Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej, czy mógłby ktoś opisać rodzaje palników pelletowych?

Jakieś info, plusy, minusy, jeśli ktoś ma jakiś czy jest zadowolony - jakieś info o tym palniku.

O ile można znaleźć coś o podajnikach na ekogroszek o tyle pelletowe to czarna magia.
Jest coś co dobrze spala kiepskie pellety?

Widzę jakąś nowość - kostrzewa VG - ciekawy pomysł ale czy to faktycznie działa?

Z góry dzięki za info

Opublikowano

Podłączam się do pytania. Noszę się z zamiarem zakupu palnika na pellet po obecnym sezonie i chętnie dowiem się jakie są sprawdzone konstrukcje :)

Opublikowano

Tez się podepnę.

 

Ktoś z instalatorów i/lub użytkowników może się wypowiedzieć...

Opublikowano (edytowane)

Tego jest pełno...

 

Sa obrotowe np. Kipi, tez na gorsze paliwa, jak ktoś chce aby mu wirówka na około się kręciła..... do mnie to nie przemawia, ale sa zwolennicy

 

Są z cofająca się szufladą czyszczące palenisko np. Ecomat (opatentowany), tu o tyle fajnie,że jest pomoc, spinane najczęściej z modelem sterownika RK, ten parę lat temu testowałem u siebie, chyba nawet gdzies tu fotki dawałem z podglądem jak to on-line chodziło. Minus taki,że jak ciulowy pelet, to ruch czyszczący takim szkłem ze spalania peletu zatka otworki. Palnik jednak fajnie chodzi

 

Sa palniki Skiepko, (eco palnik), rurowe, szufladowe, dużych mocy..... oni to lubią z plumem spinać, moim zdaniem warte uwagi

 

Ja natomiast mam wytestowany inny i jak się tylko nowszy ster do tego pojawi, to mam zamiar z niego korzystać, jest moim zdaniem jak to sie określa idioto-odporny

Edytowane przez Pieklorz
Opublikowano

A co myślicie o takiej rynnie? Nada się do pelletu, czy musi być obowiązkowo możliwość wygaszania palnika i rozpalania na nowo?

https://www.olx.pl/oferta/palnik-rynnowy-defro-kompletny-CID628-IDkwFZ2.html#78f0715b9a

Opublikowano (edytowane)

Witam.

Ja taki zestaw będę miał do sprzedania :)

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24702-zestaw/?do=findComment&comment=330644

Edytowane przez gilal
Opublikowano

Może oprócz palników , których jest dużo na rynku, podajcie jeszcze sterowniki do nich - kilka lat temu to praktycznie tylko TECH i ESTYMA były.

Pierwszy toporny, drugi koszmarny o czym się przekonali pierwsi posiadacze kotłów kostrzewy i np Tekli.

Opublikowano

Witam.

Ja taki zestaw będę miał do sprzedania :)

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24702-zestaw/?do=findComment&comment=330644

Dlaczego sprzedajesz, jeśli można spytać? Nie sprawdzał się na pellecie?

Opublikowano

W sumie dobry temat żeby zebrać wszystko do kupy i ewentualnie ułatwić wybór niezdecydowanym. Osobiście jestem użytkownikiem palnika Revo firmy Pellasx, sterowanym SControl EM 892 firmy Plum. Pisałem już o tym w innym wątku, ale przypomnę, że - moim zdaniem- jest to najbardziej bezproblemowy palnik na rynku. Tzw. napęd hybrydowy, czyli wentylator zsynchronizowany z podajnikiem wewnętrznym ułatwia mniej wprawnym użytkownikom ustawienia i prowadzenie kotła. Cała filozofia opiera się na ustawieniu wydajności podajnika, pomaga w tym 15 minutowy program w sterowniku, który sam odmierza czas sypania pelletu do worka czy wiadra, następnie wpisujemy kaloryczność opału, zakres mocy w zakresie których chcemy żeby kocioł pracował i...tyle!. Oczywiście możemy robić korekcję nadmuchów dla każdego progu mocy, np. po wyglądzie płomienia. Jeśli chodzi o samoczyszczenie palnika, to obrotowa komora radzi sobie z nim świetnie. Paliłem w tamtym roku mocno zanieczyszczonym pelletem, który robił spieki żużlowe niemal wielkości dłoni i nie było z tym najmniejszego problemu, wszystkie "śmieci" systematycznie lądują w popielniku. Grzałka ceramiczna o mocy 150W rozpala u mnie pellet w niecałe 2 minuty. Moduł Econet pozwala na zdalne zarządzanie kotłem za pomocą komputera czy smartfona. Ogólnie jestem zadowolony, po przesiadce z miałowca to zupełnie inny świat.

Pzdr

  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Dlaczego sprzedajesz, jeśli można spytać? Nie sprawdzał się na pellecie?

