Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa przewałowa / krótkiego obiegu


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Odświeżę troszeczkę. Czy może  ktoś napotkał opcję pompy kotłowej lub przewałowej w sterowniku st 978 tech? bo nie mogę takowej znaleźć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2020 o 21:31, stolwel napisał:

Myślę że dopiero po aktualizacji pojawi się zmiana. 

Mam soft 4.2.1 może jest juz coś nowszego?

 

23 godziny temu, robsz napisał:

Mam podłączoną pod gniazdo "pompa zaworu" i w "styk dodatkowy 2" w menu instalatora załączoną jako pompa zaworu właśnie.

U mnie  przewalowa pod styk CO- szkoda że musi startowac z 55st, podlogowa pod styk zaworu 3d pracuje non stop nawet jak kociol stoi w czuwaniu a za zaworem 3d 22st., no a CWU to wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zachęcony doświadczeniami innych postanowiłem założyć pompę przewałową u siebie.

Po zamontowaniu pompy przewałowej kocioł ciągle przechodzi nadzór.

Przeróbka w zasadzie nic mnie nie kosztowała, bo wszystko zrobił szwagier, który jest hydraulikiem i założył mi pompę Grundfos UPS 25-40, którą miał pod ręką i w której to upatruję przyczynę przechodzenia w nadzór. Jest za mocna. Ten sezon będę musiał na niej przelecieć.

Temperaturę na piecu mam 65 C a na pompie przewałowej 57 C. Dodatkowo po załączeniu się pompki CWU temperatura na kotle spada do 55 C.

Przed pompą jest zawór kulowy z filtrem. Czy mogę tym zaworem ograniczyć przepływ czynnika?

A może w jakiś inny sposób można by było coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina to nie pompa.

Też mam 40 i w nadzór nie wchodzi.

Problem jest w ustawieniach lub w tym że pompy mogą się bić o przepływ i tu raczej szukał bym przyczyny bo napewno zmiana pompy nie pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pompy na instalacji. Jedna na podłogówce druga na kaloryfery i obie chodzą na 15W. To w zasadzie obie pracują z taką mocą jak jedna przewałowa. Może to i o to chodzi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą pompę na powrocie(w sumie 3 takie pompy CO, CWU i powrót). Nie mam żadnego problemu z przegrzewaniem kotła. Może problem tkwi właśnie w ustawieniu tych pomp. U mnie pracują następująco: CO: II bieg, CWU I bieg, na powrocie: I bieg. Oczywiście pompy CO i powrotu pracują na stałe(bez wyłączania). 

Spróbuj tak to ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu może być pies pogrzebanych, że ta pompa przewałowa musi pracować w trybie ciągłym. Puszczę ją na stałe a pozostałymi pompami zrównoważę przepływ by osiągnąć równomierną pracę kotła. Wówczas pompy nie będą się szarpać między sobą.
Żeby włączyć pompę przewałową na stałe trzeba dać temperaturę powrotu na wyższą od zadanej,czy jest jakiś inny sposób?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jest włączona na stałe to jest to niemal pewna sprawa. To zależy bo obecnie mam oprogramowanie, w którym jest opcja pompy krótkiego obiegu i pompa w automacie idzie cały czas. Z kolei przy starszym oprogramowaniu miałem opcje pompy przewałowej i żeby ona pracowała cały czas zadawałem jej wysoką temperaturę pilnowania powrotu 78-80 st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej niech sprawdzi działanie instalacji i kotła przy włączonej na stałe pompie. Zazwyczaj takie rozwiązanie wnosi więcej korzyści..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa załatwiona. Pompę przewałową włączyłem na stałe, trochę przyspieszyłem pompy obiegowe i kocioł się uspokoił. Temperatura kotła 65-66C, powrót 59-60. Całą noc równa praca. Jedynie gdy ruszy pompa CWU to temperatura kotła spada do 58C, powrotu do 53C.
Dzięki wszystkim zainteresowanym za sugestię i pomoc.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Cześć Panowie,

Odgrzeję kotleta. Postanowiłem u siebie dodać pompkę, ale - szczerze - nie rozumiem co się aktualnie dzieje w układzie. Układ z zaworem 4d. Wcześniej na stałe włączałem do prądu CWU i tak stabilizowałem powrót. Ale grzanie wody do 60st wydaje się mało sensowne. 

W tym roku zamontowałem pompkę przewałową elektroniczną ibo 25-40, też podłączona na stałe do prądu.

Z moich obserwacji:

- gdy pompka chodzi na max obrotach, to powrót się ochładza, a rośnie temperatura na kaloryferach (??)

- gdy ograniczam obroty lub przepływ przez zawór kulkowy, to powrót się ociepla 

Ale nadal temperatura powrotu to 50st, gdzie na piecu jest 60st i piec faluje. Spodziewałem się różnicy 3-4 st... Na kaloryfery idzie tylko 30st.

CO na stałe 35W, CWU ze sterownika 30W, przewałowa ok 8W. 

Zastanawiam się czy nie wywalić tej przewałowej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.