Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Do Spalania Dymu?! - Wasze Opinie


odi69

Rekomendowane odpowiedzi

Gość miki1212

A cały autorki piec kosztuje 7500 więc tylko marketing tego pana ratuje. O ile ta płyta nazywana palnikiem może być zakupiona i założona osobno przez użytkownika co obniża koszty bo odchodzi montaż to zakup zasypowca za 7500 to chyba tylko po dopalaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Andrzej_M_ napisał:

Można iść do normalnego sklepu i i zakupić nieco drożej (dopłata 232 zł + koszt wysyłki 16 zł).
źródło:
http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/9071-klimatyzator-scienny-kaisai-focus-kwf-18hrdi-kwf-18hrdo.html

ps. 
@sambor w Onnshop są aktualnie dwie sztuki.

Nie znam się na takim sprzęcie, ale coś mi się zdaje że te 5KW w funkcji grzania to raczej mało realne, chyba że tylko od czasu do czasu a nie jako stałe źródło ogrzewania a tym bardziej w mrozy i na suwalszczyźnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na okresy przejściowe i leciutkie mrozy jak znalazł , też pewnie za jakiś czas (5-7 lat) wejdę w PC ale tylko i wyłącznie monoblok z tego względu że sam sobie założę i nie wydam więcej jak 8 patyków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witajcie, 

śledzę wasze poczynania na tym forum od kilku lat i nie tylko i jestem pełen uznania wiedzy kotlarskiej. 

Jakiś czas temu przeszedłem z Heiztechnika peletowego na GSa zrobionego pod zamówienie przez mojego kolegę. Teraz kocioł zrobiłbym inny ale póki co przerobiłem w/w GSa na DS. Kociołek ma 4 półki poziome 50cm d.łx 38cm szer. Komora spalania w tej chwili po przeróbce na DSa to 50 x 38cm. Niestety były zrobione ruszta wodne ale zasłoniłem je całe praktycznie płytkami szamotowymi.  

Pytanie mam do @sambori jego palników. Palisz drewnem w układzie z buforem. Ja też, w planie jest jeszcze zrębka. 

W jednym ze swoich postów pisałeś o swoich palnikach (wlot 6x17, wylot 2,5x17, dł. 12cm - x 2sztuki ). Mam do Ciebie 3 pytania:

1. Palniki masz położone w poziomie czy w pionie? (może głupie pytanie ale mnie intryguje:))

2. Jaki twoim zdaniem ma wpływ stosunek przekroju wlotu i wylotu palnika? Czy jedynie chodzi o pęd i ciśnienie jak np w zwężce Venturiego czy jeszcze coś innego?

3.  @drewniak podaje 4cm2 powietrza do zwężki o przekroju 28cm2. Stosunek PW do spalin jest więc jak 14% do 86%. U Ciebie jest jakieś 42% do 68%, czy się mylę? Ile podajesz PW w cm2 jeśli tak można w ogóle się wyrazić o tym na koniec palnika 2,5x17? Czy powietrze dozujesz w środku?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 - palniki są w linii poziomej, obok siebie

ad2 - aż tak mocno się nie zagłębiałem w te stosunki- wynikły one z możliwości konstrukcyjnych oraz z praktyki

ad3 - PW u mnie to 4 otwory fi ok 16-18mm każdy czyli całe PW to też ok 4cm2, powietrze podawane jest otworami do przestrzeni za dyszą,

na przeciw gazów z paleniska

Podaję przybliżony rys jak to u  mnie jest.

