Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam

Czy ktoś ma doświadczenia z tymi dwoma pelletami:

pellet,q4aJq6-vmXCTrLqGaqE.pngAlbo z tym:

http://www.psp-eco.pl/pellet.htm

Ten pellet dostałem przy zamontowaniu pieca, ale coś czarno mam w piecu, palę od 2 dni... może to jeszcze kwestia ustawień pieca, wczoraj zmieniałem ustawienia.

Oba pellety w szklance z wodą się rozpadają, ale ten PSP o wiele szybciej.

Piec to Stalmark Eco Silver.

Pozdrawiam

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ustawienia zmieniłeś, co ogrzewasz, ile metrów, coś więcej o instalacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz zadaną kotła? Jak chroniony jest powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w siłownik, na chatę wiesz ile idzie bo masz zegar, ale tu ochrony powrotu to ja nie widzę. Przy zadanej 60* na kotle to i temperatura na powrocie marnie wygląda. Podnieś do 65* zadaną ale bez pompy przewalowej to stabilnie działać nie będzie. Pokaże Ci co się dzieje z 4d w pelleciaku z włączoną funkcją ochrony powrotu na 45* przy zadanej 65* i 40* puszczone na dom.

 

received_327314608362803.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma miała w planach zamontować siłownik, ale potem stwierdziła że to niepotrzebne w tym przypadku... ehhhh może jeszcze wywalczę aby przyjechali i zamontowali.

Możesz napisać jaśniej o tym wykresie? Dopiero poznaje ogrzewanie więc muszę jeszcze duuużo się nauczyć...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowej pracy kotła ( czyste spalanie brak sadzy i skroplin w komorze) musisz trzymać temperatura powrotu w okolicach temperatury zadanej kotła.  Dla ekosilvera temperatura według mnie optymalna to około 74st. Czyli powrót w okolicy 65-70. eliks wykreślił z wykresu etap pracy na którym temperatury są bardzo rozbieżne (zle warunki w kotle do spalania).

Edytowane przez ACE84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy samym 4d, przy tych przekrojach rur to nie będzie poprawnie działać. Ile Ci stopni na chatę idzie? Do siłownika nie musisz majstrów wzywać, sam ogarniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gerwazy72 zamontuj siłownik i podnieś zadana i wyżej ochronę powrotu będzie robił mniejsze wrzutki zanim ustabilizuje i będzie grzał. Przy wyższej zadanej bardziej będzie chronił powrót mniej puści w instalację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jest skonfigurowany pod pellet 6mm i to całkiem nieźle. Tu jest jednak problem z podawaniem pelletu dłuższego niż norma, potrafi się przytkać ta przepustnica na rurze, nie wiem jak zachowa się przy pellecie 8mm. 

Podnieś zadaną na kotle do przynajmniej 65*, puść na chatę ok. 40* i potem porównaj ręką temperaturę ta za mieszaczem i powrotu do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do Was takie pytanie... czy tzw. zestaw mieszający przy pompie podłogowej /zawór mieszający - pompa podłogowa - rozdzielacz/ można/zalicza się do ochrony powrotu podłogówki? czy oprócz tego powyższego zestawu powrót podłogówki powinien być podłączony jeszcze do zaworu np: 4 czy 3D z resztą instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw do mieszania podłogi to do ochrony podłogi, do ochrony kotła (powrotu) zawór stalotemperaturowy ewentualnie słabsze rozwiązania zawór 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hydraulicy zamontowali siłownik, zamontowali także pogodówkę.

Ustawiłem temperaturę za 74stopnie.

Mam wątpliwości co do działania kotła po ostatnich zmianach przez hydraulików, bo kocioł grzeje się na 80stopni  (czyli maksymalną temperaturę) a ciepło zrzuca do zbiornika CWU na którym mam ustawioną temperaturę na 40stopni, a mam ponad 60.

Gdzie ustawia się temperaturę powrotu oraz jak sprawdzić czy jest ona włączona?

Czy w tym sterowniku ST-978 to na zaworze wbudowanym steruje się temperaturę powrotu, czy też na zaworze 1 lub 2?

Załączam zdjęcia.

obraz.thumb.png.aeb76e973e308c0a6c567d5ec48cb567.png

obraz.thumb.png.1f74858189d733f55c946759aed36520.png

obraz.thumb.png.9a77ed77ecad7ce8c8490c919a37ef0c.png

obraz.thumb.png.dab352d4ad101229fd54e6ca124f0176.png

obraz.thumb.png.b28e7b406d6ced40a8539c78af4b94b6.png

obraz.thumb.png.fd5727a5b38bd8a2472cd28494e2dbc4.png

obraz.thumb.png.2c5855e39a721cefce86a8ab88124ee6.png

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz temperaturę zadaną kotła na 70 stopni.

