Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, 19ozzy94 napisał:

Co mi da zmniejszenie mocy do 20kw?

Spadnie temperatura spalin. Wydluzy sie czas pracy. Ogolnie na +.
 

Minimalna wynika z mozliwosci palnika  bodajze 5-6kW.

Srednia gdzies po srodku np. 12kW.

Nadmuch dobrac do mocy i pelletu z pomiarow na analizatorze lub „na oko” z doswiadczenia palacza.

Histerezy h1 i h2 mozna podniesc wydluzy sie czas pracy na mocach sredniej i minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moc nadmuchu procentowa dobierana jest do mocy danej palnika czy ogólnej sprawności dmuchawy? Na tą chwilę mam 34 do 35% dla obecnego peletu do mocy 26kw. Czy po zmianie mocy na 19 czy 20Kw pozostawić dalej ta wartość nadmuchu na 35%? Na tej wartości przy mocy 26Kw jest ladny płomień 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawiony Nadzór na 60 min Cykl 10s Nadmuch 16% Moc 1,6kW Po osiągnieciu 70st kocioł przechodzi w NADZÓR temperatura troszke podejdzie i po malutku spada .Ale kocioł nie pozostaje w nadzorze tylko wygasza się raz po 13 min raz po 28 nie ma reguły a nie raz nie wygasza tylko jak spadnie w przeciągu tej godziny do histerezy to normalnie przechodzi w tryb PRACY

O co tu chodzi ?

Edytowane przez PINIOJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 19ozzy94 napisał:

Tak palę od histerezy kotła. Traktuje go jak bufor ciepłej wody. Ponieważ pompa od podłogi pracuje cały czas. Termostat pokojowy jedynie obniża temperaturę na mieszaczu o zadana wartość. 

Taka moc pieca była dobrana przez instalatorów. Ja myślałem o piecu 15kw ale zaufałem dużej firmie. 

Odpalenia są co godzinę. Myślałem ze to dom ma tak duże zapotrzebowanie na ciepło. 

Co mi da zmniejszenie mocy do 20kw? I jak podzielić pozostałe moce? Zostawić srednia na 13kw a niska na 6kw? I jakie nadmuchy dobrać do 20kw

Z tego kotła to kiepski bufor ,podejrzewam że nie ma zbyt dużej pojemności wodnej 

No to myślałeś dobrze 

Masz kocioł 25 kw a palnik daje 26 ,jaką masz temperaturę spalin ? 

Proponuję moc 20 kw nadmuch zmniejszyć o dwa % moc pośrednią 10 kw nadmuch o 1% zmniejszyć moc minimalna 6 kw nadmuch zostawić i próba , jak będzie lepiej możesz zwiększyć zadaną kotła do 70 st i histerezę kotła o 5st czy poprawi sytuację nie wiem trzeba próbować zawsze można wrócić do tego co było .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy to zmiejszenie mocy faktycznie daje wymierne oszczędności oprócz tego że kocioł troszeczkę dłużej będzie pracował w każdym cyklu. Załóżmy że teraz pracuje pół godziny i pół godziny stoi, to przy zmiejszonej mocy będzie pracował np 40 minut i 30 stał... Co do niższej temperatury to fakt jest niższa przy mniejszej mocy, ale czy dmuchanie w komin temperaturą np 140st przez 30 min nie wyjdzie taniej niż dmuchanie 130 przez 40 min? 

Edytowane przez cwisniewski6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawnosc sie nie zmieni (przynajmniej znaczaco) wiec nie spali mniej czy wiecej - podobnie. Wydluzysz cykl praca postoj. Dziwne ze od termostatu jest tyle cykli na dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można zalożyć palnik 50 kw do kotła 25 kw i wtedy będzie pracował np 10 min a 30 stał .

Na pewno nie warto większej mocy dawać niż możliwości wymiennika , chyba że odbiór duży i kilowatów brakuje to niema wyjścia .

U mnie ta moc maksymalna przycięta w palniku 20 do 18 kw i ta moc wydaje mi się najbardziej optymalna , z tym ze kocioł odstawia mi się nie na pół godziny a różnie czasem pare godzin . Ostatnio równe wiaderko co dobę mi pożera w którym jest 15 kg pelletu . Tam jest za dużo odpaleń na dobę ,a każde odpalenie i wygaszenie to strata za często to wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do tego zmierzałem. Rozumiem przycinanie mocy do wielkości wymiennika, ale tu kolega ma wymiennik 25kW... Co do ilości rozpaleń to możnaby spróbować podnieść jeszcze temp zadaną i zwiększyć histerezę kotła, oczywiście w granicach rozsądku...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego wykresu odpalen tylko dwa razy na dobę termostat pokojowy daje polecenie zwiększenia temperatury na mieszaczu do 35 stopni a reszta doby to on ma temperaturę wody w podłodze około 29 bo mam ustawione obniżenie od termostatu. Grzejniki też letnie bo termostaty pilnują a temperatura z pieca szybko ucieka. Nie wiem czym to idzie. Pompa grzejników pracuje cały czas bez przerwy. Piec nagrzewa się do zadanej w około 20min. Chyba ze zbiegnie się to z otwarciem mocniej zaworu 3d to wtedy dłużej pracuje lub nawet dobija do temperatury zadanej a za 15min znowu startuje. 

