Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

@Kroitzman, może zadam pytanie inaczej. Masz w ofercie kotły z górnej półki, nawet palniki Pellasx Revo i Xmini. Dlaczego nie Laguna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha, tak też sobie pomyślałem. Trudno więc będzie o jakieś obiektywne opinie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale opinie na temat Laguny może napisać - najwyżej objadę mu RTB Czy BS. A tak naprawdę każdy z nas lubi coś innego czegoś innego od urządzenia oczekuje i też po wielu latach doświadczeń staramy się skupiać na kilku konkretnych rozwiązaniach a i też śledzimy inne rozwiązania i wprowadzamy tylko te które nam odpowiadaja i spełniają nasze oczekiwania. No i też Tomek wybrał sobie taki produkt i skupia na nim swoje siły, wiec nie będzię się rozdrabniał wprowadzając do swojej oferty konkurencyjny produkt. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Puławiak napisał:

Ale opinie na temat Laguny może napisać - najwyżej objadę mu RTB Czy BS

Hehe, no właśnie o to mi chodzi, kolego @Puławiak. Każdy przyszły użytkownik mógłby wyłuskać coś dla siebie i to ułatwiłoby mu podjęcie ostatecznej decyzji, zamiast sugerować się marketingowym bełkotem z katalogów :)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pastor napisał:

Ciekawe co bym po waszych rozmowach wybrał?

Jakbym teraz miał wybierać, to też miałbym problem... Za mało obiektywnych opinii po dłuższej eksploatacji takiego "mercedesa" :)). Użytkowników, którzy je posiadają , jak na lekarstwo na forach, co pewnie dobrze świadczy o tych produktach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661   @Puławiak   ma rację.  Mamy trochę odrębne koncepcje odnośnie peleciaków.  Wojtek kocha prostotę ( nie prostactwo ;) ), ja wolę więcej możliwości regulacji calym systemem.  Poza tym za bardzo się lubimy żeby konkurować, więc każdy orze swoje poletko  :)

ps

 

Wojtek BS  i pare Slimpeli  już zamontował, a ja jak  w moim regionie klient się uprze na Lagune to też z miłą chęcią ją zamontuje. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż za dyplomatyczna odpowiedź :) 

Może gdybyście się tak nie lubili, my prości ludzie poznalibyśmy więcej ukrytych" smaczków" na temat tych kotłów :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napiszcie co się psuje w tych kotłach bo nie będzie spokoju ☺

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to co się psuje. Nie tylko o to. możliwości sterowania tez sa ważne. Zwłaszcza jak się kupuje kocioł typu on/off to przydałoby się aby miał trochę większe możliwości jeśli chodzi o obsługę obiegów grzewczych. Bo po co ładować zewnętrzne sterowniki? Chociaż to tez jest kuszące dla kogoś kro lubi grzebać.
Trzeba pamiętać ze Włosi to jednak maja inne podejście do techniki. Tak jak Francuzi i Hiszpanie. To co robią to działa ale .....
W Redzie pomyłka jest histereza CWU.
Dolna szuflada na popiół....
Instrukcja w której nie ma wszystkiego....
Zasobnik mógłby być większy ....
Praca w timerze pozostawia wiele do życzenia ...
Idealny kocioł dla osób którzy nie maja zmysłu technicznego lub dla tych co nie chcą się zastanawiać o co tam chodzi.
I mam wrażenie ze nie był projektowany do układów z OP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja powiem po co - rozbudowane sterowanie o kolejne obiegi grzewcze - to kosztuje a nie wszyscy tego do szczęścia potrzebują, więc nie robimy a dobry instalator sobie z tym bez problemu poradzi na zewnętrznych urządzeniach, w chwili obecnej w PL 70% kotłów które były montowane to proste instalacje tylko z grzejnikami. 

histereza cwu - no jest mała ale rozmawiałem z kilkoma producentami podgrzewaczy cwu i oni rownież twierdzą że ta histereza jest bardzo dobra - chodzi tu o pracę zasobnika i emalii którą są pokrywane zbiorniki i wieksza histereza to wieksze ryzyko miktopęknieć na emalii i awarii zbiorników -grzałki do cwu czy podgrzewacze elektryczne też mają tak niewielką histereze. 

