Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Grzeje do 62. Załączenie przy 49st. Bufor mały bo 320L. Wrzucam foto. Na 1szym widać wysokość zasilenia bufora oraz czujnik górny. Na 2gim wyjście z bufora na instalacje. 

 

IMG_20201219_141235.thumb.jpg.641092cbbdaf59031720598aed4bac00.jpg

IMG_20201219_141259.thumb.jpg.6e5f7173f77cfbde20830c9c42a07df8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz źle podłączony bufor. Tam gdzie jest zasilanie bufora z kotła, powinno byc wyjście na instalację, a tak, gdzie masz wyjście na instalację, powinno byc zasilanie z kotła.

 

A w ogóle, to wyjście na instalacje powinno być u samej góry, tam gdzie masz odpowietrznik i ZB, który i tak jest w złym miejscu.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zgupieję. Czyli w najwyższym punkcie mam podpiąć instalacje a parę cm niżej zasilenie kotła? 

Czemu w złym miejscu ZB? Montujac bufor sugerowałem się instrukcją. 

IMG_20201113_073232.thumb.jpg.1db9ecb5697d78e8d34d7404b8e72a8a.jpg

Serwisant do niczego się nie przyp****ył a pytałem czy wszystko ok. Chyba za rok przyjedzie inny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo niby jest ok, ale diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Ja tez wcześniej tego nie zauważyłem, dopiero jak zacząłeś pisać o temperaturach.

 

Tak powinno być bufor.jpg.ebdb7c164f75e65bf4813ff08107cf30.jpg

najlepsza opcja to z góry bufora, a masz taka możliwość bo tam jest GW 6/4 cala

 

teraz pozostało Ci przełożyć czujnik temperatury góry bufora "piętro" niżej.

No i jeszcze jedno. Pisałem kup 500litrów, nie, bo sie nie zmieści.

Średnica z ociepleniem zbiornika Twojego 300l - 670mm

Średnica zbiornika 500l z ociepleniem - 700mm

 

Czy te 30mm - 3 cm az tak bardzo robiło Ci różnicę? Wątpię.

A miałbyś zdecydowanie lepszą "sterowalność" całości.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem @Gonzo19, teraz wiem i żałuję. Pisałem w innym wątku, że bufor miał stać w rogu przy przylączach wody i filtrach. Dlatego balem się zaryzykować. Dziś trudno. Jak będzie mnie to drażnić to wymienię na większy za 2-3lata.

Mogę zostawić podłogę w miejscu teraźniejszym a jedynie grzejniki przerobić? Co z tym ZB nie tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, arturwin87 napisał:

Mogę zostawić podłogę w miejscu teraźniejszym a jedynie grzejniki przerobić? Co z tym ZB nie tak? 

No ale jak zmienisz podłączenie do bufora z boku na górę to przeniesiesz i CO i podlogowke. I tak ma być. 

ZB powinien chronić kocioł i do niego być podłączony a nie do bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie z którego korzystałem jest ZB i na buforze. 

Chciałem zakupić dbv1 regulusa ale mi odradzili. Koszta nic więcej, bo przecież bufor jest. 

Mam też grupę bezpieczeństwa przy naczyniu przeponowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tą zgodnością - bufor na obiegu pompowym nie jest układam schładzającym kocioł.

Takie rzeczy robi się na wyraźne żądanie i za wiedzą użytkownika, jednocześnie przedstawiając mu rozwiązanie poprawne.

Bufor jako naczynie ciśnieniowe musi mieć osobny  ZB- podają to normy o naczyniach ciśnieniowych, których sobie poszukaj

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

bufor na obiegu pompowym nie jest układam schładzającym kocioł

Podpytam.

Czy bufor w ukladzie grawitacyjnym mozemy uznac za zabezpieczenie / uklad schładzający kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym układ pompowy przeszkadza?

 

Wydaje mi się, ze nie ma co dyskutować na ten temat, bo była już ta dyskusja o tym kilka razy i nic z niej nie wynikło. Bufor jest elementem schładzającym a z układem pompowym bardziej efektywny, a gdyby był na dodatek zawór ochrony powrotu z siłownikiem a nie termostatyczny, to już w 100%.

 

Tak, wiem, wiesz lepiej i kasa leci za te dodatki, które nie są w każdym przypadku potrzebne,

Tak, wiem, będziesz szydził ze mnie jak już nie raz to zrobiłeś, ale po mnie to spływa.