PS

Samo wzorowanie się na innych rozwiązaniach prowadzi na często na manowce, więc moje rozwiązanie może ci nic nie dać, lub być dla ciebie niewykonalne

dysza z PW.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pioruńsko szybką odp. :)

1. A co zadecydowało u Ciebie o dwóch palnikach a nie jednym szerszym, lepszy rozkład gazu do dopalania? 

2. Podłogę paleniska wyłożyłeś lużno szamotkami  i popiół uszczelnił czy specjalnie doszczelniałeś?

3. Jak uważasz czy jest możliwość skrócenia długości palnika? Testowałeś może dłuższy/krótszy przy tych samych przekrojach poprzecznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość paleniska wynikała z reszty konstrukcji, z resztą jakby była 1 szczelina to trzeba by stosować specjalne płyty szamotowe  , a tak dałem po 1 cegle standardowej , 3cm grubości na kanał,

a podłogą to różnie robiłem, w każdym razie powinno być jakieś podawanie PP z popielnika, a jak uszczelnisz palenisko to jak podasz PP od dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie o ten popielnik zapytałem, u mnie mam całość wyłożoną z tym że jakoś super szczelnie nie są szamotki ułożone, natomiast z tyłu pod rusztem przy tylnej ściance zasysa sobie PW przez dwa otwory. Wszystko to ułożone z elementów rozbieralnych, 3 min. i rozebrane, tyle samo na złożenie . Spróbuję z jednym kanałem i dam znać.

Wynika z tego że masz większą zdecydowanie komorę spalania niż moja (50x38cm), tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor tak to u mnie wygląda. Palnik zrobiony z jednej cegły ściętej wg twoich zaleceń.

Jedno co zauważyłem to ogromna ilość powietrza, którą musiałem dostarczyć przez drzwiczki.

Dzisiaj przesunąłem palnik o połowę długości do tyłu kociołka. Powietrza w miarę starcza a i spaliny poszły do 140 stopni. Wcześniej były koło 100.

Dwa pytania mam w związku z tym:

1. Czy długość palnika ma znaczenie? Co by było gdyby był krótszy, np zamiast 12cm 6cm, wymiary wlot/wylot byłyby zachowane ale z racji krótszej długości kąt wpadania spalin byłby bardziej agresywny? Jak myślisz?

2. Jak na drewno masz małą tę komorę spalania, specjalnie ją ograniczałeś?

Wynika z tego że w zasadzie masz dwa palniki praktycznie na całej szerokości komory, tak?

U mnie do załadowania jest 1000l bufora (800CO+200CWU). W tej chwili do komory wkładam 5 większych kawałków drewna i koniec. Trochę mnie to wkurza i myślałem żeby przenieść wszystko w dół popielnika co wiązałoby się z wycięciem ruszt wodnych ale to chyba latem bym zrobił.

3. Co tu wykombinować aby drewno nie wieszało się na palniku a żar był zawsze przed palnikiem?

DSC_0834 (Medium).jpg

DSC_0833 (Medium).jpg

DSC_0832 (Medium).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, tomdx napisał:

Co tu wykombinować aby drewno nie wieszało się na palniku a żar był zawsze przed palnikiem?

 

Przy takim palniku wstawionym w centrum paleniska nic nie wykombinujesz, palnik powinien być cofnięty po za ścianki komory załadowczej.

Komora załadunkowa w moim przypadku jest bez zmniejszeń- taka była od początku, ale ja mam kocioł robiony od zera pod swoje wymagania

a Ty masz przeróbkę kotła GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie jest "głupie", jest prawidłowe.

Będzie działał, tylko PW musiałoby być podawane na wylocie dyszy palnika, oczywiście zaraz za dyszą musi być trochę szamotu- 15cm albo i więcej ,lub innego izolatora ciepła.

U mnie kanał dopalający jest cały wyłożony szamotem na dł ok 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już mi się podoba ta idea. Póki co jest prowizorka. Chyba kupię płyty szamotowe z prawdziwego zdarzenia i zrobię ten tył jak się należy.

Sambor na moim miejscu w takim razie robiłbyś palnik x2 na całej szerokości czy na środku?

Ten pion mnie niecnie zainteresował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomdx napisał:

Sambor na moim miejscu

Tego tak się nie określi, tu trzeba się pobawić i zobaczyć jak ma być, inaczej wyjdą bzdury.

