Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry, że jeszcze dopisuję w odpowiedzi, ale edycja mi znikneła

Do przewodów odprowadzających spaliny mam wrzucone kątowniki i z tego co zauważyłem chyba więcej ciepła jest odbierace (zatrzymywane)

Najlepiej jakby był dodatkowy wymiennik ciepła do spalin

Jaka temperatura minimalna powinna być spalin (w kominie nie mam niestety rury z nierdzewni) aby mi nie "zamókł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juzef właśnie mnie zastanawia jak dozamet jest właścicielem marki camino?

Kocioł jest wyprodukowany w Łodzi 1962r.

Wiem tylko, że kocioł taki był produkowany przez Niemców, a po przyłączeniu ziem piastowskich do Macierzy nasi przejęli projekt, a potem go modyfikowali. Może za komuny projekt był "państwowy" i różne zakłady według niego klepały.

 

Czy takie elementy nie wpywaja na mniejszy odbiór ciepła przez piec-wodę ?

Nie. Mniejszy odbiór ciepła masz jak zaizolujesz w jakiś sposób część wymiennika. Czyli np. jakbyś powiesił pod sklepieniem komory zasypowej grubą stalową czy szamotową płytę, to ona zasłoni część płaszcza wodnego i zmniejszy odbiór promieniowania podczerwonego, ale gorące gazy nadal będą za nią wlatywać i w jakimś stopniu oddawać ciepło. Tylko że taki deflektor powinien wisieć nisko nad żarem, więc za każdym zasypywaniem trzeba by go wyjmować i wieszać na innej wysokości. Ba, najlepiej jakby podążał za obniżającym się stosem paliwa. Nie ma łatwo...

 

Wczoraj zrobiłem próbę z górnym paleniem [...]

Niestety było wiecej dymu w fazie początkowej niz podczas palenia dolnego (wrzucanie po trochu)

Po części to z powodu nadmuchu. Do palenia węglem jest on zbędny tak naprawdę. Wydmuchujesz niespalone paliwo w komin. Przy rozpalaniu tym bardziej to szkodliwe, bo wierzchnia warstwa żaru zaczyna się fest palić i dymić, bo nie ma nad nią jeszcze dość żaru, by ten dym się dopalał.

 

O wymiennik ciepła ze spalin trzeba by z fabryką pogadać ;) Nie poradzimy na to wiele. Można jedynie dodać zawirowywacze spalin. Ja tak zrobiłem i na pewno pali się łagodniej, nie gotuje miejscowo wody przy rozpalaniu, ale też nie wiem jaką wymierną korzyść to dało.

 

Spaliny w okolicach 150st.C są bezpieczne dla komina. Można i zejść bliżej 100st.C, ale to zależy od temperatury punktu rosy spalin, a ta zależy od ich składu, który się ciągle zmienia. Im mniej wilgoci w paliwie, tym niżej można zejść, ale zawsze to jakieś ryzyko. Polecam poczytać eksperta.

Edytowane przez Juzef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na deflektor można położyć na jakiejś wysokości nad węglem, jak węgiel bedzie "schodzić w dół" o i on będzie spadac (Cos w rodzaju taboretu).

Czy płaszcz przedni pieca jest "oblany" wodą

Czy macie schemat, gdzie w piecu jest płaszcz wodny

??

O takim zawirowaniu mysłałem- obrazek, aby spaliny "gubiły" swoje ciepło i oddawały do wymiennika - większa droga spalin

Czy ktoś z Was nie myślał o dodatkowym wymienniku ciepła?

