Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Kordjano napisał:

jak by była ona nie na bajpasie a tuż przy kotle a na bajpasie zawór do regulacji przepływu ,ciągła by garąco przez bajpas a reszte z powrotu 4d działało by jak trzeba .

tylko wtedy poco bajpas jak może ciągnąć tyle ile trzeba przez krótki obieg zaworu 4D? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój chłopski rozum powrót będzie cieplejszy i stabilniejszy niż gdyby ciągło tylko z4d  , ale nie będę wam mieszał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuje wszystkim za pomysły i pomoc :)

Na pewno przeniosę czujnik temperatury powrotu jak najbliżej kotła.

Ściągam hydraulików aby poprawiali instalację i mówię im o Waszych pomysłach gdyby dalej twierdzili że wszystko jest OK.

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły co z tą instalację zrobić to chętnie je przeczytam.

Jeszcze raz wszystkim dziękuje za pomoc, w końcu zaczynam wierzyć że się coś uda z tą instalację zrobić :) i będzie działać tak jak powinna.

 

Edytowane przez Gerwazy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kordjano napisał:

Na mój chłopski rozum powrót będzie cieplejszy i stabilniejszy niż gdyby ciągło tylko z4d  , ale nie będę wam mieszał .

Skoro jest to na cholere go burzyć napewno są zawory do pompy i wstawienie zaworu regulacyjnego to pikuś. Pozostaje jeszcze kwestia przełożenia pompy bezboleśnie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to powinno wyglądać , narysowałem Ci strzałki jak woda będzie płynąć , jak przymkniesz zaworem całkowicie bajpas to będzie tak jak kolega Darekgra sobie życzy .

I sorki za bazgroły ale ja również kiepsko rysuje .

Jesli by ci przyszło do głowy wstawić zawór zwrotny na powrocie z 4d a pompe zostawić na bajpasie jak jest teraz to nie gwarantuje że będzie to dobrze działalo .

IMG_20201122_093946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 3.10.2020 o 18:57, eliks napisał:

Zainwestuj w siłownik, na chatę wiesz ile idzie bo masz zegar, ale tu ochrony powrotu to ja nie widzę. Przy zadanej 60* na kotle to i temperatura na powrocie marnie wygląda. Podnieś do 65* zadaną ale bez pompy przewalowej to stabilnie działać nie będzie. Pokaże Ci co się dzieje z 4d w pelleciaku z włączoną funkcją ochrony powrotu na 45* przy zadanej 65* i 40* puszczone na dom.

 

received_327314608362803.jpeg

Mam pytanie: czy na tym zdjęciu widać że kocioł działa teraz lepiej?

Mam dalej problemy z pompą przewałową, jest podpieta jako pompa podłogowa bo inaczej nie dali rady jej podpiąć, jakoś to działa, ale szału nie ma.

Jutro mają przyjechać hydraulicy tym razem z jakimś specem, ale wolę zapytać się wcześniej na forum, aby nie wciskali mi kitu że to tak ma być.

Temperatura 65* ustawiona na kotle, temperatura ustawiona na CO 58* (niestety za mało żeberek w kaloryfera, dokładam w sobotę oraz nieszczelne drzwi balkonowe w największym pomieszczeniu)

Załączam zdjęcie pracy kotła.

Drug sprawa: zbiornik CWU mam ciągle przegrzany. Ustawiłem temperaturę na CWU na 40* a mam tam prawie taką samą temperaturę jaką puszczam na CO czyli ok 58*, czasem 1 stopień mniej, czasem 1 więcej... Dlaczego tak się dzieje?

Załączam zdjęcie z wykresem temperatury zbiornika CWU

 

kociol1.jpg

kociol2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie cwu masz na osobnych króćcach z kotła i pompie , skoro się przegrzewa mimo nie pracującej pompie znaczy się że jest ciągły przepływ przez wężownice ,może zawór zwrotny się otwiera pod wpływem przepływu przez kocioł bo pompa przewałowa ciągle pracuje ,może nie masz zaworu zwrotnego , osobiście do cwu polecam elektrozawór bezprądowo zamknięty zamiast zaworu zwrotnego nie powoduje żadnych oporów w trakcie grzania a jak się zamknie to nic nie przepuści .