 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiedzy urzadzeniami zabezpieczającymi a kotłem (źródlem ciepła)  ma nie być armatury.

@gonzo19 Ty bardziej odważnie podchodzisz do tematu, ja bardziej ostrożnie :)

Posiadam bufor (w celach akumulacji ciepła), posiadam ZB (osobny kociol, osobny bufor), posiadam NP (osobne kocioł, osobne bufor),  posiadam sterownik elektroniczny (kotła / grzałki - osobne) z STB i posiadam węzownice schladzającą (w kotle).

Każdy z tych elementów pełni inna funkcje. Jedne przyjmują na siebie wzrost ciśnienia inne temperatury.

@sambor które są niepotrzebne?

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Posiadam bufor (w celach akumulacji ciepła), posiadam ZB (osobny kociol, osobny bufor), posiadam NP (osobne kocioł, osobne bufor),  posiadam sterownik elektroniczny (kotła / grzałki - osobne) z STB i posiadam węzownice schladzającą (w kotle).

Każdy z tych elementów pełni inna funkcje. Jedne przyjmują na siebie wzrost ciśnienia inne temperatury.

@sambor które są niepotrzebne?

 

W twoim przypadku wszystko jest potrzebne, ale może kolega Gonzo odpowie o ile zmieni się ciśnienie w buforze pełnym wody, zamkniętym na wszystkich wyjściach i wejściach - często spotykany przypadek - przy zmianie temp otoczenia o około 10C, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć

Myślałem o piecu rtb feniks oraz lagunie. Jednak zdecydowałem się na tańszy piec biawar pellux compact 12kw. Budujemy dom parterowy z suporexu. Na podłodze będzie 15cm steropianu, ściany 20cm, poddasze nieużytkowe 15cm wełny wg projektu. Mam małą kotłownię o wymiarach 16Ox263. W domu będzie ogrzewanie tylko podłogowe na powierzchni 110m. Mam watpliwości, czy dać tego compacta 12kw+ bufor ( nie wiem ile liltrów wejdzie do kotłowni). Czy kupic biawar 200touch z wbudowanym 190L buforem. Czy w ogóle jest sens bawić się w bufor przy ogrzewaniu podłogowym na 110m? Każdy hydraulik chwali swoje raz sprzęgło raz bufor. Jak polecacie przy takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Mała kotłownia, 100m2 podłogi i kocioł 20kW?

Kolejna fantazja inwestora!

To nie była moja fantazja. Polecił mi hydraulik gdyż ten ma bufor. A compact nie ma , kupując podobno bufor do compacta 12kv wyjdzie drożej niż osobno a piec i tak podobno moduluje.

To nie wiedziałem nawet że trzeba grzać bufor by zagrzać CWU - dlaczego tak? 

Czy w zbiornikach kombinowanych 2in1 też trzeba w lato grzać bufor by zagrzać CWU? -też taki polecali mi do kotłowni ze względu na wymiary.

Czy polecacie bufor do małej kotłowni i grzania tylko podłogowego 110m czy mają mi to zrobić na sprzęgle? Jeżeli bufor to czy ten 2in1 czy oddzielnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Biawar 200 touch z wbudowanym 190L" buforem" powstał jak 12 lat temu adaptowano oryginalną konstrukcję szwedzką  Nibe na polskie "potrzeby".

W oryginale był to kocioł 2 funkcyjny - zamiast tego pseudo bufora był zasobnik ciepłej wody , ok 110l z dod grzałką  6kW.

Ale "mądrzy" w biawarze uznali to bzdet i zrobili to co jest .

Kolego baconp masz dom, który wg obecnych przepisów ,nawet nawet przy -20C nie będzie potrzebował 5kW mocy grzewczej, więc kup jak najmniejszy kocioł z buforem 300-500l i to wszystko.

W zbiorniku kombinowanym grzejesz cały zład- czyli bufor + CW.

Jak masz bufor to on robi za sprzęgło i nie potrzeba dodatkowo sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jak to jest jesli zabraknie CWU? To znaczy że bufor też już będzie "ostudzony"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, baconp napisał:

Czy w zbiornikach kombinowanych 2in1 też trzeba w lato grzać bufor by zagrzać CWU

Nie. Jedynie co trzeba zrobić to „przełączyć” ręcznie lub automatycznie powrót do kotła. Albo całość albo CWU.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.