Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z krótkim obiegiem SAS Bio Solid 25kW


SlowMan

Rekomendowane odpowiedzi

Może jednak lepiej poprosić o montaż na powrocie 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie ;) wszystko pod kontrolą. Po dograniu parametrów wszystko śmiga idealnie u szwagra ;) pompa którą dławie na ssaniu będzie wymieniona na wilo yonos (tę z płynną regulacją) aby nie kopać u szwagra. W tym tygodniu będą u mnie poprawiać zawór schładzający i montować pompę kotłową. Tylko proponowali aby zasilanie do pompy wziaść z miejsca gdzie jest zawór bezpieczeństwa na górze kotła aby mniej rozbierać. Czy to poprawne? Moim zdaniem lepiej jak będzie w miejsce wpięcia zaworu schladzającego dadzą "trojnik z 4 wejściami" wybaczcie nie wiem jak się to fachowo nazywa ;) i założona będzie pompa wilo yonos. Będzie to poprawnie?

@Darekgra zmieniłem ustawienia sterowania pompa co tak jak mówiłeś i jest lepiej. Przy 48C się wyłączy i piec nie stygnie tak bardzo. Mam też ustawioną ochronę powrotu na 40C. Ogólnie u szwagra piec bardzo stabilnie chodzi. Mega zadowolony jest, tylko mam wrażenie że wolniej grzeje boiler niż mój. Ja mam 250l z wężownicą, a szwagier 140l dwupłaszczowy. To wynika z różnicy mocy kotła? 14kW vs 25kW?

20200419_150404.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, SlowMan napisał:

 Ja mam 250l z wężownicą, a szwagier 140l dwupłaszczowy. To wynika z różnicy mocy kotła? 14kW vs 25kW?

Bardziej od konstrukcji wymiennika, jego mocy, konstrukcji samego bojlera dwupłaszcz/wężownica oraz od temperatury zasilania i wielkości przepływu przez wymiennik.

Zasilanie jak już się uparliście na to rozwiązanie jak najbardziej mogą wziąć z krućca co jest wkręcony ZB, będzie trochę mniejszy negatywny wpływ na pracę zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takim ustawieniu zaworu jak na zdjęciu nie ma przypadkiem efektu krążenia wody przez pompę kotłową z pominięciem kotła?

Tzn. ssie z zasilania zaworu  i tłoczy w zawór powrotem? Możesz to łatwo sprawdzić zakręcając zawór ten na samym dole kotła z czarną rączka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o czym mówisz, ten efekt występuje jak idzie grzanie cwu i zaczyna się otwierać 4D przez chwilę mam wrażenie takie jak mówiłeś. Ale jak tylko 4d otworzy się na tyle aby pompa co zassala wodę od razu się normuje. Dodatkowo zauważyłem, jak nie działa pompa co a grzeje się cwu to powrót od zaworu 4D jest gorący ale to chyba grawitacja działa. Ogólnie jest moment kiedy podczas otwierania 4D kawałek rury między zasileniem 4D a pompą kotłowa jest zimny. Zawór otworzy się np do 65% i się równa wszystko. Ogólnie aby na grzejniki poszło coś ciepła to musi byc 4D otwarty ponad 50%. Np na piecu mam 62C na grzejniki 43C to zawór jest na ok 65-70% otwarty, powrót wtedy mam 51-52C.

Wiem o czym mówisz, ten efekt występuje jak idzie grzanie cwu i zaczyna się otwierać 4D przez chwilę mam wrażenie takie jak mówiłeś. Ale jak tylko 4d otworzy się na tyle aby pompa co zassala wodę od razu się normuje. Dodatkowo zauważyłem, jak nie działa pompa co a grzeje się cwu to powrót od zaworu 4D jest gorący ale to chyba grawitacja działa. Ogólnie jest moment kiedy podczas otwierania 4D kawałek rury między zasileniem 4D a pompą kotłowa jest zimny. Zawór otworzy się np do 65% i się równa wszystko. Ogólnie aby na grzejniki poszło coś ciepła to musi byc 4D otwarty ponad 50%. Np na piecu mam 62C na grzejniki 43C to zawór jest na ok 65-70% otwarty, powrót wtedy mam 51-52C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wszystko co napisałeś wyżej świadczy o tym że nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Jakoś to właśnie działa... 

15 minut temu, SlowMan napisał:

jak nie działa pompa co a grzeje się cwu to powrót od zaworu 4D jest gorący ale to chyba grawitacja działa. Ogólnie jest moment kiedy podczas otwierania 4D kawałek rury między zasileniem 4D a pompą kotłowa jest zimny.

