Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana ustawień po założeniu pompy przewałowej


Gapuchino

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, eliks napisał:

Myślę że wyznawcy 4d są już w mniejszości. Sam mam dostęp do pelleciaka z 4d, tam to działa póki ochrony powrotu nie włączę. Jesli to zrobię, to z zadanej na powrocie 40* robi się zaraz 44, no to kręci siłownikiem i na chatę zamiast 40* idzie 47* a na powrocie 38* więc znów kręci i tak non stop. W rezultacie ani domu nie zagrzeje ani kotła. Przy 4d ochrona musi być wyłączona, wtedy przewal albo duże średnice dają jakieś szanse na stabilne działanie. Niestety majstry robią jak robili przez ostanie naście lat.

Fanem 4d nie jestem... Lecz uważam że trochę też przesadzacie z tymi wadami 4d. Ja mam z nimi dość dobre doświadczenie, większość problemów wynika że złych ustawień, niedopasowanych do instalacji, złego montażu czujników, pomp oraz że sterowników niedających sobie z tym rady.

@eliks sytuacja która opisujesz jest mocno wadliwa, jakim prawem funkcja ochrona powrotu podnosi minimalny próg temperatury powrotu? Przecież to błąd sterownika, ochrona powrotu może reagować dopiero wtedy gdy powrót spadnie poniżej tych 40 stopni ustawionych jako minimum a nie sama z siebie ją podnosić powyżej zadanej

Sam mam u siebie 4d ale w grochu i działa to bardzo dobrze tylko że z pompą na powrocie.

Mam również dostęp do kilku kotłów na pellet i we wszystkich jest 4d (tak to ktoś zrobił) i po odpowiednim ustawieniu niema z wahaniami żadnego problemu, wszystko pracuje stabilnie. Kiedyś nawet wstawiałem  na forum wykresy z pracy.

Ps. Wszystkie są oparte na sterach techa.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra również u rodziców 4d z przewalem, działa wzorowo.

 

A ja mam wykresy ze sterami Pluma i bez pompy przewalowej - bo o takich przypadkach mówię. Wahania są bo 4d nie jest precyzyjnym narzędziem. Tu właśnie jest pies pogrzebany, pelleciak się rozgrzewa, chroni powrót, grzeje sam siebie, powyżej (zadanej na powrocie) 40* zaczyna puszczać na instalacje (zadana również 40*). Tutaj podczas rozgrzewania daleko jednak do zadanej więc powrót robi się znów za zimny więc na instalacje znów przymyka. I tak sobie będzie majtal w lewo w prawo przy okazji nie trzymając zadanej ani w jedną ani w drugą, kocioł się wyłączy działając na histerezie, odpala się powiedzmy przy 55* i krąg się zamyka, znów to samo

 

 

7PZPZB4Z3ECHK20C00400_2020-09-19 09_29_2020-09-20 09_29~5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... ale to oczywiste że 4d bez pompy na powrocie nie jest w stanie stabilnie pracować, no może poza małymi wyjątkami gdzie grawitacja na małym obiegu działa nadzwyczaj sprawnie.

No to na tym płynie jest coś skopane... Jak może się kociołek wyłączyć od histerezy skoro jest zalewany zimną wodą? Może obieg wody jest zbyt "powolny" w stosunku do szybkości nagrzewania się kotła. Z wykresu wynika iż przy temperaturze kotła 70 stopni powrót jest niższy aż o 20 stopni więc w tym wypadku nawet mały upływ energii na instalację powoduje spadek temperatury powrotu poniżej progu 40 stopni.

Powyższe świadczy tylko i wyłącznie o braku prawidłowego przepływu na obiegu zasilanie powrót (dogrzewanie powrotu)

Zawór 4d jest precyzyjnym urządzeniem tylko że musi pracować w odpowiednich warunkach, i w prawidłowo wykonanej instalacji.

Poniżej wykres startu kompletnie zimnej instalacji kocioł Sas zawór 4d na grzejniki i 3d na podłogę.

Jasny zielony to 4d ciemny zielony 3d, czerwony to kocioł, temperatura powrotu minimalna ustawiona na 50 stopni, żądaną kotła 65 a ten pik to kalibracja zaworu 4d.

Na początku pracy po temperaturach 4d widać że kilka razy lekko przymykał się w celu dogrzania powrotu.

 

Screenshot_20201013_185551_com.android.chrome.jpg

Później było już tylko lepiej.

Screenshot_20201013_190625_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlatego pisałem Darku że 4d musi być z pompą przewałową.

Poza tym ten wykres to chyba z węgla.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie... z peletu :)

Sas na sterowniku techa.

@eliksWiem wiem... praca ciągła z nadzorem :) nic na to już nie poradzę, że tak spala mniej niż z odpalaniem od histerezy.

Odpala tylko od pokojówki (w sumie to dwóch dwustanowych na każdym piętrze połączonych do kotła równolegle) oraz od CWU.

Screenshot_20201013_192149_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 zapewniam cię że nie dwa ani trzy tylko więcej. Oczywiście w 99% przypadkow nie obyło się bez przeróbek po magikach czy to hydraulicznych czy elektrycznych.

Reszta ma problemy bo nie stosuje się do dobrych podpowiedzi z forum lub nie jest świadoma problemu.

Nigdzie nie napisałem że 4d, to jest jedyne słuszne rozwiązanie! Lecz wszystko przy odrobinie chęci da się dopracować aby było jak należy. Ponieważ czy to stare instalacje czy te niby nowoczesne, to prawa fizyki i mechaniki dla jednych i drugich obowiązują te same, w tej materii od lat nic się nie zmieniło.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Darekgra Zgodzę się z tobą 4d z pompa kotłowa pracuje znakomicie tylko ze z sterami Tech co do innych to zaczynają się problemy .A tutaj wykres z mojego kotla Sas Bio Compact 10kw pellet 

Screenshot_20201014-064645_eModul.thumb.jpg.8ece7819ec18d89a03094da244aca5f4.jpg

Jak widać pracuje to idealnie bez dużych wahań temperatur .

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.