Znalazłem coś takiego

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/pionowe-czy-poziome/

Z tego co rozumiem, że prędkość spaliny powinna być jak najwyższa

post-12699-0-32527500-1380183728_thumb.jpg

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to wnioskuję

duża przepływ wody (czyli wieksza pompa - większa wydajność) poprawia sprawność

Rowniez wieksza prędkość spaliny jest spowodowana większymi zawirowaniami, czyli zwiększenie elementów do zawirowań

To wszystko porawia sprawność

Czy dobrze rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

genesis72

 

Cytat z ksiązki Szrajbera: dotyczy wymienników poziomych (wachlarzowych) - "Wszystkie te układy, gdzie gazy prowadzone są przymusowo wbrew ich właściwościom fizycznych posiadają duże i liczne wady, a mianowicie: kilkakrotne zmiany kierunku oraz długie drogi spalin stwarzają duze opory ruchu, a dla ich pokonania trzeba wzmagać ssanie komina przez wypuszczanie spalin o wysokiej ciepłocie. Dlatego też właśnie piece o tego rodzaju układach posiadają wyloty do komina zawsze u góry, co pogarsza sprawność pieca". Może być? :)

Edytowane przez szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze tylko na pierwszej pozycji 6 wybite, nr serii i 271 kg - dziwne jakos sie nie zgadza z tabela

Jak obliczyc ilosc członów, czy to są te żeberka?

Camino składa się z członów.Przedni, tylny i środkowe.

Jak masz opisany 3/6 to ma 1 przedni, 1 tylny i 4 środkowe człony.

Tak się mi wydaje ale pewności nie mam na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wszystkich pasjonatów camino.

Śledzę ten watek jakiś czas, podoba mi się innowacja w kotły camino. Krótko opisze jak to u mnie wygląda. Kocioł 3/8 1987 (przewymiarowany, bo taki kupiłem 7 lat temu od kumpla za 50 zeta) dmuchawa w popielnik, sterownik + pompka. Paliwo podstawowe miał węglowy przesiewany z węgla na składzie opalowym. Kocioł zasypywany opalem około 25 kg. odpalany od góry, pierwsza faza odgazowywanie opalu potem po 4 godz, robią się koksiki. Po około 20 godz dosyp 10 kg suchego miału i tak, co 12 godz po 10 kg przez cały tydzień, w sobotę wygaszanie pieca i ponowny cykl. Tak to wygląda, gdy temperatura na zewnatrz +5 : -5 stopni C. W domu temperatura 21 stopni przez 24godz. Brak wahań temperatury.

Parametry domu dla porównania.

Kotłowni znajduje się w garażu wolnostojącym 4m od domu połączona kanałem ziemnym 200mm 2x pex „wirsbro” 25mm. wszystko ocieplone. Długość rur od kotła do rozdzielaczy wynosi około 18m. do tego dochodzi jeszcze wymienni na cwu 2x 160l z przepakowanie wody użytkowej miedzy nimi. Dom 160 m2 parter + poddasze ściany siporex 24cm + styropian 10cm strop betonowy nad poddaszem na to styropian 15cm izolacja pozioma parteru 10 cm styropian.

A teraz to, co mnie martwi.

http://fakty.interia.pl/prasa/news-gazeta-wyborcza-weglem-nie-napalisz,nId,1033715

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIedys był bardzo duzy bum na opalanie olejem opałowym

Ludzie kupili piece - sa to bardzo drogie piece

W przeciagu gardzo krotkiego czasu olejej poszedl w góre i ludzie zostali z palcem w n.

 

Z checia przejde na gaz jak stanieje do takiego i zrowna sie z weglem bo przecież paliwo ekologiczne więc chyba Unia i Panstwo dba o ekologie wieć niech obniży cene do takiego poziomu aby lepiej się opłacało grzac gazem a nie węglem - ale to chyba marzenie ściętej głowy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Camino składa się z członów.Przedni, tylny i środkowe.

Jak masz opisany 3/6 to ma 1 przedni, 1 tylny i 4 środkowe człony.

Tak się mi wydaje ale pewności nie mam na 100%.

Witam

Widze w piecu 4 żeberta czyli +przedni i tylni to jest 6

czy przedni człon jest "oblany" woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z checia przejde na gaz jak stanieje do takiego i zrowna sie z weglem...

Pewnie się zrówna, choć nie całkiem tak, jak byś chciał - prędzej to węgiel zdrożeje ;)

 

czy przedni człon jest "oblany" woda?