W drugim sezonie letnim próbowałem palić pelletem aby ogrzewać cwu. Paliłem w automacie z rozpalaniem i wygaszaniem. Raz było ok, a raz cofał się żar. Oczywiście sterownik zareagował i wypchal żar ale zwątpiłem :) Potem tak samo paliłem eko i tu było super. Rozpalał i się wygaszał bez problemu.

Pewnie w trybie ciągłym zimą spalanie pelletu byłoby ok (w sterowniku wybierasz opał pellet i zmieniają się nastawy automatycznie) ale jak to większość pisze nie ekonomiczne.

Nowe wrzutowe palniki pelletowe to już całkiem inna praca.

Pozdrawiam.

Edytowane przez gilal
Opublikowano

 

Ja natomiast mam wytestowany inny i jak się tylko nowszy ster do tego pojawi, to mam zamiar z niego korzystać, jest moim zdaniem jak to sie określa idioto-odporny

Który to ten idiotoodporny? :)

 

Właśnie mnie ciekawi jak to jest z palnikami małej mocy... Poza chłytami materkingowymi ze stron producenta brakuje opinii użytkowników i konkretów o plusach i minusach danej konstrukcji... Ciekawi mnie ten kostrzewa VG...

Opublikowano

Witajcie,

 

Palnik na pellet bedzie u mnie montowany w  najblizszym czasie. Sam jestem ciekaw dzialania i spalania. Jest to Kipi 20 kW  w srodkowe drzwi w kotle DS KSGW Zgoda rowniez 20 kW. Do tej pory kociol byl przewymiarowany (mialo byc grzane 2 x 140 m2 , a wyszlo jak wyszlo  - tylko  140 m2 - budynek z 2000r). Jakies 2-3 miesiace temu przebudowalem troche instalacje - dostawiony bufor 1000 l. Teraz palenie to inna sprawa - dzis mija rowne 2 miesiace od uruchomienia bufora. Palenie raz na dzien - okolo 3 h na pelnej mocy do temp. na 3 poziomach - okolo 85-90 st.  Ochrona powrotu kotla  - zawor typu VTC 55st. Spalane troche swiezego drzewa z wiatrolomow, palety , brykiety na probe.  Myslalem o kotle na pellet juz jakies 3 lata temu - ale wychodzily duze koszty.

 

Ku palnikowi sklania mnie horrendalna cena wegla  (900 zl / t), oraz bezobslugowosc. Palnikiem zamierzam grzac tak jak po modernizacji - na full mocy po 3-4 h , a pozniej postoj i wlaczenie o histereze zadana - mysle ze optymalnie od tem. 40 - 70 st.

 

Istalacja grzejnikowa , tylko podlogowka w lazience na rtl.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Może co by nie zakładać nowego tematu (póki co).

Jak się ma dobór mocy palnika i kotła pelletowego do zapotrzebowania na ciepło?

Jak powinien wyglądać wymiennik do pelletu? Czy poziome półki są faktycznie tak kiepskie jak np. tutaj:

 

http://www.pereko.pl/assets/images/ksr-beta-pelet-cut-b-2.jpg

Wiadome, jak jest bufor to można przewymiarować, ale jak tego bufora nie ma? Czy lepiej wziąć trochę większy kocioł czy nie (jak ma pewnie dużą pojemność wodną to pewnie lepiej)?
Moc palnika powinna być pewnie jak zawsze trochę większa od mocy kotła.

Z palników samoczyszczących póki co znalazłem KIPI, REVO - obrotówki ,z szufladą: ECOMAT, ECOPALNIKi ale te nie wiem do czego wchodzą, a tak to firmówki: defro też ma coś za dopłatą, VG kostrzewy itd.

Opublikowano (edytowane)

Do pelletu raczej wymiennik pionowy, z prozaicznego powodu - mniej zarasta pyłem i dłużej zachowuje sprawność. Jeśli chodzi o palniki, to już kwestia gustu - czy Revo, czy Kipi radzą sobie dobrze z każdym rodzajem pelletu, innych nie znam więc sie nie wypowiem. 

Jeśli chodzi o dobór mocy, to przewymiarowany kocioł +bufor to dobry wybór. Palnik pracuje na maksymalnej mocy i z maksymalną sprawnością. Odpala się sam raz, dwa razy dziennie. Sam mam kocioł przewymiarowany i myślę o buforze, żeby w pełni wykorzystać moc kotła i palnika. Kocioł przewymiarowany bez bufora będzie albo odpalał się 20 razy na dobę, albo męczył się długo na mocach minimalnych i pośrednich, przy mniejszej sprawności. Lepiej dobrać kocioł w miarę dopasowany do potrzeb, z lekkim zapasem mocy. Mój przewymiarowany kocioł chodzi teraz tak:

Temp zadana kotła 75 stopni

Histereza kotła 20 stopni - pozwala na dłuższy postój, pompa CO chodzi u mnie cały czas, kocioł działa na zasadzie małego bufora :)

Moc max 18kW, pośrednia 12kW, minimalna 8kW

Histereza na mocy minimalnej H1= 5 stopni

Histereza na mocy pośredniej H2=15 stopni, czyli przy 60 stopniach na kotle palnik przechodzi na moc pośrednią 12 kW i tak się buja wiekszość czasu w trakcie pracy.