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciąg problemów z piecem.

Ponieważ dalej pojawia się problem z grzaniem pieca samemu sobie jak na zdjęciach które powiesiłem dawno temu na forum (zawór 4D na sterowniku pokazuje że jest otwarty na 100%, kocioł zagrzany, pompa CO pracuje a zimna woda idzie na kaloryfery, a zawór jest fizycznie zamknięty) ma przyjechać serwis Techa i wymienić sterownik.

Mam nadzieję że to w końcu rozwiąże problemy z tym kotłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam panowie mam problem.  Ustawiłem kocioł z trybu standard w modulacji  w standardowych ustawieniach i na palniku zaczął mi się tworzyć spiek.  Pale pelletem certyfikowanym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem podać moje ustawienia 

Zadana kotła 70

Histereza 10

Temperatura zalaczenia pomp 50

Modulacji

30% czas pod 4 s,  przerwa 46s wentylator 17

60% czas podawania 4s, przerwa 29s, wentylator 32

100% czas podawania 4s przerwa podawania 12s, wentylator 47

Ustawienia modulacji takie miałem na start. 

 

I teraz zmieniłem o te 3% siłę nadmuchu i zobaczyny co się będzie działo odnośnie spiekow.  A i kocioł startuje od regulatora pokojowego aurathon.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histerezę kotła zrób na 15* i tak, obniż o 3% na każdym progu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem zobaczymy co z tego wyniknie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jal to jest z tym powrotem q stalmarku?  Mam kocioł stalmark Eco Silver 14 kw a w dtr kotła nie ma żadnej info jeżeli chodzi o powrót.  Kolejna Rzecz nie mam pompy kotlowej na powrocie mam tylko mieszacz  z siłownikiem na zasilaniu.  Próbowałem włączyć ochronę powrotu na zaworze 4d ale mieszacz pilnuje powrót i nie puszcza nic na zasilanie czy da się to ogarnąć bez pompy kotlowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Zawór będzie kręcił w lewo i prawo i nic z tego nie będziesz miał. Na powrocie z 4d powinieneś mieć dodatkową pompę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks jestem po sprawdzeniu co się dzieje po obniżeniu o 3 proc na każdym progu.  I spiekow brak ale jest kolejny problem.  Na 2 pierwszych płytach czarno,  i na drzwiczkach też. Wysyłam zdjęcia 

DSC_0197.JPG

DSC_0196.JPG

DSC_0195.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko przy standardowych ustawieniach modulacji miałem spiek na palniku.  Obniżyła teraz o 3 proc z każdego progu to czarno tak jak widać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłeś o 3 to teraz podnieś o 1. Jest zetka w kotłowni? Jest ochrona powrotu? Jaki duży masz kocioł i ile metrów ogrzewasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 14 kw ogrzewać 120 m2 mam zetke  w kotłowni.  Brak ochrony powrotu bo nie mam pompy na powrocie.  Hydraulik nie założył twierdząc że nigdy nie ma zimnego powrotu wracającego do kotła.  

Muszę jednak założyć ta pompę kotlowa.  Czy możecie mi powiedzieć pod co ja podpiąć i gdzie ustawić na sterowniku krok po kroku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna rzecz czemu w tej książce jak ma być wykonana instalacja  nie ma żadnej pompy na powrocie że ma być.  Jest tylko za mieszaczem  do cwu. A o powrocie nie ma nic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz000

Miałem podobny problem i u mnie teraz wygląda to tak jak na moim schemacie i działa wszystko tak jak powinno.

jak masz chwilę to możesz poczytać od tego posta

 

Edytowane przez cirard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz000 napisał:

Kolejna rzecz czemu w tej książce jak ma być wykonana instalacja  nie ma żadnej pompy na powrocie że ma być.  Jest tylko za mieszaczem  do cwu. A o powrocie nie ma nic 

Bo w książce piszą głupoty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie jutro montuje pompę na powrocie i pytanie.  Jeżeli powrót dajmy 55* a na zaworze mieszajacym zasilanie na grzejniki 55 to jaka temperatura na kotle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.