Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa przewałowa / krótkiego obiegu


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie Pompa przewałowa / Pompa krótkiego obiegu

zamontowałem/ zmodyfikowałem instalację CO o wstawienie takiej właśnie pompy (przewałowej/ krótkiego obiegu) sterownik K1Pv4 obsługuje już taką pompę pozwalając zmodyfikować wprowadzić własne ustawienia typu: próg załączania pompy i temperatura powrotu (temp. powrotu jest temp. przy której pompa się wyłączy z histerezą 2 stopnie). Efekty uruchomienia i pracy pompy to: stabilna praca zaworu 3/4D przy włączonej ochronie powrotu, wysoka temp. powrotu bez względu na stopień otwarcia zaworu 3/4D, stabilniejsza praca kotła i całej instalacji CO, wysoka stabilizacja temperaturowa kotła. Rozwiązanie idealne eliminujące dużo problemów związanych z niestabilnością pracy ww. urządzeń pomocniczych zamontowanych w instalacji CO. Jeśli Ktoś ma jeszcze takie rozwiązanie, niech się podzieli swoją opinią i spostrzeżeniami.

Poniżej przykładowe fotki, minimalna temp. powrotu nie spada poniżej 59 stopni bez względu na stopień otwarcia zaworu 4D, średnia temp. powrotu jest mniejsza o około 8 - 10 stopni od temp. zadanej CO, zakładając, że temp. wody/ nośnika energii na zawór będzie wyższa od np. 33 stopni to automatycznie powrót zrobi się jeszcze cieplejszy i różnica pomiędzy temp CO a powrotem zmniejszy się do średniej kilku stopni.

Zasilanie CO wykonane rurą fi28, krótki obieg pompy przewałowej rurą fi22 wpięty w rurę powrotną z boilera, pompa Grundfos (cyrkulacyjna do wody użytkowej) z przyłączami tylko 1/2 cala.

 

IMG_20181129_183517.jpg

IMG_20181129_183646.jpg

IMG_20181129_183415.jpg

IMG_20181129_184326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kogo pytanie jeśli chodzi o mnie wstawiłem do dławienia zawór grzybkowy i zawór 3d  Ale.w moim przypadku okazało się to zbędne. Pompa cwu jest przed sprzęgłem po jej załączeniu nie widać i słychać żeby ze sobą kolidowały

@wwoytek a jak spalanie wzrosło zmalała na takim samym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audilhr napisał:

Założone sprzęgłorozdzielacz.....

Witam Kolegę.

Sam osobiście jestem zwolennikiem montowania sprzęgieł, gdyż stabilizują pracę i wszelkie "szarpania" kotła. Patrząc na zmontowane urządzenie, czy nie powinieneś zamocować złączek elektroizolacyjnych do rur?  Zauważyłem u Ciebie mix , miedź, stal ocynk, i nierdzewka... wydaje się mi że coś pominąłeś.

Ostatnio montując pompę ciepła cwu, w komplecie i z ulotką gwarancyjną były takie złączki, gdzie pod groźbą utraty gwarancji należy koniecznie zamontować w przypadku podłączenia rur Cu. Zbiornik w pompie jest nierdzewny. Chyba coś w tym jest. Proszę o wyrozumiałość i tylko w dobrej wierze poinformowałem Ciebie. Być może jestem w błędzie, i bardzo proszę o ewentualne mnie poprawienie.

Pozdrawiam Kolegów. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem, ale słyszałem że właśnie miedź i nierdzewka się gryzą, zresztą już dawno w Belgii nawet kotły gazowe czy zwykłe termy montują z takimi złączkami i dopiero rury instalacji.

U nas to rzadkość (niestety), niektórzy instalatorzy nawet nie wiedzą o ich istnieniu :(  , no cóż . Obrazek to fragment instrukcji pompy.

679483588_Beztytuu.jpg.f4759ca057ccb6bcf9dbe865e0743c7c.jpg

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam pompkę na powrocie, różnica to 8 - 10 stopni, całkiem inna praca kotła, chodz instlacja do poprawienia bo mam źle podłączone kolejności powrotów, 3d i cwu

i na obecną chwilę mimo zz kłócą mi się pompy, ale efekt i tak jest zadowalający.

Co jeszcze mogę powiedzieć to z moich obserwacji nie sądziłem że bieg pompy co ma takie znaczenie na instlację, jak miałem pompę co w auto to kocioł przechodził w nadzór za każdym razem teraz mam troszkę więcej niż MIN i jest ok.

Kolejna rzecz to mimo pozbycia się wody z bojlera nie ma takiego nagłego spadku temp kotła jak miało to wcześniej, jestem mega zadowolony a testowałem różne możliwości nawet te gdzie pompa cwu była na stałe, powrót ciepły a spalanie wyższe.

wwoytek czy ty mimo pompki masz włączoną ochronę powrotu w siłowniku zaworu 3d ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam wlaczona ochrone powrotu, choc mysle ze teraz nie ma juz takiej potrzeby, aby z pompa krotkiego obiegu ta funkcja byla aktywna. Nawet nie sprawdzalem jak sie zachowa instalacja, z krotkich obserwacji moge powiedziec, ze temp. powrotu nie spada ponizej 55 bez wzgledu na stopien otwarcia zaworu 4D a tym samym nie ma juz zaklocen w pracy zaworu 4D. Istalacja i kociol pracuja stabilniej. Co do iszczednosci mysle, ze ta przerobka/ modyfikacja ma wplyw na zmiejszenie zuzycia opalu, nawet poprze to, ze stabilniejsza jest praca kotla bez pikow temperaturowych w dol co wywoluje prace kotla z wieksza moca, po to aby w miare jak najszybciej osiagnac temp. zadana CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @wwoytek

