Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D Grzejniki I 3D Podłogówka


Nodixon88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam obecnie zawór 4d + pompa kotłowa, grzejniki i podłogówka na jednym obiegu temp. powrotu jest około 50 stopni na instalacje 42 na kotle 60, i tu problem jest taki że jak chce podnieść temp. na grzejniki to strasznie przegrzewam parter z podłogówką.Chciałbym rozdzielić układy mój pomysł zasilanie podłogówki przed 4d---zawór 3D---pompa podłogówki---rozdzielacz, nie wpłynie to rozwiązanie na obniżenie temp. powrotu?? czekam na sugestie i podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz zasilanie 3D podłogówki przed 4D, to obnizysz powrót, bo powrót z podłogówki bedzie musiał byc pierwszy od kotła.

Lepiej jest za 4D rozdzielic obiegi równolegle: jeden z pompą do grzejników, drugi z pompą i 3D do podłogówki. To plan minimum, a jak chcesz na bogato, to sprzęgło dwuobiegowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że zawór jest 1 cal nie za mały przekrój podlogowki jest ok.80m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic ktoś to robił dom kupiłem w zeszlym roku w tym zmieniłem piec i założyłem 4d i chciałbym podłogą sterować niezależnie ale zachować twmp. powrotu.podlogowke ktoś zrobił wspólnie z grzejnikami na ostro tylko zawór kulowy jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 5obwodów jest od podłóg, chciałbym to sensownie przerobic bo w domu wysiedziec nie idzie jak zasilam 45 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz do podłogówki powinien być z rotametrami do regulacji przepływu w pętlach.Jest niedopuszczalne aby zasilać podłogówkę temperaturą jaka idzie na grzejniki.Nic dziwnego że nie możesz regulowac temp.w pomieszczeniach gdzie OP bo po prostu nie masz czym.Musisz zamontować na OP zawór 3D+pompa za nim jak na schemacie w poście #5.

Masz dwie opcje zaworu 3D albo 1) stałotemperaturowy typu ESBE VTA lub Afriso ATM( regulujesz ręcznie) 

2) zaw.3D z siłownikiem ESBE typ VRG lub Afriso ARV(sterownik kotła musi obsługiwać ten typ zaworu)-sterowanie pogodowe czyli musiałby być czujnik zewnętrzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten schemat mogę śmiało zastosować.czyli obecną belke usunąć z ukladu i od nową zasilić za zaworem 4d ale przed pompą na grzejniki? Myślę że założę 3d recznie sterowany i po sezonie grzewczym zakupie siłownik bo finansowo nie pociągnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bym prosił o ocenę podłączenia naczynia czy może być tak jak na foto bezpośrednio do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz zmieniał na 1" to pamiętaj ŁUKI a nie kolanka.Tak jest w normach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienie na łuki ale zostanie 22 ponieważ poprzedni flachowiec pociągnął do samego zbiornika na poddaszu 22. Od czego może być od czasu do czasu bulgot pojedynczy w kotle i po chwili powietrze wychodzi przez odpowietrznik automatyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normą jest minimum 1" i łuki ,jak Ci roz.... połowę domu to co wtedy powiesz?

Tak ku pamięci rura przelewowa musi być tej samej średnicy (min 1").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w moim kotle od czasu do czasu też słychać bulgot i powietrze idzie do bojlera, od czego to może być?

 

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na listwach są 2 i w naczyniu też jest choć myślę ze nie potrzebnie bo rura przelewowa jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normą jest minimum 1" i łuki ,jak Ci roz.... połowę domu to co wtedy powiesz?

Tak ku pamięci rura przelewowa musi być tej samej średnicy (min 1").

Masz rację bezpieczeństwo najważniejsze, choć na kotle retortowym nie zagotuje wody jak braknie prądu za mała dawka paliwa w przypadku uszkodzenia pomp w sterowniku zaznaczylem opcje wylacz kocioł przy 80 stopniach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.