Nie zapominaj o tym że po pierwsze trzeba mieć co spalić - czyli musi być odpowiednie palenisko wstępne a po drugie ważna jest też droga spalin do komina, inaczej może być problem z rozpalaniem.

Palnik w pionie to jedno z rozwiązań, wcale nie znaczy że będzie idealnie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to głębokość komory załadowczej zbyt duża ( jaka ? ) , drewno powinno z góry cały czas zasłaniać wlot do palnikag. Przegroda musi być na równo z wlotem do palnika. Ja mam 30 cm dł poziomego palnika. Za przegrodą podłoga musi być szczelna, tylko z otworami na pw i to bliżej wlotu niż dalej. W komorze  na ruszcie wodnym miałem kiedyś szamot ale wywaliłem i jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie mam gdzie zrobić tego w poziomie bo od grodzi komora/za komorą mam jedynie jakieś 12cm. Minus jeszcze 3cm na szamotki na tylną ściankę z wodą to już jest ciasno.Teraz i tak wsunąłem palnik o połowę zostawiając kilka centów pomiędzy palnikiem a tylną szamotką.

Póki co to jest prowizora ale układ który najbardziej się sprawdzi chciałbym zrobić już na tip top.

@drewniak zobaczę twoje rozwiązanie bo jest łatwe do wykonania.Wystarczy że obrócę palnik do góry nogami i bez szamotki na ruszcie.

Ruszta z tyłu mam całkiem zakryte tak jak widać na zdjęciu chamsko wyrzeźbione otwory na PW. 

Ale temat pionowego rozwiązania mnie bardzo nęci bo komora miałaby 50cm głebokości i drewno by przysłaniało swobodnie palnik. A za płytą nie problem wstawić palnik x1 lub x2.

Dlaczego mówisz że komora 50x38 jest za duża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 28 głębokości i 37 szer. i zmniejszam w cieplejsze dni na 22 cm gł. bo lepiej się pali. Kocioł ds winien być wysoki i nie głęboki. Takie mam doświadczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz z tą wysokością nie poszaleję, musiałbym wyciąć ruszta wodne i przedłużyć wszystko w popielnik.

Tak się zastanawiam nad jeszcze jedną rzeczą. Widzę że przy tej prowizorce kociołek bardzo ładnie reaguje na odcięcia i otwarcia powietrza PW i PG. Tak się zastanawiałem czy do pracy z moim buforem nie zrobić takiego myku:

1. W drzwiczki popielnika i zasypu montuje po jednej zasuwie powietrznej z silniczkami na 220V. Sterownik ma jeszcze z Heitechnika peletowego, podłączam wszystkie czujki, silniczki od zasów pod wyjście wentylatora i przechodzę na sterowniku w tryb ruszt tak jak teraz. Kociołek zaczyna rozpalanie zasuwy są max otwarte, osiąga 70 stopni i się zamykają całkowicie. Sterownik czeka 10 stopni histerezy (a to bardzo długo w moim przypadku) i przy 49 stopniach zasuwy się otwierają a palniki swoje robią z pełną parą. Co Wy na to? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zasypowy im prostszy tym lepiej, bez zbędnej elektroniki. Jak masz bufor to otwierasz na maxa i jazda do pełnego naładowania, na stałej szczelinie pp i pw. Tak ja mam bez bufora i jest ok. Jeszcze co do głębokości komory to jak będą np 3 kawałki drewna obok siebie i palnik odsłonięty to kicha a jak te 3 kawałki jeden na drugim i przysłaniają wlot palnika to aż miło posłuchać tego dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, tomdx napisał:

Co Wy na to? 

Totalny odlot i bzdura.

Ja mam 7 lat na miarkowniku + stałe szczeliny, jedynie co robię ręcznie to podczas rozpalania blokada RCK a potem odblokowanie i praca na 10Pa.

Jedyna elektronika to start pompy ładowania bufora, wyłączanie już ręczne albo czasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.