Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa przewałowa / krótkiego obiegu


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Samo sprzęgło też robi za odmulacz i separator zanieczyszczeń. Po kilku dniach pracy spuściłem trochę wody zaworem spustowym i trochę zanieczyszczeń  było. To że filtry są nie tak to wiem. Zawsze można przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam filtry przed pompami i jeśli ktoś może po chłopsku wyjaśnić co jest tam źle? Ma nie być filtrów czy powinny być zamontowane w inny sposób? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mik90 napisał:

ktoś może po chłopsku wyjaśnić co jest tam źle?

filtry zamontowane tak, ze nie spełniają swojego zadania. W tym układzie nie jest możliwe poprawne zamontowanie filtra skośnego. Taki filtr musi byc zamontowany albo poziomo, albo w pionie, ale pracujący w dół. czyli tak image.png.a93ea09e954251d49267d4b609ed1181.png Strzałka pokazuje kierunek przepływu

albo takimage.png.89f67f0f4060811392c51920027e66a2.png strzałka pokazuje kierunek przepływu

 

U kolegi @Snoopi21898, filtr kierunkowo jest dobrze zamontowany, zgodnie z przepływem, ale syf zatrzymujący sie na siatce filtra opada prosto do zaworu 3D, Gdyby zwrot był do dołu, tak jak na zdjęciu pierwszym co wstawiłem to syf zatrzyma sie na siatce i zostanie w tej części skośnej.

Tu masz przekrój takiego filtra image.png.6bb99857b9b4b5c9d82ecd390cc4b15f.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za wyjaśnienie. Czyli u mnie też wygląda to źle: poniżej zdjęcie. Co mogę zrobić w tym przypadku? Odwrócenie filtra tak, aby był on na dole spowoduje, że będzie błędny kierunek przepływu. Co polecacie w takim przypadku? W tym tygodniu instalator będzie mi przerabiał powrót cwu do kotła, więc może by to zmienił..ale w jaki sposób? Ktoś może doradzić jak zrobic to teraz prawidłowo?

20190924_153031.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie w tym przypadku to trochę sporo pracy, bo te dwa obiegi musiały by być przerobione tak aby wstawić filtry poziomo. Macie jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy, ale pewnie tez Ci się nie spodoba :) Skoro i tak ma powrót przerabiać....

Zawór zwrotny po prawej chroni zarówno pompę CWU jak i mieszacz. Możesz go dać też na poziomym odcinku przed pompą CWU.

Poziomy odcinek rury od kotła do mieszacza taki jak wyjście z kotła. (masz tam chyba 5/4 cala)

propozycja.png.4b9cd9b2cc636bf0bae9360a1a846ac5.png

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to przedstawiłeś. Ciekawe co na to instalator, bo chyba troche pracy by miał przy tym a i tak się za nim naczekałem bo wiadomo wszyscy terminy.. Jedna kwestia- trzeci filtr siatkowy, który jest pod mieszaczem co go skreśliłeś chroni pompe na powrocie/przewałową. W nowym układzie by go nie było?

Czy przy tych zakrętach jak np. będze w lecie grzac samo cwu nie bedzie problemu że wiekszość wody polecie w kierunku mieszacza zamiast bezposrednio na obieg cwu?

Inna kwestia, może nawet podstawowa..czy przeróbka tych filtrów skośnych jest tak bardzo konieczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 latach wymieniałem filtry i były czyste zero syfu. Ale wiadomo że lepiej mieć dla bezpieczeństwa pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadza się. Na wcześniejszej instalacji nie było ich w ogóle i wszystko śmigało 20 lat. Teraz po przeróbce są wstawione, ale właśnie się zastanawiam czy zlecać taką przeróbkę, tzn. czy jest opłacalna ta przeróbka wedle filtrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mik90 napisał:

trzeci filtr siatkowy, który jest pod mieszaczem co go skreśliłeś chroni pompe na powrocie/przewałową. W nowym układzie by go nie było?

Nie skreślałem filtra, tylko cały fragment rury zbędny po przesunięciu 4D. Filtr przed pompą kotłową ma być - tu akurat może być na pionowym odcinku. Na cały "zestaw"  pompy kotłowej potrzebujesz ok. 55-60 cm.

9 godzin temu, mik90 napisał:

jak np. będze w lecie grzac samo cwu nie bedzie problemu że wiekszość wody polecie w kierunku mieszacza zamiast bezposrednio na obieg cwu?

Nie ponieważ w "auto-lato" mieszacz jest zamykany na obieg CO i pompa Co wyłączana.

Kilka dni po przeróbce sprawdż i wyczyść filtry - przynajmniej zobaczysz, czy są potrzebne ;)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeróbce kotła u rodziców, czyli dołożenie pompy kotłowej minęły 2 tygodnie. Sytuacja bardzo stabilna i pali się wg książki.

IMG_20191108_092611.thumb.jpg.b4e9dbb19fc490d77144ea173d993de6.jpg

Jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również :) DSC_0121.thumb.JPG.28030bbcb9ecf3d775b0584569485541.JPGDSC_0119.thumb.JPG.6f47daa785ff0c2eafc268764dee6ce8.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
14 godzin temu, sanciasio napisał:

Pompa przewałowa to pompa zainstalowana w powrocie z zaworu 4/D do kotła. Nie chcę Pana urazić, poprawiłem już kilka takie bajpassy. Prawidłowo zainstalowane pompy przewałowe maja wymusić cyrkulacje w zaworze 4/D.

Autor tematu.. rozumiem do mnie To :-) Pracując w branży energetycznej pojęcie przewał, pompa przewałowa wiąże się dla mnie z  przerzucaniem/ transportem nośnika energii z górnych (gorących) partii/ części kotła (przewałów, poziomów) do partii/ części niższych kotła, gdzie temperatury są niższe, ma to na celu stabilizować pracę kotła, żeby nie dochodziło do nagłych spadków temperaturowych spowodowanych nagłymi zrzutami zimnego nośnika energii. Tak też skonstruowałem i zrobiłem mój bajpas z pompą przewałową przy instalacji CO mojego kotła. Co do cyrkulacji 4D nie było z nią żadnych problemów, jedynie przy załączonej ochronie powrotu (z dość wysoko ustawionym progiem temperaturowym) zawór 4D nazwijmy to pracował niestabilnie przez dążenie do utrzymania tejże zadanej wysokiej temperatury powrotu, a tym samy działo się to kosztem obniżenia temperatury za zaworem (temperatury nośnika energii/ wody) zawór przymykał się, by utrzymać zadany, gorący powrót wychładzając grzejniki... ot i cały PIC z tym wszystkim rozwiązanie proste niekosztowne, łatwe w serwisowaniu a dające stabilizację, ciepło i spokój piecu hihihi :-) i co najważniejsze mieszkańcom/ użytkownikom.

Pozdrawiam

ps. oops zapomniałem jeszcze dopisać o małych oszczędnościach paliwa które też generuje ta modernizacja.

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka @wwoytek
ja mam podobnie zrobione i u mnie to świetnie działa. Puszczalem tą pompę jako krótkiego obiegu i przewałowa. Teraz jest jako przewałowa i wspomaga jak jest chwilowy problem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie oto jest pytanie....

Koledzy na forum wszędzie zalecają za zaworem 4d, i  tak też zrobiłem u siebie. Lecz tak jak ma @wwoytek też wygląda że działa bardzo dobrze czy lepiej czy gorzej? Konkretnych argumentów nieznalazłem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są również tacy co twierdzą że pompa przewałowa to niepotrzebny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.