Edytowane przez 19ozzy94
Poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewa się błyskawicznie bo kocioł ma mały zład wody ,tak podejrzewam a jedzesz konkretną mocą ,choć trochu nie rozumiem piszesz że nagrzewa się do zadanej w 20 min a jak zawór się mocniej otworzy to dłużej pracuje i nawet dochodzi do zadanej , To że grzejniki letnie nie znaczy że nie chłodzą wody z kotła ,spróbuj wyłączyć pompe grzejników albo zakręć je wszystkie i zobacz czy temperatura na kotle tak szybko spada .

choć patrzę że tych grzejników tylko 3 szt ,większość podłogi raczej to one wyciągają ciepło z kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki mam od 3 tygodni założone i uruchomione. Do tej pory były tylko podłogowki i było tak samo. 

Jak zawór 3d się otwiera bo się ochłodziło w mieszkaniu i pobiera dużo ciepłej wody z pieca to piec i tak się szybko dogrzewa tylko ze równie szybko się wychladza i w ciągu godziny potrafi się 2 razy odpalić i wychodzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem do tego co masz to bufor poprawił by sytuacje , tak to musisz kombinować próbować , a to pierwszy sezon grzejesz w tym domu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od listopada 2019 piec chodzi ale dopiero od 3 miesięcy mieszkamy. Wcześniej nie miałem czasu dopilnowc i sypałem ile było potrzeba.

Obecnie jestem już po pierwszym rozpaleniu i wygaszeniu na nowych nastawach. Moc max 19Kw srednia 12Kw i minimalna 6kw. Nadmuchów się nie zmienia. Są dobierane procentowo do mocy palnika. Nie da się zejść z nadmuchem przy mocy poniżej 31%. Oprogramowanie nie pozwala. 

Piec grzał się dokładnie tyle samo czasu co na 26kw tylko ze strumien paliwa już nie 5.2 kg/h a obecnie 3,8kg/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 16:20, Kordjano napisał:

No nie wiem czy to do końca tak  , ile sekund będzie podawał ile stał to zależy od aktualnej mocy 

U mnie tak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przepal tak dobę i daj znać czy parę kilogramów będzie mniej czy nie , a masz tam jakiś zawór do ochrony powrotu typu VTC ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 st 55st ,ale to czasami producenci wymagają do gwarancji że ma być zawór taki czy siaki , dobrze mieć czujnik na powrocie by wiedzieć co się dzieje , do pelletu to zawór z wkładką 55st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2021 o 11:53, papen76 napisał:

Tak na szybko, bo muszę zaraz uciekać do roboty.
W tym sezonie ustawiłem po raz pierwszy wyłączenie pompy od termostatu pokojowego i fajnie się to sprawdza. 

Dopiero dzisiaj znalazłem chwilkę i usiadłem do ustawień... póki co zmieniłem histerezę kotła i nieco podniosłem jego temp (do 60'C). Zmieniłem też nieczułość mieszacza zgodnie z Twoją radą. Czy pisząc o wyłączeniu pompy od termostatu pokojowego miałeś na myśli ustawienie w części związanej u ustawieniami mieszacza w menu serwisowym?

Pytam bo znalazłem kilka miejsc, gdzie są podobne parametry.

W dniu 24.11.2021 o 20:02, palacz66 napisał:

@Statoma pompa CO wyłącza się od termostatu? 

Wydaje mi się, że tak, bo w menu serwisowym w ustawieniach CO i CW mam parametr "Temp.załączenia CO" ustawioną na 38'C i z tego wnoszę, że tak...

Generalnie to dopiero się uczę pieca i obserwuję jak to wszystko działa... poobserwuję, zobaczę i dam znać co się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Statom napisał:

Dopiero dzisiaj znalazłem chwilkę i usiadłem do ustawień... póki co zmieniłem histerezę kotła i nieco podniosłem jego temp (do 60'C). Zmieniłem też nieczułość mieszacza zgodnie z Twoją radą. Czy pisząc o wyłączeniu pompy od termostatu pokojowego miałeś na myśli ustawienie w części związanej u ustawieniami mieszacza w menu serwisowym?

Pytam bo znalazłem kilka miejsc, gdzie są podobne parametry.

Wydaje mi się, że tak, bo w menu serwisowym w ustawieniach CO i CW mam parametr "Temp.załączenia CO" 

To nie to. Musisz wejść w serwisowe ustawienia kotła i wejść w funkcję termostatu.

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66w tym miejscu mam wybrane "Wyłącz pompę", inne opcje to "Wyłącz palnik" albo "Wyłącz wszystko".

Wyżej w ustawieniach kotła jako termostat mam wybrany pokojowy (ecoSTER T1).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ok wszystko. Sprawdź pozostałe pompy np od mieszacza czy też są wyłączone może one wyciągają wodę i często się rozpala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z pieca wychodzi zasilanie na grzejniki i pompa pracuje cały czas bez zaworów mieszających czy sterowania tzn ze ta linia jest takim stratnym buforem ciepłej wody. Dobrze myślę? Nie mam miejsca na postawienie bufora w kotłowni czy mogę to zrobić na piętrze nad kotłownia gdzie idą piony rur? Byłby wpięty przed wszystkimi grzejnikami. A pompa by tłoczyła przez bufor dalej grzejniki i wracała do pieca skad dalej wychodzi na mieszacz podłogowy. Oddzielne wyjście z pieca na cwu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie zdanie odnośnie palenia w trybie fuzzy Logic? Jeżeli piec miałby dobrze dobrany nadzór to podawanie peletu przy 2Kw jest 0.4kg/h. Może tu szukać oszczędności i przełączyć ze standardu na modulację. 

Mam też możliwość założenia bufora a raczej dużego sprzęgła 300l l. Mam nie używany zbiornik hydroforu. Zrobię obudowy ze styro i zaleje pianką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.