I to nie jest grawitacja tylko odwrócony obieg wymuszony przez pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli to jest nie tak jak powinno? Powrót jest dogrzany bo okolice 52C to jest ok? Ale jak np cwu przestało się grzać a temp na kotle spadła do 45C i pompa CO się włączyła to powinno się stać to co mówiłeś, a powrót z 4D był ciepły a między pompą kotłowa w 4D zimna rura była, gdyby krążyło to cały ten obieg byłby ciepły? Dobrze myślę?

Ogólnie w tej konfiguracji nie spełnia to swojego założenia? Coś może się popsuć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra kurde, oświeciło mnie po twoim pytaniu ;) u szwagra problemem była ochrona powrotu na zbyt wysoką temperaturę ustawiona. Może napiszę założenia o co mi chodziło i ustawienia. Mam start pomp 48C, ochrona powrotu 35C, pompa kotłowa 38C. Przy rozruchu dla grzania domu, jak kocioł osiągnie 35C zacznie się otwierać zawór 4D, następnie uruchomi się pompa kotłowa a zawór będzie się ciągle otwierać aż do 100% bo kocioł będzie się rozgrzewać, w tym momencie 4D w pozycji pełnego otworu zamknie drogę dla obiegu z pominięciem kotła, to co mówiłeś. Kocioł osiągnie 48C pompy ruszą, na powrocie będzie 44-45C i kotłowa pompa ciągle będzie dogrzewać powrót. W przypadku kiedy będzie rozruch co i cwu to sam powrót z cwu już będzie nieco dogrzewać. Proszę powiedz mi czy dobrze rozumuje przepływy? 

Ten obieg z pominięciem kotła ma miejsce jak zawór 4D jest zamknięty, bo robi się pętla. Z góry dzięki ;). 

P.s jednak montaż na powrócie 4D jest znacznie prostszy, tutaj więcej komplikacji wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, SlowMan napisał:

Ten obieg z pominięciem kotła ma miejsce jak zawór 4D jest zamknięty, bo robi się pętla. Z góry dzięki ;).

To się zgadza, a jak zawór się otwiera to wszystko próbkę wracać do normy i są chwilowe "zawirowania". O braku zrównoważenia instalacji świadczy duże otwarcie zaworu 4D podczas normalnej pracy.

 

Resztę ciężko trochę wyobrazić zwłaszcza w majówkę:)

Podnieś temperaturę ochrony powrotu na 45 stopni, wtedy pompy załączą się wcześniej niż otworzy się zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zalecenie temperaturowe dopiero jak będzie pompa na obiegu kotłowym.

Ogólnie powrót powinien się grzać maksymalnie przy zamkniętym zaworze, ale z powodu braku pompy i obiegu grawitacyjnego tak się nie dziej i dopiero puszczenie wody na obieg grzewczy poprawia lekko sytuację.

Ogólna zasada najpierw rozruch pomp potem otwieranie zaworów, nie odwrotnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra  A teraz rozumiem, tylko przy jakiej temperaturze ma pompa kotłowa startować w takim przypadku? 

Start pomp 48C, pompa kotłowa 40C ochrona powrotu 45C tak to być powinno? Przy 40C juz sama instalacja grawitacyjna się nieco rozpędzi i pompa kotłowa nie powinna zrobić tego obiegu z pominięciem kotła, a tak to miało miejsce przy pracy CWU. Naturalny napływ wody będzie z zasilenia kotła dobrze myślę?

 

A czekaj, powiedz mi czy mój problem nie wynika z tego że pompa kotłowa również rusza za nisko? One wszystkie powinny startować przy 48C? CO CWU i kotłowa? A ochrona powrotu 45C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start pompy kotłowej daj od 35 stopni, a pomp CO od 50.

Pompa kotłową ma spowodować równomierne nagrzanie się całego kotła oraz powiększyć zład gorącej wody przed otwarciem się na wychłodzoną instalacje.

Problem to wynika z tego co już pisaliśmy na początku tematu :)

Grawitacja przy tych średnicach rurek nic się nie rozpędzi, zatrzyma ją najmniejszy napotkany opór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

"Rence opadajom" jak się widzi taką "radosną tfurczość pseudoinstalatorów"...

Niechaj zrobią to tak jak powinno być czyli pompa kotłowa pomiędzy wyjściem z zaworu 4D a powrotem kotła !

Niechaj tylko powrotu z wężownicy zbiornika CWU nie wepną pomiędzy zawór 4D a tą pompę.