I ja też wstawiłem dodatkowy krótki obieg i sprawdza się :)

Pozdrawiam

 

891885229_Schematdodatkowegoobiegu.jpg.045a02e2af2c8982467aa9d346cb08b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 6.12.2018 o 05:01, wwoytek napisał:

Tak mam wlaczona ochrone powrotu, choc mysle ze teraz nie ma juz takiej potrzeby, aby z pompa krotkiego obiegu ta funkcja byla aktywna. Nawet nie sprawdzalem jak sie zachowa instalacja, z krotkich obserwacji moge powiedziec, ze temp. powrotu nie spada ponizej 55 bez wzgledu na stopien otwarcia zaworu 4D a tym samym nie ma juz zaklocen w pracy zaworu 4D. Istalacja i kociol pracuja stabilniej. Co do iszczednosci mysle, ze ta przerobka/ modyfikacja ma wplyw na zmiejszenie zuzycia opalu, nawet poprze to, ze stabilniejsza jest praca kotla bez pikow temperaturowych w dol co wywoluje prace kotla z wieksza moca, po to aby w miare jak najszybciej osiagnac temp. zadana CO.

Czy ta pompe masz wlaczona na stale? Czy jest taka  opcja w Defro(mam eko lux 20kw) zeby  ta pompę załączyć na stałe? Czy jedynie poprzez zadanie wysokiej temp. powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest aktywna, natomiast załącza się od ustalonego progu temperatury (wartości jaką określisz)  np temp. załączania 45stopni a wyłącza przy 60 stopniach (górną granice też ustalasz) i działa w automacie histereza jest 3 stopnie, po spadku temp. z 60 na 57 stopni załącza się i dogrzewa powrót do 60 stopni. Można dowolnie skonfigurować dolny próg temperaturowy załączania i górny próg temperaturowy wyłączania pompy. Powrót dogrzany wg. własnych upodobań a przede wszystkim zaleceń producenta kotła. Opis dotyczy opcji i wyboru pompy przewałowej, natomiast jest jeszcze do wyboru opcja pompy krótkiego obiegu i tam ... chyba bo musiałbym sprawdzić, po wybraniu tej opcji jest praca ciągła pompy a ustala się prawdopodobnie tylko dolny próg temperaturowy załączania pompy (ale nie pamiętam dokładnie jak jest muszę sprawdzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwoytek Na którym sofcie masz obsługę pompy kotłowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.5.2 czy był 3.4.0 nie pamiętam napewno była opcja pompy przewałowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2019 o 13:25, marecki11 napisał:

Ja mam soft 3.5.2 i jest opcja pompy krótkiego obiegu.Załączona cały czas dzięki czemu zawór 4D nie wariuje.Pompa wilo 5W poboru prądu.Uklad stabilny.Polecam.

Proszę o wytłumaczenie jak to jest. Jeżeli obecnie pompa, która jest odpowiedzialna za dogrzanie powrotu jest podłączona jako pompa przewałowa(soft 3.4.0) to po wgraniu softu 3.5.2 będe musiał coś zmieniać w ustawieniach pompy? Czy po prostu mam do wyboru, że pracuje jako pompa przewałowa(tak jak do tej pory) a jak będe chciał to zmienie ją na krótkiego obiegu i będzie pracować cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaką polecili byście pompę przewałowa, która jest tańsza niż Wilo a jednocześnie ma płynną regulację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 16:57, eliks napisał:

Panowie a jaką polecili byście pompę przewałowa, która jest tańsza niż Wilo a jednocześnie ma płynną regulację? 

Chińczyk IBO PSI 25-40/180

 

W dniu 5.10.2019 o 17:02, mik90 napisał:

Proszę o wytłumaczenie jak to jest. Jeżeli obecnie pompa, która jest odpowiedzialna za dogrzanie powrotu jest podłączona jako pompa przewałowa(soft 3.4.0) to po wgraniu softu 3.5.2 będe musiał coś zmieniać w ustawieniach pompy? Czy po prostu mam do wyboru, że pracuje jako pompa przewałowa(tak jak do tej pory) a jak będe chciał to zmienie ją na krótkiego obiegu i będzie pracować cały czas?

W pompie nic nie zmieniasz lecz ustawiasz by pracowała na niskim poborze mocy(np. 5W) Masz do wyboru tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marecki11 dzięki, no brałem pod uwagę IBO ale opinie różne, tak jak i Diamond. Cena fajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 16:57, eliks napisał:

Panowie a jaką polecili byście pompę przewałowa, która jest tańsza niż Wilo a jednocześnie ma płynną regulację? 

nie widziałem innej pompy oprócz Wilo która by miała płynna regulację(poprawka, poniższy weberman posiada) Mam i IBO mam i Wilo. IBO to porażka pod tym względem.

 

ewentualnie z chińczyków Ferro Pompa Gpa Ii 25-4-180 Weberman 0601W , tez taka mam i ma płynna regulację oraz tryb auto. Ta działa podobnie do Wilo, z tym, ze nie ma wszystkich bajerów typu wyswietlacz, stałe cisnienie, stały przepływ, moc I II III itp. Najprostrza w formie ale skuteczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ogarniam rodzicom groszka w domu i przy okazji wymieniam im pompę CO na Wilo 25/1-6 i przy okazji chciałem coś na przewał ale patrząc właśnie po opiniach się wstrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, manx napisał:

Ja mam wilo pico na powrocie...bierze max 2w....i nie żałuję..jest droższa ale sprawdza się wyśmienicie

Kolego nie przesadzaj, mam dwie Wilo Pico i minimalny pobór to 4W a max 20w. W tych oszczędnościach niedługo będziecie pisać że pompa wam prąd produkuje a nie bierze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.