A co z dolną szufladą ? 

A czego brakuje w instrukcji ?

Zasobnik - kocioł ma byc kompaktowy wiec taki zbiornik się zmieścił i taki jest - włosi robią urządzenia kompaktowe niezbyt wysokie tak żeby wsypanie tego worka nie nastręczało problemów - ergonomia użytkowania. No i jeśli ktoś potrzebuje to są możliwości zrobienia dodatkowych silosów włącznie z odkurzaczem ( podajnik pneumatyczny). 

Timer nie wiem nie korzystałem a co z nim jest nie tak ? Generalnie do kotłów montuję termostaty i tam jest programator tygodniowy. 

A dlaczego w takim wykonaniu kocioł nie jest do OP ? Dlaczego nie był projektowany do ogrzewania podłogowego ? Generalnie kotły projektuje się celu ogrzewania pomieszczeń. 

Ale BS i RTB już jest pozbawiony takich wad 

Edytowane przez Puławiak
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do sterowania rozbudowanego - to niestety ale to duży problem jak kiedyś tłumaczyłem użytkownikom jak tam konkretne parametry trzeba ustawiać jak do wszystko zgrać i co do czego - to robiły się takie wielkie oczy i mina użytkownika która mówiła - coooooo ? Ja kupowałem kocioł a nie prom kosmiczny - jak ja sobie z tym poradzę.

I dalej postawcie sie na miejscu gościa który całe życie mieszkał w blokowisku - zbudował sobie taki domek gdzieś na zadupiu i dostaje taki prom kosmiczny z wieloma możliwościami i do tego taką instrukcję w której jest wszystko opisane ( taka 24 tomowa encyklopedia) i zaczyna sie masakra. 

Dlatego też instrukcję się ogranicza jak najbardziej bo i tak jej nikt nie czyta - generalnie. I też tacy włosi swoje sterowanie robią takie - bardzo ubogie ale ma być przyjazne dla przeciętnego użytkownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Puławiak napisał:

histereza cwu - no jest mała ale rozmawiałem z kilkoma producentami podgrzewaczy cwu i oni rownież twierdzą że ta histereza jest bardzo dobra - chodzi tu o pracę zasobnika i emalii którą są pokrywane zbiorniki i wieksza histereza to wieksze ryzyko miktopęknieć na emalii i awarii zbiorników -grzałki do cwu czy podgrzewacze elektryczne też mają tak niewielką histereze. 

W sezonie zimowym to nie jest wielki problem ale w lecie powoduje ciagle rozpalanie kotla - to troche bez sensu. Zimą tez gdy kociol nie grzeje CO to i tak musi sie co chwile rozpalac na CWU. 

2 godziny temu, Puławiak napisał:

A co z dolną szufladą ? 

O ile glowny pojemnik mozemy sobie oprozniac raz na 2 tyg to ta dolna szuflada po 3 dniach prosi o wyczyszczenie. W Selecta juz jest chyba tylko jeden pojemnik?

2 godziny temu, Puławiak napisał:

A czego brakuje w instrukcji ?

Komunikat OCZEKIWANIE np...

 

2 godziny temu, Puławiak napisał:

Zasobnik - kocioł ma byc kompaktowy wiec taki zbiornik się zmieścił i taki jest

No ale moze byc uwazany za wade przez niektorych ale cos za cos. Niewygodne jest w nim to ze jak chce sie ladnie go wyczyscic to wyjecie tej kratki moze  ***. Nie mozna bylo jej demontazu lepiej przemyslec?

2 godziny temu, Puławiak napisał:

Timer nie wiem nie korzystałem a co z nim jest nie tak ? Generalnie do kotłów montuję termostaty i tam jest programator tygodniowy.

Ja akurat korzystam z timera po przy OP korzystanie z termostatu z histereza to malo komfortowe rozwiazanie - ale moze nie potrafie tym sterowac???

Sam timer jak ma o zadanej godzinie wystartowac kociol to nawet jak termostat nie zglasza zapotrzebowania na cieplo i tak uruchomi kociol by po chwili go wylaczyc. Po co?

2 godziny temu, Puławiak napisał:

A dlaczego w takim wykonaniu kocioł nie jest do OP ? Dlaczego nie był projektowany do ogrzewania podłogowego ? Generalnie kotły projektuje się celu ogrzewania pomieszczeń. 

