Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D Grzejniki I 3D Podłogówka


Nodixon88

Rekomendowane odpowiedzi

Jak braknie prądu to się nie zagotuje,ale jak sterownik "oszaleje"?.To jest tylko elektronika.Zresztą twój dom,twoje sumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jest fajka i dodatkowo odpowietrznik przecież pisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak braknie prądu to się nie zagotuje,ale jak sterownik "oszaleje"?.To jest tylko elektronika.Zresztą twój dom,twoje sumienie.

Dużo nie trzeba, wystarczy że czujnik c.o. przypadkowo się wysunie i spadnie tak, żeby mierzył powyżej temperatury wygaszenia kotła a ponizej temperatury załączenia pomp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką sytuację był sekundowy zanik prądu i sterownik się zawiesił i zacza pracować caly czas na ful mocy dzieki Bogu wrocilem wcześniej z pracy i poszedlem do kotlowni a tam już blisko 90st mam co prawda zawór dbv bo instalacja zamknieta ale różnie to bywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawie tą rure, przeniose na lewą strone wtedy wyjdzie na wprost, może dodatkowo założyć zawór bezpieczeństwa 2,5 bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak będzie niezgodnie z normą.Powinno być jak w załącznikach Schemat #1 z regulacją temp.na obieg grzejnikowy za pomocą zaw.3D chociaż przy termostatach na grzejnikach ten 3D niekonieczny,ochrona kotła-pompa CWU na stałe.

Schemat #2 zawór 3D w funkcji rozdziału czynnika grzewczego(układ na 1pompie) to co sugerował kol.gmaj22(jak coś źle ze schematem to niech mnie poprawi;) )

post-32948-0-29322600-1516955417_thumb.jpg

post-32948-0-62703200-1516955437_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do schematu z rozdziałem przez bojler do powrotu dodałbym zawór regulacyjny grzybkowy na obiegu bojlera. Albo siłownik na 3D i jego czujnik w bojler albo na powrót kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam po dłuższej przerwie,przerabiam kotłownie przenosze schemat który mi podesłał jeden z użytkowników i mam pytanie o sens zaworu zwrotnego na powrocie z podłogówki,tak myślę przez ten zawór zwrotny nie bedzie mieszania w zaworze 3d

post-32948-0-83771700-1516830980.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie w zaworze 3D będzie, bo zawór ten pobiera chłodną wodę z powrotu podłogówki, a zawór zwrotny zapobiega temu aby pompa podłogówki nie ssała wody z powrotu CO. 
Zawór zwrotny jest umieszczony w odpowiednim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZZ w tym miejscu zapobiega przepływom wstecznym gdy pompa podłogowa nie pracuje. Może się tak zdarzyć, gdy zawór 3D z jakiegoś powodu zostanie w pozycji mieszania (nie skrajnej), a pracuje pompa CO. Do procesu mieszania wody się on, nomen omen, nie miesza.

W trakcie pracy pompy podłogi ten zawór zwrotny i tak jest ciągle otwarty, bo pompa pobierając "porcję" wody z zasilenia musi taką samą porcję do kotła wysłać powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda na ta chwile, nie zalutowalem odpowierzników w najwyzszych miejscach są odpowietrzniki na belkach grzejników i listwie podlogowej nie będzie to klopotliwe przy napelnianiu?

IMG_20180923_231158.jpg

IMG_20180923_231216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a stoi coś na przeszkodzie, aby dołożyć drugi zawór 3D regulujący temp. wody w grzejnikach? Czyli mam 4D oraz 2 zawory 3D jak w załączniku. Ogólnie chodzi o to, aby w schemacie kolegi Nodixon88 dołożyć sterowanie temperaturą wody idącą na grzejniki jak najmniejszym zasobem pracy.

4d-2x3d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem ogrzewanie wkońcu po tygodniu przeróbek pracowałem tylko popoludniami było kilka wycieków które usunąłem ogólnie schemat sie sprawdził wszystko działa miałem problem z odpowietrzeniem pomp elektronicznych ale finalnie na srubunkach poszło dziękuję wszystkim za rady jakże cenne z zakresu hydrauliki,pracuje jako mechanik samochodowy więc zdolności manualne mam tylko wiedzy z hydrauliki brak,w moich rejonach ciezko i dobrego hydraulika wiec postanowilem zrobic sam i z waszą pomocą sie udało jeszcze raz wielkie dzięki.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 21.09.2018 o 06:39, Nodixon88 napisał:

 

post-32948-0-83771700-1516830980.jpg

Mam dylemat odnośnie przerobienia instalacji wg powyższego rysunku.

Zawor 4D poki co nie będzie miał siłownika.

Czy podpięcie podlogowki przed zaworem 4D bedzie dobre? Tak żeby zasilanie zaworu 3D podlogowki mialo stalą temp niezależna od poożenia zaworu 4D?

Pompa grzejnikow będzie pracować caly czas .  Na jesien i wiosne temp. na grzejniki może być w okolicy 30 stopni aby nie przegrzewać pomieszczeń a w zimie pownie ustawiłbym koło 35-400 na 4D. Może tak sie zdarzyć że pompa Co nie bedzie pracować a działać bedzie tylko podlogowka

 

Czy nie lepiej byloby wpiąc podlogowke przed zaworem 4D zeby byc niezależnym od wahań temperatury zwłaszcza gdyby zainstalowany został siłownik zaworu 4D zaworu 4D

 

Jakie to mialoby wplyw na ochrone powrotu. Pogorszy cos ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.