik zamontowany tak, jak zaleca producent, jest to jedna z opcji parwidlowego montazu zamieszczona w instrukcji.

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwoytek Jakie jest minimalne ciśnienie w instalacji (bez włączonej pompy)? Gdzie znajduje się zbiornik przeponowy? Czy robiłeś próbę zakręcając zawór (ten z czerwonym motylkiem) i włączając pompę na maksymalnej wartości?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne cisnienie 1bar takiego testu nie robilem bo i po co ten zawor ma byc otwary caly czas, on ma zamykac odcinek bajpasa na wypadek awarii np. pompy itp. po co wymuszac cos na sile co nigdy nie bedzie uruchamiane w takiej konfiguracji (z zamknietym  czerwony motylek o ktorym piszesz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celach testu/sprawdzenia czy odpowietrznik zostanie ściągnięty i pompa zassa powietrze. Test tylko test nic więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze i napisze co sie dzieje. Ogolnie rozwiazanie z pompa przewalowa dziala rewelacyjnie plus mozliwosc konfiguracji jej pracy w sterowniku.

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W tym roku przebudowałem swoją instalacje co. Różnica między zasilaniem a powrotem 3-5 stopni. 

DSC_0110.JPG

DSC_0111.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0106.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2019 o 14:28, stolwel napisał:

A ja w tym roku przerobiłem na takie coś 

Różnica w spalaniu z 5 dni na 9 dni z 125 kg węgla 

/ciach/ zdjęcie

Jeśli jeszcze jesteś na etapie montażu, to sugeruję drobne poprawki:

-zawory zwrotne w miejscu 1- zamiast mufy oraz 2 - zamiast trójnika. Sam trójnik w prawo na wprost powrotu do 3D - zaoszczędzisz na kolanie nyplowym:)

535844724_poprawkisprzgo.png.92f77e426de1d660572c97a0eb186f4f.png

Za wzór możesz wziąć te propozycje: 

1259137225_afrisopodoga_grzejniki.jpg.18dd3f745e36c2a0dfecc54be8c4e57b.jpgsgl_afriso.png.a9ff26ee88d25c8923f5c9755563e80c.png

 

Popatrz na wersję u kol. @Snoopi21898

DSC_0111.JPG

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, zwłaszcza, że sita skierowane do góry. Tu w zupełności wystarczył by jeden filtr na zasilaniu ze sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry moim zdaniem muszą być zaraz przed pompami. Za sprzęgłem to i tak woda powracająca i mieszająca się w zaworach 3d zanieczyszczała by pompy. Inaczej nie szło zrobić a chyba łapać zanieczyszczenia powinny. Gorzej z czyszczeniem będzie.  Koledzy najważniejsze że działa wszystko super. Kocioł stabilny i wreszcie powrót po 4 latach walki wygrzany. 

Instalacje robiłem sam i tylko dzięki ludziom z tego forum się udało:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.