No wlasnie chodzi o sterowanie podlogi przy uzyciu kotla. Bez zewnetrznego sterownika to ciezko dobrze zrobic moim zdaniem. Ale moze sie myle?

 

Napisz jak to nie tajemnica jak sterujesz mieszanymi ukladami? z tego co kojarze to w OP dajesz wysoka temperature aby szybko grzala a potem STOP kotla o pompy OP.

2 godziny temu, Puławiak napisał:

w chwili obecnej w PL 70% kotłów które były montowane to proste instalacje tylko z grzejnikami

I tu sie red sprawdza wysmienicie

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Puławiak napisał:

I dalej postawcie sie na miejscu gościa który całe życie mieszkał w blokowisku - zbudował sobie taki domek gdzieś na zadupiu i dostaje taki prom kosmiczny z wieloma możliwościami i do tego taką instrukcję w której jest wszystko opisane ( taka 24 tomowa encyklopedia) i zaczyna sie masakra. 

Dlatego też instrukcję się ogranicza jak najbardziej bo i tak jej nikt nie czyta - generalnie. I też tacy włosi swoje sterowanie robią takie - bardzo ubogie ale ma być przyjazne dla przeciętnego użytkownika. 

No a co z tymi ktorzy lubia czytac?? wiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Gonzo19 napisał:

a ja zapytam:

który kocioł posiada sterownik z dostępem do neta i własną stroną www? tak aby nie trzeba było korzystać z widzimisię innych którzy wyciągają od nas wszelakie dane i jesteśmy od nich w 100% uzależnieni?

W taką stronę właśnie idą  Duńczycy  z NBE z swoją stroną w chmurze www.stokercloud.dk. Jest to świetne narzędzie dla instalatora i serwisanta. Przykład z dziś. Klient w mailu zgłosił mi że kocioł mu nie dogrzewa domu. Wchodzę na stronę a tam użytkownik ustawił temp. na 50 stopni ( chociaż by chciał na 40.....) instalacje ma z ATV 55, tak więc  nie miało to prawa grzać.

Inny przykład.

Kocioł przegrzewa  dom, zmiana ustawień tak by kocioł  0,2 stopnia przed zadaną temp w pomieszczeniu zmniejsza moc i temperature lub przymyka mieszacz.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz patrzysz tylko z jednej strony - ze strony kotła. A że duża histereza może mieć fatalny wpływ na zasobnik cwu to już tego nie widać. 

Jak po 3 dniach ????? niemożliwe normalnie szufladę opróżnia się po tygodniu a nie po 3 dniach ? Coś jest u ciebie źle. 

A co do instrukcji to zgłoś problem importerowi może uwzględnią i dopiszą do instrukcji. 

Co do kratki to jakiś problem to jest - ale w Lagunie już jest łatwa do demontażu

Może może trzeba kupić taki termostat który będzie dla Ciebie łatwy w ustawianiu i proglarmowaniu

Może z Timera nigdy nie korzystałem może faktycznie tam jest jakiś bład w oprogramowaniu trzeba zgłaszać. 

No tak tak samo jak przy sterowaniu np nagrzewnicami a mam kilka kotów które z takowymi współpracują. Tak jak wcześniej pisałem to podnosi koszty a nie wszyscy potrzebują takiego rozwiązania. Wiec można sobie takie coś zrobić na zewnętrznych sterownikach wybór jest spory możesz wybrać to co chcesz i to co Ci odpowiada - dla mnie to akurat zaleta. 

Wyskoką czyli ? Zalecam aby temperatura zasilania podłogówki była tak na poziomie 30-35 st. Niestety grzanie podłogówki temperaturą np 26 st żeby w pomieszczeniu osiągnąć 23 st to dla kotła już jest problem. I w takim wypadku nalezy do kotła zastosować bufor i wtedy to możesz sobie zrobić np sterowanie pogodowo- pokojowe. Możliwości są. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pastor napisał:

Niewygodne jest w nim to ze jak chce sie ladnie go wyczyscic to wyjecie tej kratki moze  ***. 

W Lagunie akurat to minuta roboty. Mam kratkę wywalona na stałe ale nie mówicie Pulawiakowi bo gwarancję stracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.