Tak jak i wszystkie inne. Miejsca bez płaszcza wodnego to tylko dwa prostokątne wgłębienia na tylnim członie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dołożyłem do swojej instalacji zasobnik na ciepłą wodę i potrzebuje porady co do sterownika pompki c.w.u. W zaprzyjaźnionym sklepie hydraulicznym dostałem coś takiego:

http://archiwumallegro.com.pl/sterownik+pompy+euroterm+c+w+u+sp+2-2051038213.html

Jak dotarłem do domu i przeczytałem instrukcje to sposób działania tego sterownika jakoś do mnie nie trafia. A mianowicie jak to ma działać dobrze jak sterownik ma włączać pompę jak temperatura pieca zacznie się obniżać to przecież piec będzie wychładzał zasobnik- dobrze rozumuje? A w instrukcji jest jeszcze podane żeby czujnik temperatury zamontować jak najbliżej pieca na rurze zasilającej. Teraz nie wiem czy mam to instalować i będzie dobrze czy może wymienić na jakiś inny sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nic dobrego nie znajdziesz ,mozez jedynie poszukać sterownik różnicowy z zadana temperaturą ale cena będzie zapene podobna do steronika który poronowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamontowana dmuchawę w drzwiczkach od popielnika

Jak powinno sie podawac powietrze

Na ruszt, czy pod ruszt?

Wczoraj zrobiłem eksperyment

Probowałem wdmuchiwać powietrze na ruszt, niestety bardzo marny efekt

Wylot kanały zaczyna sie zapychac popiołem

może powinienem kanał powietrzny położyć na jakiejs wysokosci od rusztu, aby utworzy próg pomiędzy wylotem a rusztem

 

Chciałbym uzyskać efekt aby gorące powietrze bezposrednio szlo na scianke tylnia

post-12699-0-99968100-1381221280_thumb.jpg

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-6225-1236521996_thumb.jpgpost-6225-1236522037_thumb.jpg.JPG]post-6225-1236522066_thumb.jpg

pare zdjęć kotła u taty itabliczki znamionowej kocioł rocznik 1973 instalacja stalowa stręcana9ciekawe czy ktos by taką dziś zrobił)bojl 140 podw węż.2 tyg temu założyliśmy wntylator i sterownik (nie pisałaem otym wcześniej ba narazie eksperymentujemy)kocioł przy tegorocznej pogodzie trzyma beż sterowi dwuch ok 12-15 godz na węglu.z nadmuchem wczoraj pociagnoł 20 odz. z nadmuchem palimy tylko narazie w wekendy jak jastem w domu (tato troche się boi tej autonatyki i na tygodniu pali sobie po steremu.na namuchu przeciaga nam temperature o 20-25st ,musimy go jeszcze doszczelnić żeby nie łapał lewego powietrza.jak go dopracujemy to coś bedziemy pisać dalej

Możesz zrobic zdjecie, w jaki sposób i gdzie podajesz powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuje sterownika do pieca tylko sam sterownik do pompy cwu.

do sterowania pompy ładujacej c.w.u. zastosuj euroster 1100b

posiada dwa czujniki do temp cwu i temp kotła,oprócz tego kilka funkcji

zasada dzialania jesli temp cwu < temp kotła pompa sie wlacza do temp zadanej

jesli temp cwu> lub = temp kotła pompa nie pracuje

i to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wszystkich pasjonatów camino.

 

A teraz to, co mnie martwi.

http://fakty.interia...isz,nId,1033715

No tak olej opałowy miał być ekologiczny i tani ale trafiał do baków więc trzeba było tak cenę dowalic że nawet rzepakowym czyli z w sumie paliwem odnawialnym nie opłaca się palić . Czyli pozostaje gaz z butli czy ziemny można wybierać . Tylko że ten pierwszy nie odbiega wiele ceną od opałowego a ten drugi musi mieć rurkę do domu a na dodatek mamy go tyle że aż głowa boli tylko że za wschodnią granicą . Ciekawe komu na tym tak bardzo zależy i kto sponsoruje te ekologiczne pierdoły bo chyba nie rodowity Polak bo ten ma węgiel i rzepak na polu .