Wrzuć zdjęcia instalacji

Jeśli masz jeden zawór to wszystkie ustawienia dotyczą tylko zaworu wbudowanego.

Jeśli zrzuca co do zasobnika to masz albo źle podpięte pompę  CWU albo źle wykonaną instalację że grzeje grawitacyjnie.

 

Temperatura powrotu przy zaworze 4d bez pompy kotłowej się nie steruje poprostu jest ona wynikiem innych nastaw i budowy instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ostatnio nagminnie u wszystkich montują 4d komplikując se życie , a raczej nieświadomym  użytkownikom ,no cóż 4d to nie 3d wiecej d to lepiej heh .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego że większość producentów kotłów w DTR kotłów daje schematy oparte na 4D.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Żeby nie zakładać nowego tematu pozwolę się podpiąć do już istniejącego.

Mam kilka pytań odnośnie instalacji jaka została u mnie zmontowana przez instalatora oraz jej modyfikacji

Sercem instalacji jest kocioł Eko SIlver 14kW, w instalacji jest założony zawór 4D (HERTZ) wraz z siłownikiem, pompa obiegu grzewczego (GRUNDFOS ALPHA 1L 25-60), pompa CWU (jakaś FERO)), pompa cyrkulacyjna, kocioł ma podpięty regulator pokojowy ST292v2(bezprzewodowy dwustanowy) oraz czujnik temp. zewnętrznej (docelowo mający sterować zaworem 4D) oprócz tego moduł internetowy ST505. Dodatkowo zamontowano zbiornik CWU 200l. Kocioł pracuje w układzie zamkniętym, naczynia przeponowe zabezpieczające kocioł i zbiornik CWU również są zamontowane.

Ogrzewanie w całym domu to podłogówka (powierzchnia podłogi z podłogówka to ok 180m2). Dom jednorodzinny, ściany Ytong 40cm bez docieplenia i tak zostanie.

Obraz poniżej przedstawia efekt ja chciałbym uzyskać.

 

Schemat instalacji kotłowni.JPG

Obecnie instalator podłączył nieco inaczej pompy

Pompa nr 2 wpięta jest listwę zaciskową jako POMPA CO, pompy nr 8 (kotłowej) w ogóle nie ma w instalacji a za ochronę powrotu odpowiedzialna jest pompa nr 9 (CWU). Układ ten (ochrony powrotu) nawet się obecnie sprawdza, jednak jest tak dlatego że w zbiorniku CWU nie ma jeszcze wody. 

Problem pojawił się wczoraj gdy chciałem żeby kocioł wyłączył od regulatora pokojowego, ponieważ ustawiony był tryb pomp równoległych to sterownik nie chciał wyłączyć kotła, ponieważ woda w zbiorniku nie osiągnęła wymaganej zadanej wartości.

Docelowo jeśli pojawi się woda w zbiorniku będzie ona się dogrzewała do 50 st i pompka CWU będzie się wyłączała, i tyle z ochrony powrotu.

Temp kotła zadana to 60st ; histereza 10st, kocioł pracuje w modulacji

Przy obecnym układzie delta pomiędzy zasilaniem kotła i powrotem oscyluje w granicach 8-10st

Potrzebuje podpowiedzi od kogoś kto ogarnia sterownik TECHA w tym kotle,

1. czy takie powpinanie pomp w listwę zaciskową będzie prawidłowe, oraz czy dobrze to sobie wymyśliłem.

2. Pompa kotłowa jaką chce zamontować to Willo Yano Pico 1-4 25-40 ( i jaką wówczas ustawić na niej funkcję )

Przydługawo, ale mam nadzieję za napisałem zrozumiale , oczywiście jeśli potrzeba będzie jakichś dodatkowych informacji, to ich udzielę

 

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie masz pompy kotłowej co? Jaka temperatura zadana kotła i temperatura powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks

Dopisałem resztę brakujących informacji, teraz w poprzedniej wypowiedzi jest komplet informacji

@Darekgra

Najlepsze jest to, że w instrukcji tego kotła oraz w instrukcji do sterownika w tym kotle, schematy instalacji oparte są na zaworach 3D...

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cirard pompę nr 2 podłączył ci poprawnie.

Jeśli chodzi o pompę kotłową której jeszcze nie masz to wpinasz ją akurat w tym sterowniku w styk dodatkowy i ustawiasz jako pompa CO tak aby pracowała np. od 35 stopni.

39 minut temu, cirard napisał:

Najlepsze jest to, że w instrukcji tego kotła oraz w instrukcji do sterownika w tym kotle, schematy instalacji oparte są na zaworach 3D...

I jeśli są to takie same instrukcje jak dostępne na stronie producenta to schematy w nich zawarte są błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.