Mam 11 odpaleń na dobę przy obecnych temperaturach. postoje około godzinne. Gdyby nie duża histereza H2 odpaleń miałbym sporo więcej, gdyż kocioł szybciej osiągałby temp zadaną i się wygaszał.

W okresach przejściowych, gdy zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi raptem kilka kW, bufor ciepła wydaje się rozwiązaniem idealnym, gdyż praca palnika na mocy np. 5 KW, w kotle o mocy nominalnej np 20 kW mija się z celem, bo drastycznie spada sprawność wymiany ciepła, a z racji niskiej temp. spalin kocioł zaczyna smolić

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Oczywiście można sterować kotłem za pomocą sterownika pokojowego, wtedy przerwy w pracy palnika mogą być nawet kilkugodzinne. U mnie nie zdało to egzaminu, z racji starej instalacji na grubych rurach i dużej kubatury budynku. Takie kilkugodzinne przerwy wychładzały mi instalację i dom, więc kocioł musiał później sporo nadganiać, by uzupełnić straty i spalał więcej paliwa. Lepiej puszczać na grzejniki mniejszą temperaturę, ale pompa CO niech chodzi non stop. Oczywiście przy mniejszych, dobrze ocieplonych budynkach wyłączanie kotła od termostatu pokojowego może lepiej się sprawdzić, oczywiście kosztem trwałości wymiennika w kotle. Kocioł na paliwa stałe to nie kocioł gazowy, powinien w okresie grzewczym pracować na wysokich temperaturach

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Po 1,5 miesiąca palenia - stwierdzam, że mój wybór palnika kipi był bdb. Chodzi z buforem 1000 l. Odpala się 2 razy dziennie. Prawie nic nie muszę robić. Żadnego babrania z węglem, pilnowania, koczowania w kotłowni. Dosypuję tylko paliwo jak wracam z pracy, minuta roboty. Sterowanie z bufora na grzejniki poprzez zawór 3 D z siłownikiem sterowany pogodowo. Całość (kocioł + mieszacz i pompy ) obsługuje Ecomax 860. Niezdecydowanym polecam :)

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Jedną z podstawowych zalet zestawu pelletowego jest wysoka sprawność. Moim zdaniem pakowanie palnika pelletowego do starego zasypowca, gdzie spaliny idą niemal od razu w komin mija się z celem, chociaż niektórzy poprawiają sprawność montując różnego rodzaju zawirowywacze spalin. Ogólnie palnik warto wstawić, a sam kocioł zawsze można wymienić w późniejszym terminie

  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Tak producenci montują zawiorwywacze żeby wycisnąć sprawność, ale co z tego jak  przy użytkowaniu trzeba je wyjąć  żeby  dym z komina się nie cofał :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Kociol zgoda ds 20 kw zamontowane w srodkowych drzwiczkach...takze droga spalin jest do dolu a pozniej do gory.Ruszta sztabkowe zelwine wyciagnalem

..za to oblozylem w srodku szamotami. Temp. Spalin okolo 130 - 140 st czopuch troche przymkniety. Wklad 130 mm kwasiak do gazu (taki juz byl). Czy na paleniu weglem czy teraz palnikiem nigdy nie bylo zadnego problemu z kominem. Wysoki na okolo 8,5 m. Powierzchnia wymiennika ciepla wg producenta to 2,2 m2.

Opublikowano

I właśnie to mnie ciekawi - temp spalin zależy od wymiennika, ale też ciągu - przy RCK też go można spowolnić, zawirowywacze w pelleciaku też po dupie nie powinny dawać. 
Jeśli się spaliny wracają to znaczy że ciągu nie ma - więc i temp spalin też wysoka być nie może - bo ta by wstecznego ciągu nie spowodowała.

Grunt to palnik i automatyka, wymiennik bym postawił na trzecim miejscu - jeśli tylko właśnie temp spalin nie będzie za wysoka (a jak ktoś ma ceglany komin to lepiej by trochę była) to nie wiem czy jest sens pakować dodatkowe kilka tys. na kocioł który przykładowo palnik ma podobny ale różni się samym wymiennikiem...

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Czy ktoś ma u siebie palnik Viking Bio?

Jest faktycznie tak dobry,że kosztuje ponad 8 tys. netto?

Opublikowano

Sambor zdaje się ma ten palnik.

 

www.kochowka.blogspot.com

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Wojtas85# powiedz coś więcej o pracy palnika z buforem. Mam też taki zestaw tylko kocioł defro ds 20kw i mam już dość babrania się i przeszedłbym na coś automatycznego. Mam dom ok 180m2 w tym 120 uzytkowej z podłogówką a reszta to garaz i kotlownia w podpiwniczeniu z 3 grzejnikami.

Ile spaliłeś pelletu przez luty??

 

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.