Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Na Rozdzielaczach


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Chcesz zastosowac ten zawor dbv i w przypadku przegrzania zalac caly goracy kociol woda o temperaturze np. 10C?

Nie przekonuje mnie takie rozwiazanie. Ktory producent kotla to stosuje seryjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zamieszczonej tabelki wynika że ciśnienie wstępne po=1bar a jak się ma do tego zalecenie Reflexa które mówi że minimalna różnica pomiędzy ciśnieniem wstępnym a ciśnieniem otwarcia zaw.bezp. powinna być 1,5bara co by sugerowało że w powyższym przypadku powinien być zawór 2,5bar?

Zastosowanie zaworu 2,5bar powoduje że program dobierze naczynie o znacznie mniejszej pojemności NG35 I która droga jest właściwa?)

 

reflex.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent kotła narzuca ciśnienia na zaworze bezpieczeństwa i do tego należy liczyć / dobierać pozostałe wyposażenie.

Reflex zaleca aby ciśnienie wstępne nie było niższe niż 1[bar].

Reflex zaleca również aby ciśnienie otwarcia zaworu bezp. było wyższe o 1,5 bar niż ciśnienie wstępne.

Stąd zaleca się aby zawór bezp. był 2,5 bar i na tyle zawsze projekują kotły producenci w systemie zamkniętym?  - to jest pytanie...

 

PS. załącznik strona 3

2016_06_Reflex_instrukcja_pdf.pdf

PS2. Założenie że temperatura początkowa wody to 10C jest również z dużym marginesem...

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w omawianym przypadku przy określaniu ciśnienia wstępnego w naczyniu nie należy wziąć po uwagę faktu że naczynie jest po stronie tłocznej pompy a co za tym idzie powinno się uwzględnić w obliczeniach wysokość podnoszenia pompy?

Reflex.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wkradł się błąd - ZB w kotle jest 1,5 bar. Takiej wartości nie chce mi przyjąć kalkulator reflexa.

Ogólnie schemat jest poprawny?

A gdyby wyjście zimnej wody zaworu DBV wpiąć w rurę ciepłej wody wychodzącej z pieca? Wtedy piec nie dostał by szoku. Jeszcze zastanawiam się nad wężownicą schładzającą ale nie wiem czy producent pieca ją dopuszcza i niestety jest droższa od zaworu DBV.

 

Udało mi się wprowadzić dane do kalkulatora Flamco. Temp max 90, powrót 60, ciśnienie statyczne 0,3 bar, ZB 1,5, moc pieca 21kW, pojemność instalacji 260l. Wyszedł mi zbiornik 80l. Jeśli zmienię temp max na 80 stopni to już wychodzi naczynie 50 litrów. Te obliczenia są prwidłowe?

Czy jeśli zabuduję zbiornik 80l będzie ok?

Edytowane przez ronuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pieca dostałem ZB 1,5 bar. W instrukcji montażu w układzie zamkniętym jest napisane że nie wolno budować większego zaworu niż 2 bar. Zasugerowałem się tym że w zestawie jest ten 1,5 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec podłączony i wczoraj napełniony wodą.

Teraz zastanawia mnie fakt naczynia do bojlera. Z tego co znalazłem to musi ono być zamontowane na rurce zasilającej bojler w zimną wodę, ale czy woda musi przepływać przez niego? Czy może być zamontowany na trójniku? Jeśli musi być na rurce to czy musi być blisko bojlera czy np może być w innym pomieszczeniu zaraz za reduktorem ciśnienia z wodociągów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być na trójniku i nie może być żadnych zaworów pomiędzy naczyniem a zasobnikiem bo naczynie ma kompensować wzrost ciśnienia w zasobniku wraz ze wzrostem temperatury.Patrząc od zasilania z sieci zimną wodą zasobnika:zawór odcinający,zawór zwrotny(przelotowo) naczynie przeponowe(na trójniku)zawór bezpieczeństwa 6bar(na trójniku)zawór spustowy na trójniku

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na trójniku, ale czy np. na miedziany plus kawałek rurki i dopiero zawór do obsługi zbiornika? Zawór do zbiornika to mam na myśli coś ala śrubunek tyle że jak go rozkrecisz to zamyka się w nim zaworek i nie musisz spuszczać wody z układu. 

 

Edytowane przez ronuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie na schematach naczynia do CWU są montowane na rurce zasilającej bojler w zimna wodę. Dodatkowo zbiorniki są opisane jako przepływowe, czyli woda musi przepływać przez niego. Wynika z tego że nie mogę zastosować trójnika i rurki w bok, tylko trójnik mosiężny na rurce zimnej wody i do niego wkręcony zbiornik przez odpowiednie przyłącze lub kształtkę dla danego zbiornika. 

Jak to prawidłowo montować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem nie jest możliwe podłączenie wprost jak jest na rysunkach wyżej, więc daje się kawałek rurki aby to jakoś przyzwoicie połączyć, nie zawsze rura zasilająca ZW jest prowadzona w powietrzu, aby wprost podejść z naczyniem, wtedy potrzebujemy rury o której wcześniej pisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam po długiej przerwie.

Instalacja działa ale chyba coś słabo. Pompa kotłowa 25/40 na drugim biegu, pompa od rozdzielaczy 25/60 na drugim biegu, na rozdzielaczach przepływy od 1,5 do 3 litrów w zależności od długości pętli, pompa od grzejników 25/40 na pierwszym biegu.

Teraz co jest problemem. Zużycie peletu ok 60kg na dobę, przy temperaturze na zewnątrz 0 do -5 stopni, dom nie ocieplony więc trochę tłumaczy duży apetyt na pellet. Drugi problem to woda z podłogówki szybko obniża mi temperaturę powrotu (jest tam zawór 3d termostatyczny z wkładką na 55 stopni). Nie mogę ustawić wyższej temperatury na podłogówkę niż 30 stopni bo woda wracająca z niej po zmieszaniu z cieplejszą wodą wracająca z grzejników wystudza zawór 3d i się zamyka. I tak w kółko. Piec z pracującą pompą kotłową na drugim biegu jest w stanie podgrzać wodę o 10-12 stopni - więcej nie da rady (piec 21 kW).

Kolejna rzecz to obieg bojlera z pompą 25/40 wpięty przed sprzęgłem i zaworem 3d (czyli od strony pieca) szybko wystudza piec. Np na piecu jest 68 stopni, w bojlerze ustawiona temperatura 50 stopni, histereza 5. Nim woda podgrzeje się o te 5 stopni temperatura pieca spadnie do 60 stopni i odnoszę wrażenie że bojler zabiera wodę idącą do sprzęgła (spada przepływ przez sprzęgło) i spada temperatura za kaloryfery i na podłogówkę.

Coś mam źle po ustawiane czy to normalne?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw priorytet cwu. Wtedy szybciej dogrzeje bojler, wyłączając na ten czas pozostałe pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.