Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Na Rozdzielaczach


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Nie zakładam nowego tematu bo sprawa dotyczy ten instalacji którą zbudowałem z waszą pomocą. Chcę zamontować bufor bez wężownic 500l, pytanie jak go podłączyć. Chcę wywalić sprzęgło i w jego miejsce wstawić bufor. miedzy zasilanie i powrotem jest zawór termostatyczny ochrony powrotu - z tego co mi wiadomo on musi zostać. Więc zasilanie wpinam jak najwyżej w bufor a powrót jak najniżej po przekątnej? Będzie jakiś problem jeśli rura powrotna będzie szła od dołu bufora pionowo do góry, potem jest odcinek poziomy z zaworem termostatycznym i następnie na dół do pieca? Chcę jak najmniej przerabiać instalacje. Drugie pytanie gdzie wpiąć (na jakiej wysokości) zasilanie 2 rozdzielaczy od podłogówki i jednego z grzejników - też u samej góry bufora? podłogówka zasilana jest w przedziale 28-38 stopni a grzejniki 0k 40 - 50 stopni. Obecnie za sprzęgłem jest trójnik i z niego rozchodzi się na podłogówkę i grzejniki - może zostać to razem czy lepiej zasilić to z bufora z osobnych wyjść - ale wtedy jedno musiałoby być zasilane z 3/4 wysokości bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się inne pytanie. Muszę dokupić naczynie przeponowe i tu mam problem. Aktualnie mam 35 litrów. Parametry instalacji 800l wody, ciśnienie statyczne 1 bar, zawór bezpieczeństwa 2 bar, temperatura wody 80 stopni - w tej konfiguracji wychodzi mi reflex n200 - dobrze liczę. Jeśli zmienię temperaturę wody na 90 stopni to już mam naczynie n300 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kol Sambor wczoraj udało się mi podłączyć bufor do instalacji, ale mam kilka pytań. Jak ustawić temperaturę górna i dolną obecnie mam 60 góra i 50 dół, piec ustawiony na 70 - jest to prawidłowe?

Od jakiej temperatury powinna załączać się pompa ładująca bufor - do tej pory miałem 40 i zauważyłem że po dogrzaniu bufora ona dalej pracuje wychładzając mi bufor?

Jak ustawić prędkość pompy ładującej bufor - do sprzęgła miałem 2 bieg?

Ostatnie pytanie instalację napełniłem do 1bar a po zagrzaniu bufora wzrosło do 1,7 bar tak powinno być czy raczej powinno być stabilne? W instalacji mam 2 zbiorniki 50l i jeden 35l - może powinienem ująć ciśnienia w zbiornikach - fabrycznie jest 1,5 bar według instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górną temp bufora to ustaw tak jak kocioł albo trochę (1-3C) niżej.

Po co ci sterowanie temp dołu - to przecież wynik rozładowania kotła,

Prędkość pompy kotłowej ( ładującej bufor) trzeba tak ustawić aby nie wychładzać kotła podczas pracy, wg mnie II bieg wystarczy.

Temp wyłączenia pompy to ciężka rzecz, większość sterowników nie ma pojęcia jak to ma być prawidłowo, wg mnie wył pompy ładującej = temp zadanej w buforze, ew 1-2 niżej, tak aby lekko wychłodzić kocioł.

Zmniejsz w naczyniach ( wszystkich) ciśnienie o 0,1 bar wszędzie musi być równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sambor napisał:

Górną temp bufora to ustaw tak jak kocioł albo trochę (1-3C) niżej.

Po co ci sterowanie temp dołu - to przecież wynik rozładowania kotła

Sambor odwrotnie.

Gora to rozladowanie, dol ladowanie. Jak ustawi 1-3C mniej na dole to tyle musi miec powrot do kotla. Przy jakim przeplywie to uzyska?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem że górna temperatura jest po to żeby do niej piec grzał bufor (aż ta temperatura zostanie osiągnięta na dole bufora (odczyt z dolnego czujnika) a dolną nastawiamy po to że piec wiedział kiedy może zacząć znowu ogrzewać bufor. Żeby obniżyć ciśnienie w zbiornikach muszę je odłączyć id instalacji i rozładować ciśnienie od dołu zbiornika i dopiero wtedy korygować górne ciśnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa to przepraszam. Inaczej to zrozumialem. OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś troszkę po obserwowałem piec i już wiem jak działają czujniki z bufora. Nastawa górnego czujnika jest temperaturą przy której piec się rozpala i zaczyna grzać bufor (temperatura do jakiej może wystygnąć bufor). Nastawa dolnego czujnika z kolei jest odpowiedzialna za temperaturę do której piec będzie ogrzewał bufor, po jej osiągnieciu piec się wygasi. Muszę jeszcze coś wymyślić żeby piec grzał bojler wtedy gdy grzeje bufor. Teraz piec grzeje np bufor przez 2 godziny, następnie się wygasi i za chwilę może się rozpalić bo temperatura bojlera spadła o histerezę - troszkę bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.