Idą na łatwiznę a Ty zostajesz z kłopotem w postaci problemów z ustabilizowaniem kotła i obiegu grzewczego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra właśnie grawitacyjnie nim pompy się włącza też hula, tylko np grzejniki w połowie grzeją ;). A co powiesz o takim ustawieniu, pompy- 48C kotłowa 45C, ochrona powrotu 45C. Np jeśli zawór 4D jest trochę otwarty a żadna pompa nie działała to woda normalnie grawitacyjnie leciała w górę, miejsce montażu czujnika zaworu było ciepłe. Zawór 4D jest 5/4 cala. Zwłaszcza, że u mnie podobnie to śmiga bez pompy kotłowej, czyli start pomp 45C, a ochrona powrotu 39C. Nim dojdzie do 45C powrót ma ok 41-42C na samej grawitacji czyli to śmiga ;) Po prostu kotłową pompę puszczę później i powinno być git. 

Przy ustawieniu pompa kotłowa 38C, ochrona powortu 43C i pompy co 48C zrobił się ten sam efekt krążenia z pominięciem kotła, bardzo wolno grzał się powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, SlowMan napisał:

tylko np grzejniki w połowie grzeją ;)

Czyli nie działa :)

Kotłowa powinna wystartować jako pierwsza gdzieś pomiędzy 35 a 40 stopni. Start pomp CO i CWU powyżej 50 stopni. Ochrona powrotu bez pompy kotłowej to można wyłączyć bo dobrze działać to to nie będzie.

28 minut temu, SlowMan napisał:

powrót ma ok 41-42C na samej grawitacji czyli to śmiga ;)

To jeszcze do zalecanej temperatury 55 stopni przez producenta kotła trochę brakuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Darekgra napisał:

Start pomp CO i CWU powyżej 50 stopni .

Darek w Sasie  jest Max 50 stopni start pomp co i cwu w sterowniki kotła, ale już w emodul jest 65 Max:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra dzisiaj zrobiłem test nowych nastaw. 

  • Ochrona kotła 45C
  • Start pomp 50C
  • Pompa kotłowa 42C

I powiem szczerze że efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Kociołek bardzo szybko nabrał temperatury, temperatura spalin była ok 73C, pompa kotłowa mimo zamkniętego zaworu 4D pięknie działała, nie było efektu odwróconego krążenia, wszystko pięknie :) Także wielkie dzięki za podesłanie ustawień :)

Jednak jak już prawie obieg co złapał odpowiednią temperaturę tj 40C, włączyło się grzanie CWU i trochę się pokomplikowało, bo miałem wrażenie, że jak CWU ładuje boiler, to jakby pozostałe pompy miały zbyt mały napływ. Pompa kotłowa była chłodniejsza, jakby dostawała zbyt mało z zasilania, ale nie zauważyłem efektu odwrotnego krążenia. A już tłumaczę dlaczego tak uważam- rura między pompą kotłową była chłodna, a od powrotu zaworu 4D już dosyć ciepła, przez zawór nie przechodziło nic. Oczywiście w momencie, kiedy zawór 4D się odpowiednio uchylił i pompa CO zassała wodę, wszystko wróciło do normy. Problemu doszukuję się w ustawieniu pompy CWU i kotłowej, z tym, że w tym tygodniu ma dojść pompa WILO Yonos Pico i nie wiem czy jest sens bawić się i dostrajać do pompy, która będzie wymieniona? Czy zostawić i dostosować do nowego WILO.

Obecnie mam na pompie CWU ustawienie "Stało ciśnieniowa charakterystyka 1" pobiera od 6-9W a na pompie kotłowej bieg 2 i przyduszony przepływ do 12W. Jak ustawię pompę CWU na 1 bieg, pobór spada do 4W i wolno się nagrzewa boiler, przy obecnym ustawieniu jest to dosyć szybkie. Czy polecasz sprawdzić CWU na biegu 1 i kotłową na 1biegu i nie dławić niczym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw może tak jak jest.

Sprawdź jeszcze jak będzie to pracować przy ustawieniu pracy pomp jako : pompy równoległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Z tego co piszesz to wydawało mi się że podczas załączania CWU zamyka się ci zawór 4d, tak jak przy priorytecie CWU, ale to tylko widocznie błędne przypuszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy priorytecie bojlera tak to działa, ale tutaj jest ustawienie pompy równoległe :) moje niedopatrzenie, że nie napisałem w sumie jednej z ważniejszych rzeczy. Jeszcze nie daje mi spokoju ustawienie CWU bieg I i kotłowa bieg I i nie dławienie niczym i sprawdzenie co się stanie przy rozruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz testować nic raczej nie zepsujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.