Takie to moje rozmyślania w temacie ekologii paliw .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

przebudowałem swój Camino w środku

Dołożyłem ściankę na głebokości 20 cm od drzwiczek, w drugie strony czyli pomiędzy ścianka a "plecami pieca" jest 15 cm

ścianka wisi na rurkach 20 cm nad rusztem

Nad rusztem po stronie przedniej (drzwiczki dolne) jest "taborek" na wysokosci 20 cm od rusztu, na "taborecie" jest wata szklana ułożona szczelnie od strony górnej

Od strony górnej jest "pochylnia" w strone szczeliny, aby opał spadał na palenisko

Przebudowa ma za zadanie, aby do pieca można było dokładać cały czas - palenie dolne na pledach" pieca

temperatura na piecu 40-50 stopni przy dmuchanie na 2-3 "biegu" (dmuchawa ma 12 "biegów")

Jeżeli piec jest rozgrzany, po wrzuceniu kolejnego załadunku tj ok 8 - 10 kg piec bardzo słabo dumy (przez drzwiczki) również z komina, najgorzej jak jest zimny

Pale oko groszkiem 24 kJ

Niestety, palenisko potrafi mi się zapchać popiołem

Popiół jest bardzo drobny - piasek - nawet drobniejszy

Czy moge jakoś zaradzić, aby palenisko mi się nie zapychało popiołem?

Czy jeżeli nie byłoby lepie aby szcelina na palesko by wyższa, czyli 15 cm od "taboretu"

Mam zamiar w ściance dać zrobić sczelinę do odgazowywania wsypu, a komore zasypową zamknąć od góry - załącznik

post-12699-0-93693100-1383729207_thumb.jpg

post-12699-0-04736300-1383729214_thumb.jpg

post-12699-0-79480100-1383729225_thumb.jpg

post-12699-0-22226400-1383729232_thumb.jpg

post-12699-0-98888000-1383729823_thumb.jpg

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moge jakoś zaradzić, aby palenisko mi się nie zapychało popiołem?

 

Nic nie zaradzisz.

 

Mam zamiar w ściance dać zrobić sczelinę do odgazowywania wsypu, a komore zasypową zamknąć od góry - załącznik

Nie rób szczeliny do odgazowania węgla. Gazy pale mają przechodzić przez żar, spalać się, a nie uciekać najkrótszą drogą do komina.

Jak komorę zamkniesz to będziesz miał kocioł dolnego spalania, ale bez powietrza wtórnego doprowadzonego pod deflektor ze śrub.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zaradzisz.

 

 

Nie rób szczeliny do odgazowania węgla. Gazy pale mają przechodzić przez żar, spalać się, a nie uciekać najkrótszą drogą do komina.

Jak komorę zamkniesz to będziesz miał kocioł dolnego spalania, ale bez powietrza wtórnego doprowadzonego pod deflektor ze śrub.

Ale pcham powietrze przez wentylator (zamontowany na w drzwiczkach dolnych) pod taboret i popielnik

Jak naładuję węgla to zakrywam szczelinę na palenisko, dlatego chciałbym zrobic dodatkową szczelinę i zakryc komore zasypową od góry, aby gazy z komory nie leciały prosto do komina

Jak można inaczej temu zaradzić?

Czy jeżeli zakryje komorę zasupową od góry, czy tym samym zmuszę gazy aby przeszły przez szczelinę- (która jest zrobiona przez dodatkową ściane - kolor żółty) ?

Tylko wtedy gazy by "uciekały" przez kanał przeciwprądowo

post-12699-0-45056800-1383735049_thumb.jpg

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasypanej komorze węglem większość gazów popłynie między ścianą żółtą a czerwoną bo ta droga będzie miała mniejszy opór niż droga przez węgiel.

 

Chyba szkoda roboty na żółtą ścianę bo:

1. Idea spalania gazów jest taka aby gazy przepłynęły przez żar i przy odpowiedniej zawartości tlenu (powietrze wtórne) spaliły się. Nie ma znaczenia jaką drogą gazy dopłyną do żaru.

2. Żółta ściana zmniejsza pojemność komory zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.